argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Глобалистика и регионалистика  (Прочетена 1238 пъти)

bbc22

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73

 някой  държал ли е този изпит -глобалистика и регионалистика при Вацев , ако може да ми каже какви въпроси дава и колко на брой
Активен

Insomnia86

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 61
Re: Глобалистика и регионалистика
« Отговор #1 -: 09.01.2009, 17:39:40 »

Аз си спомням, че при Вацев писахме есе на изпита...даже май даде няколко теми, от които да си изберем.
Активен

Elena

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Глобалистика и регионалистика
« Отговор #2 -: 10.01.2009, 03:13:32 »

Не ви ли е дал конспект ?
На нас ни даде конспект и въпросите бяха 3 или 4 от конспекта и бяхме на 3-4 групи.
Активен

bbc22

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Глобалистика и регионалистика
« Отговор #3 -: 10.01.2009, 18:23:23 »

на нас не е дал конспект   :s:    кажи на вас какви въпроси даде на самия изпит ,които помниш де
Активен

Elena

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Глобалистика и регионалистика
« Отговор #4 -: 11.01.2009, 04:35:57 »

това е конспета, който ние имахме

мисля, че втората тема от конспекта я даде по желание, който иска, а освен това даде още по 2-3 въпроса на група. и тези за Европа май не ги даде.

Въпросник за изпита по “Глобалистика и регионалистика”

1. Глобализация  - дефиниции.Обща теория на историческия процес. Периодизация на историята.

2. ”Циклично време” и преход към историзъм. Възникване на “световна история”. Теорията за “Края на историята” на Фр.Фукуяма и глобализацията.

3. Глобализация и постмодернизъм. Дивергенция на историята. Регионализъм. Теории на С.Хънтингтън.

4. Движещи сили на глобализацията – икономически, културно-исторически и политически фактори.

5. Партикуларизация, ”разслояване на световете”, глобално неравенство. Европейска интеграция – модели и тенденции. Мястото и ролята на България в “Европейския процес”

6. Постиндустриализъм – икономически и културно-исторически аспекти във връзка с глобализацията.

7. Глобализацията и националната държава – ерозия и преобразуване.

8. Глобализация и национален суверенитет.

9. Войната и мира в глобализиращия се свят.

10. Геополитически дуализъм и глобализациата.Тенденции и перспективи.
Активен