argon bulletin board

Факултети => Юридически факултет => Темата е започната от: Kelli_Mutu™ в 29.09.2006, 13:29:20

Титла: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 29.09.2006, 13:29:20
Тъй като напоследък доста колеги се оплакваха от това, че е настанало някакво объркване (което не се случва за съжаление за първи път) със здравните осигуровки и университета не ги е плащал своевременно, може всеки да направи справка на посочения адрес за своите, за да няма изненади:

Справка за здравно осигуряване (http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_1_15_out.asp)

Може да споделите и впечатления, ако сте имали проблеми от това естество.Успех на всички!
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Gogov в 06.10.2006, 19:46:35
Проблемите, породени от разнопосочната информация относно декларациите, свързани със здравното осигуряване, не са нови. Те са просто нова разновидност на вече съществуващи неуредици! За съжаление, те не са от вчера, а този случай е една от най-леките им проявни форми. Не искам да навлизам в подробности, защото всички сме запознати, но все пак смятам, че нещо трябва да се промени. От една страна, такова отношение към студентите (препращане от един орган към друг) не е коректно, а от друга страна, то в никакъв случай не подхожда на втория по големина университет в България. Така че, промяна е необходима, но е важно тя да бъде в посока сближаване между отношенията между ръковедството на университета и студентите, а не към налагане на наказания на отговорните за отделните случаи, както често се "решават" проблемите. Смятам, че в тази връзка трябва да се засили ролята на Студентския съвет, който да изпълнява ролята на посредник и координатор!
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: fair в 21.11.2006, 14:35:49
Здравейте. Имам въпрос свързан със здравните осигуровки и ще се радвам, ако някой може да ми даде отговор.

Завършила съм четвърти курс, но все още не съм се явила на държавен изпит.
Ето какво пише в закона за висшето образование:

Чл. 67.  (Доп. - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) Статут на студент, докторант или специализант се придобива при записване във висше училище и се загубва при отписване, както и за срока на отстраняване от висшето училище по чл. 74, ал. 2.
Чл. 74.  (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г.) (1) Студент, докторант или специализант се отписва при:
   1.  успешно завършване курса на обучение;
   2.  напускане или преместване.
   (2) Студент, докторант или специализант се отстранява от висшето училище за определен срок при:
   1.  предоставяне на неверни данни, въз основа на които е приет във висшето училище, или подправяне на документи за студентското му положение;
   2.  системно неизпълнение на задълженията си по учебния план или правилниците на висшето училище;
   3.  осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер.


А ето какво пише в закона за здравното осигуряване:

Осигуряват се за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:
2. студентите - редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка;


Въпросът ми е, трябва да се самоосигурявам или се осигурявам за сметка на републиканския бюджет?
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 21.11.2006, 15:15:23
Отговорът е много лесен. Ако възрастта ти е под 26 год. и не работиш, не си задължена да се осигуряваш. При положение, че възрастта ти е под 26 год. и работиш, не се осигуряваш за сметка на бюджета, а от работодателят ви, в определено процентно съотношение, който дължи осигуровки съобразно сключения трудов договор и размера на бр. тр. възнаграждение.
В случай, че възрастта ти е над 26 год. отговорът си следва сам.

До навършване на 26 г. ВУЗ, в който учиш те осигурява, с изключение на случаите на прекъсване на обучението за срока на прекъсването. За да изясниш актуалния си здравноосигурителния статус:

http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_1_15_out.asp
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: fair в 21.11.2006, 22:42:01
Kelli_Mutu™, благодаря за отговора. Аз не работя и също както ти си написала мисля, че би трябвало университетът да ми плаща осигуровките. В действителност, обаче, това не е така. От датата на която съм завършила семестриално, осигуровки не са ми плащани. Точно това ме накара да се заровя в законите и да попитам във форума. Май ще трябва пак да отида в университета и да ги попитам защо не ме осигуряват. Съветвам всички, които са като мен, да проверят дали са осигурявани или не.
Още веднъж ти благодаря за отговора. :-)
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 21.11.2006, 23:27:29
Съветвам всички, които са като мен, да проверят дали са осигурявани или не.
Още веднъж ти благодаря за отговора. :-)

Няма нужда от благодарности. А относно съвета-аз отдавна съветвам всички периодично да правят справка, за да няма неприятни изненади.
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: fair в 24.11.2006, 14:00:13
Днес ходих в университета, за да резбера защо не са ми плащани здравните осигуровки (по-горе съм обяснила конкретния случай).
Отговорът беше, че ПУ ми плаща осигуровките до първата дата за държавен изпит и без значение дали ще се явиш или не, дали ще го вземеш или не, те спират да те осигуряват. Споменах им, че в закона за здравното осигуряване пише, че ако си студент и имаш студентски права съответният ВУЗ те осигурява до навършване на 26 години. Отговорът беше, че не можело университета да ме осигурява осем години. :-o

Моля, ако някой знае, да сподели, в кой закон пише, че след първа дата на държавен изпит съответният ВУЗ спира да плаща здравните осигуровки на семестриално завършилите студенти.
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 25.11.2006, 10:43:03
Мислех си, че може да установено е в някоя наредба или друг подзаконов нормативен акт. Но не намерих подобно нещо. Така, че запознай дамите от Учебен отдел със Закона за здравното осигуряване, а именно:

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г.) Осигуряват се за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:

1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно - до завършване на средно образование;

2. студентите - редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка;

3. (нова - ДВ, бр. 18 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) чуждестранните студенти - редовно обучение, до навършване на 26-годишна възраст и докторантите на редовно обучение, приети във висши училища и научни организации у нас по реда на Постановление на Министерския съвет № 103 от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина и Постановление на Министерския съвет № 228 от 1997 г. за приемане на граждани на Република Македония за студенти в държавните висши училища на Република България;

Дори чуждестранните студенти се осигуряват до 26 - год. възраст, стига да не са прекъснали и да не се осигуряват по трудов договор. И това за сметка на републиканския бюджет!
Провери дали не си прекъснала и ако не - действай!
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: fair в 25.11.2006, 21:58:59
Няма как да съм прекъснала. Дори ми се струва абсурдно да подавам молба за прекъсване при положение, че съм завършила всички семестри. И оправданието, че университетът не може да ме осигурява осем години, ми се струва доста несериозно. Определено ще отида пак до ПУ, макар, че след разговора ми в петък с господина от изчислителния център, ми се струва, че нищо няма да се промени.


P.S. Вече започвам да се чудя дали има смисъл да карам магистратура в този университет.
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 26.11.2006, 00:11:23
Май от изчислителния център се опитват да намесват математиката, защото от 18 до 26 год. са точно 8 години. В този смисъл - да ти нямаш право на здравно осигуряване от страна на университета. Но по тази логика какво става, ако си приета на 19 години във ВУЗ. От тази гледна точка последните следва да те осигуряват до навършване на 27 годишна възраст. Това тълкуване е неправилно. В закона ясно е казано, че студента се осигурява до 26 год., освен в изрично посочените случаи. А дали това осигуряване ще продължи 5,6 или 8 години няма значение.
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: PARADOX в 27.11.2006, 22:41:40
Темата,която разисквате тук,е доста полезна.Въпросът ми е следния:след като студентите се осигуряват за сметка на републиканския бюджет,трябва ли да заплащат потребителска такса,когато посещават личния си лекар?Защото  мен ме карат да я плащам тази такса.
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 28.11.2006, 12:16:51
С обнародването в Държавен вестник (бр. 10 от 31 януари 2006 г.) на ПМС № 8 от 20 януари 2006 г. за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) за страната в размер на 160 лв. (досега - 150 лв.), се променя и размерът на потребителската такса, заплащана от здравноосигурените граждани при посещение при лекаря и стоматолога, както и в лечебните заведения за болнична помощ.

Според Закона за здравното осигуряване потребителската такса е 1% от минималната работна заплата, т.е. в момента - 1,60 лв. За всеки ден болнично лечение пациентите заплащат по 2% от МРЗ - т.е. по 3,20 лева, но за не повече от 10 дни годишно.

Въпросите за заплащане на потребителска такса са сред най-често задаваните на телефона на Здравно-информационния център на НЗОК 0800-14-800.

Според Закона за здравното осигуряване потребителска такса се заплаща за оказана медицинска или стоматологична помощ: преглед, поставяне на диагноза, възстановителни процедури, изследвания, лечение и профилактични дейности. За платената сума лекарят трябва да издаде касова бележка или квитанция.

На “горещия телефон” се получават и много въпроси за това, кои здравноосигурени граждани са освободени от заплащане на потребителска такса.

Не заплащат такса децата до 18-годишна възраст; бременните; безработните, регистрирани в бюрото по труда; военнослужещите на наборна военна служба; пострадалите при /или по време на отбраната на страната; ветераните от войните и военноинвалидите, задържаните под стража или лишените от свобода, социалнослабите, получаващи помощи по Правилника за социално подпомагане; лицата без доходи, настанени в домове за деца и юноши, и в домове за социални грижи, страдащите от заболявания с тежка степен на намалена работоспособност; онкологично болните; медицинските специалисти и страдащите от някои заболявания, определени със списък (Приложение №14) в Националния рамков договор 2006.

Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: sister в 25.01.2007, 18:31:58
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от МАРТ/2000 до АВГУСТ/2005

2000 г. - месеци 3,4,5
2001 г. - месеци 8,9,10,11,12
2002 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2003 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2004 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2005 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8

Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от СЕПТЕМВРИ/2005 до НОЕМВРИ/2006

2005 г. - месеци 9,10,11,12
2006 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11

..А от 2000 до момента съм студентка в ПУ (уча втора специалност в момента). Някой ако може да ми нахвърля накратко защо така се е получило и как да постъпя...
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: fair в 25.01.2007, 19:52:06
Най добре отиди до изчислителния център и ги питай лично.

Проблемът може и да е в НОИ. Аз например преди месец бях с прекъснати здравноосигурителни права, а сега се оказва, че съм с непрекъснати права. Как става този номер не ми е ясно. :-X
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 25.01.2007, 21:29:37
За съжаление целият проблем с осигуровките тръгва от нашия университет, а не в НОИ. Изчислителният център трябва да изпраща информацията до Здравноосигурителната каса. Обаче, за да я изпрати трябва някой да им я даде и на тях. Схемата явно относно осигуровките в нашия университет е малко порочна, защото постоянно възниква един и същи проблем при стотици студенти. Затова дируктно отивай в изчислителния център.
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: sister в 26.01.2007, 13:49:37
Ще го направя, благодаря.
Титла: Осигуряване
Публикувано от: Petro$ в 04.02.2007, 15:20:51
Колеги ще се радвам да ми дадете съвет за следното:
Студент съм редовно обучение и по закон университета ми плаща здравните и социални осигуровки, но на 06 Февруари 2007г. ми предстои да подпиша трудов договор, трябва ли да попълня декларация в университета, че получавам доходи и ме осигуряват или да оставя нещата, както са при условие, че в началото на учебната година съм попълнил декларация, че не се самоосигурявам, не получавам доходи и т.н
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: zynth в 13.02.2007, 05:30:58
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ОКТОМВРИ/2005 до ДЕКЕМВРИ/2006

2006 г. - месеци 10,11,12
каде е този изчислителен център, защото след 3 месеца, ако дереджето пак е такова, ще ми прекъснат здравните права?
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 13.02.2007, 09:20:10
Изчислителния център се намира в Ректората на университета в двора до кафе Лео. Отивай там направо да си оправяш здравните, че това вече на нищо не прилича. Побъркаха студентите с тяхните грешки  :headbang:.
Титла: Re: Здравни осигуровки
Публикувано от: zynth в 08.03.2007, 13:14:30
ей сега отивам да видя за какво иде реч (2006 - 10,11,12; 2007 - 1), защото това на нищо не прилича!
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: Ellie.Stoychovska в 08.01.2010, 13:14:04
Здравейте!
Искам да попитам някой може ли да ми даде телефон на изчислителния център, не съм от Пловдив и за това искам да попитам преди да отида. Иначе проблемът ми е, че съм реовна магистратура втори курс и за октомври и ноември нямам осигуровки. Сега от декември съм на работа с трудов договор, но за тези два месеца какво да правя. В ПУ винаги всичко ще си е хаос и абсурд ;-(
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: Kelli_Mutu™ в 08.01.2010, 21:55:44
Телефоните може да видиш тук - http://www.uni-plovdiv.bg/site.jsp?ln=1&id=35

А колкото до 2-та месеца не се тревожи, защото при това положение здравните ти права не са с прекъснат статус. За да ти се прекъсне е нужно да имаш над 3 месеца неплатени вноски.
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: vdiviq в 12.01.2010, 15:01:43
И аз имам подобен проблем. През месец март 2009 г. завърших семестриално Юридическия факултет. Дипломирах се през месец октомври същата година, т.е. до месец октомври би трябвало да съм здравно осигурен за сметка на републиканския бжюджет. Да, ама не. От месец март, т.е. от семестриалното ми завършване,  здравните ми осигуровки не са плащани.Реших и аз де се поровя в нормативните актове, уреждащи материята. Разковничето е в израза "успешно заършване курса на обучение"

Закон за висшето образование:

Чл. 67. (Доп. - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) Статут на студент, докторант или специализант се придобива при записване във висше училище и се загубва при отписване, както и за срока на отстраняване от висшето училище по чл. 74, ал. 2.

 
Чл. 74. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 02.07.1999 г.) (1) Студент, докторант или специализант се отписва при:

1. успешно завършване курса на обучение;

2. напускане или преместване.

(2) Студент, докторант или специализант се отстранява от висшето училище за определен срок при:

1. предоставяне на неверни данни, въз основа на които е приет във висшето училище, или подправяне на документи за студентското му положение;

2. системно неизпълнение на задълженията си по учебния план или правилниците на висшето училище;

3. осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер.


  И сега основният въпрос. Как ще тълкуваме тази т.1? Кога завършва курса на обучение? Дали след успешно издържан последен семестриален изпит или след успешно издържан държавен такъв? В допълнителните разпоредби на Закона за висшето образование не намерих обяснение на тези думи. Въпреки семестриалното завършване на един редовен студент, същият все още не е придобил съответната образователна-квалификационна степен, било тя "бакалавър" или "магистър". Съответната степен се придобива след полагането на държавен изпит или защита на дипломна работа. Ето къде, по недвусмислен за мен начин, се указва кога завършва курса на обучение:

Закон за висшето образование:


Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Обучението по всяка специалност на образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" завършва с държавен изпит или със защита на дипломна работа.


И така.Дали това не е поредният начин за облагодетелстване на някои лица от ПУ"Паисий Хилендарски" гр. Пловдив? Вярвам , че не сте забравили "цирка" със смяната на личните лекари на студенти от Юридическия факултет без тяхно  знание и вписването на имената им в пациентската листа на "прословутия" д-р Станчев. На мен това неудобство ми се случи цели два пъти. Дали има измама и тук? Според мен "да".
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: vdiviq в 14.01.2010, 12:47:53
Колеги, някой ще сподели ли мнение по въпроса?Тези дни се чух с доста колеги и всички споделиха ,че имат същия проблем. Има ли някой, чийто осигуровки са изрядни или при всчички положението е едно и също. Защото ако практиката със здравните осигуровките на ПУ "Паисий Хилендарски " е такава, на мен ми намирисва на далавера. Проста аритметика: ПУ = 8000 студенти средно по 60лв липсващи здравни осигуровки на студент = 480 000лв. :-o :-o :-o
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: А. Петров в 14.01.2010, 22:30:04
Колеги, някой ще сподели ли мнение по въпроса?Тези дни се чух с доста колеги и всички споделиха ,че имат същия проблем. Има ли някой, чийто осигуровки са изрядни или при всчички положението е едно и също. Защото ако практиката със здравните осигуровките на ПУ "Паисий Хилендарски " е такава, на мен ми намирисва на далавера. Проста аритметика: ПУ = 8000 студенти средно по 60лв липсващи здравни осигуровки на студент = 480 000лв. :-o :-o :-o

Колега,  :wink: к'ви 60 лв, к'ва милиция  :-D !!! Пънеш се юрист да ставаш... до миналата година бяха 10-12 лв, а сега с увеличението - 20лв. Въпреки това - поговори си с инспекторката, виж там... декларацийки нещо трябва ли да се подават... де да знам, аз ...  :wink:...
П.С.  :-D  Сетих се -  :-D най-добре си направи една консултация... с адвокат  :-D
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: vdiviq в 15.01.2010, 13:10:06
Колега DRAFTER, декларацията , че не се осигурявам на някое друго основание съм я подал още при записването си като студент в ПУ "Паисий Хилендарски". За 2009г. здравната вноска на месец е 10.40лв, а сега от 2010г. с увеличението не е 20 лв., а 16.80лв. Сумата от 60лв. е осреднена за липсващи осигуровки на един студент и е по моя преценка. Конкретно в моя случай тази сума е 62.40лв, тъй като за 6 месеца университетът не ме осигурявал. Но има колеги, които не са осигурявани за повече от 12 месеца, в период от семестриално завършване до успешно полагане на всички държавни изпити.   


P.S. Няма да потърся консултация с адвокат, а ще подам сигнал до компетентните органи.
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: А. Петров в 16.01.2010, 11:49:58
Сега звучи вече по съвсем друг начин  :wink:. Пожелавам ти успех и... развитието на нещата ще е интересно за всички.
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: marin2025 в 16.01.2010, 21:19:19
Само да вметна една забележка към горния пост. Компетентните органи са хора като всички нас ,те също хляб и луканка, ако има ядат и гледат в очите умно и интелигентно! Но на тях също не им достига държавната заплата ,затова ако ги съфинансирате може и" компетентно" да Ви решат проблема. Ако няма никаква еквивалентност във финикийски знаци, то със сигурност ще стигнете до услугите на адвокат! :y: 8-)
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: Remy LeBeau в 26.01.2010, 11:35:57
Здравейте,искам да попитам дали като ни приемат в университета и се запишем,ПУ ни поема автоматично здравните осигуровки или трябва да подаваме някакви молби или декларации?
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: hariti в 26.01.2010, 16:21:53
Подава се декларация, че студентът не е осигурен на друго основание. А за липсващите месеци в базата данни за здравно осигуряване причините може да са:
1. Невнесени вноски от университета.
2. Неподадени декларации обр.3 от университета в НАП.
3. Грешка в системата на НАП или НОИ.
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: hristinaaaa в 30.01.2010, 01:19:06
Имам едно въпросче, ако някой от вас знае как стоят нещата..
Когато прекъснеш за гоодина, не загубваш студентски права, но какво става с осигуровските... Прекъсват ли ти здравното осигуряване от блюджета(не би трябвало, поне по закон е така)
Аз по-миналата година прекъснах и от 2009 записах, но при справка в НОИ се оказва, че за пеиода на прекъсване не съм осигуряване. Не мога да си го обясня ???? В други уноверситети си ги осигуряват и когато са прекъснали(СУ "Кл. Охридски" например)
Титла: Re:Здравни осигуровки
Публикувано от: vdiviq в 18.02.2010, 15:38:47
Всеки с липсващи здравноосигурителни вноски да предостави в НАП уверение от университета, че за същия период, в който липсват данни за здравно осигуряване, е бил студент редовно обучение. НАП ще възстановят липсващите здравноосигурителни вноски.