argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: държавни изпити - добре дошли в света на приказките  (Прочетена 4556 пъти)

velizar4e

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Искате ли да ви разкажа една приказка за една страна, на име България. "Всичко" или по-точно  "нищо" в тази страна не било наред, и както "всичко" в нея, така и на ЮФ в цялата страна нещо не им било наред... /няма нужда да конкретизирам факултет, защото всички сме на едно "диридже"/...та да продължим с приказката...    Законодателите в България, за да се "пригодят" към правото на ЕС, измислили нов ГПК, но това не се харесало на много хора - на всички с някакво, дори и минимално познание в областта на правото. Това обаче, “явно” не се харесало и на Министерство на правосъдието и на преподавателите в ЮФ /хората и институциите, които одобряват конспектите/. Затова те, за да не си утежняват положението като се занимават с “глупости” и за да не си докарват излишно главоболие, решили да не променят конспекта за Държавния изпит по Гражданскоправни науки, а да оставят стария конспект в сила /само този път- може би/, тъй като те самите все още не можели да се оправят с новия ГПК..... Но уви, това не им било достатъчно и за да бъде еуфорията пълна – го известили на студентите си близо един месец преди самия изпит, въпреки множеството въпроси и питания, ежедневно задавани от студентите преди това.  Така, едните /студентите/ се хванали за главите, питайки се какво ще правят, и защо никой досега - докато учеха за изпита по новия ГПК, не им беше казал нищо, а сега около месец преди изпита им го сервират като десерт – черешката на тортата, а другите /преподавателите и институциите/ от своя страна зачакали да дойдат датите за самия изпит......Студентите трябвало да бъдат нащрек и да тръпнат в очакване, защото можело някой да си промени решението и “знай ли човек”  - една седмица преди изпита конспекта да бъде променен, но никой не знаел какво ще стане........ 

Надявам се с този разказ да не обидя никой, не го насочвам конкретно към нашия факултет или към конкретна личност, но това е моето мнение и виждане, и тъй като съм меко казано “ядосана” от изложения по-горе факт – реших да го споделя.

Интересно ми беше, че за изпита по Публичноправни науки на редовната сесия имаше влезнал в сила АПК, който отмени доста други закони и изпита се държеше по него. Също така интересна подробност, бяха и измененията в Наказателното право от миналата година, есенната сесия – изпита по Наказателноправни науки се държа по новите Наказателни закони. Сега има нов ГПК, но неее, как може да си помислим,  че изпита по Гражданскоправни науки ще се проведе по новия ГПК...............!!!!!!??????

А междувременно искам да отбележа че в специализирания сайт на ЮФ към ПУ има едни анкети относно мнението на студентите за преподаването, обучението, образованието и въобще цялостната подготовка, която им се дава през годините, ако някога решите да ги попълвате – замислете се какво ще пишете!?
И като за последно – може някой да ми каже, като идем на изпита и комисията ни попита: Колко време сте учили за този изпит, защото нали знаете, че той е най – важният за цялото ви следване?....,а ние отговорим: Ами около месец. – Какво ще стане? И можем ли да бъдем сигурни, че “старият” конспект ще е окончателния вариант на конспекта по Гражданскоправни науки до самия изпит или по-точно казано за самия изпит?           

Активен

DQVOLCHETO

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • В живота е по-важно да си лидер,а не последовател!

НЕ СИ ЛИ СВИКНАЛА ВЕЧЕ НА ВСИЧКИ "АБСУРДИ",КОИТО НИ БЯХА ПОДНАСЯНИ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ?Е,ТОВА Е ПОРЕДНИЯТ!И НАЙ-ЛОШОТО Е,ЧЕ НИ ПРЕДСТОЯТ ОЩЕ И ОЩЕ И ТО ПО-ГОЛЕМИ!
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659

Какво може да стане, ако си учила "около месец"? Обективно, повече време няма! След семестриалната сесия има около 2,5 месеца време до първия държавен изпит. И това е, ако всички изпити са взети на редовна сесия. Така че...  :#1: :#2:
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

velizar4e

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

От коментара, който си направил оставам с впечатление, че май за първи път ще се явяваш на държавни изпити, ами нека да ти кажа нещо за тях - в цялата история на ЮФ към ПУ не е имало човек, който с един месец четене да си е взел Гражданскоправните науки .....

Ако това Gogov са бразованието и обучението, които искаш да получиш и към които се стремиш направо си ударил джакпота!!!!
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

В защита на Гогов  :wink:-
Уважаеми velizar4e и DQVOLCHETO ,
нали не искате да кажете, че ЮФ трябва да ви предложи 100% от "образованието и обучението"? Все пак...всички знаем, че за професията "юрист" се учи цял живот  :wink:, така че ... към какво се стремим ли?!? Е, не е това- да твърдим, че в 5 курс ще сме вече професионалисти!
И въпреки всичко...УСПЕХ на държавните!  :y:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

DQVOLCHETO

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • В живота е по-важно да си лидер,а не последовател!

МЕРСИ!КАТО СИ ГИ ВЗЕМЕМ ЩЕ ПОЧЕРПИМ! :beer:
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

не  са  ли  Ви  казвали , че  през  целите  5  години  на  следването  се  учи  за  т.н.  Държавни  изпити  които  като  ги  вземете,  на  базата  на  това  основание  Ви  се  издава  диплома?това  е  смешно  и  тъпо  някой  в  5  курс  да  твърди  че  учил  2-3 или4 примерно  месеца  за   държавен  изпит! днеска  чух  за  един  адвокат  ,   който  твърди  че  много  отличници  по  "право" ,след  дипломирането  нямали  работа   и   обратното    много ( 3 ) -- каджии  след  дипломиране , се  скъсвали  от  работа  и  не  можели  да  обслужат  всички  клиенти! навярно  е  така ,а  Вие  които  четете  --Как  мислите  по  този  въпрос? :-) :hihi: :inlove:
Активен
Всичко е любов

velizar4e

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Уважаеми Drafter, в отговор на защитата ти на Gogov, ще кажа че никой не го напада или обвинява, за да има нужда от "защита". А междувременно съм донякъде съгласна с теб относно изучаването на професията "юрист"...
Завършилите студенти -"юристи" не могат да напишат нито искова молба, нито жалба, да не говорим за нотариален акт или някакъв друг договор, но за сметка на това са изчели всичките "тухли" и нормативни актове, нужни им да си вземат изпитите и да завършат. Не е необходимо да си юрист, за да изчетеш въпросните учебници и нормативни атове и да научиш това, което и те, но е необходимо да си юрист /напр. адвокат,прокурор/, за да се явиш например на  дело....упс, а кой учи студентите "как се прави това" - няколко месеца стаж след завършването- не мисля, защото всъщност не помага особено. Отиваш и казваш "Аз съм разпределен да си карам стажа при Вас", а отсрещната страна ти отговаря "Ако искаш стой, ако искаш иди да пиеш кафе, само не ми задавай глупави въпроси, не ми пречи и не се бъркай/рови в работата ми, а като дойде време за заверка, не се притеснявай - ще ти дам заверка"..... 
През петте години, докато следвах преподавателите се опитваха да ни насадят в главите /на мен и на колегите ми/, че ние сме елита, че трябва да сме горди с образованието си, но никой не ни каза, че след като завършиш, ако ти се наложи да напишеш някакъв договор или да направиш фирма, или нещо друго, каквото и да е - ще трябва да искаш/молиш/ от някой по - напреднал колега, да ти даде образец /примерен вариант/, по който да си изготвиш документите. Никой не ни научи /поне в университета/ "как се прави това"....   
   
....Колкото до коментара на marin2025 – 1.)не съм завършила тази година семестриално, а миналата; и 2.) за 5-те си години учене си “счупих краката” да обикалям адвокатски кантори, за да се науча да работя, да изготвям документи както трябва, да не допускам грешки и т.н.
Научих се, а междувременно си намерих и кантора, в която все още работя, взех си другите държавни изпити, останаха ми ГПН...но колкото и работа да имам във въпросната кантора - имам да взимам и изпит. Т'ва не е просто избор който правиш - като се хване човек веднъж на хорото, играе го докрай...

Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

Уважаеми Drafter, .........
През петте години, докато следвах преподавателите се опитваха да ни насадят в главите /на мен и на колегите ми/, че ние сме елита, че трябва да сме горди с образованието си, но никой не ни каза, че след като завършиш, ако ти се наложи да напишеш някакъв договор или да направиш фирма, или нещо друго, каквото и да е - ще трябва да искаш/молиш/ от някой по - напреднал колега, да ти даде образец /примерен вариант/, по който да си изготвиш документите. Никой не ни научи /поне в университета/ "как се прави това"....   
   
....Колкото до коментара на marin2025 – 1.)не съм завършила тази година семестриално, а миналата; и 2.) за 5-те си години учене си “счупих краката” да обикалям адвокатски кантори, за да се науча да работя, да изготвям документи както трябва, да не допускам грешки и т.н.
Научих се, а междувременно си намерих и кантора, в която все още работя, взех си другите държавни изпити, останаха ми ГПН...но колкото и работа да имам във въпросната кантора - имам да взимам и изпит. Т'ва не е просто избор който правиш - като се хване човек веднъж на хорото, играе го докрай...
Скъпа velizar4e, нямам честта да се познаваме, но ако позволиш една забележчица!? Аз съм едва в трети курс, но от доста време моите преподаватели са ми набили в главата идеята, че не трябва да се зубрят закони и процедури т.к. знаеш постоянно биват  променяни. Та тяхната мисъл беше/ е и ще си остане, че е достатъчно да знаеш как се работи с нормативната база и в този ред на мисли да си запознат с това - кое къде да го намериш! "Закон слънце!", трябва да си научила тази мъдрост, наизуст никой не работи. След като вече работиш в кантора би трябвало да си наясно как се действа - правно-информационната система ( Апис/ Сиела /Дакси) в компютъра и ...четене на практиката му е майката. А това не е работа на преподавателите. Не искам да се хваля, но през лятото между втори и трети курс успях да учредя три ООД-та и отделно да залича едно СД ( а знаеш, че се минава и през процедура по ликвидация преди това, нали?) и всичко това само от удоволствие, не работя в сферата на правото, но съм доволен от това, че си направих малко гъдел със съдебната власт (а след 01.01 и с Агенцията по вписване).
    
 Поздрави, Наско!
« Последна редакция: 16.04.2008, 19:27:00 от Drafter »
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

krai

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33

Ще те питам като идеш на Наказателно право закон като слънце ли е. Член по член назубрени и сега нищо не помня,ама това ни е системата. Успех ти желая
Активен