argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Малко помощ и съвети  (Прочетена 1751 пъти)

Huskarl2006

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
  • Политология
Малко помощ и съвети
« -: 11.12.2007, 02:46:19 »

Значи ще се пробвам да кандидаствам тази година и се интересувам от няколко неща.
Има няколко въпроса, моля, които може да помага:

1.С кой изпит е по-добре да се пробвам да влезна в специалности от рода на макроикономика, маркетинг...? Кое е по-лесно история или география според вас?

2.Някой, ако може да ми препоръча учебници/помагала по които да се подготвя самостоятелно.
Изобщо самостоятелносто подготвяне възможно ли е?

3.Някаква информация дали ще има изменения в условията/начина за кандидастване за 2008?

4.Колко време е нужно според вас, за да се подготви човек добре за изпит?

Моля помогнете на човек в трудно положение!
Активен
Нищо

princesa.85

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #1 -: 11.12.2007, 14:31:03 »

Здравей аз съм завършила маркетинг само че в Смолян кандидатствах с история не беше много лесно, но успях колкото повече време четеш по-добре за теб.Аз съм се подготвяла от учебника по история на България, но ако имаш и друга литература ще е по-добре за теб.Желаяти много успех и на септември да сме колеги аз съм записала магистратура в ПУ.
Активен

Huskarl2006

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
  • Политология
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #2 -: 11.12.2007, 16:27:39 »

А под учебник имаш предвид учебник от гимназия или нещо друго?

Надявам се, че 6 месеца или колкото са точно до изпита ще ми стигнат, при положение, че само това ще ми е в главата, няма да имам други задължения (работа, училище)

Всяко мнение ми е от полза, защото съм пълен новобранец за студенски изпити и подобие. Решението да се пробвам дойде спонтанно и съм напълно "не в нещата".
« Последна редакция: 11.12.2007, 17:42:24 от Huskarl2006 »
Активен
Нищо

BoFFo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #3 -: 11.12.2007, 18:16:12 »

1.Зависи от човека,това което му се отдава повече за теб може да е по лесна и интересна географията  или историята сам си прецени.Всичко си е строго индивидуално.

2.Можеш и сам да се подготивиш,като си развиеш сам темите,но ти трябва редактор,учител(най-добре)  който да ти дооправя,допълва темите   и т.н.За материали не мога да ти помогна,трябва да се обрънеш към някой ,вещ в тази област.Можеш да си намериш и готови теми.Всичко в възможно, въпроса е да знаеш материала и да знаеш как да го разпределиш и подготвиш.

3.Може да го проемят ,ще се знае в следващите няколко месеца,но разликата няма да е голяма от миналата година,ако има такава разбира се.  :wink: По -радикалните промени го обевяват за следваща година,а за сега няма.На дневен ред е дали матурите ще бъдат признати като кандидатстудентски изпит,но едва ли ще бъде прието в ПУ(и оправдано според мен). 

4.Пак строго индивидуално зависи от твоето ниво на знания  и  темповете в  които усвояваш материала.

Успех!
« Последна редакция: 11.12.2007, 18:20:31 от BoFFo »
Активен
fortuna favet fortibus

sesily

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #4 -: 12.12.2007, 01:11:14 »

1.С кой изпит е по-добре да се пробвам да влезна в специалности от рода на макроикономика, маркетинг...? Кое е по-лесно история или география според вас?

Езиковите изпити по принцип са най-лесни, но за да се кандидатства с тях е нужно сравнително добро ниво. Аз кандидатствах с история, по принцип ми е по-интересна и смятам, че е и по-полезна. Доста хора се ориентират и към езикова култура, но там самостоятелната подготовка ми се вижда невъзможна, а и изпита всъщност не е за подценяване.

2.Някой, ако може да ми препоръча учебници/помагала по които да се подготвя самостоятелно.
Изобщо самостоятелносто подготвяне възможно ли е?


Възможно е със сигурност, но е хубаво да имаш повечко източници за да си развиеш наистина хубави теми. Можеш и да не ги развиваш и да учиш само от някой учебник разбира се, но едва ли ще намериш някой чак толкова хубав и пълен. Аз си взех като кандидатствах учебник по история за кандидат студенти. Намират се и специални ръководства за това как да се развият темите, вътре са описани изискванията, възможни структурирания на темата, важните години и т.н.

3.Някаква информация дали ще има изменения в условията/начина за кандидастване за 2008?

Не съм запозната с това.

4.Колко време е нужно според вас, за да се подготви човек добре за изпит?

Да научиш темите е около три месеца. Ако почнеш по-отрано можеш да забравиш първите докато му дойде времето :-P. Ако ще си развиваш темите сам/а обаче шест месеца може и да стигнат. И задължително се яви на предварителният изпит, нямаш на идея, колко хора са влезнали благодарение на него :-)

Успех и от мен!
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #5 -: 12.12.2007, 01:19:41 »

Ако  си  учила  старателно   в  средното   образование  по   7--8   часа  на   ден   е  достатъчно   до   лятото  да  се   подготвиш!  за  да   влезеш   в   която  си  пожелаеш  специалност!
Активен
Всичко е любов

Huskarl2006

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
  • Политология
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #6 -: 12.12.2007, 05:16:20 »

BoFFO
Идеята ми беше всеки да каже според него (за него) кое е по-лесно (история или география).
Иначе това за учител/редактор определено ще го имам като идея.


sesily
Езиците са хубаво нещо, но за да го науча ще ми трябват часни уроци, които са доста скъпи.
Знанията, които имам по английски език се съмнявам да са достатъчни, затова съм решиЛ да действам в насока, която ще е най-плодотворна.
Какво е точно от име на учебника и неговите автори/издателствто?
Какво представлява предварителният изпит?


martin2025
Не мога да кажа, че съм биЛ много стрателен ученик в гимназията, защото за добро или за лошо не виждах смисъл в гимназялната образователна система. Обаче съм фен на историята и съм се интересувал от разни неща в свободното си време и имам някаква обща култура и минимална база от знания. Хубавото е, че мога да отделя горе-долу колкото време искам или ми е нужно, за да се подготвя.
Активен
Нищо

sesily

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #7 -: 12.12.2007, 19:19:23 »

Езиците са подходящи главно за завършили езикови гимназии, иначе наистина не са добър вариант.
А учебникът, който аз си взех тогава се казва История на България - учебник за кандидат-студенти и зрелостници, на издателство GABEROFF, но съм сигурна, че има и по-добри, от този като цяло има какво да се желае. Смятам, че във всяка по-голяма книжарница ще ти покажат поне няколко подходящи учебника. Критерий за избор би могло да ти е това, какъв е обхвата на отделните теми в учебниците и доколко съвпадат с темите за ПУ по този признак. Всяка тема обхваща някакъв определен период.
Предварителният изпит представлява абсолютно същото като редовният. Той е просто един допълнителен шанс. Обикновенно е около месец преди редовният когато повечето кандидати още не са научили всички теми, но надеждата е, че ще се падне такава каквато знаят :-) .
Активен

raitchev

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 468
  • Русе
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #8 -: 13.12.2007, 20:00:36 »

1.С кой изпит е по-добре да се пробвам да влезна в специалности от рода на макроикономика, маркетинг...? Кое е по-лесно история или география според вас?

Аз влязох с география. Не мога да кажа, че ми беше лесно, но като си научих темите бях сигурен в себе си. Ако избереш географията един съвет - научи всички теми. Една да не си научил, ще побъркаш от страх да не се падне точно тя, а това ще се отрази зле на представянето ти :)

2.Някой, ако може да ми препоръча учебници/помагала по които да се подготвя самостоятелно.
Изобщо самостоятелносто подготвяне възможно ли е?


Да възможно е. Аз се подготвих точно така - взех назаем темите (и то стари - от 2004та) от един приятел и си ги назубрих.

3.Някаква информация дали ще има изменения в условията/начина за кандидастване за 2008?

Нямам такава, но и тук мога да ти дам един съвет. Не вярвай на слухове. Доверявай се само на достоверна информация.

4.Колко време е нужно според вас, за да се подготви човек добре за изпит?

На мен лично ми отне 4 месеца нон стоп учене да науча темите за ПУ и Великотърновския.
Активен

soky

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Малко помощ и съвети
« Отговор #9 -: 14.12.2007, 11:21:06 »

Аз кандидатствах с География, защото тя ми беше по - интересна а пък и по-лесна. На мен подготовката ми отне 5 месеца като изключим Май месец до някаде. Без учител ще ти е малко трудничко. Истината е в това, че сядаш и си научаваш темите и най-спокойно си отиваш на изпита както направих аз.

 Пожелавам ти успех с ученето  :hihi: и най-вече на изпитите да се представиш добре и да те приемат таза специалност където ти искаш . УСПЕХ :y:
Активен