argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кандидатстване - Психология  (Прочетена 2870 пъти)

Симона

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Здравейте :) Извинявам се предварително, ако има тема, в която са зададени подобни въпроси :blush:
Имам още време докато завърша училище, но има някои неща, които не са ми много ясни и реших да питам вас :)
От всичко, което прочетох до сега разбирам, че за да те приемат Психология, естествено първо минаваш през матурите. Насочила съм се към матура по философски цикъл :) Как по-точно се подготвя човек за тази матура? Предполагам се купуват сборниците с тестове по философки цикъл за матурата. Има ли нещо друго?
След като вече матурите са минали, това което рабрах от тук http://www.uni-plovdiv.bg/GetResource?id=612&ln=1 е, че има два изпита. Единия по избор от изброените -  Психология, Български език, Английски език, Немски език, Френски език, Руски език, История на България, Информатика (упеторена).  И друг изпит, които до колкото разбирам е задължителен - по говорни и комуникативни способности. И тук въпросите са ми какво представляват изпитите по Психология и по Български език и как трябва да се подготвим за тях? Също така и изпита по говорни и комуникативни способности.
За сега не се сещам за друго, което да Ви питам. Ще съм Ви ужасно благодарна, ако ми дадете информация по тези въпроси, а ако съм пропуснала да питам нещо, което е важно - ще се радвам да го споделите :)  :sun:
Активен

FEarBG

  • Гост
Re:Кандидатстване - Психология
« Отговор #1 -: 07.10.2010, 22:27:04 »

Аз мога да дам информация подчертаваща точно моят начин на кандидатстване в специалност Психология. Първо ти гледаш кандидатстудентската кампания за 2008. Това е от 2009 и се вижда, че не се взима оценка от матурите. За теб през 2011 не знам как ще е. За сега оценката от приемният изпит по Психология за специалност Психология е ушесторена, а по всичко друго: Математика, Български език, Английски език, Немски език, Френски език, Руски език - упеторена. Аз кандидатствах с приемен изпит по Български език, като той се състои в четири части :

1. Подчертаване на вярно изписаните думи измежду три колони.
2. Текст с правилна пунктуация, но допуснати правописни грешки.
3. Текст, без правописни грешки, но лишен от всякаква пунктуация.
4. Трябва да напишеш поне два листа текст на определена тема.

Говорни и комуникативни способности - влизаш в една стая, където има комисия от двама души, които ще ти зададат най-елементарни въпроси от рода на "Защо избра тази специалност?", "Какво те мотивира?" и т.н. и то не да видят дали си достойна да учиш Психология, а просто за да чуят начина по който изговаряш думите и дали имаш някакъв дефект в говора. Евентуално може да те накарат да прочетеш скороговорка и накрая да ти кажат:

1. Беше ми много приятно. (Получаваш лист с печат от тях че си минала.)
2. Имате лек проблем в изговора на "Л". Вие го произнасяте по-скоро като "УЪ" (Пак получаваш лист с печат и минаваш.)
3. Имате проблем в изговора на "Р" (Тука вече зависи в каква степен, но ако е малко, пак получаваш печат и заминаваш.)
4. Ходи на логопед, не можеш да говориш! (Дефакто си скъсана. О.0 До сега нз колко такива случаи точно е имало, но са голяма рядкост.)
« Последна редакция: 07.10.2010, 22:33:54 от FEarBG »
Активен

Симона

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Кандидатстване - Психология
« Отговор #2 -: 08.10.2010, 16:09:37 »

Много, много благодаря :)  :sun:
Аз наистина имам доста време до като стигна до кандидатстване. В момента съм 10 клас  :blush: Но пък то времето ще си мине много бързо :)
Ще се радвам, ако някои сподели нещо за приемния изпит по психология  :-)
Активен