argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Тайната на успеха  (Прочетена 1679 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Тайната на успеха
« -: 17.01.2012, 17:36:34 »

Подканвам всички хора, които се чувстват успешно реализирали се в IT сферата да разкажат накратко как са стигнали до този момент. Искрено се надявам това да послужи като мотивация за младите студенти, които тепърва ще минават по нашия път.

До колко съм успешно реализирал се е относително понятие, но все пак ще си позволя да разкажа накратко как се развивах през годините.

===   ===   ===

Още в началото на втори курс започнах да си търся работа. Бях на 19 години и двете фирми, в които отидох на интервю ме приеха доста несериозно. Нямах никакъв практически опит, но подхождах със самочувствието, че познавам Windows 98 и Visual Basic 6 в детайли. Нямах GSM апарат, нямах и домашен компютър, което допълнително усложняваше моето кандидатстване, тъй като никой не вярваше, че мога наистина да разбирам от програмиране без да имам компютър.

ОК, два месеца след началото на 2-ри курс похарчих почти всичките си спестени пари и си купих компютър. Започнах усилено да експериментирам с IDE-тата от Visual Studio и да правя какви ли не самостоятелни проекти. Малки игрички, хакерски програми, въобще каквото ми хрумнеше на момента. Общо взето половината от свободното си време във 2-ри курс го прекарах пред компютъра, а другата половина заедно с приятелката си. Сред личните си проектите имах и собствен video player с поддръжка на цели 2 вида формата на субтитри. Цялата идея за player-а тръгна от там, че за един конкретен филм не можех да подкарам субтитрите и се наложи да си направя собствена програма за рендване на субтитри. След това покрай тази програмка взех, че вмъкнах и ActiveX компонента на Media Player и така получих цялостен video player.

Междувременно освен с desktop програми много здраво наблягах на HTML + JavaScript, естествено пак за мои си уеб страници. Хубавото беше, че добих някакъв опит в онлайн маркетинга и преди да навърша 20 години първият IT проект, за който получих пари (и съответно съм си платил данъците) беше да направя така, че два конкретни уеб сайта да добият по-голяма популярност или иначе казано да присъстват с конкретни ключови думи в конкретни търсачки. Тогава нямаше изчистена концепция за SEO, нито пък имаше фирми, които да се занимават с онлайн маркетинг.

В началото на 3-ти курс започнах да работя на непълен работен ден в една пловдивска софтуерна фирма, където на базата на опита си с Visual Basic и VBA ми дадоха да работя по концептуален проект за изграждане на онлайн магазин. Тогава за пръв път видях какво означава да работиш с уеб сървъри и как реално стои въпросът с уеб приложенията. Това промени нагласата ми и от чисто desktop приложения започнах да мисля за web приложения. Започнах да се занимавам с IIS, а в последствие успях да си 'сглобя' собствен уеб сървър на базата на Xerver + PHP engine под формата на CGI. Така дръпнах в посока PHP и стигнах до там, че спечелих 2-ро място на едно балканско първенство по приложно PHP програмиране. Междувременно се бях записал и в регионалната CISCO академия, тъй като имах огромното желание да придобия по-сериозни познания за компютърните мрежи.

В началото на 4-ти курс по чисто финансови причини ми се наложи да си намеря работа на пълен работен ден и тогава започнах да работя здраво с .NET технологии. Покрай ASP.NET реших да проуча как стои въпроса с Java базираните технологии за уеб и въобще за enterprice приложения и оттогава до ден днешен (със съвсем картки изключения) съм 100% Java програмист.

Междувременно покрай работата си с Java се сертифицирах по три от програмите на Sun Microsystems като преди това бях станал и сертифициран специалист по продажбата на Microsoft продукти, а по-късно се сертифицирах и по една програма за IT management. Всичко това го броя като една важна част от квалификацията си като IT специалист.

Отдавна мина времето, когато владеенето на един език (например C++), едно API (например Havoc) или дори една конкретна платформа (например .NET) гарантираха запазено работно място в някоя софтуерна фирма. Сега сериозните програмисти трябва да имат доста по-широк кръг от познания и да са готови да 'превключват' при необходимост между платформи, API-та и езици. За справка - въпреки че съм Java програмист, наскоро ми се наложи да работя по един .NET проект, а почти всички колеги 'скачаме' между няколко софтуерни платформи, в зависимост от конкретните изисквания за всеки проект.
« Последна редакция: 17.01.2012, 17:49:42 от Иван Давидов »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Тайната на успеха
« Отговор #1 -: 17.01.2012, 17:56:09 »

Браво на Иван за споделеният опит!

Моето израстване няма да е актуално, защото касае Дивият Запад на Информатиката от периода 1981-1991 година, но като цяло и аз съм постигнал всичко сам, като разбира се, ПУ/ФМИ ми дадоха огромен тласък, най-вече защото тогава нямаше понятието домашен компютър и Интернет и един от малкото начини да работиш на компютър и да ползваш литература по Информатика беше да си студент във ФМИ. Доказах се още в 1-ви курс (дори още преди да ме приемат, затова проф. Тотков ми предложи да уча тук, аз исках да уча в София в ТУ Електроника и Автоматизация), предложиха ми стипендия от ПУ (към тогавашният Център за подготовка на кадри за използване на ЕИТ в Учебният процес - малко трудно име, нещо като следдипломна квалификация за учители по Информатика, защото тогава се изучаваше само Учител по Математика).

Но в момента и аз скачам от технология на технология. Дори последните ми проекти са много тясно свързани с омразната ми тогава математика (ползвам модели и алгоритми от статистиката, алгебрата, ЛААГ, ДУ).

С една дума - Четене му е майката! Четете, пробвайте и се развивайте. Наготово нищо не идва.
« Последна редакция: 17.01.2012, 18:02:18 от Светослав Енков »
Активен

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re:Тайната на успеха
« Отговор #2 -: 21.01.2012, 13:48:05 »

Привет  :sun:
За някой наш възпитаник тази възможност във Франция може да бъде стъпка към нов успех  :-)

Копирам дословно от моята лична кореспонденция с един от ръководителите на проекта:

I have an opportunity for a Master or PhD student to work 4 months at
the University in Document Engineering (Web Semantic, Structure
of XML documents, etc...). Mostly Programming. It is a 4 months contract
only (may be renewable) but they pay well :)

The amount is 1950 € with taxes which means something around
1600/1700 € in the pocket for a Master student and 2350 € with taxes
which means something around 2000/2100 € in the pocket for a PhD student.

The work is to start in March 2012.

If you know someone with a master or phd degree who can be
interested, please send me his contact ;)

Става въпрос за месечна заплата. Ако някой се интересува да се свържи с мене.  :y:
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Тайната на успеха
« Отговор #3 -: 21.01.2012, 20:27:54 »

Ако търсите за следващата учебна година (2012/2013) - може и да имам интерес, че сега си дадох малко почивка. Но не знам абсолютно никакъв френски  :-(
Активен

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re:Тайната на успеха
« Отговор #4 -: 22.01.2012, 06:51:06 »

Ако търсите за следващата учебна година ...

Аз не търся. Аз информирам.
Аз отидох в Португалия 2001-2002г. Там знаеха повече вицове за тоталитарното ни общество, отколкото аз знаех. Но след мене отидоха 17 възпитаници на ФМИ Пловдив да работят като мене по проекти в университети. Последният замина преди повече месец.
Сега бях във Франция за три месеца. И явно съм успяла и тях да убедя, че ФМИ има млади, интелигентни и знаещи възпитаници.  :-)

сега си дадох малко почивка.
Да Ви призная, и аз затова отидох. И успях да си почина. Преди 3-4 години пак имах необходимост от почивка и отидох по проект в Университета на Азорските острови.  :sun:

Но не знам абсолютно никакъв френски  :-(
Е, трудно ще ти бъде да разбереш от телевизията кой кого убил, къде каква катастрофа е станала, ... и ще оцениш информационната тишина. Но имат много и чудесни музикални предавания.  :#7: :#1:
А в университета всички знаят френски. И извън университета на мене всички са се опитвали да ми помогнат с английски. Но аз винаги съм поздравявала на френски и съм питала на английски. Освен това в университета вече има успешно реализиращи се млади българи и българки.  :-)

Активен

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re:Тайната на успеха
« Отговор #5 -: 22.01.2012, 07:51:06 »

А в университета всички знаят френски.
Исках да кажа, че в университета всички знаят английски. Извинявайте за грешката.
Активен

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re:Тайната на успеха
« Отговор #6 -: 25.01.2012, 14:48:25 »

Наистина интересна и мотивираща тема!
 Благодаря! Дано повече хора да се включат
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..