argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Възможно ли е да кандидатствам отново след 1-ви курс?  (Прочетена 4553 пъти)

Изпепелена

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Здравейте колеги,имам един въпрос :?сега съм 1-ви курс и искам да кандидатствам отново сега тази година,защото искам да сменя специалността си,а ми е трудно да се прехвърля,затова реших да се явя на изпитите тази година отново,но възможно ли е това без да прекъсвам,ако ме приемат просто да се презапиша,за да не губя година?
Активен

Fanita4

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
  • ELF

Разбира се, че можеш! Но за да ти отговорим ползотворно на въпроса, би било хубаво да уточниш какво точно значи за теб да не губиш година - да стане така, че догодина да си втори курс някаква друга специалност, а не отново първи? Да, принципно може. Доколкото разбирам сега си Български и Новогръцки, което ти отваря врати за този ''фокус'' по отношение на всякакви други специалности с български (ако не греша, включително БФ). Това може да стане само ако завършиш успешно настоящата година и си вземеш всички или повечето (не съм сигурна) изпити, касаещи българския. Но ако искаш да те приемат нещо, което няма в заглавието си "български", най-вероятно ще започнеш от първи курс, което не е въобще фатално, стига да ти харесва...аз направих така, но това, че съм за 2-ри път първи курс не ме прави изгубила, а само спечелила :). Нещата опират до лична преценка и ситуация. Все пак ако искаш сподели дали си си наумила някоя конкретна друга специалност.
Активен
Success is getting what you want, happiness is wanting what you get!

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

Към това, което каза Fanita4 ще добавя само,за да ти разреши декана (Живко Иванов,който е много разбран човек) да запишеш втори курс трябва да имаш не повече от два невзети изпита от специалността, в която искаш да си. Като не се включват факултативните дисциплини. Наистина ще е хубаво да кажеш коя специалност искаш, за да ти дам по-подробна информация понеже съм доста наясно с този въпрос. Може да подадеш и молба за прехвърляне,там единственото което се иска е да си си взела всички изпити.
П.С. Всичко по-горе се отнася ако искаш да си в специалност във филологическия факултет, ако искаш да си в друг процедурите са по-различни.
Активен

Изпепелена

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Много ви благодаря,4е се отзовахте,не съм решила конкретно каква специалност,просто не смятам да продължавам тази,защото е ужасно.Нямам претенции за курса дали ще бъда 1-ви отново или 2-ри,просто да не е тази специалност.А как стоят нещата със специалност от друг факултет?
Активен

Изпепелена

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Все пак някой може ли да ми каже как стоят нещата с друга  специалност и друг факултет?
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

Принципно прехвърляне от един факултет в друг е възможно,но трудно и понеже няма покриваемост на предметите ще ти се наложи да си пак 1 курс, което си е същото да кандидатстваш на ново. Пак се подава молба за прехвърляне до декана. Той вече ще ти обясни какви са по-специфичните изисквания освен тези, за които ти споменах вече. Ако кандидатстваш и те приемат в друг факултет и в специалността, в която си приета има изпит който си издържала полужително в старата си специалност, си взимаш академична справка от инспекторката и те освобождават от лекциите и изпита на съответния предмет.
Активен

Изпепелена

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Значи е възможно да кандидатствам лятото без да прекъсвам и ако ме приемат просто да се прехвърля?
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

Вземаш си дипломата за малко от инспекторката, това се прави с една молба (която всъщност никой не ти разглежда) пишеш че я искаш за работа,после си я връщаш, когато си подадеш документите за кандидатстване. Когато те приемат в специалността, която искаш си изтегляш документите и си взимаш академична справка, за да може да ти признаят някой изпит евентуално, но това само ако го има в новата ти специалност. Термина не е прехвърляне, а прекласиране. Успех. Ако ми кажеш коя специалност и в кой факултет искаш да си, може да ти дам по-подробна информация.
Активен

Изпепелена

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

ами мисля за маркетинг....
Активен

Fanita4

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
  • ELF

 :#6:  2-3 вида висши математики, икономика, макроикономика, основи на правото, публични финанси, предприятия, стопанска дейност... :drunk: Ами боя се, че в такъв случай просто сядаш да готвиш математики, географии или там с каквото смяташ да кандидатстваш и след това си изтегляш завинаги документите от нашия факултет, защото нямаш никакво съвпадене на предмети. Все пак нека Антония ти го каже по-нагледно. Успех от мен...и се обаждай след 4-5 год. да идваме при теб да рекламираме! Хубава е специалността, не те бъзикам  :y:
« Последна редакция: 24.02.2009, 15:59:09 от Fanita4 »
Активен
Success is getting what you want, happiness is wanting what you get!

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

:#6:  2-3 вида висши математики, икономика, макроикономика, основи на правото, публични финанси, предприятия, стопанска дейност... :drunk: Ами боя се, че в такъв случай просто сядаш да готвиш математики, географии или там с каквото смяташ да кандидатстваш и след това си изтегляш завинаги документите от нашия факултет, защото нямаш никакво съвпадене на предмети. Все пак нека Антония ти го каже по-нагледно. Успех от мен...и се обаждай след 4-5 год. да идваме при теб да рекламираме! Хубава е специалността, не те бъзикам  :y:
По-налгедно от това не е необходимо.
Активен

Изпепелена

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

кандидатсвам с езикова култура(бълг.език)
Активен

Fanita4

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
  • ELF

Чудесно, просто бъди готова за всички ''сухи'' (спрямо нашия филологически факултет) дисциплини, които ще опират предимно до смятане чрез формули, индексиране, информационни единици и стойности, статистика, логика в най-подробните й измерения, понеже ще я учиш цели 4 семестъра, стопанско управление, счетоводство на предприятията, разни юридически кодекси, същност и употреба на патентоването (авторското право) и всички икономически (от най-гадната математика) дисциплини. Казвам ти всичко това, защото съм учила 3 семестъра Социология и освен това имам познати, които учат маркетинг и МИО, та са ми разправяли...Чисто колегиално споделям с теб, че трябва наистина да се приготвиш да си отвсякъде на ''ти'' с математиката, географията и логиката, ако искаш да се потопиш и да пробиеш в сферата на една такава икономическа наука (същността на маркетинга - правенето на реклама, причините и ползите от това - ще те занимават чак 6-7 семестър, 3-4 курс).
« Последна редакция: 25.02.2009, 08:51:46 от Fanita4 »
Активен
Success is getting what you want, happiness is wanting what you get!

Изпепелена

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

а как е социологията?
Активен

AngelOfSorrow

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Вземаш си дипломата за малко от инспекторката, това се прави с една молба (която всъщност никой не ти разглежда) пишеш че я искаш за работа,после си я връщаш, когато си подадеш документите за кандидатстване. Когато те приемат в специалността, която искаш си изтегляш документите и си взимаш академична справка, за да може да ти признаят някой изпит евентуално, но това само ако го има в новата ти специалност. Термина не е прехвърляне, а прекласиране. Успех. Ако ми кажеш коя специалност и в кой факултет искаш да си, може да ти дам по-подробна информция.


По същия начин ли стоят нещата с прехвърляне от БЕАЕ към АФ :)?
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

Вземаш си дипломата за малко от инспекторката, това се прави с една молба (която всъщност никой не ти разглежда) пишеш че я искаш за работа,после си я връщаш, когато си подадеш документите за кандидатстване. Когато те приемат в специалността, която искаш си изтегляш документите и си взимаш академична справка, за да може да ти признаят някой изпит евентуално, но това само ако го има в новата ти специалност. Термина не е прехвърляне, а прекласиране. Успех. Ако ми кажеш коя специалност и в кой факултет искаш да си, може да ти дам по-подробна информция.


По същия начин ли стоят нещата с прехвърляне от БЕАЕ към АФ :)?
Първо трябва да се изясним дали искаш да се прехвърлиш или да се прекласираш,т.е. да кандидатстваш на ново? Ако си си взела всички изпити препоръчвам ти прехвърляне, много по-лесно е. Трябва ти само молба до декана за прехвърляне и академична справка, че си издържала всички изпити. Когато става въпрос за БЕАЕ и АФ разликата в учебните им планове е малка и най-вероятно ще можеш да запишеш направо 2 курс. (ако сега си 1 курс разбира се) Но понеже не съм гледала скоро дали няма изменения в учебните планове тези дни ще ти кажа със сигурност. Ако разбира се не успееш да си вземеш всички изпити единствения вариант е да кандидатстваш и ако те приемат АФ да подадеш молба до декана за записване на 2 курс. Общо взето това е.
Активен

ok

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50

А ако ти е останал изпит за септември какво става?На мен инспекторката ми каза,4е трябва изпитите само по български да си взел без гръцки
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

А ако ти е останал изпит за септември какво става?На мен инспекторката ми каза,4е трябва изпитите само по български да си взел без гръцки
За прехвърляне трябва да си си взел/а всички изпити. В противен случай на молбата ти декана ще пише "НЕ-заради невзет изпит". Ако обаче искаш да кандидатстваш на ново и да се прекласираш в БФ например, ти е достатъчно да си вземеш само изпитите, които са от честа БЕ.
Активен

ok

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50

Значи да разбирам,че ако ми е останал един изпит за септември няма да мога да се прехвърля,дори и да го взема на поправка
Активен

ok

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50

И все пак да кажа съм втори курс "Български и новогръцки"и влача езикознание от първи курс
Активен