argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Правото да нямаш право a.k.a на държавен изпит не дават да се види казуса  (Прочетена 3941 пъти)

stel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

На въпрос - може ли да видя отговора на казуса и грешките, въз основа на които съм скъсан на ДИ( или поне просто кои отговори на въпроси са зачетени  за грешни), отговор - не може, имало наредба,т.е може да имаш редица задължения, като например да получиш служебна двойка, ако не се явиш на ДИ , но нямаш правода видиш грешките си, на база на които компетентните оценители са те скъсали. Ако искате нека ви звучи като оплакване, но реалността е такава- идентични отговори- единият скъсан другият -не ...
Активен

seaside

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 114

Интересно откъде знаете, че отговорите са еднакви?
Ако сте ги сверявали по време на изпита, това сещате се какво значи.
Ако просто след това сте ги обсъдили, каква е гаранцията, че са еднакви?
Понякога една дума/фраза може да обърне значението на отговора.
Инак, можете да си видите Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността “право” и професионална квалификация “юрист” - чл. 12, ал. (5) Оценката от писмения държавен изпит е “издържал” или “неиздържал”, като до устен изпит се допускат студентите, издържали писмения изпит. Оценката от писмения държавен изпит не подлежи на преразглеждане.
Активен

stel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Прав сте за едната дума -именно за това искам да видя работата си, защото човек се учи от грешките си и явно щом има такива, трябва да знае, за да може да се поправи следващия път. Все пак оценката идва от хора, които си разбират работата и имат право да оценят- не съм тук да обвинявам, но и вие не правете предположения за преписване или обсъждане.Умният човек, който не знае задава въпроси,  а не прави предположения и хвърля кал на хаос ,а когато са насочени въпроси към някой друг не си отговаря предполагайки сам- отговарям не съм го разбрал вследствие на преписване, да коментирахме с колеги и сверих с практиката, но другo имам впредвид миcля че сам го изложил- просто искам да видя къде съм сгpешил и нищо повече, все пак държа на оценката и още повече на обосновката на преподавателите . Такава е практиката и  за съжаление няма да се променят нещата, за мен това лично е важно, защото искам да знам, не за да противореча и да се правя на ощетен или най- знаещ, или можещ, а защото мисля, че след като съм представил работа за оценка имам правото да видя на базата на какво са ме оценили така. Не мога да проумея, защо не се пpедставят на студентите да се запознаят с тях- това не са досиета на престъпници,  нито държавна тайна, а работа на хора които са вложили труда си и знанията си в тях-било то грешни или верни.
« Последна редакция: 18.09.2011, 13:37:41 от stel »
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos

Напълно подкрепям мнението на stel ! Студентът трябва да знае къде е сгрешил и най-малкото любознателността му го подтиква към това да научи правилния отговор. А и грешките водят до най-голямото знание, тъй като от тях се натрупва опит и човек никога не забравя кога и къде е сгрешил. Освен това мисля, че всеки има личното право да разбере защо е получил определена оценка, сиреч мотивацията съвсем не е без значение, още по-малко на такъв важен изпит като държавния.
Затова многократно съм твърдяла, че е редно всеки казус да има примерни отговори (ако ще и по няколко различни варианта в зависимост от различни гледни точки) с по едно-две изречение, които да оформят рамката, в която ще се оценява. Ако такива отговори не бъдат оповестени публично съвсем нормално е сгрешилият да търси друг начин да разбере мотивите за своята оценка.

И още нещо по цитираното от seaside. Тълкуването, което влагате в думата "преразглеждам" съвсем не отговаря на духът на разпоредбата. С тази разпоредба точно и ясно се казва, че не се допуска ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ на казусите, а не РАЗГЛЕЖДАНЕ. Смисълът тук е, че е недопустимо да се обжалва оценката "Издържал/Неиздържал". Никъде, ама наистина никъде, във въпросната наредба не се споменава за това, че човек не може да хвърли един бегъл поглед върху работата си, за да види кое е зачертано и кое не.
Активен

marchela

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

На мен също не ми беше разрешено да си видя работата, пък и нямало смисъл, защото те не се мотивират, защо са написали "не издържал". Аз също смятам, че нямаме никакви права, като студенти, нямаме право да си видим работата, да ни обяснят защо са ни скъсали, къде сме объркали, какъв е правилния отговор, за да може другия път да се справим ....... И до кога така?
Активен

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

отговорът е:
лемъри!!!
аз ги взех от раз на редовна сесия
а някой твърдеше, че нямало такъв случай в историята на ПУ
оказа се, че знаещите могат...и не съм единствен...мнозинството са знаещи...
Активен

marchela

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Не си мисли, че факта, че си си взел изпита от първия път е кой знае какво постижение, защото в света на правото от тук нататък ще трябва да се доказваме. Аз също щях да съм ги взела от първия път, но се отказах от оценка, защото  мисля, че заслужавам повече. А е много жалък факта, че вместо да имаш желание да помогнеш на колега в нужда се подиграваш, тъжно ми за теб.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos

отговорът е:
лемъри!!!
аз ги взех от раз на редовна сесия
а някой твърдеше, че нямало такъв случай в историята на ПУ
оказа се, че знаещите могат...и не съм единствен...мнозинството са знаещи...


Тук не става въпрос за това кой си е взел изпита и кой не, а за това което се и не се предвижда в наредбата. И мен не са ме късали на ДИ, но това съвсем не означава, че ми  е все тая дали студентите имат право да видят грешките си в казуса.
Активен

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

Не си мисли, че факта, че си си взел изпита от първия път е кой знае какво постижение, защото в света на правото от тук нататък ще трябва да се доказваме. Аз също щях да съм ги взела от първия път, но се отказах от оценка, защото  мисля, че заслужавам повече. А е много жалък факта, че вместо да имаш желание да помогнеш на колега в нужда се подиграваш, тъжно ми за теб.
Тия ги разправяй на баба си!
Не знам за кого ти е тъжно....на мен пък не ми е тъжно, напротив, докато ти се моташ с някакви - никакви държавни изпити, аз вече практикувам...
Nice, a?
Активен

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

Не си мисли, че факта, че си си взел изпита от първия път е кой знае какво постижение, защото в света на правото от тук нататък ще трябва да се доказваме. Аз също щях да съм ги взела от първия път, но се отказах от оценка, защото  мисля, че заслужавам повече. А е много жалък факта, че вместо да имаш желание да помогнеш на колега в нужда се подиграваш, тъжно ми за теб.
Тия ги разправяй на баба си!
Не знам за кого ти е тъжно....на мен пък не ми е тъжно, напротив, докато ти се моташ с някакви - никакви държавни изпити, аз вече практикувам...
Nice, a?
Леле, колко си тъп и жалък!
Защо не отидеш и при първокурсниците, да се похвалиш, че практикуваш, а те още не са си взели ОТП?
Бай Марин поне пише глупости само когато го скъсат "нечестно".
Активен

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

Не си мисли, че факта, че си си взел изпита от първия път е кой знае какво постижение, защото в света на правото от тук нататък ще трябва да се доказваме. Аз също щях да съм ги взела от първия път, но се отказах от оценка, защото  мисля, че заслужавам повече. А е много жалък факта, че вместо да имаш желание да помогнеш на колега в нужда се подиграваш, тъжно ми за теб.
Тия ги разправяй на баба си!
Не знам за кого ти е тъжно....на мен пък не ми е тъжно, напротив, докато ти се моташ с някакви - никакви държавни изпити, аз вече практикувам...
Nice, a?
Леле, колко си тъп и жалък!
Защо не отидеш и при първокурсниците, да се похвалиш, че практикуваш, а те още не са си взели ОТП?
Бай Марин поне пише глупости само когато го скъсат "нечестно".
Тъп съм, така е...
А ти остър/остра...
Стга вече бе хейтъри
Активен