argon bulletin board

Факултети => Биологически факултет => Темата е започната от: ilia в 09.11.2009, 10:13:14

Титла: Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 09.11.2009, 10:13:14
Колеги,

Имам удоволствието да ви уведомя, че  през октомври, 2009 беше подписан договор за отпускане на безвъзмездната финансова помощ по проект № BG051PO001-3.3.03-0025, „Повишаване на професионалната квалификация на студентите във факултет “Биология” чрез стажантска практика в научноизследователския сектор и бизнеса”.

Проектът е финансиран от ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ -  ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД  и кофинансиран от  ПУ „П. ХИЛЕНДАРСКИ”


Целите на проекта са:
- Подобряване на качеството на образованието и обучението в съответствие с потребностите на пазара на труда чрез създаване на квалифицирани кадри за изграждане на икономика, осигуряваща по-висока заетост и социална интеграция.
- Създаване и укрепване на връзки между ПУ “П. Хилендарски” и научноизследователския сектор и бизнеса с цел обучение на студенти от биологични специалности по планирана работна програма за работа със съвременно оборудване и с нови технологии в реална работна среда.
- Обучение на преподаватели от факултет “Биология” за работа с модерно оборудване и технологии в институциите – партньори с цел адаптация на съществуващите учебни програми към реалните нужди на работодателите от бизнеса и научно - изследователския сектор.
Академичното образование, независимо от всичките му достойнства, не може да осигури напълно изградени специалисти, готови да ръководят и участват компетентно в производствени и научно-изследователски процеси, от момента на напускане на ВУЗ. Посредством обучението по проекта студентите ще могат да получат знания и практически умения за реалните производствени и научно-изследователски условия.
Проектът ще подпомогне създаването на квалифицирани кадри, полезни за бизнеса и научно-изследователския сектор, бързо адаптиращи се и адекватни в условията на конкретната работна среда.
Студентите ще бъдат избирани въз основа на конкурсен принцип. Основни критерии при избора ще бъдат интереси и насоки за бъдеща реализация, успех в следването, участия в други проекти и инициативи, и др.
Предвижда се провеждане на 240 часа (30 работни дни) практическо обучение на студенти в различни организации-партньори по планирана обща и индивидуална работна програма в реална работна среда.
В проекта ще бъдат включени за обучение 52 студенти, избрани с конкурс и 4 преподаватели от Биологичен факултет на ПУ „П. Хилендарски”.

Ползи от реализацията на проекта за:
•   студентите - повишаване на практическата квалификация и улесняване на прехода от академичните среди към пазара на труда;
•   партньорите – създаване на трайни взаимоотношения на партньорство и сътрудничество между образованието, бизнеса и научноизледователския сектор чрез организиране и изпълнение на студентски практики;
•   ръководителите на проекта – подобряване качеството на образованието отговарящо на потребностите на пазара на труда; създаване на образование адекватно на принципите на пазарната икономика.

Партниращите организации, в които ще се обучават студентите, са „Биовет”АД – гр. Пещера, Национален парк „Централен Балкан”, Институт по зеленчукови култури „Марица” – гр. Пловдив и АгроБиоИнститут – гр. София.

•    „Биовет”АД – гр. Пещера

Цел на обучението: Запознаване с технологичния цикъл на производство на фирмата и с технологиите за очистване на отпадните продукти от производствата.

Описание на дейностите: Запознаване с: историята и структурата на фирмата; производствената дейност; технологични цикли (обработка на културални течности, ферментация, химическо очистване, филтрация/сушене, стандартизации, гранулиране и др.). Пречиствателни станции. Екологична лаборатория. Запознаване с условията за комплексни разрешителни, ISO 14 000 и системи за управление на околната среда. Инструментални методи (HPLC, GC и др.).

Обосновка: Запознаване с модерни технологии и технологични цикли на производството във фирмата, пречиствателна система и съоръжения за незамърсяващо околната среда производство. Запознаване с прилагането на съвременни новаторски подходи в областта на екологичното производство и инструментални методи. Запознаване с правно-нормативната уредба по околна среда, задължения, процедури, разрешителни.   

Резултати: Създаване на биологични кадри адекватно вписващи се в условията на съответната работна среда. От преминалите обучение преподаватели ще очаква да разработят адаптирани практически и теоретични курсове, които да навлязат в учебните програми на студентите и да подобрят подготовката на последните за нуждите на биотехнологичните компании.


•   Институт по зеленчукови култури „Марица” – гр. Пловдив (ИЗК), Лаборатория по тъканни и клетъчни култури

Цел на обучението: Усвояване на методи на тъканни и клетъчни култури като основа на съвременните биотехнологии в селското стопанство.

Описание на дейностите: историята, организацията и достиженията на ИЗК и Лабораторията по тъканни и клетъчни култури; изисквания за работа в асептична обстановка; организация на научна и производствена лаборатория; методи на тъканни и клетъчни култури in vitro; приготвяне на хранителни среди; стерилизация; методи за морфологична оценка на регенерантите; работа в условия на полски опити; определяне съдържанието на сухо вещество в плодовете; флоуцитометричен анализ; тестиране на растения за вирусна зараза (ELIZA); самоопрашване, междусортово и междувидово опрашване за получаване на чисти линии и  F1 хибриди; методи за индуциране на хаплоидия и дихаплоидия; ембриокултури; микроразмножаване.

Обосновка: Запознаване с модерни in vitro техники и лабораторно оборудване; усвояване принципите на работа в стерилни условия; участие в провеждането на експериментална научно-изследователска работа в лабораторни и полски условия.

Резултати: Създаване на добре обучени кадри за работа в съответните лаборатории. Разработване на практически лабораторни курсове, подобряващи обучението на студентите и възможностите на последните да се реализират в научноизследователския сектор.

•   АгроБиоИнститут – гр. София

Цел на обучението: Запознаване с модерните молекулярно –генетични техники, които се използват в научноизследователската работа на АБИ, с основите на биоетиката и с мерките за био-безопасност при работа с генетично-модифицирани организми.
Описание на дейностите: историята, организацията и достиженията на АБИ, организация на научните лаборатории. Обучението ще се провежда в две основни насоки:
1. МОЛЕКУЛЯРНА БИОТЕХНОЛОГИЯ
Студентите и обучаваните преподаватели ще се запознаят със следните тематични направления в работата на АБИ: Разработване на системи за регенерация и соматичен ембриогенез; Подобряване на селекционните качества чрез генно-инженерни подходи; Създаване на модерни ген-банки; Диагностика на вирусни, бактериални, гъбни заболявания. Серологични анализи (DAS и ELISA); Клонално микроразмножаване. Биотехнологични подходи за подобряване на устойчивостта на растенията към болести – генетична трансформация и клетъчна селекция in vitro; Контрол на паразитните растения при устойчиво земеделие. Биотехнологични подходи за подобряване на толерантността на растенията към абиотичен стрес – трансформация и селекция in vitro; подобряване на толерантността на растенията и фитоакумулацията на тежки метали при замърсени почви чрез генетична трансформация; Оценка на генетичните ресурси и генетичната автентичност (RAPD, SSR, CAP маркери); SNP детекция. Маркери за гени, имащи отношение към специфичен фенотип; Клониране и характеризиране на тъканноспецифични и индуцируеми промоторни области; Вектори за dsРНК опосредстван ген-сайлънсинг; Клониране на антер-специфични гени.
2. БИОБЕЗОПАСНОСТ И БИОЕТИКА – Запознаване със законодателната рамка по биобезопасност за ЕС и Република България и пътищата за приложение на законодателството в тази област; Ефективни комуникации и разпространение на информация по биобезопасност. Методи за детекция и контрол на генетични-модифицирани организми.

Обосновка: Запознаване с модерни молекулярно биологични техники и лабораторно оборудване; усвояване принципите на работа с генетични-модифицирани организми; участие в провеждането на експериментална научно-изследователска работа в лабораторни условия.

Резултати: Създаване на добре обучени кадри за работа в научноизследователски центрове и лаборатории. Разработване на практически лабораторни курсове подобряващи обучението на студентите и възможностите на последните да се реализират в научноизследователския сектор. Разработване на теоретични курсове по биоетика и биобезопасност.

•   Национален парк „Централен Балкан”

Цел на обучението: Запознаване с условията и начините на управление и опазване на националните паркове в България.

Описание на дейностите: Запознаване с: защитените територии и NATURA 2000 в България; история и развитие на национален парк „Централен Балкан”; изследвания на биоразнообразието в парка; създаване, обновяване и поддържане на план за управление на защитената територия; мониторинг на туристическия поток; поддръжка на туристически маршрути и запознаване с контролната и охранителна дейност на парковите рейнджъри.

Обосновка:  Запознаване със същността и действащия режим на защитена територия от този тип; структурата на управление,  поддържане и опазване на националния парк; практическо изучаване и провеждане на мониторинг на биоразнообразието на територията на парка; в резултат на извършените дейности ще бъде повишена еколого-консервационната квалификация.

Резултати: Създаване на експертни екологични кадри с висока квалификация в областта на консервационната екология, които ще могат да работят в различни защитени територии. Преподавателите ще разработят практически и теоретични курсове, които да се ползват за подготовка на студентите- еколози и да подобрят подготовката им както и шансовете им да се реализират на пазара на труда.

В рамките на следващите няколко дни ще обявим дата на която ще се проведе среща между студентите и преподавателите от факултет "Биология", управляващия екип на проекта и представители на организациите партньори. Целта на срещата е да се представят пред всички работната програма на проекта, плановете за обучените  и да се подбере целева група от студенти и преподаватели, които да преминат обучение в организациите партьори. Общият брой на колегите,  които ще преминат обучение е 52 студента и 4 преподаватели.






Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Договарящия орган.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 12.11.2009, 13:17:44
Колеги, искам да ви информирам, че на 20.11.2009 (петък) ще се проведе среща между управляващия екип на проекта и представители на организациите партньори от една страна и  от друга студентите и преподавателите на факултет Биология. Срещата ще започне в 14:00 в 8-ма аудитория в Ректората.  Каним ВСИЧКИ заинтересовани да присъстват. На срещата са поканени Ректора на ПУ, представители на учебен отдел и деканското ръководство, както и представители на медиите.
На срещата ще ви бъдат предоставени документите, които трябва да попълните за да участвате в студентските стажове.

Очакваме Ви!
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: four_fingers в 16.11.2009, 22:08:37
..И ИМА ЛИ ИЗОБЩО НАДЕЖДА ЗА ЗАДОЧНИЦИ ДА УЧАСТВАТ В ТОВА НАЧИНАНИЕ...
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 17.11.2009, 10:35:49
За какви задочници? Бакалавър или магистър?
За съжаление програмата не предвижда участие на бакалаври-задочници. За магистри - задочници чакам отговор от МОМН.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: four_fingers в 18.11.2009, 19:19:46
тези програми за магистри или бакалаври са....и трябва ли да са завърши ли или моге да са например 3ти курс....-задо4но
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: bibcho в 20.11.2009, 20:02:08
Имам въпрос.
Аз съм първокурсник, който отговаря да кажем на почти всички критерии без нужните оценки, понеже  все още няма изпити, съответно и липсва голям набор знания, поради количеството на заетия матерял.
Въпросът ми е, ако кандидатствам, молбата ми ще бъде ли поне разгледана?
 Какви са шансовете ми за одобрение, предвид това, че съм в 1-ви курс?
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 23.11.2009, 09:48:30
Всички подадени преди крайния срок молби и документи ще бъдат разгледани.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: four_fingers в 23.11.2009, 17:47:02
кога е крайни срок,че аз майне разбрах
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: MISSTY в 23.11.2009, 17:56:49
До 4 декември :)
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: four_fingers в 24.11.2009, 17:55:37
извинявай,но каде да ги занеса...странна работа до онзи ден пишеше тук 4е задочници не могат да се явят,а сега...нищо де това е супер.благодаря предварително
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: MISSTY в 24.11.2009, 18:08:36
Ами да за задочници бакалаври такива стажове няма. За задочници магистри не мога да ти кажа. Иначе ако имаш въпроси доц.Денев е човекът, който може да ти даде отговорите.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: rotter в 25.11.2009, 00:12:52
Относно кандидатстването какви са критериите и евентуално къде могат да се намерят полици за попълване?
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: MISSTY в 25.11.2009, 00:15:13
 Всичко е описано тук http://bio.uni-plovdiv.bg/?p=619
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 25.11.2009, 17:26:11
От сайта на БФ (в Информация за студентите, Актуално или Обяви) изтегляте документите за кандидатстване по проекта - молба (за студенти), анкета и CV, попълвате ги, прилагате останалите документи (в молбата са посочени) и ги подавате при доц. Денев, гл. ас. Ириков или гл. ас. Ирикова. Въпросите си относно проекта може да отправяте и към тримата. Срока за подаване на документи е 4 декември.
Студентите, които са подали молби преди месец Ноември ще трябва отново да подадат такива като попълнят актуалните документи.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 26.11.2009, 10:06:27
За преподавателите от БФ, които биха желали да се кандидатират за обучение по проекта, документите са - молба (за преподаватели, тя е различна от молбата за студентите), CV,  мотивационно писмо (в свободен текст) и придружаващите документи, които са посочени в молбата. Молбата и формата за CV са качени в сайта на БФ (вижте горния пост).
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: liska в 26.11.2009, 13:14:41
Здравейте!
Дали е пристигнал отговор от МОН за магистри-задочници ?
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 26.11.2009, 14:12:40
Все още го очакваме...
Щом имаме такъв веднага ще го обявим тук във форума.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: bibcho в 26.11.2009, 19:36:27
Къде мога да открия доц. Донев?
Благодаря за информацията!
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 26.11.2009, 20:24:36
В неговия кабинет (1 етаж на БФ, по дългия коридор, срещу единствената врата вдясно) или в някоя от лабораториите, или в някоя от аудиториите, или при някой от колегите в БФ, или на някое друго място в факултета...
Най добре е да провериш кога и къде има часове и да чакаш там, ако искаш точно с него да се видиш ; )
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: bibcho в 10.12.2009, 15:02:05
Koга и къде  ще бъдат опоменати резултатите?  :wink:
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 11.12.2009, 08:58:12
Цялото класиране ще бъде изнесено в сайта на факултет "Биология", но до този момент има още доста работа...
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 13.12.2009, 18:19:17
За сега можем да кажем следното:
подадени са общо 79 молби от студенти, от които 22 са за НП "Централен Балкан", 19 - за Биовет, 13 - за ИЗК и 25 - за АБИ;
от тези молби 9 са на студенти в магистратури и 70 - на студенти-бакалаври;
най-голяма е конкуренцията сред кандидатите за практическо обучение в НП "Централен Балкан" и сред тези за АБИ;
Класирането на кандидатурите е почти готово, но за да оповестим резултатите трябва да имаме отговора от МОМН относно участието на магистрите. Този въпрос е поставен към МОМН преди доста време, но все още нямаме отговор...
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 18.12.2009, 12:50:17
Колеги, имам удоволствието да ви съобщя че има известно раздвижване по въпроса за участието на магистри-задочници в студентските стажове. Вчера бях на среща с представители на ръководството на дирекция „Структурни фондове и социални програми” при МОМН. Аргументите, които изложих в полза на участието на магистри – задочници бяха приети с разбиране. В тази връзка внесох в деловодството на МОМН официално искане, подписано от Ректора на ПУ за допускане на посочената група студенти до стажовете. Все пак тъй като искането ни да включим магистри – задочници е прецедент в практиката на дирекцията т.е. досега след отговор „Не може” никой не е възразявал, дирекцията не може сама да вземе такова решение.
На следващото заседание на управляващия орган на „Структурни фондове и социални програми” (за незапознатите с бюрократичната терминология да уточня че това е работна група съставена от представители на МОМН и министерство на финансиите) нашето искане ще бъде разгледано и имам уверение че въпросът ще има положително развитие. Това може да се счита за добра новина.  8-)
Втората добра новина е че всички молби са разгледани и сме подготвили предварително класиране на кандидатите. :bravo:

Лошата новина е свързана с първата добра новина – Преди да се проведе следващото заседание на управляващия орган на програмата (в началото на следващата календарна година) и да ни се дадат писмени указания как и под каква форма да класираме магистрите задочници няма да можем да обявим окончателното класиране. Предполагам разбирате, че указанията от дирекцията могат да доведат до промени в класираните кандидатури. Тези от 12-те места, предвидени за магистри, които не бъдат заети от магистри, ще бъдат предоставени на следващи с класирането бакалаври – редовно обучение.  :cry:

Искам да уверя всички студенти, очакващи с нетърпение класирането, че екипа ще направи всичко по силите му, вкл. и ново посещение в МОМН :evil: за да можем да изнесем окончателното класиране до края на първия семестър.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: dyavol4eto_f в 03.01.2010, 17:38:18
ще чакаме с нетърпение:)
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 04.01.2010, 16:33:17
И ние чакаме с нетърпение отговора от МОМН... и засега сме с "вързани ръце"...
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: liska в 05.01.2010, 18:39:21
Въпрос към доц.Денев :
Понеже в началото стажовете бяха само за студенти бакалаври и магистри редовно и се чакаше отговор от МОН за магистри задочници, не посмях да подам документи.
Та...искам да попитам дали ще има допълнителен прием на документи за магистри задочници или всичко е вече окончателно ?
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 08.01.2010, 08:48:22
Цитат
Въпрос към доц.Денев :
Понеже в началото стажовете бяха само за студенти бакалаври и магистри редовно и се чакаше отговор от МОН за магистри задочници, не посмях да подам документи.
Та...искам да попитам дали ще има допълнителен прием на документи за магистри задочници или всичко е вече окончателно ?

За сега нямаме разрешение да включваме магистри - задочници.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 15.01.2010, 23:33:25
Резултатите с предварителното класиране на студентите са обявени в списъци, изложени в Биологичен факултет и на сайта на Биологичен факултет - в "Актуално" и в "Информация за студентите". Там са качени също така критериите, по които са оценени кандидатурите.
Дълго очакваната информация от МОМН ще зарадва магистрите-задочници - те имат право да участват в студентските стажантски практики. Но трябва да представят декларация и копие от документи, доказващи, че трудовата им дейност е различна от практиката, в която ще участват.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 17.01.2010, 18:21:46
Колеги имам удоволствието да ви уведомя, че дойде края на дългото чакане за решение на МОМН по отношение правото на магистри – задочници да участват в студентските стажове. ИМАМЕ РАЗРЕШЕНИЕ ДА ВКЛЮЧИМ В СТАЖАНТСКИТЕ ПРАКТИКИ МАГИСТРИТЕ – ЗАДОЧНИЦИ, КОИТО СА ПОДАЛИ ДОКУМЕНТИ ЗА УЧАСТИЕ, АКО ПРИВЕДАТ НЕОБХОДИМИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА ЧЕ ТЯХНАТА РАБОТА Е ДРУГА/РАЗЛИЧНА ОТ ПРАКТИЧЕСКОТО ОБУЧЕНИЕ ПО ПРОЕКТА

Това е прецедент на който вече могат да се позовават всички магистири в България, които работят и следват задочно, за да кандидатстват за участие в програми по линията на Европейските социални фондове. Искам да поздравя екипа на проекта за този успех и да благодаря на всички студенти за търпението!

Необходимите документи са: нотариално-заверена декларация от кандидата, че не работи по специалността, подкрепена с копие от трудовата книжка и/или писмо от работодателя, че кандидата не работи по специалността си.

Решението пристигна в петък – 15.01.2010 г.. Затова побързахме веднага, още в петък да изнесем ПРЕДВАРИТЕЛНОТО КЛАСИРАНЕ за студентските стажове.

За съжаление аз бях в комисия за конкурсен изпит за докторанти и нямах време да подготвя и предоставя на Виктор Иванов всичката информация, касаеща класирането.

В понеделник отново съм в комисия, този път ще правим промени в учебните планове на специалностите в Биологическия факултет и се надявам да успея да вкарам студентските стажове като част от учебната програма на студентите във факултета.

Ще се опитам да предоставя на Виктор останалата информация, която да качи в сайта на факултета – тя касае общите критерии, по които са смятани точките на всеки кандидат и списък на всички кандидати (и некласираните) с точките им.

Все пак в предвид интереса към класирането искам да дам малко повече информация чрез форума:

1)   Масово кандидатите не правят разлика между стажове от една страна и учебни занятия (практики и практически упражнения) от друга. В рамките на стажантската практика от вас се очаква да приложите на практика придобитите по времето на следването ви знания! Никой няма да ви учи наново на неща, които би трябвало да сте научили! Вие трябва да докажете на бъдещия ви работодател, че имате достатъчни теоретични знания и поне малко опит, за да можете да се справяте с основните си професионални задължения с минимално допълнително обучение от негова страна.

За сравнение може да питате вашите колеги от специалност „Биология и химия”. Те имат стажантска практика в училище. От тях се очаква, когато отидат на стаж, да са подготвени и да преподават уроците вместо учителите – титуляри без да нарушават и бавят учебния процес, като по този начин придобиват професионален опит. Това е смисъла на стажа.

Това е един от основните принципи, по които са направени критериите за подбора:

1.   За всеки кандидат при класирането са взети в предвид всички изявени от него желания, а не само първото.

2.   Оценката на личната мотивация е правена основно на базата на анкетата. Мотивацията варира от слаба (0 точки) до отлична (10 т.).

3.   Оценки по основни дисциплини, изучавани по време на следването и имащи отношение към тематиката на стажа. За всяка специалност списъка е адаптиран на база нужда на партньорските организации от даден тип специалисти и учебните планове. Там, където дисциплините се различават, е взета оценка по дисциплина, имаща възможно максимално близко учебно съдържание.


Формирането на точките е както следва – Слаб 2 – 0 т., Среден 3 – 1 т., Добър 4 - 2 т., Мн. добър – 5 т., Отличен - 6 т.


4.   Разработка на дипломна работа -  ако тематиката съвпада с изискванията на партньора за практически умения на стажанта – 10 т. Ако е в сродна насока, но тематиката не предполага достатъчни практически умения - 5 т, ако дипломната работа се различава напълно от тематиката на стажа – 3 т. Когато кандидатът не разработва никаква дипломна работа – 0 т.

Например за Биовет дипломна работа в областта на микробиологията, биохимията, ензимологията и сходни дисциплини носи 10 т., а работа, например по физиология на животните, – 3 т.

За да стане по-ясно ще дам още един пример: ако човек е кандидатствал за АБИ и неговата дипломна работа му е позволила да овладее основните молекулярни техники – ДНК и РНК изолиране, PCR, гел-електрофореза и т.н.,този човек може да получи 10 т.

АБИ е НАУЧЕН институт - там хората си получават заплатите от научна работа. От вас се очаква да навлезете в техните разработки и да работите съвместно с тях като млад член на екипа! НИКОЙ няма да си губи времето да учи един стажант как се държи вариопипета, как се правят моларни р-ри и се коригира рН или как се прави агарозен гел. За да отидете там ТРЯБВА поне това да го можете! Там ще учите как се прави real-time PCR, да ползвате HPLC-MS, GS-MS, трансгенни растения и т.н. и т.н., но ако на някой му бъде възложена напр. задача да пусне една гел-електрофореза, а той поради незнание провали експеримент на екипа продължил 6 месеца, веднага ще бъде отстранен от практиката без право на каквито и да било компенсации. Дори ние да го пратим пак, от АБИ ще откажат да работят с него. По сходен начин са поставени нещата и за останалите ни партньори.

Някой може да възрази, че средния студент няма кой знае какъв опит – да, но всеки студент има право да дойде при нас и да помоли за дипломна работа. Ние знаем, че само от упражнения няма да станете специалисти, защото дори да ви покажем всичко описано по-горе няма как в една група от 12 студенти всеки да пипне всичко и лично да добие опит. Затова толкова високо оценяваме разработката на дипломна работа. Дипломантите учат и знаят тия неща НА ПРАКТИКА, а партньорите очакват да им изпратим най-добре подготвените студенти!

5.   Предварителен опит – има кандидати, които са работили в лаборатории, участвали са в експедиции и др., и тази информация е посочена в приложената от тях автобиография. За тях има допълнителен бонус до 6 т. в зависимост от това какво са работили. Бонусът важи само за този партньор, който търси специалист с такъв опит.

6.   Има кандидати, завършили едно или повече висши образования, които в момента отново са студенти (магистри). Те получават допълнително 10 т.

При изготвяне на класирането сме се водили от това кой какви точки е получил за отделните организации – партньори. Класацията е по максимален брой точки.

Например, ако някои има за АБИ 31 т., за Биовет 32 т., а за ИЗК 37 т. сме го класирали за ИЗК. Ако този човек обаче държи да е в напр. Биовет нека напише и ми донесе молба за преразглеждане на неговото класиране. Ако 32 т. му стигат за Биовет – няма проблем - отпада последният в списъка, т.е. този с най-малък брой точки.

В заключение искам пак да посоча, че критерите са разработени отчитайки нуждите на партньорите от определен тип специалисти. Сега им изпращаме всички материали за всички кандидати, за да направят и те свое класиране, което да ни върнат заедно с техните забележки. В началото на февруари ще се рещнем с тях за да обсъдим класиранията.

Окончателното класиране ще бъде изнесено на 15-ти Февруари, 2010. След това ще се проведе втората среща на управляващия екип с представителите на партньорите, представител на МОМН и с всички класирани кандидати, за да им обясним какви документи трябва да попълнят, какво трябва да си набавят, от коя до коя дата ще бъдат на стаж и т.н.



Накрая искам да подчертая, че въпроси и възражения ще приемам САМО в писмен вид на емаил iliden@uni-plovdiv.bg. Това е така, защото всичко трябва да се документира и се предостави за преценка в МОМН.

На всеки който иска да се запознае с основанията за НЕГОВОТО класиране ще изпратя неговия  файл с подробна разбивка на точките по желания и дисциплини.

Срокът за възражения относно класирането е между  18.01.2010 и 29.01.2010.

След 29-ти възражения няма да приемам, защото ще ни трябва време, за да огледаме всички възражения и ако са основателни - да внесем корекции преди срещата с партньорите.

Хората, които не присъстват в изнесеното предварително класиране, са в списъка на резервите. Ако отпадане някой от титуларите, те ще имат шанс да заемат мястото му.

Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 11.02.2010, 11:11:24
На класираните студенти са изпратени имейли с покана за среща-събеседване с представители на обучаващата организация. В поканата е посочена датата на срещата и списък с документи, които трябва да бъдат подготвени. Моля, проверете си пощата и изпратете обратно потвърждение, че сте уведомени и ще присъствате.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 23.02.2010, 12:32:14
Колеги, с малко закъснение искам да информирам всички стажанти в Биовет АД, гр Пещера за договорите и условията за пътуване до там и обратно.

1)   Надявам се всички да сте получили е-mail с текста на договора, който трябва да попълните. Оставихме го като MS-Word документ за да ви е по-лесно да го попълните на компютър, но ако нямате възможност може вашите данни да се попълнят на ръка.

Искам да получа от всеки един от вас попълнения договор в 2 екземпляра най-късно до петък следобед. Ако мен ме няма в момента предавайте го в стая 156А на Елиза Нешева.

Освен попълнените и подписани договори искам медицинските (след като договорите бъдат подписани от Ректора ще ви ги върна за да ги представите в Биовет) и студентските карти за БДЖ намаление. Последните ни трябват за да може другата седмица да ви закупим едномесечни абонаментни карти за ежедневно пътуване Пловдив - Пещера - Пловдив. Студентските карти също ще ви ги върнем заедно с медицинските и ще ви дадем абонаментните карти. Всеки от вас трябва да пази абонаментната си карта за пътуване и да ми я предаде най-късно на 08.Април. Тогава ще ви раздадем нови карти. Ако някой загуби картата си цената й ще му бъде удържана от стипендията защото с нея доказваме разхода за вашите пътни.
2)   Разписанието на влаковете е следното:
Сутрин групата тръгва с влак 18202 в 6:45. Пристига в Пещера в 7:57. Гарата е много близо до Биовет – около 10 мин път пеш. На 8-ми Март ще има наш представител на гара Пловдив който да ви упъти като за първи ден. Ще уредя и на гара Пещера да ви чака представите на Биовет който като за първи ден да ви упъти как да стигнете до фирмата.
Връщането е с влак 18207 тръгващ от гара Пещера в 17:20 и пристигащ на гара Пловдив в 18:23.

За тези от вас, които нямат право на студентски карти ще осигурим друг вид карти, нека ми се обадят като ми донесат договорите. Ако двамата стажанти, родом от Пещера няма да пътуват, а ще си стоят вечер у дома искам да знам.

Актуална информация за стажовете има на следния линк

http://student-practices.bio.uni-plovdiv.bg

 
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 06.03.2010, 10:00:52
Искам пак да напомня на ВСИЧКИ студенти, които са класирани за стажове във фирма "Биовет" АД гр. Пещера, че тръгват на стаж в понеделник 08. Март. Влакът за Пещера заминава от Ценрална гара Пловдив в 6:45 сутринта.  В 6:30 гл ас. А. Ириков и аз ще ви чакаме в чакалнята на Централна гара Пловдив за да ви раздадем картите, билети и другите документи необходими за стажа.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 08.03.2010, 09:25:08
Стажантите в "Биовет" АД днес тръгнаха. Ако приемем че снега е замръзнала вода им пожелавам да им върви по вода :-D!

Стажантите в Агробиоинститут тръгват за  София в понеделник, 15.03.2010 в 7:00 сутринта с влак RБВ 1620 (ускорен бърз влак).  За да им подготвим застраховките всеки трябва да попълни формата, която днес им пратих и да ми я донесе най-най-късно в четвъртък 11.03.2010!

На 15.03.2010 в 6:30 ще чакам ВСИЧКИ стажанти в АБИ в чакалнята на Централна гара Пловдив за да им предам документите за отчет на стажа.

Стажа ще продължи от 15.03 до 28.04 с прекъсване поради Великденските празници от 02.04 до 06.04. На 06.04 ВЕЧЕРТА всички ТРЯБВА да са отново с София! Пътните Пловдив -  София на 15.03; София - Пловдив на 01/02.04; Пловдив - София на 06.04 и София  - Пловдив на 28/29.04 се поемат от проекта. Ако някой иска да си пътува през другите съботи и недели разходите са за негова сметка.

Стажантите ще бъдат настанени в семеен хотел непосредствено срещу ЦУМ - улица "Трапезица" № 4. Стаите са със самостоятелни санитарни възли, отопление, телевизор и кабелна телевизия, безплатен интернет. Цената за нощувката там е 20 лв на човек. Нощувките се плащат директно от проекта. От ЦУМ до АБИ (биологическия факултет на СУ) са около  15-20 мин пеш. Ако някой иска да пътува с транспорт разноските са за негова сметка.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 08.03.2010, 10:08:56
Искам да напомня на всички студенти, които ще пътуват с билети, да пазят и събират билетите, за да може след стажантската практика да ни ги предадат, за да им бъдат възстановени разходите.
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: ilia в 16.03.2010, 16:02:16
Колеги,
в сайтът на стажантските практики http://student-practices.bio.uni-plovdiv.bg/ (http://student-practices.bio.uni-plovdiv.bg/) от днес е качен договора за стажантите в ИЗК "Марица". Моля всички студенти, които са избрани за стажове в ИЗК да попълнят ЦЕЛИЯ ДОГОВОР включително приложението и да подпишат както договора, така и приложението. Подписаните договор и приложение в ДВА екземпляра трябва да ми се донесат  най-късно до 24.03!!!
Титла: Re:Студентски стажантски практики
Публикувано от: tea в 14.10.2010, 10:29:29
Проектът за студентските стажантски практики завърши. В сайта на проекта
http://student-practices.bio.uni-plovdiv.bg/index.html
в "Документи и материали" е качена "Анкета за обратна връзка" за студентите, обучени по проекта. Моля всички студенти, които са били на стаж в "Биовет", АБИ, ИЗК "Марица" или НП "Централен Балкан" и все още не са представили попълнена "Анкета за обратна връзка" да го направят във възможно най-кратък срок.