argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Стипендии 2-ри семестър  (Прочетена 4112 пъти)

paladingod

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Стипендии 2-ри семестър
« -: 11.03.2013, 13:03:48 »

Някой има ли отговор на въпроса - ЗАЩО стипендиите за 2-ри семестър 2012/2013 са по 100 лв. ?!!!!!! ПОДИГРАВАТ ли се с нас, не знам !!!!!! Прекалено е !!
Активен

schatze

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #1 -: 11.03.2013, 18:49:17 »

Да,100 лв. са.Аз съм 1-ви курс и тъй като имах 1-ви семестър литературознание при ректора,той си каза още тогава , че дилемата е била или да се намали бройката на хората взимащи стипендия или да се намали самата стипендия,което според мен е по-добрия вариант.Аз обаче имам друг много важен въпрос,тъй като съм одобрена за стипендия,а ми е за първи път - искам да питам необходимо ли е да си вадя банкова карта и да заявя IBAN ми и въобще каква е процедурата след като те одобрят.Ще съм много благодарна ако някой се отзове на питането ми  :-) :bow:
Активен

paladingod

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #2 -: 12.03.2013, 17:22:05 »

Ами малко е тъпо ! Аз съм с успех 5.71 и взимам колкото някой си с под 5.50, не е справедливо според мен ! По-добре да се дават пари на по-малко хора. Има хора, които са със супер успех...... нека те да взимат пари, а не 10000000000 човека по 100 лв. :? А що се отнася до парите, най-добре отиди  в 133 - там където си подаде документите, те ще ти разяснят ! Аз имам ISIC (студентска карта) и такава може да си извадиш. Дори за 1-курс са безплатни. А до колкото знам ПУ работят само с банка ДСК ! Ако някой има по-актуална информация да сподели ! :)
Активен

schatze

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #3 -: 12.03.2013, 17:41:35 »

Да , да , напълно съм съгласна. Тъпичко е единственото условие да е да имаш успех над 4 .  Моя успех е 5,6 и според мен тези,които са с отличен успех заслужават по-голяма стипендия.Но честно да ти кажа аз и на тези 100 лв , колкото и нищо пари да са , съм доволна,тъй като не работя и всеки доход ми е добре дошъл. Доколкото видях в класиранията обаче няма успех под 5 така че са горе-долу балансирани нещата.А относно ISIC картите и аз имам такава,още в началото на годината си я получих,но не я активирах тогава.Но когато си подавах документи за стипендия ми казаха,че тази карта никаква работа не ми вършела и така и не ми дадоха други разяснения,защото нали са много заетиии и са под голямо напрежение,за това трябва ние да си го оберем...И сега трябва пак да ходя да ги питам в 133 относно този въпрос,а ти в ISIC картата ли си получваш стипендията ?
Активен

paladingod

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #4 -: 12.03.2013, 18:00:46 »

Аз съм също 1-ви курс, сефте ми е стипендия  :roll:. Предполагам, че ако не става с ISIC трябва да откриват сметка, не съм разпитвал и аз, но трябва да ги преведат все по нещо. Аз си мислех, че с като имаш открита ISIC става с нея и си получаваш парите по нея. Или аз се бъркам или те, не знам !
Активен

schatze

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #5 -: 12.03.2013, 18:42:52 »

Да и аз така си мислех,защото на мои приятелки в София си им привеждат стипендиите винаги в ISIC картите.Аз си помислих,че си по-горен курс и за това попитах :) мерси все пак за инфото  :bow:
Активен

Elisan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #6 -: 12.03.2013, 20:21:30 »

Дам,наистина не е честничко....Аз съм 4-ти курс,успеха ми е 6.00 и стипендията ми е 100 лв. Трябва да има някакво разграничаване....Първите години за успех до 5.50 стипендията беше 90 лв.,до 5.80 -100 лв.,а до 6.00-120лв. , което за мен е по-приемлив вариант.Не знам какво решиха и защо промениха нещата! Не се оплаквам,аз уча заради себе си,не заради парите.Въпросът е принципен,нали уж искат да ни стимулират и поощрят.Сега трябва да имаш нисък доход и г/д приличен успех и си взимаш 100 лв. в джоба,пък останалите дето са бъхтили и те ще вземат толкова.Другото,което не е справедливо е,че стипендиите не са по факултети!Пр: Правото е една от най-трудните специалности и трудно може да се достигне успех над 5,а стипендии за тях няма.В същото време Физическо възпитание избиват рибата. Нещата не са равностойни.... Колкото до картата,банката (Уникредит Булбанк) автоматично ти я издава.Само трябва да отидеш и да се разпишеш на документите там,за да се задвижи процедурата и да  ти я извадят до 5 работни дни.
« Последна редакция: 12.03.2013, 20:23:30 от Elisan »
Активен

schatze

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #7 -: 12.03.2013, 21:04:33 »

Какво да ви кажа , първото за което първосигнално се сещам винаги при такива ситуации е че все пак учим в България,смятам че няма нужда от други обяснения ....... Не ми се коментира изобщо,защото всичко е толкова "доизмислено" , че просто нямам думи. Както например условието, което не знам дали още е в сила,но миналата година е било , че кандидати с доход на член от семейството под 75 лв. не се допускат до стипендия ... и какво е обяснението - укривали доходи . Тея хора допускат ли , че като се запишеш в бюрото по труда ти изплащат пари определни месеци и че в момента безработицата е толкова голяма,че ние едвам си намираме работа .... какво остава нашите родители,които са си вече на години.Например майка ми отскоро е безработна и ако скоро не си намери работа,за в бъдеще ако имам успех за  стипендия.....ще е много страшно да ходя да доказвам , че нямам доходи . Или пък както сега като подавах документите , искали да видят документ за издръжка от баща ми,аз им давам ксерокопие от бракоразводното дело и там няма издръжка,то е от 90-та година,те неее, не може да няма !! Какво не може като аз съм на 24 и съм бачкала 4 години преди да запиша в ПУ , те и на 30 ли като стана пак ще ми търсят издръжка,тя майка ми докато съм била непълнолетна издръжка не е виждала за мен,та какво остава сега да взимам,ама ходи обяснявай....те си имат пред тях си едни документчета с правила и си ги следват като кон с капаци ... и резултата е че този който има най-голяма нужда дефакто не е допуснат до стипендия , ако ще успеха да му е 6,00.... спирам че се разпалих много !
Активен

Elisan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #8 -: 12.03.2013, 22:16:04 »

Аз също като теб съм дете на разведени родители,и също не получавам издръжка.И тъй като нямам такава,пиша декларация,в която удостоверявам,че не получавам издръжка от баща си.Тази декларация заменя решението за присъдена издръжка :)
Активен

schatze

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #9 -: 12.03.2013, 23:42:39 »

Да и аз наскоро чух за тази декларация , че можело дори на ръка да се напише,но тъй като тогава не знаех отидохме до съда и оттам ми дадоха бележка , която доказва , че не взимам издръжка. Идеята ми беше , че който ги е мислил тея закони-евала,но и да се ядосваме няма никакъв смисъл , важното в крайна сметка е че сме одобрени за стипендия.Благодаря на всички за инфото  :bow: :bow: :bow:
Активен

Dementia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #10 -: 15.03.2013, 17:11:32 »

Ядосвате се, че хората с по-нисък успех взимат колкото вас, аз пък лично в списъка единствената по-ниска оценка под 5.50, която видях беше 5.33. А като се замислим тази стипендия е за успех над 4.00, нали? От друга страна и това не е честно, чудя се защо българинът все гледа в на другия паничката. Като имате 6.00, подайте и за Европейска - 100% ще вземете...
А относно картите, питах и ми казаха, че до 10 дни трябва да отидем до банката в университета да си ги вземем, пуснали са да изкарват на всички.
Активен

Danie93

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #11 -: 17.03.2013, 18:51:03 »

Извинете, ако въпросът ми е инфантилен, но някой от по-големите да знае кога се очаква парите да са преведени? Благодаря. :)
Активен

Genata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #12 -: 18.03.2013, 17:06:30 »

омрънкахте форума , за 20 лв повече или по-малко , тва е положението ко сте токлкова отлицници  нямаше да учите в пу !!
Активен

Митко

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #13 -: 18.03.2013, 23:24:21 »

омрънкахте форума , за 20 лв повече или по-малко , тва е положението ко сте токлкова отлицници  нямаше да учите в пу !!

Да бе, баси хората "аз имам 5.70 и тряа да зимам повече от тия с 5.50" хахаха и не трябвало да се дават 10000 стипендии. Всъщност и броя на стипендиите е рязнат на 900. Затова да ти кажа господин паладин, че дори с твоя велик успех от 5.70 можеше да не ти стигне бала, ако стипендиите бяха 750 по 120 лв,  тъй че внимавай какво си пожелаваш да не се окаже, че и ти би бил от орязаните.
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #14 -: 20.03.2013, 22:42:44 »

Да , да , напълно съм съгласна. Тъпичко е единственото условие да е да имаш успех над 4 .  Моя успех е 5,6 и според мен тези,които са с отличен успех заслужават по-голяма стипендия.Но честно да ти кажа аз и на тези 100 лв , колкото и нищо пари да са , съм доволна,тъй като не работя и всеки доход ми е добре дошъл. Доколкото видях в класиранията обаче няма успех под 5 така че са горе-долу балансирани нещата.А относно ISIC картите и аз имам такава,още в началото на годината си я получих,но не я активирах тогава.Но когато си подавах документи за стипендия ми казаха,че тази карта никаква работа не ми вършела и така и не ми дадоха други разяснения,защото нали са много заетиии и са под голямо напрежение,за това трябва ние да си го оберем...И сега трябва пак да ходя да ги питам в 133 относно този въпрос,а ти в ISIC картата ли си получваш стипендията ?

Стига сте ревали и бъдете доволни. Как може да имате горе-долу висок успех, а да пишете неграмотно. Да вземем например цитирания от мен текст... Какви претенции имате, когато сте неграмотни???

Вероятно сте или първи курс и факултативните дисциплини (английски, физическо) ви надуват успеха, или пък учите някакви педагогики, филологии и подобни. Я учете математически анализ, дискретна математика, биохимия, биофизика, ядрена физика, органична химия и подобни природни науки да ви видим колко висок успех ще изкарате...

Слезте на земята и бъдете доволни. 20 лева няма да ви променят живота, просто в момента ви изкарват меркантилната същност.
Активен

PlovdivBoy

  • Гост
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #15 -: 21.03.2013, 01:18:58 »

На мен ми е по-интересно за какво искат тия доходи, при положение, че не се гледат въобще, класирането става само по успех. Хора с 3000 лв. доход са класирани, чудя се за какво са им някакви си 100 лв. отгоре, при положение, че има студенти, които едвам преживяват и работят, за да плащат квартири и прочие ...
Активен

Arln

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #16 -: 24.03.2013, 15:56:53 »

Защото доходите влизат във формулата за изчисляване на коефициента, по който става класирането -[ (успеха на квадрат) + 320/(дохода на член от семейството) ] тва "320" е по памет, нещо около тази цифра беше. В действителност, смесването на двата критерия е абсурдно и лишено от всякаква логика. В края на краищата, трябваше да си остане старата схема със стипендия за доход, и стипендия САМО за отличен успех (над 5.50), с която да стимулираш хората да учат. Нооо, явно със замъкването на качеството на образованието ни яко надолу в го*ната си отива и трезвото мислене на управленското тяло...
Активен

schatze

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #17 -: 25.03.2013, 23:52:54 »

Наистина се поразпалих повече от необходимото.Както съм написала нямам нищо против всички да взимат стипендии,дори както вече споменах-стоя зад решението броя на получаващите да се запази за сметка на сумата.Някой хора разбраха доводите ми за разлика от други,но това е нормално.В крайна сметка човек не може, а и не трябва да се мъчи да е разбран от всички.Просто съм на мнение,че доходите и успехът не бива да се смесват.Имам колежка от ТУ,която си има достатъчно висок успех,но не взима никаква стипендия,дори и социална,защото не може да покрие изисквания от тях минимум за доход,а доходът на семейството и е съвсем реален,без да има нищо спестено в документите,но както и да е,стига вече по тази тема.A за коментара на munroe късаещ се към моя правопис....просто няма да коментирам.Показала съм на когото трябва нивото ми на правопис.И аз можех да ти копирам твои коментари  munroe , в които правописът ти не е на високо ниво,но го сметнах за крайно неуместно и некоректно.А относно съветите ти към мен какво да уча,смятам ги за доста не на място !!! Аз уча китайски,изключително горда съм с това,изключително удовлетворена.Всеки сам решава какво да учи все пак.Освен това смятам,че хората занимаващи се с биология или химия са достойни за уважение.За мен лично тези науки са голямо предизвикателство,особено химията.Въпреки това считам,че в езикът има страшно голямо богатство и който не го осъзнава....просто е твърде тесногръд да погледне по-далеч от носа си !
Активен

paladingod

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #18 -: 06.04.2013, 13:03:39 »

20 умножено по 5 е 100 !! За това не викайте кой мрънка за 20 лв. и така нататък. За мен това са пари, като сте финансово задоволени, разбира се, че ще ви е все тая за някакви 20 или 100 лв. Има много студенти, които разчитат точно на тези пари. Защо ли ?! Не за да пият като отрепки по чалготеките, а за да си спестят за семестрите, квартирите и така нататък. За това си спестете ненужните, коментари като не знаете за какво става въпрос ! ;)  Моля ви, като не знаете на човек семейното положение, не се обаждайте където не трябва ! Благодаря :) Като не сте за 20 или 100 лв. има хора, на които им трябват и те са - ЗА ! :) П.П. Нямам нищо напротив никой от коментиращите, все пак малко или много сме колеги всички тук и трябва да се уважаваме, просто ме хваща яд когато хора, които не те познават и не знаят в какво положение си те коментират ! Но все пак благодаря на всички за отговорите по въпроса ! :)
« Последна редакция: 06.04.2013, 13:08:17 от paladingod »
Активен

Митко

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Стипендии 2-ри семестър
« Отговор #19 -: 07.04.2013, 02:01:22 »

Виж човек, 20 лв наистина не са малко, но по същата логика и 100 не са малко. Мога да ти кажа, че в Медицинския университет стипендиите са така - от 5.28 до 5.50 - 60 лв, от 5.50 до 5.99 70 лв, нагоре 80 лв , а там да ти кажа, е доста трудно да се хванат такива оценки. Съгласен съм с теб, за това, че много хора наистина се нуждаят от тези пари и че ще ги оползотворят както трябва, но и точно затова не съм съгласен с по-горното което каза, че е по-добре да има по-малко стипендии, но по-високи. Както споменах в по-горния си пост, броя на стипендиите също е отрязан от 1000 на 900 и ако трябваше да са по 120 лв стипендиите, тогава броя на стипендиите щеше да е 720. Тогава още 180 човека, от които много с ниски доходи, нямаше да получават стипендия. Съгласи се с мен, това също не е редно.

ПС: Дебитните карти за стипендиите са готови и ви чакат в клона на Уникредит, който се намира на главната.
Активен