argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ФМИ inside...  (Прочетена 7648 пъти)

FRAGMAKER

  • Гост
ФМИ inside...
« Отговор #20 -: 11.01.2005, 13:38:00 »

Значи искам да изесня някои неща, които съм има впредвид, но не съм бил разбран.
Аз нямам нищо против математиката и физиката. Напротив даже са ми много интересни (особено теорията на Айнщайн за относителноста и всички филосовско-физични разсъждения на тема времепространство, пътуванве във времето и така на татака.. :) )
Бях афектиран от положението в което се намирам по ЛААГ (не че не ми е интересен). Значи просто е страшно трудно да си представиш нещо толкова абстрактно.. Иначе във Флаш има полза от геометрия..
Това за ТГ, там почти винаги се е наблягало и на математиката, но аз имах лошият късмет, да попадна във "мъртвата хватка" на "умниците" от МОН :(
Значи в 9клас учихме математика на нормално ниво, но в 10клас заради промяна в плана на МОН учихме същото (като все не оставаше време за геометрия, няколко часа на края на годината) в 11клас учихме по един час седмично а учебника ни беше дебел 30 страници (с картинки) учихме за това как се смята лихва (нали би трябвало да ставаме икономисти).. а в 12клас НЯМАХМЕ въоще учебен предмет математика :( интересно..
Първо исках да кандидатствам с математика, но учителката ми (частна учителка) ми каза, е ще трябва да ходя на уроци всеки ден по 2часа в продължение на 1 година за да наваксам математическите гимназии :(
Влезнах с Информатика (мога да програмирам :) ).
Но тоя ЛААГ ми развинти представите за математиката :) Просто незнаех къде се намирам.. нищо неможех да схвана :(
Сега се оправам с МА1 и даже не се претеснявам за това дали ще го взема.. просто ми е интересен :)
Това че са ме скъсали (а не само мен, почти половината колеги :) ) не е болка за умиране :) ще го взема (рано или късно) :)..

Въпросът е какво в това да ина още повече избираеми предмети, още повече факултативни курсове, за да може хората сами да избират насоката в която искат да се развиват. А и тези курсове да нямат фиксирани бройки, щото така не е чесно!

До колкото за сиско :) видях ги как учат джава :) Пълна скръб взимат им по 200 лева на семестър и ги карат да попълват някви мизерни тестчета, а хорицата си мислят, че учат нещо :) Питам един приятел дето учи там, кви програми пишат, той ми вика, че "наблягат" на теорията :) Смехории :)


[This message has been edited by FRAGMAKER (edited 11-01-2005).]
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
ФМИ inside...
« Отговор #21 -: 11.01.2005, 16:30:00 »

a ve sq бъркаш някои неща
първо Java няма нищо общо с CISCO друг е въпроса че в CISCO Аcademy има курсове по Жава
второ : курса по Java е за сертификат наречен Java Fundamentals там им предават типове данни / Exceptions / нишки / AWT / и що е това интерфеис и вътрешни класове.. т.е. тва има на изпита на СЪН за 1вия сертификат нищо повече така че курса е чудесен
и за последно ще те помоля да не говориш така например 200 лева курс и нищо неучат ами да така е прав си ама учат това за което си плащат а именно Sun Certified Programmer for Java 2 platform 1.5!!!!!!!.
а и отделно изпита струва 150$/или лева непомня вече . като АКО те изкарат курса по Java в Академията получават валчер за отстъпка и изпита им е 50 или 75 непомня вече така че всащност те не дават 200 лева нали ? направи си сметка по скоро 100 и дори по малко   според мен си е добре курса.

[This message has been edited by JOKe (edited 14-01-2005).]
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
ФМИ inside...
« Отговор #22 -: 11.01.2005, 19:40:00 »

Аз пък смятам, че същината на проблема е във факта, че в нашия случай много се размиват границите. Какво се преподава във ФМИ - Informatics, Computer Science, Information Science? Зад т.н. специалност "Информатика" стои нещо много по-близо до Computer Science (което, разбира се не е никак лошо).

Бедата е, че терминът "Информатика" е станал вече маркетингово понятие. То не беше информатика в МГУ, то не беше във ВХТИ... Де да знам, тая дисциплина в такива университети ми звучи малко като "Астрономия и минно дело".  В един момент и куцо и сакато се юрна да става информатик, че да прибира $150 000 годишно в USA  (абе същата история като със специалност "право").

И какво всичко живо реве от математиките не мога да разбера. Това е положението и така трябва да бъде в един университет.  Който иска да учи как се клика във Flash и се рисува с Photoshop - има си частни школи, ако сам не може да се справи при наличието на толкова информация в интернет и на книжния пазар - няма смисъл изобщо да се мъчи. За тези дето не помнят, преди 15-ина години в кварталната книжарница имаха само 12-те томчета за 8 битовите машини, поредицата на Техника за 16-битовите и Изчислителната техника на Ледли. И никое от тия не е било "да научим за 24 часа".

Между другото, точно с такива частни школи дръпнаха напред индийците. Виждал съм техни програми (съвсем не са Word/Excel) - безумие е!

А, между другото, понеже все гледам мнения и сравнения с MIT, а пък им следя повечето курсове... Ами няколко пъти съм чел Information & Entropy, където основно се говори за data compression... Хайде да видим дали ще познае някой - как мислите, дали вътре описват работа с WinZip или е една математика/физика - ум да ти зайде, а?

Като равносметка на моето мнение : Занаятчийството не се учи в университет, да си имаме уважението.

Поздрави,

Николай Манчев
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
ФМИ inside...
« Отговор #23 -: 11.01.2005, 22:37:00 »

Leko otklonenei do kolkoto znam ponqtieto Informatika e angliisko ponqtie ( evropeisko da go narechem) i principno v USA takova neshto kato Informatik ili izuchavasht Informatika nqama pone as kato sam pital mi kazvat che e ==Computer Science spored tehnite tam bullshits
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
ФМИ inside...
« Отговор #24 -: 12.01.2005, 08:42:00 »

quote:
Originally posted by JOKe:
Leko otklonenei do kolkoto znam ponqtieto Informatika e angliisko ponqtie ( evropeisko da go narechem) i principno v USA takova neshto kato Informatik ili izuchavasht Informatika nqama pone as kato sam pital mi kazvat che e ==Computer Science spored tehnite tam bullshits




Informatics :  The application of computer science and information science to the management and processing o. data, information, and knowledge.
Активен

зузу_петълс

  • Гост
ФМИ inside...
« Отговор #25 -: 27.03.2005, 19:44:00 »

Погледни например тези видео-лекции от МИТ:http://ocw.mit.edu/index.html, и в частност лекциите по алгебра на професор Странг: http://ocw.mit.edu/OcwWeb/Mathematics/18-06Linear-AlgebraFall2002/VideoLectures/index.htm
те отразяват различното отношение което тези хора там имат - практическо, с много примери. аз не съм убеден че бих предпочел тези методи; формалистиката която на мен ми е преподавана по ЛААГ ми се струва по-обхватна и по-лесно приложима в други дисциплини.
Активен

jana

  • Гост
Re: ФМИ inside...
« Отговор #26 -: 25.01.2006, 19:23:41 »

kajete mi be hora kade moga da namerq info za magistraturi svarzani s himiq ili ne samo.v momenta u4a himiq i iskam da sam naqsno kakvo 6te pravq kato q zavar6a.zatova o6te ot sega mislq za magistratura.pi6ete mi pls na maila.blagodarq vi predvaritelno.
Активен

slav

  • Гост
Re: ФМИ inside...
« Отговор #27 -: 25.01.2006, 21:09:20 »

jana,
а защо питаш в този форум? Не е ли по-подходящо в Chemistry?
Активен

Valdorval

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
Re: ФМИ inside...
« Отговор #28 -: 26.01.2006, 14:53:48 »

И аз съм на същото мнение подобре да пита в Chemistry.
Активен