argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Българска или Английска филология???  (Прочетена 2286 пъти)

Hrisi90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93

Здравейте, тази година кандидатствам и имам избор да избера коя от двете филологии да уча.Честно казано съм много объркана.Много обичам българска литература,но обичам и чуждите езици,най-вече английския,пък и май с английски реализацията е по-голяма.. както виждате.. пълна каша.. помогнете с каквото можете.. Благодаря!
Активен
Английска Филология

A_S_T_R_A

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #1 -: 06.08.2009, 13:59:00 »

     Поздрави за алтернативите : :-) И двете специалности са много хубави. Казвам го от гледището на семестриално завършила хибридната специалност т. нар. БАФ. Вярно, при ния натоварването е по-сериозно, но едновременно с удоволствието от четенето на български автори и усъвършенстването на английския ти, ще имаш и възможността да разшириш познанията си по европейските литературни хоризонти  :-) Разгледай програмите и на двете специалности и прецени какво ти се учи. БАФ също не е зле  :wink:
    Успех в избора!
Активен

Hrisi90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #2 -: 06.08.2009, 14:30:29 »

Благодаря!Очаквам още такива отговори,много сте полезни..  :-)
Активен
Английска Филология

Лунатик

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #3 -: 06.08.2009, 16:20:44 »

Здравей, аз също те поздравявам за добрите възможности :-) За съжаление, не мога да ти дам съвет, тъй като и двете специалности са уникално добри, всяка за себе си, имат и много общи неща, това прави избора наистина труден. Само от личен опит ще ти кажа, понеже уча БФ, че за човек, който обича литературата, тази специалност е истинско щастие. Лингвистичните дисциплини също са адски интересни. Сигурна съм обаче, че това се отнася със същата сила и за АФ, като предполагам, че може би там натоварването е малко по-голямо заради езика. Но ако обичаш такива предизвикателства - няма какво да мислиш. Честно казано, и в двата случая ще сгрешиш като отхвърлиш едната, но ще спечелиш с другата.  :bravo: Избирай! "Празно няма!"  :wink: Желая ти успех.  :hug:
Активен

Hrisi90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #4 -: 06.08.2009, 16:59:24 »

Благодаря и на теб.Честно казано това е ,което ме плаши в английската филология.. че може би ще ми е доста трудно.. но.. ще трябва да избера :)
Активен
Английска Филология

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #5 -: 08.08.2009, 08:59:52 »

В АФ също се учат доста литератури, така че няма да страдаш от липсата им. Набляга се разбира се много на езика. В БФ се изучават всякакви литератури. На година имаш по няколко различни вида литератури,различни епохи и държави и т.н. Ти си рашаваш.Пред мен никога не е стояла подобна дилема, винаги съм искала само БФ и сега това уча. Специалността е добра, но много зависи в каква област искаш да се развиваш.
Активен

Hrisi90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #6 -: 08.08.2009, 12:57:08 »

Благодаря и на теб.Много ми помагате ако може да продължите в същия дух..  :-D :-)  мм и да ви попитам нещо.. Не смятате ли,че с английски мога да намеря по-голяма реализация?
Активен
Английска Филология

Imperturbable

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
  • Hesitate between two things and take a third...
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #7 -: 08.08.2009, 16:07:29 »

Последният ти въпрос е свързан с професионалната реализация на човек, завършил филологически профил. С английски може би наистина ще имаш по-големи възможности - все пак представяш документ, че си завършила АФ, - но всичко зависи от теб. Все пак може да завършиш специалността и да не си научила много, нали? Има хора, които и без да са специализирали АФ знаят английски и се справят добре с намирането на работа( ама не са много тея де !  :-D ). Мисълта ми е, че трябва да си избереш нещо, което ти харесва да учиш, за да си добра в него, а за възможностите, тях ги има, трябва само да се оглеждаш. Аз естествено, че ще ти кажа да си избереш АФ (голям купон е при нас!  :-D  :y: ).

А, да, и не си мисли, че в АФ ще се претовариш. Ти, където и да идеш, ще трябва да четеш - все пак затова си влязла в университета. В АФ обаче не е по-трудно от другите специалности, стига само, както отбелязах, да ти е по душа!

Успех в избора !
« Последна редакция: 08.08.2009, 16:10:21 от Imperturbable »
Активен

Hrisi90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #8 -: 08.08.2009, 18:25:45 »

Благодаря.. и аз май клоня повече към нея така,че най-вероятно ще сме колеги.. :) благодаря за съветите.. :)
Активен
Английска Филология

Hrisi90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #9 -: 13.08.2009, 10:59:50 »

Моля ви,помагайте,че не остана.. :)
Активен
Английска Филология

***

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #10 -: 14.08.2009, 16:43:12 »

Аз няма да пиша по темата , но ако трябва да правя избор , без да се замислям , бих избрала Английска филология .
Искам само да попитам нещо , тъй като вече направо ми е смешно . Защо хората , които учат БЕАЕ си мислят , че учат филология ??? Няма такава специалност като БАФ , ако имате предвид Българска и Английска филология . Никъде в наименованието на БЕАЕ не фигурира думата филология и тези хора не получават диплома за филолог, моля ви , не заблуждавайте хората , които в момента са пред дилема какво да изберат . Тези хибридни специалности са далеч от филологията , независимо , че се учи български език и литература и чужд език.
Активен

Natalieee

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #11 -: 14.08.2009, 17:47:49 »

английска
Активен

Hrisi90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #12 -: 14.08.2009, 18:31:12 »

Благодаря ви за отговорите,повлияха ми в някаква степен.. приета съм от 2ро класиране английска филология и на 17ти се записвам.. :) Успех за всички :)
Активен
Английска Филология

hoodoo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Българска или Английска филология???
« Отговор #13 -: 20.08.2009, 05:01:53 »

Тези хибридни специалности са далеч от филологията , независимо , че се учи български език и литература и чужд език.
"Думата Филология (от гръцки phileo - "обичам" и logos - слово).Филология се използва в по-тесен смисъл - "занимания с текстове, главно стари", но и с по-широко значение - "изследване на език или езици и на текстове, създадени на него (тях)." Бих казал, че в това отношение АФ предлага доста по-малко "материал".Разгледай подробно какво се учи в БЕАЕ и тогава коментирай кой от какво е далеч. Убеден съм, че всичките литератури + историята на българския език като цяло(от старобългарския насам) ще ти дойдат много над "филологическия" английски курс. Проблема тук е, че като цяло английският език се учи и практикува по-малко в сравнение с чистата филология, но с достатъчно желание от страна на студента, могат да се постигнат повече от задоволителни резултати.
П.П. Не си хвалете специалностите - знаем, че "най-доброто" е това, в което са ви приели. Предполагам, че колежката(бъдеща) се интересува не от реклами, а от полезни отговори.
Активен