argon bulletin board
Факултети => Факултет по математика и информатика => Темата е започната от: chebaev в 19.09.2006, 17:47:03
-
За всички, които не са го видели още или просто имат проблеми с намирането на информация в сайта. Излезе разпределението за учебните заниятия за бакалавър - есенен триместър:
http://www.fmi-plovdiv.org/bg_ver/edu_gra/uch_zan_bak.htm
-
Един съвет към първокурсниците: обърнете сериозно внимание на ЛААГ (Линейна Алгебра и Аналитична Геометрия), защото тази дисциплина е в основата на няколко други (не само математически).
Например:
1) Алгоритмите за двумерна визуализация на тримерни обекти в компютърната графика се облягат изключително на линейната алгебра (най-вече в областта на матриците и линейните преобразувания)
2) Фракталната компресия (не се изучава във ФМИ, но един малък самоучител + примери от 2002-ра година можете да намерите тук: http://fractals.hit.bg) на данни се обляга отново на матриците, линейните преобразувания (и още няколко теории в областта на линейните пространства - Хаусдорфовото пространство например, редици на Марков и други).
3) 3D графиката (която също не се изучава особено много във ФМИ) използва пълния набор от ЛААГ.
4) Реално погледнато повечето математически дисциплини (не само тези по време на следването във ФМИ) се облягат на ЛААГ (по мое лично мнение ЛА-то е с по-фундаментален характер от АГ-а)
5) Ако не друго, то линейната алгебра Ви трябва, за да си вземете изпитите по математическо оптимиране :-D
В заключение искам да кажа, че ако не бяха практическите приложения на математическия апарат, заложен в ЛААГ, аз никога нямаше да уважавам която и да било математическа дисциплина.
Успех!
-
tova matematichesko optimirane az zashto go niamah?
-
tova matematichesko optimirane az zashto go niamah?
Ами не знам, може да са го махнали, или да са му сменили името (както преди 3 години "Алгебра" го прекръстиха на "Алгебрични структури").
Добре - да предположим, че дисциплината е отпаднала, тогава остават поне още 2 математически такива, в които ЛААГ играе основна роля и пак трябва човек да познава материята
-
az ne sporia prosto se chudia
a) triabva li mi tova optimirane
b) interesno li e
c) kude e otishlo
-
mahnaha go YAHOOO :+)
-
То беше елементарно - учат се общо взето Симплекс метод и транспортна задача. Абсолютло тривиални алгоритми, не виждам къде се вписват познанията ми по ЛААГ точно там. Интересно и практично е според мен, обаче това са си икономически задачи.