argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Да кажем нещо и за QA - ите, и те са в този бранш все пак  (Прочетена 22643 пъти)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

е закво ми е Google той не е от QA бранша за това питам теб ти си от бранша
каква е разликата между QA и QM ?
бтв мерси за ценоразписа :)
Активен

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Ако те интересува бранша  :-) препоръчвам ти този форум http://www.sqa-bulgaria.info
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

ами реално не ме интересува. : )
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46

Не му обръщайте внимание на Joke, той си няма работа и само спами форумите :-) Много е хубаво в една софтуерна фирма да има QA екипи, защотото те помагат страшно много на разработчиците. Когато тях ги няма всичкото това тестване се налага да го прави разработчика, а знаем колко е ефективно когато разработката и тестването се прави от един и същи човек, да не говорим, че обикновено на разработчика не му стига времето да си налее една чаша вода от машината, та камоли да прави и  най-различните му видове тестове. А като се прибави и факта, че обикновено QA е някоя хубава девойка  :wink: ... какво повече му трябва на човек  :-)
Активен

Иван Енев

  • Гост

QA дето пише JUnit тестове не съм виждал. Факт е, че разработчиците могат да играят ролята и на QA, обратното обаче не съм го виждал досега.
Нека не отклоняваме излишно темата с линкове и ценоразписи.
Активен

hallucinate

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

А като се прибави и факта, че обикновено QA е някоя хубава девойка  :wink: ... какво повече му трябва на човек  :-)

 :bravo:
 Това е много вярно!   :makeup:
Активен

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Не му обръщайте внимание на Joke, той си няма работа и само спами форумите :-) Много е хубаво в една софтуерна фирма да има QA екипи, защотото те помагат страшно много на разработчиците. Когато тях ги няма всичкото това тестване се налага да го прави разработчика, а знаем колко е ефективно когато разработката и тестването се прави от един и същи човек, да не говорим, че обикновено на разработчика не му стига времето да си налее една чаша вода от машината, та камоли да прави и  най-различните му видове тестове. А като се прибави и факта, че обикновено QA е някоя хубава девойка  :wink: ... какво повече му трябва на човек  :-)

Добре че имам и съмишленици  :wink: Напълно подкрепям казаното  :rock:
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Kas : тзтз само девойки са ти в главата :) може да е някои гнусен дебел тип на 40 години дето мозака му не работи от 15 години :)
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

Kas : тзтз само девойки са ти в главата :) може да е някои гнусен дебел тип на 40 години дето мозака му не работи от 15 години :)
Найдене не обиждай Калинчу
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

ни обиждам ! :)
пу за мен да не обижда !
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278

Мисля, че на студентите във ФМИ, спец. Информатика, които са успели да издрапат до 4ти курс би трябвало да им е ясно какво е QA. Според мен това се учи в 3ти курс по Софтуерни технологии.

Там между другото има и една лекция, в която се обясняват какви са ролите в софтуерният процес и кой ги изпълнява. Според нея Unit тестовете се правят от самия програмист и мисля, че не може да има спор по този въпрос. Това все пак е минимума, който би трябвало да е направен преди да се пусне този код по-нататък.

Това е на хубава теория. На практика, във фирмите с по-малко персонал, до unit тестове (такива каквито трябва да бъдат) рядко се стига. Не, че не са полезни, но изискват доста време за да се напишат читави и да са полезни, и се разчита, че на интеграционните тестове ще се хванат всички проблеми.
Активен

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213

Цитат
Това няма нищо с темата!
И в момента темата се превърна в спор кой е по-добър QА- ите или Developer-ите, а това не е целта.
Можеш да провериш заглавието!
Ако държиш да ти покажа, все пак  rock , 19:00 на Bingoto
   
Идеята ми беше, че щом има такава позиция значи е важна и е от полза. Второ да си видял да споря? Относно заглавието провери го ти, защото като гледам точно ти не си писал нищо по темата. И какво искаш да ми покажеш, че нещо не ми стана ясно?

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

А като се прибави и факта, че обикновено QA е някоя хубава девойка  :wink: ... какво повече му трябва на човек  :-)

АААА!
А на нас са ни пробутали kalin4y!
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Иван Енев

  • Гост

Мисля, че на студентите във ФМИ, спец. Информатика, които са успели да издрапат до 4ти курс би трябвало да им е ясно какво е QA. Според мен това се учи в 3ти курс по Софтуерни технологии.

Там между другото има и една лекция, в която се обясняват какви са ролите в софтуерният процес и кой ги изпълнява. Според нея Unit тестовете се правят от самия програмист и мисля, че не може да има спор по този въпрос. Това все пак е минимума, който би трябвало да е направен преди да се пусне този код по-нататък.

Това е на хубава теория. На практика, във фирмите с по-малко персонал, до unit тестове (такива каквито трябва да бъдат) рядко се стига. Не, че не са полезни, но изискват доста време за да се напишат читави и да са полезни, и се разчита, че на интеграционните тестове ще се хванат всички проблеми.
Опитът ми говори, че писането на unit тестове отнема по-малко време от това да се пуска приложение и да се клика, за да се види дали всичко работи както трябва. Някакъв мит е това, че отнемат много време и обикновено се пропускат при голямо напрежение, което за съжаление е честа практика.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Всеки един QA има сърце на програмист...

... в стъклено бурканче на бюрото си! А някои имат и по повече, зависи на колко програмисти е "помогнал" да умрат от яд, че не са си свършили работата!

Това е една шега, която се върти из нашия офис, моля никой да не го приема лично. Ако при нас ги нямаше QA персонала, ние (програмистите) отдавна щяхме да сме на улицата в търсене на нова работа.

Поклон!  :bow:
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278

Мисля, че на студентите във ФМИ, спец. Информатика, които са успели да издрапат до 4ти курс би трябвало да им е ясно какво е QA. Според мен това се учи в 3ти курс по Софтуерни технологии.

Там между другото има и една лекция, в която се обясняват какви са ролите в софтуерният процес и кой ги изпълнява. Според нея Unit тестовете се правят от самия програмист и мисля, че не може да има спор по този въпрос. Това все пак е минимума, който би трябвало да е направен преди да се пусне този код по-нататък.

Това е на хубава теория. На практика, във фирмите с по-малко персонал, до unit тестове (такива каквито трябва да бъдат) рядко се стига. Не, че не са полезни, но изискват доста време за да се напишат читави и да са полезни, и се разчита, че на интеграционните тестове ще се хванат всички проблеми.
Опитът ми говори, че писането на unit тестове отнема по-малко време от това да се пуска приложение и да се клика, за да се види дали всичко работи както трябва. Някакъв мит е това, че отнемат много време и обикновено се пропускат при голямо напрежение, което за съжаление е честа практика.

По-принцип си прав и така трябва да бъде. Но аз смятам, че за да се подготвят тестови случаи, които наистина да доказват, че въпросното парче код е читаво при всички ситуации (е или при повечето) се изисква време. Бързо могат да се направят какви да са тестове, но за тестовете с тежест мисля, че трябва време - най-вече за осмисляне на това, което е написано.

Нека JOKe да каже, колко време му отнемаше да си тества промените чрез кликане (да го ориентирам - някъде между 3 и 15 секунди, след като се докопа до нужните бутони в GUI-то) и колко му отнема сега да направи JUnit тестове, след като е открил тази благинка.

Няма спор, че подходите са различни и ефекта от тях е коренно различен.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

emil : да ама колко ми отнемшае да тествам WebServicite ? невъзможно беше :)
и един тест се правише за 1 иф да пробвам по 15минути нагаждане :)
така че може би има неща добри за JUnit и такива дето са добри за кликане :)
Активен

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15


...ако един QA достатъчно добър за да пише UNIT тестове, ще започне работа като Junior dev и ще взима колкото senior QA някак си ... не сте ли съгласни с мен? ...

Незнам къде са тези фирми, в които  Junior dev ще взима първоначално 1000 лв. Всичките developers които познавам са почнали средно по на 500лв. Ако ти си попаднал на такава фирма, мога само да ти кажа...браво, имал си късмет.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

аз мога да ти кажа няколко такива фирми :)
дето junior dev ще почваш по 800-900 ;)
Активен

AddaLlace

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 279

аз мога да ти кажа няколко такива фирми :)
дето junior dev ще почваш по 800-900 ;)

за Пловдив ли говорим?
Активен
Гергана Панчева
Поздрави от
         The Bash Master Club

Форум на свободата http://smfc.xaxa.eu