argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Удостоверение за наследници  (Прочетена 1845 пъти)

robi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

В издаваните от общините Удостоверения за наследници, трябва ли да се вписват и такива , които по ЗН нямат право на наследство ?

Ето какво ми се обяснява от администраторката :

Дядо ми е починал 1964 г.- ИСКАМ УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА НЕГОВИТЕ НАСЛЕДНИЦИ
Баща ми е покойник /1994г/.
Сестра му /леля ми/ също е починала-/1948г- т.е. преди родителите си/-нямат деца от брака си - съпругът и и той е починал /1967г/.
Сега в удостоверението за наследници на дядо искат да впишат и името на съпругът на сестрата на баща ми, нищо че и той вече е починал. Явявал се наследник на съпругата си, нищо че по право няма дял от недвижимо наследство /земеделските земи са на името на дядо/, които искаме да продадем.
И това не е всичко - Към това удостоверение ще прикрепят и помощно-за наследниците от втория брак на съпруга на леля ми.

И с тези 3 удостоверения за наследници / 1-на дядо, 2-на баща ми, 3-на бившия съпруг на леля ми/ трябвало да отида при нотариус и той да се оправял.



« Последна редакция: 16.07.2010, 05:46:39 от robi »
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Удостоверение за наследници
« Отговор #1 -: 16.07.2010, 10:14:42 »

Ами щом леля ви е починала преди родителите си, значи няма как да ги наследи. А щом нямат деца, не може да се приложи и правото на заместване. А съпругът и наследява само нейното имущество, но не и правото й да наследи родителите си, т.к. то не се е породило още. В УН се вписват само наследниците по закон чл. 4 до 8 ЗН (цифрите  по памет, не гледам в момента) Обяснете го това на длъжностното лице в общината, ако разбират поне малко ще издадат каквото ви трябва.
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re:Удостоверение за наследници
« Отговор #2 -: 16.07.2010, 10:17:11 »

Има такава практика за  вписване на хора, които не са наследници. Аз като си вадя УН вписват и единият ми брат, който пък е направил доста отдавна отказ от наследство. Т.е. за общината той е наследник, а вече аз доказвам, че не е посредствот документа за отказ от наследство...
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Удостоверение за наследници
« Отговор #3 -: 16.07.2010, 13:48:28 »

Да,
Има такава практика за  вписване на хора, които не са наследници. Аз като си вадя УН вписват и единият ми брат, който пък е направил доста отдавна отказ от наследство. Т.е. за общината той е наследник, а вече аз доказвам, че не е посредствот документа за отказ от наследство...
това което е казала администраторката е вярно.След това върху Вас пада тежеста на доказване.Така е по закон за съжаление,нали трябва държавата да се храни от такси,данъци, налози ,глоби и други.Но по принцип нямате проблем,малко еквилибристика от цирка.Не се учудвайте, в  БГ няма невъзможни неща ,като например снощи по ТВ дадоха за един машинист на влак ,на който му искали Удостоверение за смърт(Смъртен Акт).По точно съда изисква от общината(във връзка с прекратяване на дело за 162 лева дължима сума на Вик) , но кмета го нямало и научила жена му !Горката жена, какъв стрес е получила) :-) :y:
Активен
Всичко е любов

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Удостоверение за наследници
« Отговор #4 -: 17.07.2010, 15:36:17 »

Ами щом леля ви е починала преди родителите си, значи няма как да ги наследи. А щом нямат деца, не може да се приложи и правото на заместване. А съпругът и наследява само нейното имущество, но не и правото й да наследи родителите си, т.к. то не се е породило още. В УН се вписват само наследниците по закон чл. 4 до 8 ЗН (цифрите  по памет, не гледам в момента) Обяснете го това на длъжностното лице в общината, ако разбират поне малко ще издадат каквото ви трябва.
И аз мисля така - само правилните цифри са 5-12  :wink:

Според мен фактът, че съпругът на лелята е бил женен за нея в определен период, докато родителите й са били живи, не го прави наследник по закон на дядото, който трябва да бъде вписан в УН.

По логиката на посочената общинска администраторка в УН могат да се впишат и няколко произволни лица, с които по-късно да се доказва липса на родство.

Примерът на Kelli_Mutu™  не е съвсем подходящ, защото брат й е наследник по закон.

А "житейския казус" на бай Марин просто няма смисъл да се коментира.
Активен