argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Трудовоправен въпрос  (Прочетена 3585 пъти)

Nikol

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Трудовоправен въпрос
« -: 28.05.2008, 12:55:33 »

Колеги , имам едно въпросче! Когато се сключва трудов договор със срок за изпитване по чл .70 КТ, има ли право служителят на отпуск по време на 6-месечен срок за изпитване?Мерси предварително! :-)
Активен

YG

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #1 -: 28.05.2008, 13:09:25 »

чл.70, ал.4 КТ- самата клауза за изпитване не е пречка, ако другите условия са налице, работникът или служителят да ползва който и да е вид отпуск, но последицата е, че срокът на изпитването се удължава със срока на разрешения и ползван отпуск.
Активен

Nikol

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #2 -: 28.05.2008, 13:11:44 »

Благодаря ви ,асистент Генова! :-)
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #3 -: 28.05.2008, 16:36:58 »

Как е  на  практика?  например  в "Алатито"  през   6  месечния  период    на     " Адаптация"  на  младия  работник  разрешават  само  неплатен  отпуск  ,  а  след  6-  я  месец   дават  и  20  дни  платен,  тоест  няма  нарушение  на  правната  норма!в  други  придприятия  незнам  как  тълкуват  чл.70  от  КТ! :-)
Активен
Всичко е любов

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #4 -: 28.05.2008, 17:21:16 »

Как е  на  практика?  например  в "Алатито"  през   6  месечния  период    на     " Адаптация"  на  младия  работник  разрешават  само  неплатен  отпуск  ,  а  след  6-  я  месец   дават  и  20  дни  платен,  тоест  няма  нарушение  на  правната  норма!в  други  придприятия  незнам  как  тълкуват  чл.70  от  КТ! :-)
В момента нямам много време, но все пак:
Съгл. чл.70, ал.3 КТ, "през време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор". А такова право е и правото на отпуск (в частност на платен годишен отпуск по чл.155 с.к.). Същото произтича и от ал. 4 на същия член- "В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът." От нея следва, че по време на изпитването работникът или служителят има право да ползва законоустановените отпуски. Разбира се, стига да отговаря на законоустановените условия за това (както се каза и по-горе). А условието за ползването на платения годишен отпуск по чл.155 КТ е наличието на 8 месеца трудов стаж. От тази гледна точка, "младият работник" (ако това значи, че за първи път постъпва на работа) ще получи право да ползва платения годишен отпуск след 8-мия, а не след 6-тия месец. А колкото до неплатения отпуск, работникът или служителят има право да го ползва, независимо от продължителността на трудовия му стаж (чл.160, ал.1 КТ). Но ако е налице трудов стаж по предишно правоотношение, правото да се ползва платен годишен отпуск ще възникне и по-рано, в зависимост от предходния трудов стаж. В този случай, всеко допълнително изискване (като например посочения 6-месецен период на "адаптация") ще представлява нарушение на трудовото законодателство.
« Последна редакция: 28.05.2008, 17:45:17 от Gogov »
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #5 -: 28.05.2008, 18:16:24 »

колега  , Гогов  благодаря  за  разширителното  тълкуване  на  чл.70  ал(3)  и(4)!Не съм  запознат добре  с  практиката    ,  но  ми  се  струва  че  в  повечето  фирми ,  кото  че  ли  разбират   горната  правна  норма  в  тесен (техен)  смисъл    а  младия     работник   в  повечето  случаи   студент -- ще  не  ще , се  съобразява с  работодателя  си!чао :-)дано  се  получи  дискусия  ,  за  да  видим  при  какви  условия  младите студенти  започват  работа--дайте  примери  колеги  от  Вашите  трудови  договори  за  да  стане  истински   дебат  по  този  практически   въпрос,  който  ще  засегне  повечето  хора  след  като  се  дипломират! :-)
« Последна редакция: 28.05.2008, 18:22:21 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #6 -: 28.05.2008, 22:05:50 »

колега  , Гогов  благодаря  за  разширителното  тълкуване  на  чл.70  ал(3)  и(4)!Не съм  запознат добре  с  практиката    ,  но  ми  се  струва  че  в  повечето  фирми ,  кото  че  ли  разбират   горната  правна  норма  в  тесен (техен)  смисъл    а  младия     работник   в  повечето  случаи   студент -- ще  не  ще , се  съобразява с  работодателя  си!чао :-)дано  се  получи  дискусия  ,  за  да  видим  при  какви  условия  младите студенти  започват  работа--дайте  примери  колеги  от  Вашите  трудови  договори  за  да  стане  истински   дебат  по  този  практически   въпрос,  който  ще  засегне  повечето  хора  след  като  се  дипломират! :-)
:-D Бай Марин си е Бай Марин!
Значи, аз като новоизлюпен капиталист поставям така въпроса: Не ме интересува предходен стаж, ала-бала. Давам 2 седмици през лятото (мъртвия сезон) ....и евентуално някаква компенсация за останалите 2 седмици. Това е, ако искаш! :wink:
Досега не са ми отказвали офертата. :-)
« Последна редакция: 31.05.2008, 10:29:21 от D R A F T E R »
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #7 -: 28.05.2008, 22:25:42 »

Мда,  а  днеска  чух  че  имало  работодатели  които  давали  5  лв  на  ден(пояснявам--става  въпрос  за  магазин  2  употраба и  уговорката  е  %   от   оборота),  а  и  плюс   квартира  ,но  пак  ми  се  струва  прекалено    малко!  Собственичката  на  магазина  имала  бебе    и  била  приятелка  със  работничката--студентка,  като  и  казах  да  напуска,  тя  отговори  че  и  други      са       я     посъветвали  същото!Така  че  колега , щом  даваш   14  дни  лятото платен  отпуск , изобщо     не      трябва     да     се   оплакват!Зимата  предполагам  им  даваш  2-3  дни -- да  заколят  прасето? :beer:кога  ще  пием  бира?
« Последна редакция: 28.05.2008, 22:29:08 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #8 -: 29.05.2008, 13:41:51 »

колега  , Гогов  благодаря  за  разширителното  тълкуване  на  чл.70  ал(3)  и(4)!
Не виждам нищо разширително в тълкуването на тези текстове! Струва ми се, че това е приложението, което произтича от закона!
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #9 -: 29.05.2008, 14:34:51 »

Как е  на  практика?  например  в "Алатито"  през   6  месечния  период    на     " Адаптация"  на  младия  работник  разрешават  само  неплатен  отпуск  ,  а  след  6-  я  месец   дават  и  20  дни  платен,  тоест  няма  нарушение  на  правната  норма!в  други  придприятия  незнам  как  тълкуват  чл.70  от  КТ! :-)
В момента нямам много време, но все пак:
Съгл. чл.70, ал.3 КТ, "през време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор". А такова право е и правото на отпуск (в частност на платен годишен отпуск по чл.155 с.к.). Същото произтича и от ал. 4 на същия член- "В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът." От нея следва, че по време на изпитването работникът или служителят има право да ползва законоустановените отпуски. Разбира се, стига да отговаря на законоустановените условия за това (както се каза и по-горе). А условието за ползването на платения годишен отпуск по чл.155 КТ е наличието на 8 месеца трудов стаж. От тази гледна точка, "младият работник" (ако това значи, че за първи път постъпва на работа) ще получи право да ползва платения годишен отпуск след 8-мия, а не след 6-тия месец. А колкото до неплатения отпуск, работникът или служителят има право да го ползва, независимо от продължителността на трудовия му стаж (чл.160, ал.1 КТ). Но ако е налице трудов стаж по предишно правоотношение, правото да се ползва платен годишен отпуск ще възникне и по-рано, в зависимост от предходния трудов стаж. В този случай, всеко допълнително изискване (като например посочения 6-месецен период на "адаптация") ще представлява нарушение на трудовото законодателство.
След  като  разширяваш тълкуването  с  155  и  160  ал(1)  не  мога  да  твърдя , че  се  стеснява кръга  на  опциите  ,  а  напротив  се  разширяват!
Активен
Всичко е любов

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #10 -: 29.05.2008, 14:41:50 »

Няма  ли  някой , който  е  започнал  работа  с  реален  трудов  договор ??? Да  му  го  анализираме  в   детайли???Консултацията  ще  му  излезе  без  пари  ,  послучай  лятната   ваканция! :-)
Активен
Всичко е любов

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #11 -: 29.05.2008, 17:51:37 »

След  като  разширяваш тълкуването  с  155  и  160  ал(1)  не  мога  да  твърдя , че  се  стеснява кръга  на  опциите  ,  а  напротив  се  разширяват!
А аз никак не съм сигурен, че знаеш какво е разширително тълкуване...
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #12 -: 29.05.2008, 18:56:48 »

Колега,  на  въпроса , който  беше  поставен  в  началото  на  темата , асистент  Генова  отговори кратко  ,точно  ,    ясно    с  едно  или  две  излечения ,  за  което  въпросната  студентка  й  благодари!  В  твоя  отговор  се съдържаше   обобщение  на  отговора  на   асистент  Генова  , като  бе  разширен  отговора  в  типичен  адвокатски  стил  ,беше  добавил  там  някакви  членове  затова  казвам  ,че  разширяваш  кръгозора  на  хора  на  които  тази  тематика  може  би , да  не  е   интересна , в  този  смисъл   твоето  изказване  се явява  разширение,  така че  недей  да  скромничеш!  Ако  отговорите  Ви  бяха  в  обратен  ред , тогава  се  говори  за  стесняване!  Сега  разбирам  ,че  си  привърженик  на  поговорката  "Скромността   краси човЕка!",  така  че  твоята  скромност  е  достойна  за   уважение!  Утре  вечер  свободен  ли  си  да идем  да се  почерпим  с  биричка??? :-)
Активен
Всичко е любов

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #13 -: 30.05.2008, 15:07:25 »

Наистина, отговорът на ас. Генова бе точен, пълен и изчерпателен, няма какво да се добави към него! Но аз не отговорих на въпроса на nikol, а на твоя.
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #14 -: 30.05.2008, 15:29:14 »

Аз   не   съм  задал  въпрос  ,    а       съм  посочил  конкретно   предприятие  --Алати!   След   това  , казвам --  че  за  други   предприятия  не   знам   как   е!  Следователно   в   моя   пост   няма   зададен  конкретен   въпрос!Това ,    че     колега     ти     отговаряш  ,    без     аз    да     съм      ти          задал       въпрос     ---   в    случая   за   мен   твоя   отговор   , колега    , нищо  не   значи!  Нищо   лично--просто  гледам  през  очите  на  съдия   ,   или   прокурор  (малко   сухи  тренировки  не  са   излишни)
« Последна редакция: 02.11.2008, 21:53:42 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #15 -: 30.05.2008, 15:31:53 »

Аз   не   съм  задал  въпрос  ,   
Да, беше реплика!

Това ,    че     колега     ти     отговаряш  ,    без     аз    да     съм      ти          задал       въпрос     ---   в    случая   за   мен   твоя   отговор   , за   мен  нищо  не   значи!
Много добре! Бъди сигурен, че няма да има следващ!
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

krai

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re: Трудовоправен въпрос
« Отговор #16 -: 31.05.2008, 17:30:46 »

 :D :D :D
Активен