argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: МС: От 5000 лв. на 100 лв. се намалява началният капитал за регистриране на ООД  (Прочетена 3607 пъти)

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659

Мярката ще стимулира предприемчивите и находчивите граждани в стартирането на собствен бизнес

50 пъти – от 5000 лв. на символичните 100 лв., се намалява началният капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност, предвиждат утвърдените от правителството предложения за промени в Търговския закон. Високият размер на минималния капитал досега е една от пречките за стартирането на малък бизнес. Очаква се значителното му понижаване да стимулира предприемчивите и находчиви граждани да реализират проектите си, което ще доведе до откриване на нови работни места и до предлагането на повече стоки и услуги.

Принципът „Мисли първо за малкия” се препоръчва от Европейската комисия на страните-членки, а целта е местното законодателство да ограничи до минимум административните пречки пред малкия бизнес и да създаде благоприятни условия за неговото възникване и развитие. Предприемачите, които могат от една идея да развият успешен бизнес, са движещата сила на всяка икономика и фактор за създаването на работни места, за стабилност на растежа и конкурентоспособност на икономиката.

Условията за бизнес в различните държави са анализирани от Световната банка в изследването „Правене на бизнес”. То обхваща 178 страни, а един от показателите в проучването е наличието на минимален капитал за започване на дейност. Резултатите показват, че в 75 държави липсва изискване за начален капитал. По показателя сума на минималния капитал за стартиране на бизнес отнесена към брутния национален доход на човек от населението, България е на 36-о място в класацията с 56,3 на сто. Изводите от проучването отчитат значително повишаване на активността в страните, които са премахнали или чувствително са намалили изискването за минимален капитал.

http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0011&n=001249&g=
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Дрън- дрън    ,ала  бала !Началния  капитал  няма  никакво  значение  за  стартиране  на  малък  бизнес  в  България!  Ще  кажете  --защо  ,ами  много  просто     --    бюрокрацията  е  много  набъбнала и  тя  произвежда  ежедневно  пречки  на  малкия частен  бизнес,  създават  се  "  корупционни  практики " и т.н.Колега  това  според  мен  е   поредната    порция  прах  в  очите  на  хората!Познавам  хора ,  които  и  с  5 лева  и  5000лева  начален  капитал  пак  ще  се  откажат  рано  или  късно,  поради  неблагоприятните  условия  за бизнес,  които    ги   създават  в  парламента  ,тъй  като  те  по-принцип  обслужват  обръчи  от  фирми , които  ги  "субсидират " и  им  дават  самочувствие  да  си  гласуват  пенсии  от  1400 лева  примерно  имаше  някакво  предложение  преди  седмица след навършване  на    55  години!     Елементарен  пример--знае  ли  някой  и  може  ли  да  отговори  на  следния  въпрос :Колко  месеца  са  необходими , за  да  се  върне  грешно   внесена  в  Републиканския  бюджет   такса   по  сметка  на  Търговски  регистър примерно? в страните  от  Стария  континент е  необходимо  10-15  минути за  тази  операция!в България  има  вероятност  след  6-7- 8  месеца  ако  човек  е  зверски  упорит  и  учи  за  адвокат!Предпочитам  да  ида  в  нормална  държава  и  там  да  правя  частен  бизнес  --но  никога  в  България ,докато  ни  управлява  тази 3 -на  коалиция! :-)
Активен
Всичко е любов

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos

То пък като сега е 5000 лв. все едно има някаква полза. Поне това, което ми се е случвало е човекът да си внесе капитала, да регистрира фирмата и после си го тегли на момента. Да не говорим, че много често тези 5000 лв. са взети назаем...
Активен

Sarkis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Дай да го видим този законопроект  :-o . Доста смешно звучи
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659

Дай да го видим този законопроект  :-o . Доста смешно звучи
Няма законопроект, доколкото знам. Мисля, че е решение на МС, ама не ми се търси...
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Sarkis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

искаш да кажеш предложение на МС до народното събрание . Не ми се вярва да влезне в сила товакова нещо.
Активен

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

Точно предложение за промяна на ТЗ е утвърдена от МС.
И е много правилна мярка - именно защото досега се правеха финансови еквилибристики и изискването за 5000 лв. капитал си беше "врата у поле".
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

Точно предложение за промяна на ТЗ е утвърдена от МС.
И е много правилна мярка - именно защото досега се правеха финансови еквилибристики и изискването за 5000 лв. капитал си беше "врата у поле".
Хайде тогава ми обясни какво ще е това капиталово дружество с "такъв огромен капитал" и каква ще е разликата с едно СД например. Ще стане пълна смехория - при загуба 25 лв ще си свикваме ОС (арг. чл.138(3) ТЗ  :-D)

П.С. Сега се сетих за една положителна последица. С такъв начален капитал ООД-тата ще се навъдят по три на глава от населението, т.е. много вписвания, промени в обстоятелствата, ликвидации, заличавания ... все неща, за които се взимат лесни пари.
« Последна редакция: 12.12.2008, 13:21:57 от D R A F T E R »
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Lp_guard

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13

 :bravo: :bravo: :bravo:Поредната "мярка" на правителството срещу финансовата криза :-D :-D :-D.Готвят се промени и ЗДДС и в разни други нормативни и поднормативни актове!Аз предлагам да се измолим на ЕК да ни изготвят"Директива за спасението на България от идиоти :headbang:".Ако не .....братя българи регистрирайте ООД-та и напред и нека преборим кризата :bravo: :bravo: :bravo:
Активен

Sarkis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Сега ,колеги, нормално е внесените пари след това да се завъртятв оборота , а не да отлежават в банката . Номера е като се стигне до несъстоятелност тия пари да послужат за обещетение .Съдружнците отговарт от личното си имущество отностно размера на   ДЯЛОВЕТЕ си . Според мен даже капитала на ООД -та в момента си е достатъчно нисък . Все пак ООД е капиталово дружестео , а ако му намалят капитала , ще се изгуби смисъла на цялата работа . Не може хем да се отговаря ограничено , хем да няма гаранция при фалит (не че е кой знае каква ) . С една дума това е поредната глупост на управниците . :drunk: :-*
Активен

ivan t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
  • Systematic chaos

От 21.11. бе променена императивната разпоредба на чл. 119 ал. 1 т. 4 от Т.З., като минималният размер на паричната или апортната вноска срещу записания капитал бе намалана на половина - от 70 % на 35 %. Тоест съгласно действащото законодателство вместо с минимална вноска, към момента на учредяването на дружество с ограничена отговорност, изискването за внесен капитал бе намалено от 3 500 лева на 1 750 лева.
След тези промени, ми се струва, че подобни инициативи относно развитието на малкия бизнес от страна на волята на легислативата са напълно изоставени.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Ех,  колеги , ще  ставаме  адвокати, айде  да  не  сме  толкова  наивни  и  оптимистично  настроени !Какви  са  целите  на  тези  технологични  промени  на  суми  ? 1-во --     Това  значи --Българи , ние   (депутатите)    работим  и заплатите  които  си  ги  определяме  са  ни  малки  и  трябва  да  си  увеличим  пенсиите, примерно  на  1400лева  , но  понеже  сме  се  преуморили  ще  си  глесуваме --на 55год. възраст  да  се  пенсионираме! 2-ро    ---    Глупаци -    българи     , които  смятате да  си  откривате  фирми  -  ще  Ви  дадем  тази  възможност, защото  като  си  откриете малък  частен  бизнес  ще  внасяте  данъци  в  бюджета , за  да  има  след  време  за  нашите  пенсии  и  нашите  деца  да  ходят  на   Канарските  острови  на  плаж , защото  Черноморието ще    е  в  бетон  и  няма  спокойно  да  релаксират  внуците  ни!3-то    -----Колкото , повече  фирми  има  на  практика  --толкова  повече  фалити  ще  има, в  резултат  на  свръх конкуренцията  на  пазара (закон  на  Мърфи) тоест   пак  пари  от  количеството!   4-то --- Променяйки закона  ,ще  създадем в  юристите впечатлението , че  мислим  за  тях  и   ще  ги  привлечем  на  наша  страна  да  гласуват  за  нас ( въпреки , че  те  не  са  повече  от  100- 150  хиляди)  )5-то ---   Прекрасна  възможност  за  манипулация  на  всички    ръководства  на  ВУЗове   в  страната  поради  факта , че  много  студенти  ще  се  отказват  по  време  на  следването, други  след дипломирането  ще  ходят  в  чужбина  да  мият  чинии   за  много  повече  пари , отколкото  биха  могли  да  изкарват  в  България , в  резултат  на  което  Автономията  на  Вузовете -- Ще  работи  за  управляващите !   6-то  Манифестиране  пред  ЕС , че  нещо  се  прави  в  този  парламент     7-мо  --- Отчаян  опит  да  се  привлекат  чужди  инвестиции- ( пари ),   както  на  българи  избягали преди  30-40 години , така  и  на  младежи  от  поколението  Милен  Велчев!   Това  са  истинските  мотиви  на  вносителите  на  проектозакона , а  не  тези  които  се предлагат  в  печата!   Колеги-- юристи  ,  това  е  мое    мнение  ,  но   ще  се  радвам  да  прочета  и  други   различни  мнения ! инж. Марин Янков (3 - ти курс    -Право) :-) :-P :heart:
Активен
Всичко е любов

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80

Мисля си, че по отношение на ООД-то има много по-порочни разпоредби и в сега действащия ТЗ.Например противно на всяка логика е възможно един съдружник в ООД, притежаващ 2/3 от капитала на дружеството да бъде изключен от останалите съдружници, притежаващи малцинство в капитала.Причината-ТЗ лишава този "непослушен съдружник" от правото на глас при гласуване на собственото му изключване.Друг е въпросът дали може някой да ни каже дали това може да стане на практика.Аз се съмнявам.А дали изискването на чл. 137.ал.3  изр ІІ е императивно...?
Активен
Истината е само една,но и

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Да , така     е    колега     и    аз      съм      на     същото      мнение!
Активен
Всичко е любов