Факултети > Юридически факултет

Имате ли реална представа какво ще донесе ЕС на България и каква е тя

(1/4) > >>

PROta:
След интересната дискусия за информационната компетентност на младите ни съграждени се възбуди любопитстовото ми относно миналия "паметен" за някой ден, който беше и стимул за злоупотреба с алкохол от незнайна и невежа радост, косвено темата е свързана точно с ИНФОРМАЦИОННОТО затъмнение, което младото ни поколение само си налага.

Kelli_Mutu™:
То е повече от ясно и то отдавна, че на 1 януари 2007 г. България ще стане член на ЕС. През всички години на прехода Б-я провежда политика на сближаване и интегриране в тази уникална многонационална общност. ЕС е отворен за всички страни, които покриват критериите за членство във всички сфери на икономиката, правното регулиране, социалната защита, опазването на околната среда и др.
Обаче това членството изисква на първо място страната-кандидатка да е постигнала стабилност на институциите, гарантиращи демокрацията; на второ - върховенството на закона, правата на човека и уважението и закрилата на малцинствата; наличие на функционираща пазарна икономика, както и способност за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили, действащи в Съюза; способност да се поемат задълженията на членството, включително придържане към целите на политическия, икономическия и валутния съюз.....За съжаление така като гледам поне според мен има още много хляб да изядем, докато постигнем пълно покритие на тези критерии. И това, ако евентуално стане не мисля че ще е скоро, което по мое мнение ще доведе определено до отрицателни последици за нашата мила родина...поне на първо време. Доколкото си спомням Гърция влезе в ЕС през 81-ва г. и й трябваха доста годинки, за да се стабилизира...Та си мисля, че и България ще е в подобно положение.

dobrika:
За да не остана по-назад, защото съм много нахален. а и защото дискусиите за ЕС са ми винаги интересни ще се включа.
Ами аз най-общо свързвам членството ни в ЕС с много възможности и много отговорности. Дали заслужаваме тези възможности ще си замълча, защото в случая друг решава дали ги заслужаваме, а както дядо ми казва: "Дават ли ти-взимай, гонят ли те-бягай":-))) Но ще кажа друго. За мен българите не умеят да се ВЪЗПОЛЗВАТ рационално от дадените им възможности. Казвам го, защото съм имал много допирни точки с процеса на ЕС присъединяването ни и най-често съм се разочаровал от това.
А относно отговорността-ами достатъчно е да вземете за пример случая с Бойко Борисов и Румен Овчаров, относно "топлото" на София, за да си отговорите сами на въпроса.
Честно казано имам още много какво да кажа по темата за ЕС, но каквото и да говорим в момента вероятно ще е малко. :mrgreen:

Kelli_Mutu™:

--- Цитат на: dobrika в 24.09.2006, 23:32:06 ---Ами аз най-общо свързвам членството ни в ЕС с много възможности и много отговорности. Дали заслужаваме тези възможности ще си замълча, защото в случая друг решава дали ги заслужаваме, а както дядо ми казва: "Дават ли ти-взимай, гонят ли те-бягай":-))) Но ще кажа друго. За мен българите не умеят да се ВЪЗПОЛЗВАТ рационално от дадените им възможности.
--- Край на цитат ---

Жалко, жалко за нас. Наистина много големи възможности пред нас, обаче аз не само се съмнявам, но и не вярвам, че България ще съумее да ги използва.

PROta:
Аз не смятам, че България е готова за членство. Не смятам че ще се използват рационално въможностите които ни се предоставят, вече сме го доказали това наше неумение. Но за пример гърците наистина им трябваше много време да се стабилизират, но не трябва да забравяме в какви време бяха те приети и колко инвестиции се изляха там за да се тушират негативите им които са частично присъщи и на нас. Проблемът в момента е че ЕС не разполага вече с тези средства нито с търпението, за да чака ние да се вземем в ръце. Другото което ме учуди днес беше, че в една онлайн медия беше съобщено, че България влиза в ЕС без предпазни клаузи, което е опашата лъжа. Предпазни клаузи има така или иначе, разликата е че те няма да бъдат активирани още при самото ни влизане, а едва ако се наложи по-късно в зависимост от това как се развиваме. И не на последно място влизането ни не е свързано с някакво желание за благотворителност от страна на страните членки, а единствено и само с икономически и стратегически цели.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия