argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010  (Прочетена 4567 пъти)

desinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

Здравейте,
има ли някой,който на добра воля да напише вярното решение на казуса,който е бил днес-01.10.    :)    :)     :)
Активен

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #1 -: 01.10.2010, 19:36:59 »

Дай казуса де...
Активен

desinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #2 -: 01.10.2010, 21:48:37 »

Здравейте,
целия казус го нямам, но имам по-съществената част.
 Гея ООД продало на кооперация "Съюз" сграда за нуждите на кооперацията. Според договора продавачът предоставил заем на купувача в размер на дължимата цена 2 млн лв за срок от 1 година с падеж 22.10.2009. Била уговорена неустойка от 0,5% на ден за забава при неплащане на цената.
Купувачът наредил на падежа неговата банка да прехвърли от сметката му в сметката на Гея ООД 2 млн лв.Банката била обявена в несъстоятелност и синдикът отказал плащането. Купувачът успял да събере само 100 000 лв,които дал на Гея ООД,обяснил за несъстоятелността на банката и за своята невъзможност да плати на падежа и в следващите 5 месеца.
Поради липса на пари купувачът не платил в следващите 6 месеца.
Гея ООД предявило няколко иска:
1.иск за 100 000 лв,представляващи 50% от лихвата за 1 година по предоставения заем(изчислено е по лихвата,която налагат банки при отпускане на кредит за търговци),заедно със законната лихва по тази сума.
2.иск за 2 млн. главница за дължимата цена
3. иск за 1.80 млн лв неустойка за забава на главницата в периода 22.10 2009(минал падеж) и 6 месеца след него.
Въпроси:
1.Квалифицирайте договора между Гея ООД и кооперацията.
2.Основателен ли е искът за 100 000лв заедно със законната лихва върху тях?
3.Основателен ли е искът за плащане на цена 2 млн лв?
4.Основателен ли е искът за неустойка заедно с лихвите върху нея? Може ли този иск да се кумулира с иск за плащане на законни лихви за забава върху неплатена цена?Ще уважи ли съдът 2-та иска?
5.Ако съдът уважи иска за неустойка,може ли той да намали нейния размер?
6.Може ли срещу кооперацията да се открие производство по несъстоятелност,ако приемем,че Гея ООД е развалили договора поради неизпълнение?
 Ответникът е възразил срещу исковете,основавайки се непреодолима сила-несъстоятелност на неговата банка.


Уточнявам,че казусът не е цитиран точно.

Ще съм ви благодарна на предложение за вярно решение.:)
Също така искам да попитам може ли да се провери писмената работа с казуса и защо не е допусната до устен изпит?На изпита се е говорило,че това е невъзможно и забранено?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #3 -: 01.10.2010, 23:13:35 »

Казусът от днес е качен - https://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=5773.msg113969#msg113969

Също така искам да попитам може ли да се провери писмената работа с казуса и защо не е допусната до устен изпит?На изпита се е говорило,че това е невъзможно и забранено?

По принцип аз преди съм правила опит да помогна на хора, които искаха да си видят работите, но ми бе категорично отказано с аргумента, че оценките не се преразглеждали. Моето тълкуване на наредбата е, че работите наистина не подлежат на преразглеждане и това действително изрично е ясно от текста на разпоредбата. Но в случая става въпрос за обикновено разглеждане, като физически акт, а не преразглеждане в смисъл на преоценяване. Смятам, че трябва да се позволява и даже, че е задължително всеки да може да погледне работата си, след като същата е вече оценена. Още повече, че е добре да се наложи практика да се обявяват някакви примерни отговори, по които студентите да се ориентират къде са сбъркали - това също ще е част от образованието, макар и в един последен етап. Тази пактика вече съществува и се прилага единствено в катедрата по Публичноправни науки.
« Последна редакция: 01.10.2010, 23:19:42 от Kelli_Mutu™ »
Активен

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #4 -: 02.10.2010, 09:48:52 »

Не е сложен казуса, но трябва да си чел!
Което пък от своя страна показва, че на поправката изобщо не е по-лесно отколкото на редовната сесия.
Честито на печелевшите, а на мен половината ми стаж почти мина...:)
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #5 -: 02.10.2010, 14:00:50 »

В сравнение с казуса който ни се падна май, този си направо по-сложен.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #6 -: 02.10.2010, 20:29:33 »

интересно че имаше хора дето са писали че договора е новация и пак са прескочили  :-D
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

desinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #7 -: 03.10.2010, 14:24:15 »

Ми според мен доста малко хора прескочиха,поне по хвърляне на 1 поглед на протоколите.:)
А все пак някакви отговори ще може ли,ако ви се занимава?
Според мен е страшно глупаво това,че не се показва едно кратко решение на казуса от Професоршите,така човек си остава в съмнение кое за тях е всъщност правилното...
Активен

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #8 -: 03.10.2010, 19:50:51 »

Ми според мен доста малко хора прескочиха,поне по хвърляне на 1 поглед на протоколите.:)
А все пак някакви отговори ще може ли,ако ви се занимава?
Според мен е страшно глупаво това,че не се показва едно кратко решение на казуса от Професоршите,така човек си остава в съмнение кое за тях е всъщност правилното...
Ти мина ли?
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #9 -: 03.10.2010, 20:25:42 »

аз минах  :wink:
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #10 -: 03.10.2010, 20:50:58 »

аз минах  :wink:
А на устният колко?
Или повърна? :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #11 -: 03.10.2010, 21:13:54 »

:wink:
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #12 -: 03.10.2010, 22:31:52 »

:wink:
Да честитя ли или има още?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #13 -: 04.10.2010, 00:15:37 »

Според мен е страшно глупаво това,че не се показва едно кратко решение на казуса от Професоршите,така човек си остава в съмнение кое за тях е всъщност правилното...

Имам удоволствието да съобщя, че имаме вече официални отговори на казуса - https://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=5773.msg113969#msg113969  :bravo:
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #14 -: 04.10.2010, 16:38:49 »

 :D :D :D

В случая първият въпрос е най-труден.
Едностранни* и двустранни* търговски сделки   :-D :-D :-D От там насетне нещата не са толкова сложни.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #15 -: 21.10.2010, 17:36:35 »

А някой ще публикува ли отговорите на последните два от наказателноправните казуси от тази тема https://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=5775.0?  :roll: Че познавам по-добре законите на Лас Вегас, отколкото българските. :-D
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #16 -: 21.10.2010, 18:00:20 »

ами ето ги моите отговори:

1. Квалификация на деянието -> опит за убийство -> засегнат е жизненоважен орган (главата) със сила обектовно годна да доведе до смърт и със средство също годно да причини смърт.
Втория вариант беше средна телесна повреда -> същите съображения но силата се приема че е недостатъчна да прични смърт. И двата варианта бяха приети от проверявашите.

2. Съдът е образувал дело от частен х-р с квалификация по 115. Щом е така трябва да го спре и да го прати на прокорор за извършване на досъд. производство.
Щом не се е явил ЧТ, ако е по неуважит причина делото се прекратява.
Прокурорът няма право да встъпи в делото на това основание -> 48 НПК
В последната дума на обвиняемия, съдът не може да го разпитва. Щом е направил това трябва да върне заседанието от фазата на съд. следствие-> съд. прения и отново последна дума на обвиняемия.
Крайната квалификация по 325 НК е неправилна -> деянието обективно и субективно не съответства. Освен това не могат да го осъдят за престъпление за което не му е било повдигнато обвинение.

3. Не може да се иска отмяна тъй като на отмяна подлежат влезли в сила съд. актове, а тук все още не е изтекъл срокът за възивно обжалване.
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #17 -: 21.10.2010, 18:02:57 »

Че познавам по-добре законите на Лас Вегас, отколкото българските. :-D

едва ли... :wink:
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #18 -: 21.10.2010, 18:31:04 »

Благодаря много, law_master! Ако първоначално е било квалифицирано като нападение с причиняване на средна телесна повреда (защото даже зачетох НК и точно отговаря на член 129), тогава пострадалият ли завежда дело, като гражданско дело, или прокуратурата се заема? Затова писах, че по ми е ясно как е в Лас Вегас, че само CSI гледам. :-D
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Казус Гражданскоправни науки 01.10.2010
« Отговор #19 -: 21.10.2010, 18:52:19 »

Ako е средна телесна повреда деянието е частен характер и се преследва по тъжба на пострадалия. Т.е. подава се тъжба направо до районния съд. Той квалифицира деянието като не е обвързан от дадената от пострадалия квалификация. Това е разликата с престъпленията от общ х-р при които първо се сезира прокурора, които провежда досъд. производство и след това с обвинит. акт пренася производството пред съда за постановяване на присъдата.

А понеже довършеният опит за обийство поглъща СТП се гледа умисълът -> ако умисълът (който е част от суб. страна на деянието) е за убийство квалификацията ще е по 115 вр. 18 НК. Ако е за причиняване на СТП ще е по 129. Но за умисъла (суб. стр.) съдим по обективно проявеното от дееца. Затова и тук (доколкото това е учебен казус) може да има 2 варианта. Ако е истинско дело, ще се обсъдят събрамите док-ва и док-вени средства (ще се разпитат обвиняемия, свидетелите) и ще се направи категоричен и безсъмнен извод за това какво деяние е осъщесвено СТП или опит за У.
 :-)
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ