argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: защо трябва да чакам за да се запиша?  (Прочетена 1784 пъти)

trilist

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Искам да попитам как така аджаба в 21-век във ФМИ трябва за да се запиша в следващ курс:

1. Да отида до учебен отдел да разбера необходимите документи
2. Да отида до книжарницата за да си купя 2 хартийки
3. Да си платя таксата на касата
4. Да взема уверение от библиотеката
5. Да попълня листчетата купени от книжарницата (вече попълвани в 1- ви курс)
6. Да чакам на опашка около 1 час

Е аз да не сам ненормален нещо или имам време да вися на опашки и да попълвам хартийки на които пише едно и също всяка година.... :?

Според мен има много лесно решение поне за част от злините:
Трябва само всички студенти като се записват в първи курс да им се вкарат данните в една БД с някакъв web интерфейс (защото ще стане много по- бързо за реализация) и като се записвам да имам и картон в библиотеката автоматично. Компютъра на касата да се оборудва с една камерка за около 20лв.  (за да не е необходимо да си нося снимка и да губя още време и да давам още пари за ненужни неща ) и като отида да си платя таксата или се запиша за първи път или за следващ курс да ми се направи снимка да се попълнят данните в адресника и да се направи уверение и дори ще имам и карта за библиотеката!!!! И ако например е по- сложно да се запиша в учебен отдел автоматично още на касата да ми се разпечатва уверението и някаква бележка че отговарям на условията предавам я в учебен отдел давам тази бележка подпечатват ми книжката и готово.

 

И това може да го направи някои студент като дипломна работа и даже няма да струва пари а може и да спести малко и на ФМИ.


« Последна редакция: 18.09.2006, 00:01:09 от trilist »
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #1 -: 18.09.2006, 03:20:42 »

kak me e iad che ne si bil student predi men da go napravish:(
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

fesko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #2 -: 18.09.2006, 03:38:04 »

Идеята е, естествено, прекрасна, но съпоставяйки го с реалността в нашия, пък и всички Бг университети, е в рамките на научната фантастика. И не е защото не може, няма пари/не са чак толкова много/ или други от тоя род тривиални причини. Проблемът е, че някой трябва да се нагърби с изграждането на една такава /а и каквато и да е друга/ система и съответно поддръжката и след това. Още повече, че част от хората в администрацията нямат полза от това да има единна база данни, нали се сещаш. Загубени документи, неподадени правилно и т.н :) Ако го има черно на бяло или иначе казано с някакви букви в/у монитора става малко по-сложно. Не че пак няма да може да се играе, но няма да е така лесно. Пък и в крайна сметка не те висят пред вратата и обикалят по цял ден, за да подпечатват разни документчета. Всичко това с уговорката, че не обвинявам никой и никъде, но просто е странно как някои използват ..хмм.. значителни привилегии за сметка на някои тъпи студенти, които са решили, че със честност и учене могат да подобрят жизнения си стандарт. Освен да си пожелаем нашите деца да се възползват от улеснени процедури, друго не виждам какво може да се направи. Успех :)
« Последна редакция: 18.09.2006, 03:56:45 от fesko »
Активен
Правете война, а не любов!.. Ъъъ.. Май не беше така :)

chebaev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 216
    • Официалната интернет страница на Ивайло Чебаев
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #3 -: 18.09.2006, 11:14:09 »

1. Да отида до учебен отдел да разбера необходимите документи

Това много лесно може да се реши. Просто да се пунликуват нещата в интернет и това е. Не мисля, че е нещо кай знай колко сложно.
Активен

trilist

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #4 -: 19.09.2006, 10:02:47 »


Това много лесно може да се реши. Просто да се пунликуват нещата в интернет и това е. Не мисля, че е нещо кай знай колко сложно.

Така точка по точка ако ги оправяме нещата няма да има много напредък. Според мен трябва да се направи всичко долу- горе заедно.

А също така онзи ден чух  "Ние в ТУ- София сме много по- напреднали от всички университети можем да си запазваме книги в библиотеката по интернет"  след което още повече ми се прииска да се направи тази система.

Активен

gstoev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #5 -: 20.09.2006, 04:48:58 »

Hora ideiata specialno za online registriraneto za izbiraemite e razglejdana ohte 2001 ili 2002 ... zabravete vse ohte nemoje poradi kup prichini ... a i da vi kaja ako si mislite che niama da ima oplakali se i takiva koito da varviat i da razpraviat che edi koi si braknal v bazata zahtoto poznal neznam si koi i see regnal predi niakoi si drug za koito ne stignala broikata ... prosto havata e slojna ...

osnovniat dovod e che taka se e pravelo prez vekovete ... i ako se napravi da ima online registracia ... to vsichki koito niamat sobstveno PC i hubav dostap do internet primerno v 8h sutrinta kogato zapochva online zapisvaneto ... ami te niama da mogat da se zapishat ... i pak hte ima rev ... a predstavete si online i normalno zapisvane paralelno ... mi to ujas ... doakto niakoi si zapishe dannite na listcheto hartia i te mestata svarshili ...

za ideiata vsichko ot tipa klik htrak i gotovo ... kakvo da vi kaja ... pak nestava ... niamate si i na predstava kasata i inspektorkite kolko otdelni nehta sa ... a i vse hte s enameri niakoi koito da kaje az ne biah az ne sam se registriral i taka na tataka ... posle pak sarditi ...


viarno che stariat metod ot vekovete e super tap ... no e testvan protiv bagove prez vremeto ... edisntveniat nedostatak e skorostta s koiato se provejda zapisvaneto i porodenotot ot tova chakane ... no raboti i horata se oplakvat samo che chakat ... a i nevijdam sled parvata godina zahto tribva da vzimash po 10-ti rastoianieto mejdu inspektorite i knijarnicata ili drugo miasto sled kato procedurata e izvestna ... ostava samo da pomislih predihniat den da si osigurish blanka sluchaino kato minavash prez knijarnicata i na sledvahtiat den da si niakoi ot prednite na opahkata s neobhodimite hartiiki v raka ;) .. aide uspeh ... az se ottarvah ot opahkite ... dano skoro i vie ;)
Активен
{ GORO }

trilist

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #6 -: 20.09.2006, 10:21:59 »

Hora ideiata specialno za online registriraneto za izbiraemite e razglejdana ohte 2001 ili 2002 ... zabravete vse ohte nemoje poradi kup prichini ...
... prosto havata e slojna ...


viarno che stariat metod ot vekovete e super tap ... no e testvan protiv bagove prez vremeto ... edisntveniat nedostatak e skorostta :? :? :? s koiato se provejda zapisvaneto i porodenotot ot tova chakane ... no raboti i horata se oplakvat samo che chakat ...


Нещо май не си разбрал замисъла. Не да има онлине регистрация за "всеки" а компютъризация и автоматизация на процеса записване !!! Т.е. като плати таксата да му се разпечатат и проверят документите, които са му нужни, попълнени и готови за употреба.

P. S.: Думи като "неможе", "забравете" и "сложно" в едно изречение е направо супер черно при положение, че това е университетски форум където би трябвало да няма невъзможни неща.

Активен

gstoev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #7 -: 20.09.2006, 17:12:06 »

tova za nevazmojnite nehta nehto ne go razbrah ... kakto i da e ...

ami dosta trudno e da se ugodi na vsichki taka che da se nakarat da rabotia v edinna sistema ... da ne govorim che sahtoto tolkova trudno e da se nakarat i da ia polzvat ... tova pone go znam ot lichen opit ... vijdal sam i zaplahi che ako ne polzvat sistemata vav firmata slujitelite hte badat uvolneni ... i pak ima hora koito se izmakvat, baviat i taka da se kaje sabotirat rabotata po eidn ili drug nachin ... zabeliazal sam che parvata rabota niakade kato se vnedriava takova nehto e da si pomisliat potrebitelite che hte varshat poveche rabota ... vtoroto e che ako tova tragne hte ima mnogo uvolneni ... e tova e pone pri ERP systemite dokolkoto sam imal doseg s tiah i misleneto na sredniat balgarski rabotnik ...
Активен
{ GORO }

trilist

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re: защо трябва да чакам за да се запиша?
« Отговор #8 -: 26.09.2006, 17:55:22 »

Аз съм сигурен, че всички ще бъдат супер доволни. Студентите защото ще ни се спести време и администрацията защото ще могат да извършват по- бързо работата и няма да вкарват толкова усилия в незначителни неща.
Активен