argon bulletin board
Пловдивски университет => Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" => Темата е започната от: yoan4eto0o в 16.12.2010, 22:43:02
-
предстои ми кандидатстване...всички ми говорят за тази специалност.искма да попитам дали си заслужава да се учи и какво можеш да работиш след това?ще съм много благодарна ако някой може да ме насочи :) мерси
-
Не, не си заслужава! Прекалено много хуманитарни специалисти се навудиха, прекалено много икономисти. Няма за всички работа зад бюро...
На България в момента са нужни хора с медицинска квалификация, инценери, химици, биолози, технолози. Трябва някой да работи в производствата, да контролира работата и т.н.
-
Хахаха и това доживях, да защитавам МИО! :-D
Колегата форумец (това му е името на човека :wink:) по принцип е прав... на 80%. Вярно е, че в момента голямата нужда е от хора с природо-математично и инженерно образование. Но и винаги ще има нужда от икономисти, юристи, филолози, историци... изобщо от хуманитаристи. Вярно е, че в момента този "пазар" е преситен, а природо-инженерния е празен, но това не значи, че съвсем трябва да се спрат хуманитарните специалности.
Та така, (бъдеща) колежке йоан-четири-ето-нула-о, ако наистина много се интересуваш от МИО - моля, заповядай. Ако обаче още не си се насочила конкретно, в природните ни факултети има и по-преспективни специалности.
-
Ето малко истинска статистика:
Според МОН 28 университета предлагат икономически специалности. Да кажем всеки избълва на годна по 200 бройки (въпреки, че са доста повече, само УНСС И Академията колкото много бълват...), сама си сметни с колко много хора ще се състезаваш за едно работно място. Това всъщност не е зле за работодателите, защото в условия на конкуренция се избират най-добрите.
Но лошото в, че тези кадри най-често не са обучени добре, имат нулеви знания и всеки е с нагласата, че трябва да работи като "шеф" на топло в някой готин офис. Е шефските места са ограничени :)
-
super mersii takiwa otgowori to4no turseh... wse o6te oba4e se zamislqm... no mai 6te e ne6to drugo..kato ne6to s biologiq primerno...
-
Ето ти още малко насоки.
В Биологическия факултет си избери една от специалностите: Молекулярна биология, Биоинформатика - много са актуални и двете. И двете са в областта на молекулярните биотехнологии. В България такива сепциалисти намират особено добра реализация в инвитро цетровете, медицински лаборатории, фармацевтичната промишленост и т.н. Също така можеш да избереш и Медицинска биология - реализация в клинични лаборатории. Тези специалности са към така наречените микронауки и България има нужда от специалисти. Не ти препоръчвам чиста Биология т.к. те изучават основно науки, които освен в учителстване няма да ти помогнат. И екология не ти препоръчвам.
По-нататък може да се специализираш в микробиология или биохимия. Тежки дисциплини, но имат много широко приложение в промишлеността и клиничната практика.
Може да се пробваш в химическия. Химията е също добър избор, особено ако се специализираш в някаква химична технология.
Чиста физика не. България няма добра среда за физици. Е ако изкараш phd може да е по-добре, но не се знае.
Може да пробваш и в УХТ Пловдив. Запиши някаква технология. Технолозите са търсени и добре заплатени.
Можеш да пробваш в МУ Медицина, Медицински лаборант. Обучението за Медицински лаборант трае 3 години. Мисля, че специализация за мед. лаборант няма в МУ, но винаги можеш да станеш магистърка в ПУ - някаква интересна биоспециалност (Молекулярна биология, Генетика, Биотехнологична микробиология и т.н.) Магистратурата е задължителна - това казваше един преподавател :)
Още по-добре е ако завършиш образованието си с докторантура. Аз мисля това да направя :)
Разбира се, за да се реализираш добре трябва да учиш много, за да излезеш богата със знания.
ПП Извинявам се, ако съм засегнал някого или нечия специалност :)
ПП2 Най-хубавото е, че упражненията ще са много забавни. Като час по трудово в училище.