argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Alumni и ФМИ  (Прочетена 3184 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Alumni и ФМИ
« -: 25.11.2006, 16:12:27 »

Скъпи колеги,

Скоро разговарях с Мирчо и той ми каза нещо много тревожно. Местата за стажове в чужбина не могат да бъдат запълнени, защото няма желаещи студенти. И толкова много студенти липсват за "запълване на местата", че няма смисъл за сключване на нови двустранни споразумения с университети от други страни.

Темата отворих аз, защото зададох въпрос дали от ФМИ биха се заинтересували от сключване на подобно споразумение с Индийския Институт по Технолигиите - най-елитното техническо учебно заведение в Индия. Отоговрът беше: по-скоро не, заради липсата на интерес от страна на студентите от ФМИ и отблъскващия факт - цената на билета до Индия (при липсата на редовни линии и монополът на Балкан, цените наистина са доста високи. Изключение е полет с Wizz до Лондон и от там с нискобюджетна компания до Индия).

Питах и за механизмите за правене на дарение в полза на ФМИ. Механизмът е: сключване на договор с дарителя и превеждане на парите на сметката на университета, като 33% от всички пари отиват за ПУ и само 67% - за факултета. При такава процедура за дарение, естествено, че никой няма да иска да го направи.  Смятам, че дарение би трябвало да може да се прави с кредитна карта или sms-и, без договор и като 100% от парите отиват във ФМИ. (това съвсем не е трудно да бъде направено)

Каква е връзката със стажовете.

Може да има специален фонд, който да се финансира от завършили студенти, които са се реализирали добре, но нямат време да сключват договор и да правят някакви други смешни неща. От този фонд би могло да се плати билета на студент, който отива на стаж. Това не е нещо ново, а практика в много университети. В един свят, който се глобализира, студентите с подобен стаж биха могли по-лесно да намерят високоплатена работа и от своя страна да продължат "традицията". По този начин рейтингът на факултета (и по стечение на обсоятелствата и на университета) се покачва, тъй като все повече хора искат да се запишат като виждат успешната реализация на завършилите студенти и многото възможности, които програмите на факултета предлагат.

Мнения, коментари, препоръки (конкретни)?

поздрави:
Атанас Чанев
възпитаник на ФМИ
« Последна редакция: 25.11.2006, 16:32:36 от artanis »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #1 -: 25.11.2006, 18:45:59 »

Скоро разговарях с Мирчо и той ми каза нещо много тревожно. Местата за стажове в чужбина не могат да бъдат запълнени, защото няма желаещи студенти. И толкова много студенти липсват за "запълване на местата", че няма смисъл за сключване на нови двустранни споразумения с университети от други страни.

Здравейте artanis, mircho и ФМИ.
Предполагам говориш за студентска и/или преподавателска мобилност по разни програми, примерно Еразъм... Да, факт е, който аз не бих тълкувал като много тревожен, а просто като факт, който е не само във ФМИ, но и в други факултети и университети в и извън БГ. Защо?

Една от страните, които си засегнал и която разбира се сериозна и предимно засяга такива страни, където стандарта не е толкова висок е финансовата. Освен парите, които сега не искам да коментирам има и още няколко, които вземат превес също в решението за консумиране на мобилност, примерно интереса. На запад тези мобилности са по-популярни с развлекателна насоченост, отколкото с ключов елемент в обучението. Често студентите не искат да напускат домашния си университет с цел бързо завършване и започване на доктурантура или работа. Преподавателите пък нямат голям интерес да четат лекции зад граница, защото и това са доста екстра грижи, които не си заслужават, освен ако нямат вече изградено тясно сътрудничество с мястото където отиват.

Та хубаво е да се погледне и от тези гледни точки преди да се генерализира. От друга страна не е и ясно светлото бъдеще на едни такива програми в един отворен свят... Аз като преподавател примерно нямам никакъв интерес да чета лекции извън БГ, за мен (а може би и за много други) приоритета е поставен в сключване и работа по общи проекти повче, отколкото някаква си академична активност.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #2 -: 25.11.2006, 21:24:12 »

Тази година и в нашия факултет няма много желаещи да се включат в подобна програма. Аз разговарях с доста колеги, защото се колебаех. И основната причина за това се оказаха парите. Стипендиите, които се отпускат са недостатъчни и се налага родителите да изпращат пари на децата си. Пр.: Родителите на мой колега се е наложило да му пращат около 200 евро месечно, за да води нормален начин на живот. При такива условия и аз не бих отишла, защото това са доста пари, а и защото не бих искала да натоварвам семейството си финансово. Може да ме упрекнете за това, но е факт и подобно мнение имат доста колеги.
Втора основна причина е изоставането с изпитите. Аз лично, както и доста колеги не искат да отидат в друг университет, да даржат там по 5-6 изпита и когато се върнат тук септември да ги чакат още толкова, някои от които доста тежки.
При тези условия на обмен интереса от страна на студентите тенденциозно ще намалява.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #3 -: 26.11.2006, 09:59:02 »

А има ли начин да са други условията за академичен обмен?
И нали тези 4-5 изпита, държани в другия ВУЗ, се признават в ПУ? Но май не заместват необходимите по учебен план, пропуснати докато сте в чужбина?

Освен някакви летни стажове и бригади (не тия селскостопанските в Англия и САЩ) да се въведат? Но тва пък е също много фалшиво!

И аз ще ходя в Англия на академичен обмен за 1 седмица като преподавател и също ще се наложи да си доплатя около 200 Евро (не съм смятал точно), но го приемам като инвестиция в моето развитие. А може и като екскурзия да се приеме (макар че по работа отивам и имам да изнеса 8 часа лекции там).
« Последна редакция: 26.11.2006, 10:09:40 от Светослав Енков »
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #4 -: 28.11.2006, 01:26:37 »

Аз съм "за" да се пращат по-малко студенти на по-малко места, но с чувствително по-висока субсидия.
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Абе, artanis, абе, човече, ...
« Отговор #5 -: 28.11.2006, 03:28:23 »

... на колко от бившите им пука за университета, бре? Най-много да се съберат веднъж на пет години на среща на випуска, да пийнат и да се изфукат кой колко пари взима, кой с каква кола е дошъл и в какъв хотел е отседнал ... А за настоящите друг стаж, освен бране на ягоди в Англия не съществува - к'ъв университет, к'ви пет с'тинки, на хората пари им трябват на есен компютър да си купят и да си платят интернЕта ...

Знаеш ли (може ли на "ти"?) каква ще бъде реакцията ако си разпечатиш темата и я залепиш по стените и дърветата на главните улици? Хората ще ти кажат "Какво, мацката ти иска да ходи на екскурзия до Индия ли? Плати й от джоба си, като си толкова мъж!!!"

Съжалявам за тона, но на моменти съм отровно скептичен ...
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #6 -: 28.11.2006, 10:48:16 »

Брането на ягоди по никакъв начин не се свързва с добра реализация в последствие, една специализация е предпоставка. Не е въпросът дали човек сам може да си плати, това не е просто екскурзия, а има доста по-други цели, за съжаление не всеки може да ги разбере. А за събирането на 5 години, пийването и фукането - това винаги го има, на някои такива събирания обаче хората си казват и "Дайте да видим какво можем да направим за институцията, която ни събра".
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #7 -: 28.11.2006, 15:45:50 »

Георги Фурнаджиев,

> Най-много да се съберат веднъж на пет години на среща на випуска, да пийнат и да се изфукат кой колко пари взима, кой с каква кола е дошъл и в какъв хотел е отседнал

Или пък колко пари е дарил :)

Този пост беше адресиран към други хора. Но тъй като Alumni сайтът на ФМИ е down пратих темата тук. (Освен, разбира се за Шарки (Светослав Енков) и VooDooMaN, които са Alumni на ФМИ).

Tosh, идеята за такъв фонд е да бъде като алтернативна форма на финансиране. Също може и без фонд, стига Alumni да могат да проверят кой от какво допълнително финансиране има нужда. (специално за твоя случай си струва и без допълнително финансиране, но може да са се променили нещата, например цените на общежитията и др.)

поздрави:
а.
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #8 -: 28.11.2006, 19:12:19 »

Скъпи колеги,

Скоро разговарях с Мирчо и той ми каза нещо много тревожно. Местата за стажове в чужбина не могат да бъдат запълнени, защото няма желаещи студенти. И толкова много студенти липсват за "запълване на местата", че няма смисъл за сключване на нови двустранни споразумения с университети от други страни.

Мнения, коментари, препоръки (конкретни)?

Разбрах за фонда, написал си го на първото съобщение - моето мнение беше относно горния абзац, и какво да се прави с наличните средства за специализации, за да се запълват местата. При едни и същи налични средства, ако има по-малко места с по-високи субсидии, ще има по-мотивирани кандидати и по-малко отказали се по финансови съображения.

Относно "моя случай" и случая на колегата, с когото ще сме - доколкото знам какви цени за общежитие си ми споменавал, сегашната цена на най-евтините общежития Randall lines за семестър е двойна  :haha: ( плаща се за цял семестър, не на месец или седмица ) - 1012 паунда, което е малко повече от цялата субсидия през 2006 г ( = колкото по твое време през 2004 ?). Сегашната още не е съобщена.
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #9 -: 28.11.2006, 22:36:54 »

...
Или пък колко пари е дарил :)
...
Този пост беше адресиран към други хора.
...
Г-н а., ... абе желая Ви успех :-)
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Alumni и ФМИ
« Отговор #10 -: 28.11.2006, 22:53:22 »

Брането на ягоди по никакъв начин не се свързва с добра реализация в последствие, една специализация е предпоставка. Не е въпросът дали човек сам може да си плати, това не е просто екскурзия, а има доста по-други цели, за съжаление не всеки може да ги разбере.

Брането на ягоди СЕ СВЪРЗВА с някаква реализация в непосредственото "в последствие", докато специализацията е само предпоставка. Всеки студент от първата сесия натам е спец по вероятности, статистика и пр. Имаше там една функция на полезност, ако не се лъжа?

А за събирането на 5 години, пийването и фукането - това винаги го има, на някои такива събирания обаче хората си казват и "Дайте да видим какво можем да направим за институцията, която ни събра".

Аз организирах първото петгодишно събиране ...
Активен