argon bulletin board

Факултети => Химически факултет => Темата е започната от: nk в 25.01.2001, 17:13:00

Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: nk в 25.01.2001, 17:13:00
Колеги, харесва ли ви обучението в химическия факултет?
 Мислите ли че нещо в него трябва да се промени?        
 Имате ли идеи как лекциите, семинарите, и изпитите могат да станат по-ефективни? Имате ли препоръки към своите преподаватели или студенти?
 Моля всички да пишат честно и да се придържат към рамките на добрия тон.
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 26.01.2001, 22:34:00
Хм, хм много въпроси и много обширни за един скромен Топик...
Имате ли идеи как лекциите, семинарите, и изпитите могат да станат по-ефективни?
Да разбира се, че имам идеи:
 - лекциите според мен трябва да се водят само на студенти, които предварително са се запознали с темата и срещата им с преподавателя на лекции да е дискусия или дискусия след кратко изложение на материала, разбира се при условие, че има достатъчно литература по която да се готвят студентите... Както гласи една стара мъдрост цитирана преди в този Бюлетин: Учителят идва, когато ученикът е готов! В подкрепа на това само бих споменал връщайки се назад в годините от моето следване, че имаше дисциплини, на които съм получавал заслужено отлична оценка, без да посетя и 1/4 от лекционния материал?... Хм, явно лекциите за покривали 1:1 (100%) от учебните помагала от които съм се готвил :)))
 - упражнения и семинари - хммммм много разтегливо понятие, но оценката по ИМ в катедра АХ се базира до голяма част (около 1/3) от представянето на студента на упражнения, с което съм абсолютно съгласен.
 - семестриален изпит по дисциплината е най-добре да бъде пасивен (може да има и активна част) тест със възможно повече въпроси - създаването на добър и обективен тест обаче наистина е много трудна и отговорна задача....
А по останалите въпроси мисля, че изказването на негативно мнение тук най-малкото не е колегиално - ти обаче ще разбереш мнението ми на 4 очи скоро ;)
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 31.01.2001, 11:42:00
Тъй като това е свободна сикусия и ние преподавателите можем да критикуваме - нали?
Проблема при студентите, според мен е слабата мотивация да преследват знанието и повишават квалифцираността си.
В България 86 % от завършилите средндно образование стават студенти - ЗАЩО????
В Чехия те са 14 % а в Полша едва 7%. Налага се извода, че у нас всеки гони ДИПЛОМА а не квалификация - ЖАЛКО !!!
Ето и една мисъл на Беркли "Много хора предпочитат да умрът вместо да разсъждават, и голяма част от тях умират без някога да са разсъждавали"
За нас преподавателите е изключително важно да имаме разсъждаващи студенти !!!
Нека са критични - още по-добре, но да знаят какво искат и да се борят да го постигнат!
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Lithium в 31.01.2001, 23:15:00
daaa.. naglasata na studentite neizbejno se otrazqwa i na prepodawatelite, no wse pak ne trqbwa da zabrawqme, che osnowno ot prepodawatelq zawisi kak shte byde organizirano obuchenieto i dali shte bydat prowokirani studentite kym razsyjdeniq... Towa koeto w nai-golqma stepen lipswa na fakuteta spored men e problemnata orientiranost w obuchenieto i lipsata na po-tqsna profiliranost za razlichnite specialnosti.... da ne nawlizame w podrobnosti za nachina na wodene na lekcii i t.n.

BTW towa za 86% naisitna li e wqrno???
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 01.02.2001, 09:45:00
Съгласен съм с Lithium!
За да обучаваме студентите как професионално да решават проблеми ние преподавателите трябва да РЕШАВАМЕ ТАКИВА !
Тука има много какво да се мисли.

Що се отнася до 86%те - данните са ми от книжката на
Сийка Ковачева
СТРУКТУРНАТА ПРОМЯНА В УНИВЕРСИТЕТИТЕ В БЪЛГАРИЯ - влиянието на чуждестранните инвестиции.
книж. 65 на Фондация Свободна инициатива 1998.

Който иска може да му я предоставя за прочитане -
55 страници - нито една за изхвърляне!!
Страхотна книжка.

Гордея се с такива колеги като гл. ас. д-р. Ковачева от
катедра "Философско Исторически науки" при ПУ
 
Ето тази книжка е показател как един преподавател трябва да "решава проблеми"
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: nk в 05.02.2001, 15:35:00
Проблема за мотивацията наистина е много важен. факт е че много от тези които завършват химия нямат и най-малкото желание да работят нещо свързано с това после. За съжаление, мисля че при сегашната система на (полу)самофинансиране на вуз-овете драстично съкращение на броя на студентите ще е фатално. Не го желаят и самите преподаватели-без много студенти и разни (извинете) идиотизми като факултетите в Смолян и Кърджали, колко от преподавателите биха останали на работа?
А по въпроса с мотивацията- ами не е много лесно да си мотивиран, дори и ако го желаеш a priori, щом срещаш у тези които трябва да те мотивират пълно безразличие.
Господа преподаватели "професионализма" в смисъл (аз просто си гледам работата, пук и за тая заплата...),  убива всякакъв ентусиазъм у нас.
Мисленето е хубаво нещо ала е трудноосъществимо когато  лекциите протичат като диктовка в стил 3-ти клас, лабораторните приличат повече на ВКУСНО по БНТ, а изпита за пореден път е хвърлена ръкавица към възможностите ми за наизустяване. За съжаление от такива изпити аз не помня нищо.
И пак за съжаление това ще го прочетат точно хората за които не е писано. Прави ми обаче впечатление друго: тук и навсякъде по тези въпроси се говори доста общо. Затова имам едно конкретно предложение, и ще се радвам ако стане дискусия по него, а именно:
 Не би ли било по-полезно и по-лесно дори ако всеки преподавател издаде "лекциите" си на нещо като книжка ( не учебник, а само това което така или иначе диктува до умопобъркване-сигурен съм че това не е радостта на деня за никой). Така:
1. Лекциите се съкращават на половина, поне, а и самите лекции протичат като дискусия и уточняване, преподавателя има времето да представи и други гледни точки- най-вече своята, ако дай боже има такава.
2. За сметка на лекциите се увеличава броя на упражненията, а това значи и повече самостоятелна работа от студента, + курсова ЗАДАЧА повсичко,която съвсем не е трииална литературна справка( не че това е тривиално, ама айде)
3. Преподавателят има повече време за научна работа   ( ако има пари за такава), и за писане на въпросните лекции, като така те се обновяват по-често отколкото сега.
4. Студентът постига поне малка степен на самостоятелност, и тогава може да му се даде проблемна ситуация на изпит.
5. Знанията (а не уменията) се проверяват чисто и елегантно чрез тест-от къде време да се пише тест ли- ами нали лекциите са на половина.
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: nk в 05.02.2001, 15:38:00
Всички приказваме за това колко хубаво нещо е теста и как от него оставало повече в главата. Втази връзка ми хрумна че това може би не е проверено, или е? За това имам едно провокативно предложение към г-н Кметов:
-След няколко дни имате изпит по ИМ1 със студентите от трети курс. Чудя се дали ще е възможно да се явя с тях (извън класирането), просто за проверка на възпроизводимостта на резултите във времето. Мисля че ако изкарам колкото за среден, значи тестовата система бие по точки (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif). Гарантирам че от трети курс насам не съм отворил по атмна спектроскопия, а нарочно няма да го правя и сега, в името на експеримента (пък и си имам една камара за учене).
 Ако намирате идеята за интересна аз съм готов да се включа.
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Steve_jdoc в 05.02.2001, 16:42:00
Много интересно ,но и малко объркано много идеи и размисли и може би на някои от тях мястото им не е точно тук а по-скоро в топика за академизма! Сега , като чета тези редове ми идва да напиша горе долу същото което преди секунди вече казах в дискусията за академизма и то ще бъде съвсем на място. Тук вече сте пообсъдили някои неща и аз със съжаление разбирам , че идвам с малко закъсняние ,но какво да се прави работата преди удоволствието!  (http://forum.argon.acad.bg/html/frown.gif) Сега обаче  се гмурвам направо в средата на нещата!
1. Съгласен съм с това ,че лекциите трябва да протичат по-скоро във формата на семинар ,а не на диктовка!
2. Нещо друго: например и на вас ли ви се е налагало да учите от учебник по химия (няма да казвам каква) от 78 година? Много интересно нали! Или да разгледате издание на учебник 95 год. и 82 год. и да не намерите разлики (освен в правописните грешки).
3. Мотивацията така добре разнищена от Levski1914 освен всичко друго и фактите: че като научен работник в България много трудно ще си намериш работа ,дори и да я намериш заплатата ти ще е колкото на един пазач на паркинг ,че дори и да искаш да работиш едва ли ще имаш средствата и условията небходими за работата си. Тогава чудно ли е ,че няма мотивация!
4. Напълно съм съгласен ,че на студентите трябва да се оставя повече пространство за лична изява ,дори е напълно задължително. Курсови и дипломни работи ,самостоятелни задачи и всякакви други стимули за развитие на спосбността да се разсъждава ,да се решават проблеми и да се работи в екип. За мен това е особенно важно защото сега университетите бълват 90% зубъри които не само не са поумняли ,но дори са затъпяли от продължилото 5 години безсмислено наизустяване ,на в повечето случаи напълно излишни или безнадеждно остаряли неща! За мен студента който завършва трябва да излезе като бяла дъска върху която тепърва сам да начертае собственото си бъдеще!
Задачата на висшето учебно заведени е ,да му даде необходимият минимум знания в избрана от самия студент насока и способността да взима самостоятелни решения изградени на базата на собсвтените му разсъждения! Тоест за тези пет години човекът трябва да се научи да разсъждава анализира и систематизира!
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 06.02.2001, 08:48:00
Благодаря на levski1914
Тук важи мотото - " Ако спечеля - печели цял факултет, ако загубя губя само себеси !!!
Изкуших се да се пошегувам, но приемам напълно сериозно предложенето на levski1914 да се яви на изпит по ИМ
Изпита е на 16.02. от 8 h.

Това вече е активна позиция и е достойна за уважение!

Теста е обновен, но това няма да повлияе на експеримента.

Благодаря и на Steve_jdoc - за мнението.
Както винаги той е силно критичен - и е прав!

Принадена стойност в обучението може да се добива
само при динамично равновесие - студент <- > преподавател

И тук за мен проблема е в нашата незрялост. Ние все още слагаме преподавателя пред студента.
Промяната в обществото - смяната на модела все още не е дошла при нас като начин на мислене и поведение.

Демократичното общество се базира на принципите на свободата на личноста и личната инициатива.

Следователно СТУДЕНТА решава има ли нужда от знания и доколко задълбочени да са те.

А готов ли е ученика - учител ще се намери.
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 06.02.2001, 21:01:00
До колкото виждам изказванията на 3-ма асистенти и 2-ма завършващи студенти се обединяват в приблизително едно и също - тестова форма на изпитване, не на зубкането, учене с разбиране, проблемни ситуации и много задачки за самостоятелна работа :))... и тук аз искам да поставя конкретен въпрос, малко в страни от красивите философии до тук:
Какво мислите, че трябва да знае един завършващ студент - бакалавър химик според вас? Имам предвид знания и възможността да ги прилага в практиката си... А вие какви знания имахте в главата при завършването си? -- аз лично като студент над средното ниво (... но не и наша гордост де)  доста често се улавям, че не съм в час със прилагането на фундаментални знанията по дисциплини защитени с отличие -- обзема УЖАС направо.. а си мисля че от такава 'глина' като мен би се изваял шедьвър - е разбира се зависи от майстора и от тези които са го обучавали, та за това става дума :))
... нека не хабим хубавата глина
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 07.02.2001, 09:55:00
Много, много труден въпрос задава KSX.
Това е въпрос на д който умуват много хора.
По-подробна информация се намира в матерялите на

International Association for the Evaluation of Educational Achivements (IEA)
Разполагам с брой 105 на ПЕРЕСПЕКТИВИ 1 март 1998
и статията на Tjeerd Plomp - ПРИЛОЖЕНИЕ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ СРАВНИТЕЛНИ ПРОУЧВАНИЯ ЗА КОНТРОЛА НА КАЧСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО

Very interesting paper :-))

А за глината - не забравяйте, че тя лесно става на КАЛ :-)))

[This message has been edited by kmetov (edited 07-02-2001).]

[This message has been edited by kmetov (edited 07-02-2001).]
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Steve_jdoc в 07.02.2001, 10:39:00
Напълно съм съгласен с Ksx ,за съжаление и аз се "хващам" в такива дупки на собственото си знание по някой път! Лошото е ,че дори още не съм завършил! Интересното е ,че си спомням почти целият курс по клетъчна биология(воден от Никола Попов с желание да ни представи възможно най-новото и то по интересен начин) ,който изучавах в първи курс ,докато от курса по растителни мембрани в 4-ти курс не помня нищо конкретно... И това не е само за тези два предмета. Мисля ,че ако и други студенти се замислят май ще излезе горе долу същото! Това според мен е жив пример за значението на преподавателя и неговата способност да "катализира" учебният процес!
Колкото до другото глината е просто кал докато не попадне в ръцете на опитен грънчар!!!
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: ilia в 07.02.2001, 15:35:00
,докато от курса по растителни мембрани в 4-ти курс не помня нищо конкретно...

Blagodaria ti za kritichnata ocenka Steve. Znaesh li, pechalnoto v sluchaia e che i az ne si spomniam kakvo tochno e tribvalo da slushash: rastitelni membrani, biomembrani i neshto drugo sydyrjashto "membrani" v zaglavieto. Zashto li, ami zashtoto programite ni se meniat vsiaka godina, chesto i po sredata na semestyra. I kogato "na akord" tribva vmyknesh niakyvi lekcii, s koito da zapushish proboina v programata se poluchava tochno tova - dupka.

Razbira se nai-lesno e da se prokrivam zad obtoiatelstvata,....

Bez da si posipvam glavata s pepel (a moje bi triabva) shte se postaria da obmislia seriozno lekciite si i kato se vyrna v BG da napravia ot niakakva  disciplina v "membrani" v zaglavieto prilichen kurs. E, ne znam dali shte e kato kletychnata biologia (az syhsto si spomniam dosta neshta ot citologiata - tak se narichashe niakoga kletychnata biologia), no pone da ne e dupka.

Vsyshtnost mislia che shte e ot polza da prodyljim tazi diskusia, no moje bi v nashia topik - za obuchenieto po biologia.

[This message has been edited by ilia (edited 04-10-2001).]
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Lithium в 07.02.2001, 22:10:00
quote:
Originally posted by Steve_jdoc:
... И това не е само за тези два предмета. Мисля ,че ако и други студенти се замислят май ще излезе горе долу същото! Това според мен е жив пример за значението на преподавателя и неговата способност да "катализира" учебният процес!
Колкото до другото глината е просто кал докато не попадне в ръцете на опитен грънчар!!!



Az syshto spodelqm mnenieto che iniciatiwata e osnowno na stranata na prepodawatelq i toi w po-golqma stepen e otgoworen za kachestwoto na obuchenieto, no tyi kato tuk dosta se zagowori za glina i kal - neka ne zabrawqme che e kazano oshte "ot wsqko dyrwo swirka ne stawa". Na wsichki e izwestno che glinata koqto postypwa w uniwersiteta (i po-specialno w specialnosti kato himia i  kato fizika) e dosta smesena s kal, a ot istinska kal, steve, i nai-dobriq grynchar ne moje da naprawi neshto ... i edwa li ima smisyl wseki da tyrsi winata edinstweno u drugata strana. Ako ima nqkakwa polza ot tozi forum, to tq e che moje da ni nakara da se zamislim i wseki da pogledne kritichno na sebe si, kato se postarae da promeni towa koeto zawisi ot nego... moga samo da se nadqwam che dostatychno mnogo neshta zawisqt ot  samite nas i che shte namerim sili da gi promenim.

Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 08.02.2001, 19:02:00
БРАВО-  Lithium
Отлично казано!!
Напълно се присъединявам към твоята теза.
Ако правим ОБЩИ усилия със студентите - резултат ще има!!

Ето и дори колегата ilia от Биологията е готов на такъв подход!
Радвам се че аудиториата се разширява!
Успех ilia !!! Имаме нужда от такива като теб .

Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: NITROGEN в 13.02.2001, 21:45:00
В общи линии съм съгласен с обучението в хим.факултет, но имам някои забележки  като:                                                                                     1. Обучението да се осъвремени , т.е. да учим по по-съвременни учебници, а не от 1970г.                                                                                    2.Да се въведат за изучаване някои  по-интересни   дисциплини.                                                                          3.Нека преподавателите да се опитат, да направят занятията по-интересни, както това правеше г-н Кметов на упражненията по инструментални методи (питайте него).                                                                                    4.Конспектът за Държавния изпит , според мен, е добре да остане в този му вид - 50 въпроса, обединени в 2 големи дяла, органичен и неорганичен.                                                                        5. Хубаво е,че ни се дава възможност да избираме дисциплини.                                                                          6.Искам да  изкажа задоволството си от това, че преподавателите оценяват реално и са некорумпирани, а това в днешно време е рядко срещано, за което им казвам едно голямо БЛАГОДАРЯ!!!                                                                        7. Имам още някои препоръки, за които ще спомена някой друг път                                                                                        8.ЧАО. До следващия път.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  .
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 16.02.2001, 14:04:00
ДИСКУТИРАЩИ !!

Много съм радостен да Ви съобщя, че levski1914 (както беше обещал в този форум - виж posted 05-02-2001 15:38 ) -  днес се яви на изпита по ИНСТРУМЕНТАЛНИ МЕТОДИ І част.
Резултатът му е ПЕТИЦА (4,75) - с това той докава тезата си БРАВО!
Всеки преподавател ще е изключително доволен, когато види ТРАЙНИ РЕЗУЛТАТИ от своя труд.
Пожелавам на всички студенти ДАНО в бъдеще знанията придобити ТУК да са им важно средство за УСПЕХ!!

На добър час КОЛЕГИ!!

Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: nk в 16.02.2001, 18:41:00
Благодаря на г-н Кметов за добрите думи (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)
 Всъщност поста ми е за друго, а именно:
 Когато започнах този топик си мислех какво не ми харесва в методите и средствтат на обучение тук и дали с една свободна дискусия нещо може да се промени. Сега си мисля че може би не сум бил прав, а именно, че май съм пуснал вола преди телето. Имам прдвид че всичките тези неща:


" ...харесва ли ви обучението в химическия факултет?
Мислите ли че нещо в него трябва да се промени?
Имате ли идеи как лекциите, семинарите, и изпитите могат да станат по-ефективни? Имате ли препоръки към своите преподаватели или студенти?"


,може би трябва да се дискутира когато сме наясно със целите които студенти и преподаватели си поставят при работат си в ХФ. Защото резултат от едно обучение е проекция на неговите цели, според които се подбират методите които го осъществяват.
Значи нека започнем отначало:
1.Какви според вас трябва да са целите на обучение
тук?
2.Дали те се реализират адвекватно?
3.Е и накрая, може ли да се промени нещо в методите, за да се постигат целите по-добре?
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 20.02.2001, 08:52:00
Още един повод за задоволство!
Това което е поставил кото въпроси levski1914 са проблеми, който ни вълнуват нас преподавателите - непрекъснато.
Миналия семестър имаше инфарктен катедрен съвет в АХ на тази тема.
Моето мнение, което често бива атакувано е
НАШАТА ЦЕЛ Е МОДЕРНОТО ЕВРОПЕЙСКО НИВО
За да го постигнем 1 - трябва да знаем какво е ТО
2 трябва да превъзмогнем трудностите от голямата дистанция
 
За мен обаче е вече ясно, че само с ентусиазъм това няма да стане:

"Ентусиазмът веднага се проваля когато бъде разпознат от субектите към които е насочен" цитат (7 култури на капитализма).

Осъзнавайки това с ентусиазъм продължавам да се боря за целта си :-))
Образователните цели (в когнитивен план) на занятията които водя  са представени в http://kmetov.argon.acad.bg/Education/Obrazovatelni'ZELI.htm (http://kmetov.argon.acad.bg/Education/Obrazovatelni'ZELI.htm)
Също тъка и анкетата за студенти с която се опитвам да
получа обратна информация дали се доближаваме до целта  е на адрес
http://kmetov.argon.acad.bg/Education/anceta'2001.htm (http://kmetov.argon.acad.bg/Education/anceta'2001.htm)

Всички критики и съвети ще са приети с благодарност!!


[This message has been edited by kmetov (edited 20-02-2001).]
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 20.02.2001, 10:56:00
Колеги, мися че вървим в права посока и с доста дискусии се доближаваме до разработките на колектива на доц. Гергова. Ако някой от тях се включи по тази тема всички ние ще зейним в един глас "лелеее колко точно го каза... и адски точно напипа проблема..." :))
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: giggi в 20.02.2001, 16:55:00
здравейте ,колеги!
за първи път се включвам в бюлетина и съм много щастлива от този факт  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)!идеята за него наистина е  готина ,но определено има нужда от реклама сред студентите  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)...такъв форум ще бъде много по-интересен ако участват повече хора  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)!аз лично ще се постарая да зарибя  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif) моите колеги.
всъщност за обучението в ХФ може много да се говори,но от празни приказки полза няма ,така че аз ще се постарая да съм по-кратка!
според мен истината е някъде по средата  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)...т.е. ако обучението тук не е достатъчно ефективно това е по вина и на преподавателите, и на студентите .
за да бъдеш добър преподавател трябва просто да събудиш желанието и интереса у студентите да научат нещо! а това в повечето случаи май не се получава, ха?
причините явно са комплексни,но е много лесно да се каже, че у студентите липсва мотивация!проблемът при студентите е, че се сещат да учат, когато дойде сесията,а така трайни знания не остават.
освен това материялната база(особено в лабораториите по органична химия) е под всякаква критика...нормално ли е да се обучаваме в такива условия? според мен ръководството на факултета трябва да работи предимно по този проблем!!!
ами това е засега  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)

[This message has been edited by giggi (edited 20-02-2001).]
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: nk в 21.02.2001, 12:48:00
Абсолютно съм съгласен с giggi.
 Условията наистина са под всякаква критика. Какво да говорим за лабораториите, достатъчно е когато човек влезе във факултета, просто да тръгне по стълбите и да диша дълбоко (http://forum.argon.acad.bg/html/frown.gif)  Дано не съм прав но си мисля че почти нищо не се прави по въпроса за подобряване на ситуацията, така ли е?
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: HOTRED в 21.02.2001, 13:56:00
здравейте,
надявам се тази дискусия да се чете не само от студенти, но и от преподавателите. Защото смятам, че засегнатите теми са интересни и биха могли да подобрят нашата обща работа.
Не бих искала моето участие да баде изпълнено само с негативизъм, но за съжаление май така ще се получи
Не  искам да се повтарям с колегите си по-горе, защото съм съгласна с тяхното мнение. Бих искала да изкажа недоволството си от това, че болшинството от нашите преподаватели ни подготвят за учители (http://forum.argon.acad.bg/html/frown.gif). Все пак основно ние сме химици, а по желание в 5-ти курс може да станем учители. Нека образованието ни и знанията ни бъдат насочени към подобряване на специализацията ни като химици а не като учители. Защото не всички ще станем учители, но живот и здраве всички ще бъдем химици, които ще представят знанията на своите преподаватели (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)!  


[This message has been edited by HOTRED (edited 21-02-2001).]
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Svensson в 22.02.2001, 11:23:00
Здравейте! Както разбирам , четейки тези редове , аз идвам да се изкажа с немалко закъснение . Иска ми се да споделя мнение по абсолютно всичко , казано дотука , но за тази цел ще ми трябват сигурно два цели дена . Затова реших да “публикувам” своя анализ на части , като започна от първото изказване и продължавам наред . Надявам се само , че това няма да ви се стори отегчително .
Напълно подкрепям написаното от KSX , че би било добре лекциите да се водят само на студенти, които предварително са се запознали с темата и срещата им с преподавателя на лекции да е дискусия или дискусия след кратко изложение на материала . Обаче има едно много голямо “но” ! Условието да има достатъчно литература по която да се готвят студентите , както се знае , не е изпълнено , или по-точно казано , е твърде частично изпълнено . Ситуацията би се подобрила значително , ако студентите могат да ползват чужда литература . От тука първото следствие е необходимостта от въвеждане в учебната програма на РАЗШИРЕНИ курсове по чужди езици и най-вече – английски език . Второто следствие е необходимостта от закупуване на чужда литература след като първото условие е изпълнено (или поне теоретично е намерено решение) .
 Оценките , особено тези по специалните дисциплини , би трябвало да бъдат формирани така , че да отразяват възможно най-обективно знанията и УМЕНИЯТА (!!!) на студента . За тази цел необходимо е да се има пред вид не само показаните резултати на изпитната сесия и семинарите , а така също да се отразява работата на студента в лабораториите (все пак всичко , което учим има някакво практическо приложение) и практическия подход в решаването на даден проблем . Коефициента 0,3 трябва да стане 0,5 . Семестриалният изпит по дисциплината трябва да бъде смесен (с пасивна и активна част) тест с не по-малко от 100 пасивни въпроса .
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Svensson в 24.02.2001, 11:40:00
Продължавам своя анализ на изказванията .
 Проблемът с мотивацията на студентите не е никак маловажен . Но не бива да се забравя ,че , както казва Levski1914 , “не е много лесно да си мотивиран … щом срещаш у тези които трябва да те мотивират пълно безразличие “ . На мене ми става дори жално като видя , че моят преподавател влиза на лекции , чете лекции (които чете от 1980-та година без каквото и да е обновление) при липса на какъвто и да е контакт със студентите и влиза в следващата лекция .
 Едно от моите предложения беше много добре изказано от Levski1914 и понеже се съмнявам , че ще мога да се изразя така успешно , ще го цитирам :
      “Не би ли било по-полезно и по-лесно дори ако всеки преподавател издаде "лекциите" си на нещо като книжка ( не учебник, а само това което така или иначе диктува до умопобъркване-сигурен съм че това не е радостта на деня за никой). Така:
1. Лекциите се съкращават на половина, поне, а и самите лекции протичат като дискусия и уточняване, преподавателя има времето да представи и други гледни точки- най-вече своята, ако дай боже има такава.
2. За сметка на лекциите се увеличава броя на упражненията, а това значи и повече самостоятелна работа от студента, + курсова ЗАДАЧА повсичко,която съвсем не е трииална литературна справка( не че това е тривиално, ама айде)
3. Преподавателят има повече време за научна работа ( ако има пари за такава), и за писане на въпросните лекции, като така те се обновяват по-често отколкото сега.
4. Студентът постига поне малка степен на самостоятелност, и тогава може да му се даде проблемна ситуация на изпит.
5. Знанията (а не уменията) се проверяват чисто и елегантно чрез тест-от къде време да се пише тест ли- ами нали лекциите са на половина. “
  Има и други причини за липсващата мотивация – безработица , ниско заплащане на труда и много други , които обаче никак не са предмет на обсъждане в тази дискусия . Но изглежда , че и промяната в обществото , коята придружава смяната на модела все още не е дошла при нас като начин на мислене и поведение , както казва Kmetov . Трябва студента (този , който желае квалификация , а не диплома) сам да направи своя избор какво е необходимо за него , да знае как да го поиска и потърси и след като го получи , да може да го използва пълноценно .
  Имам един въпрос към KSX – как мога да се “добера” до разработките на колектива на доц. Гергова ?
  Може би нямам право да критикувам материалната база , но мисля , че тя наистина подлежи на критика . Най-любимите ми занимания в университета са лабораторните упражнения . Смятам , че няма нужда да се повтаряме и да казвам , че обстоятелствата за работа в учебните лаборатории са ТРАГИЧНИ !
  Е , това беше моят анализ на всичко казано до тука от мои колеги и преподаватели . Искам да завърша с един призив и да ви подхвърля една тема за размисъл :
  Нека всички преподаватели и възможно най-много студенти да участват в тази дискусия . Тя касае всички нас !
  Помислете как може да привлечем повече преподаватели в нашата дискусия . KSX , ти винаги имаш хитри идеи  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif) …


Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 24.02.2001, 13:06:00
Svensson, наистина няма смисъл да откриваме колелото - по-добре да влагаме услилията си другаде - ел. поща на доц. Гергова е guergova@argon.acad.bg а на този адрес има повече информация за нея: http://www.argon.acad.bg/bg/sastav/gergova.htm (http://www.argon.acad.bg/bg/sastav/gergova.htm)
Svensson, искренно се радвам че се включват и доста студенти в тази дискусия... за съжаление обаче идеите ни (моите и на Керинка) се изчерпаха относно привличането на преподаватели тук - а това би било много полезно -- поне се надявам, че доста такива четат нашите мнения и изказвания. Има една приказка "Не се гаси туй що не гасне", аз пък бих добавил в случая нещо подобно за тези преподаватели, които не участват тук -- "Не се пали туй що не гори" :)
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 28.02.2001, 10:44:00
Народа е казал "Може да заведеш коня до водата, но не може да го накараш да пие"
Затова нека не се очайваме. Всеки кон все някога ожаднява :-))!!
Форума е само едно от многото средства с които може да представяме мнението си!
Радостното е, че все повече мнения на все повече хора започват да се появяват тук!
Моето пожелание е тази активна позиция да се принесе и в залите където имаме пряк контакт студенти и преподаватели. Искреността се усеща когато е истинска!!

Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: visitor в 09.03.2001, 17:27:00
Здравейте на всички дискутиращи!
 Нааай-после и аз се включвам в тази гореща дискусия.
 Вижте, просто, като чета всичко това, което сте написали сякаш чета своите мисли и сякаш няма почти нищо неизказано.Но както всяка монета има две лица, така и всяка тема си има друга гледна точка.И макар да съм 100% съгласен с Вас за всичко казано до тук, смея да изложа и другата гледна точка.А именно, че май стремейки се да критикуваме всичко (просто, защото времето, в което живеем ни учи така), не виждаме позитивната страна.Аз мисля, че въпреки всичко, познавайки доста от преподавателите в ХФ, виждам, че повечето от тях притежават страхотен потенциал и знания и най-вече притежават доброто желание да ни дарят с тях (пак казвам повечето, но не всички (http://forum.argon.acad.bg/html/wink.gif).Друг е въпроса, че както казва гл.ас. Кметов, не е достатъчен само ентосиазъм, за да се превъзмогнат проблемите, а са нужни и средства-тази "най-дефицитна" дума от години насам в България.Но най-важното е, че в случая има потенциал, който чака да бъде "захранен" със средства-т.е. по-добрия вариянт, а не да има средства и база, но да не се използват рационално-т.е. по-лошия вариянт.
 Подхващам тази тема, защото от курса по Аналитична химия и ИМА знам, че за да се направи оценка за дадено изследване, то трябва изследваното "нещо" да бъде сравнено с някакъв стандартен образец.И точно за такъв може да се използват много европейски университети, където не съм имал щастието да попадна, но съм чувал отзиви отсвои приятели, които имат възможността да учат в тях.Именно това, което споменах за връзката между потенциала и средствата важи там.Май при тях надделяват средствата.И ако техните университети са напред в науките, то причината за това са големите възможности за финансиране на проектите им, а и сигурен съм, привличането на чужди (включително и наши) специалисти в разработките им.
 Мисля, че всички тези неща (пряко свързани с положението на страната ни, като цяло), влияят основно върху мотивацията на преподавателите, а оттам и на студентите.Защото не можеш да храниш семейството си само с "химиолюбие", нали?  (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)
 Доволен съм от старанието на някои преподаватели, да ни научат и да ни направят истински химици, както казва HOTRED,  но и те , а ОСНОВНО и останалите, трябва да се развиват много бързо, защото, за да си в крак с днешното време, на бързи и коренни промени, в Света, трябва да "летиш".И може би, това е също причина за "проблемите" или по-скоро несъответствията, между студенти и преподеватели- разликата във времето, в което едните са се изграждали и другите се изграждат.Но, за да бъдеш харесван и добър преподавател, просто трябва да си "в час"!Това е.
 А що се отнася до самите студенти- тук нещата са също противоречиви.Защото студента е свикнал, като ученика- да взима от всичко само изгодата и във всичко да търси само правата си.В смисъл, че учи, като при социализъм (т.е. учи всеки, независимо от това иска ли го или не), а критикува, като при капитализъм.Трябва самите студенти да са готови да бъдат мотивирани от преподавателите си.Т.е., да знаят ясно целите и желанията си и да работят инициативни за тях, защото всички знаят, че "на сила хубост не става".И лошото е, че покрай неинициативните и неинтересуващите се, минават и другите, които искат повече от "просто една дипломка", която ще ги направи вишисти, продавачи на някоя сергийка за дрехи или нещо друго  (http://forum.argon.acad.bg/html/frown.gif) .А мисля, че и при тези условия в ХФ(колкото и лоши да са те), все пак, ако има достатъчно желание, всеки студент може да стане добър химик.Имало е, има и ще има такива, но в тяхна полза, просто ще бъде, нещата да се подобрят малко от малко поне, като за начало.
 Това съвсем не е всичко, но е една немалка част от проблема за обучението в ХФ.Не искам да давам идеи, защото не искам да се пвтаряме или да се надприказваме.Просто няма смисъл от много приказки, а от повече "action", както се казва.
 Ами - ACTION тогава !!!  Чао и до скоро!
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 09.03.2001, 18:32:00
Не мога да се въздържа - БРАВО visitor!!!
Да има повече като вас ех тогава-тогава предвиждам
такъв живот, че само си викам ДАНООО

Бих искал обаче да повдигна въпроса с
ПООЩРЯВАНЕТО!

Мислите ли, че тези които се стараят и действат -
получават признание тук ??

И това - оценката от изпита ли е ??
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: nk в 12.03.2001, 12:07:00
Значи стигнахме и до поощрението. Ами логично е , след мотивацията да разгледаме и него.
За оценката от изпита:
Не съм някакъв идиот който да твърди че оценките за него нямат никакво значение и че учел само заради чистото знание и тн. На много изпити по предмети които нае намирам за интересни или полезни за развитието ми като студент по химия съм учил много единствено заради оценката (и евентуално свързаната с нея стипендия).
Но оценката не носи поощрение- само лично удовлетворение, че си си свършил работата, или че си го(я) излъгал този(тази) охлюв(не знам женския род) даскала (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif).
За поощрението:
Поощрението за мислещия и търсещ студент е само едно- възможности за развитие. Да виждаш че когато търсиш ще намериш и че когато наистина си добър (а такива хора сред студентите има-дори познавам няколко) пред теб има перспективи.
Ще ви кажа за най-добрия студент в моя курс. Име няма да спомена, а мъжкия род може и да е условен. Този човек завършва с отличен успех и със знания за които аз си мечтая. Но ще зареже всичко тук и ще отиде в чужбина-уж за да учи- пак химия, но от първи курс и няма да научи нищо ново, но поне ще има шанса да върви нагоре- там. Аз на този човек му се възхищавам за упоритостта.
Та това е по въпроса за мотивацията и поощрението.
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: visitor в 13.03.2001, 12:14:00
Напълно съм съгласен с levski, че не е маловажно за самия студент оценката, която изкарва, но тя съвсем не е трайно задоволяване и още повече реална оценка за знанията му.
 За мотивираните студенти в ХФ, мисля, че поощряването не закаснява (не от материална гледна точка, разбира се и не спрямо реализация.Говорим само за обучението в ХФ.Темата може да бъде много дискутирана, ако се отнася, до реализацията и поощряването, което носи тя.)!
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 14.03.2001, 10:07:00
Вървенето "НАГОРЕ" винаги е свързано с трудности и съпротивление. Ако не го усещаш - значи си спрял или се  движиш НАДОЛУ.

И аз се присъединявам към visitor и levski1914, че най-голямото поощрение е да се докажеш пред себеси.

Нашата цел в ПУ е да ви научим да се катерите. Е тука
Еверест няма и ако го търсите не ви е мястото тука, но
ако сме ви НАПРАВИЛИ ДОБРИ КАТЕРАЧИ - то не сме яли хляб напразно.
На анонимния отличник, който ще почне отначало в някой запъден университет бих казал - УСПЕХ, но и тука ако си катерач има не малко красиви и горди чукари, които си струва да катериш, а и е по-сладко!



[This message has been edited by kmetov (edited 14-03-2001).]
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 14.03.2001, 17:40:00
И аз се присъединявам към visitor и levski1914, че най-голямото поощрение е да се докажеш пред себеси.
Хм, не зная какъв смисъл вие тримата влагате в това понятие, но според мен голямото поущрение ще дойде, след голямата мотивация, прилагането на знанията и печелене на облаги с тях, с които ще си живея сам (не при нашите, а с The Princess), ще си UpGrade-вам колелото до MBW да речем, зимната ваканция ще ходя около света и така :)... аааа да и в свободното си време, след като успея да се издържам сам - напълно сам! ще си лежа и ще си филосовствам колко е важно да се доказваш пред себе си :)))
Титла: за обучението в ХФ.
Публикувано от: nk в 16.03.2001, 18:29:00
абе, ksx, "какво"?, точно същото разбираме и ние, предполагам. Виж, въпроса е дали в (извинете) оаканата родна ситуация, обучението в ХФ дава подобни възможности, нали.
Ето например принцесата, явно успява да се самоиздържа сама  тук и да е независима от техните (макар че - убий ме - не съм я виждал да upgrade-ва никакви колела, но може и да съм пропуснал). Дали обаче това е благодарение на отличната й диплома? Уви- едва ли. Не че вината е на обучението тук, де проблема си е в държавата и от нас зависи да го решим-малко по малко, но не ми беше за това мисълта като поствах за последен път.
Всъщност цялата идея за този топик беше всеки да каже как според него да се направи така щото да можем да "се катерим" по-добре като си тръгнем от тук.
да не тичаме към бъдещето си а направо да го щурмуваме (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif) Разбира се това си зависи преди всичко от нас, но, мисля си, добри идей все още има много и дай Боже някоя да се реализира, нали (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)
ПИШЕТЕ- all fo you, all (http://forum.argon.acad.bg/html/smile.gif)
Титла: Re: за обучението в ХФ.
Публикувано от: TIMONOV в 14.11.2007, 13:57:04
обучението може да подобри като има повече часове за упражнения за задочници! И най важното химическия да сключи договори с частни фирми студентите да ходят на практика и да трупат стаж а не университета да произвежда кадърни и добри безработни кадри
Титла: Re: за обучението в ХФ.
Публикувано от: tea в 14.12.2007, 11:22:53
TIMONOV,
уважавам твоята последователност и упоритост, с която лансираш идеята за договори между факултети и частни фирми в постовете си тук и в форума към Биологичен факултет. Ако също така последователно и упорито поработиш върху правописа си, шансовете да си спретнеш добро CV и мотивационно писмо при бъдещо кандидатстване за работа определено ще са по-добри (нищо лично - просто си виж всичките постове в Форума и си изброй правописните грешки, ако можеш де...).
Колкото до идеята за гореспоменатите договори - нищо ново под Слънцето - това беше практика по времето когато Факултета по Биология и Факултета по Химия бяха едно цяло, наречено Химико-биологичен факултет. В онези пра-стари времена аз и доста мои състуденти имахме подписани договори с лаборатории и предприятия (лично аз - с "Биопрогрес"), в които имахме практики и които ни изплащаха стипендии за отличен успех. И понеже бяхме силно мотивирани да се справим перфектно и бяхме много, голяма част от тези предприятия се разориха да ни плащат стипендии и ги закриха (вкл. "Биопрогрес") ;)))))))
Грижата и амбицията да следиш за конкурси и вакантни места си е твоя. И колкото и добре да си подкован със знания и практически умения, винаги има още много за научаване. Успех!!!
Титла: Re: за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 14.12.2007, 17:56:54
Съгласен съм със становището на TIMONOV , че трябва да търсим по-тясна връзка с фирмите.
И това трябва да става в три направления -
1. отчитане изискванията на външната среда към квалификацията на студентите подготвящи се в ХФ - особености и претенции
2. Привличане на ескперти от вън за семинарни лекции - опознаване и сътрудничество 
3. Търсене на начини за набиране на средства от фирмите за целите на обучението - ангажираност

Трябва ясно да се заяви - с предвидена годишна издръжка на задочен студент химия- от 569 лв., не е възможно да се осигури обучение с достатъчно практически занятия. Същото важи и за редовен студент при издръжка от 1706 лв. годишно. Затова се измества акцента на демо-версии и лекции и по-малко работа в лабораториите  :-(

Вече има тенденция за нарастващо търсене на химици от фирмите.
Дано сме готови, да отговорим адекватно.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: chemistry_crotal в 18.09.2009, 11:15:44
Обучението е на добро ниво, но това до колко самите колеги имат добра подготовка е друг въпрос.Аз съм специалност химия втори курс и какво видях през изминалата първа година?Видях една занижена подготовка,щом изпита по обща и неорганична при Димитров го взеха хора които се броят на пръстите на едната ръка.Каква химия сте записали бе колеги като ми викате че натрия бил сходен по свойства със сярата,че брома бил твърд и носел твивиалното наименование ''сух лед''.Пази боже сляпо да прогледа  :mmm:
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Ivon_bg_ в 18.09.2009, 11:42:19
Искам да кажа, че през двете години които минаха се запознах с толкова стойностни интелегентни хора, които продължават да развиват себе си и не спират да търсят таланти из тълпата на които да подадат ръка. Никой не може да отрече че в Хим. факултет се работи със професионалисти - от нас зависи дали ще използваме възможността да сме в тяхното обкражение и да черпим от техния опит  :mmm:
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: RAMON в 18.09.2009, 16:14:27
 :rock:      тва за мотевирането си  в грешка  90 % от преподавателите  в  хими4еския  са  мотивирани  и си гледат с  кеф  работата  и  се  радвам  че  са ми  преподавали. 
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: TIMONOV в 07.12.2009, 18:20:02
Преподавателите в химическия факултет работят усърдно и целят да обучат бъдещите химици. Обучението е на ниво и има ощте каво да се желае:
1. Тясно сътруднечество с фирми ,за да може студента да види нещата как ставатна практика а не само на хартиен носител
2. Обновяване на материалната база за работа с нов иструментариум за да е запознат студета с новостите.
Това е моето мнение мисля че с усърност ще се справи факултета с трудностите.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: moonbeam в 13.02.2010, 08:50:12
Радвам се,че макар и със закъснение имам възможността да споделя скромното си мнение по тези така актуални въпроси.Искам само да спомена,че съм студентка първа година за да е ясно до колко съм запозната с условията на обучение в ПУ.Не знам до колко следващите ми думи са свързани с темата на дискусията,но все пак не мога да се стърпя и да не излея натрупалият се негативизъм.
С неголямо удоволствие и ръка на сърцето мога да споделя,че за тези 3-4 месеца,в които посещавам РЕДОВНО университета (в който влезнах с голямо желание и надежди),съм твърде разочарована от значителна част от своите колеги (ако мога така да ги нарека) защото си личи нежеланието и почти нелепата случайност помогнала им да влезнат не само в тази специалност,но и в химическия факултет изобщо.Нещо повече-голяма част от тях не само са влезнали защото не са ги приели в друга дисциплина или университет,но и са напълно незаинтересовани от това дали ще продължат да бъдат част от студентите в университета,понеже водещата ги идея е единствино и само да угодят на амбициите на родителите си, или да избегнат другата алтернатива,а именно работата.Много често попадам и не хора,които предпочитат да пропускат лекции,дори упражнения,заради работата си като сервитьорки или каквото е там.Разбирам ги донякъде,все пак трябва да се издържат,но не и на цената на своята самоподготовка за нелеките изпити.Да не говорим за това,че отиват на изпит с нагласата ,че нямат шанс да го вземат,но и не изглеждат разстроени от този факт,а гледат на него с насмешка.Не мога даже да се зарадвам от това ,че съм една от малкото не просто взели изпитите си,а и почти с отличие и увереността че ми е останало нещо в клавата защото срещам липса на подкрепа от всички страни.Е,кажете ми как един студент да е мотивиран,след като собствените му колеги правят всички възможно да се почувства не на място...Но в крайно сметка продължавам да се надявам ,че досегашните ми впечатления могат да се подобрят.
За преподавателите мога само да спомена,че не съм нито доволна,нито недоволна понеже виждам ,че част от тях  влагат страние в работата си,поне доколкото е възможно,но за съжаление малцина го оценяват.Който твърди,че посещаването на лекции е излишно,явно  се смята за достатъчно способен и без тях.Всичко е субективно-един казва че преподавателите са цербери и не им пука за нищо освен заплатата,други като мен смятат,че 80 % от днешните студенти не заслужават уважение...
Спомням си с усмивка за един случай по средата на семестъра,в който 5 човека решихме да потърсим помощ от преподавателя по математика за да ни обясни част от непонятната за нас математика и той си съгласи без съпротивление и поради липсата на зала,посвещението в дълбините на тази наука се състояха в едно кафене и определено не си запълнихме времето само в пиене на кафе...
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Anck_Sun_Amun в 14.02.2010, 15:55:26
Радвам се,че макар и със закъснение имам възможността да споделя скромното си мнение по тези така актуални въпроси.Искам само да спомена,че съм студентка първа година за да е ясно до колко съм запозната с условията на обучение в ПУ.Не знам до колко следващите ми думи са свързани с темата на дискусията,но все пак не мога да се стърпя и да не излея натрупалият се негативизъм.
С неголямо удоволствие и ръка на сърцето мога да споделя,че за тези 3-4 месеца,в които посещавам РЕДОВНО университета (в който влезнах с голямо желание и надежди),съм твърде разочарована от значителна част от своите колеги (ако мога така да ги нарека) защото си личи нежеланието и почти нелепата случайност помогнала им да влезнат не само в тази специалност,но и в химическия факултет изобщо.Нещо повече-голяма част от тях не само са влезнали защото не са ги приели в друга дисциплина или университет,но и са напълно незаинтересовани от това дали ще продължат да бъдат част от студентите в университета,понеже водещата ги идея е единствино и само да угодят на амбициите на родителите си, или да избегнат другата алтернатива,а именно работата.Много често попадам и не хора,които предпочитат да пропускат лекции,дори упражнения,заради работата си като сервитьорки или каквото е там.Разбирам ги донякъде,все пак трябва да се издържат,но не и на цената на своята самоподготовка за нелеките изпити.Да не говорим за това,че отиват на изпит с нагласата ,че нямат шанс да го вземат,но и не изглеждат разстроени от този факт,а гледат на него с насмешка.Не мога даже да се зарадвам от това ,че съм една от малкото не просто взели изпитите си,а и почти с отличие и увереността че ми е останало нещо в клавата защото срещам липса на подкрепа от всички страни.Е,кажете ми как един студент да е мотивиран,след като собствените му колеги правят всички възможно да се почувства не на място...Но в крайно сметка продължавам да се надявам ,че досегашните ми впечатления могат да се подобрят.
За преподавателите мога само да спомена,че не съм нито доволна,нито недоволна понеже виждам ,че част от тях  влагат страние в работата си,поне доколкото е възможно,но за съжаление малцина го оценяват.Който твърди,че посещаването на лекции е излишно,явно  се смята за достатъчно способен и без тях.Всичко е субективно-един казва че преподавателите са цербери и не им пука за нищо освен заплатата,други като мен смятат,че 80 % от днешните студенти не заслужават уважение...
Спомням си с усмивка за един случай по средата на семестъра,в който 5 човека решихме да потърсим помощ от преподавателя по математика за да ни обясни част от непонятната за нас математика и той си съгласи без съпротивление и поради липсата на зала,посвещението в дълбините на тази наука се състояха в едно кафене и определено не си запълнихме времето само в пиене на кафе...
Аз също съм амбициозна и имам поставени цели, но не разбирам защо толкова се влияеш от поведението на другите. Постарай се да се абстрахираш  от тях и да не се дразниш. А това не е само в ХФ или само в ПУ, това е повсеместно явление.
И аз това с непосещаването на лекции не го разбирам- защо си се записал студент като нямаш желание да даже и да видиш кой ти е преподавателя? Имала съм невероятни лектори, при които бих могла да ходя на лекции и още един семестър ако имах такава възможност.
Успех и не се отчаивай от чуждото нехайство.  :-)
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 15.02.2010, 13:35:08
Ако владееш се когато другите треперят,
а наричат теб страхлив
Ако на своето сърце едничко се довериш
но бъдеш търпелив
Ако изчакваш, без да се очайваш,
наклевенен не сееш клевети или
намразен злоба не спотайваш
но ни премъдър ни пресвят си ти .....

Намери това стихотворение -
казва се АКО на Ридиард Киплинг

ДОБРЕ ДОШЛА В КЛУБА !!!!
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: moonbeam в 17.02.2010, 09:46:50
Благодаря много за ценните съвети ! Думите ми по-горе бяха продиктувани от моментно настроение и не бяха съвсем на мястон,но сега искам да споделя нещо което нямам как да не ми направи впечатление-има някои предмети,които присъстват в програмата в специалностите в Химическия факултет,поне в тези които съм разгледала и затрудняват студента в пълното му съсредоточване в областта която му е най-важна и от която зависи квалификацията му.Да речем предмети като английския,който би бил от полза ако сме в Филологическия факултет или поне ако се изучава повече от 1-2 семестъра.Има също и предмети като физиката,която е важна и интересна,но сложна и изисква да и се обърне по-голямо внимание,а когато имаш и предмет като химията,но който би трябвало да наблегнеш и е твоята специалност,а на практика се оказва ,че за него са предвидени по-малко  лекции и упражнение или наравно с тези по физика и равновесието се разклаща.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Яна Янакиева в 17.02.2010, 18:45:37
Защо мислиш, че английския език не е важен за един химик? Не само е важен той е необходим.

Колкото до другите предмети като физика например - преподавателите знаят, че не сме физици - дават ни основа, за да ни е по-лесно да усвоим материала по "основните ни дисциплини".

Мисля, че по-нататък в годините тези неща ще ти се изяснят по-добре.

Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 18.02.2010, 08:26:16
http://www.phdgate.net/news.php?newsid=9606

Света е отворен, хиляди възможности, че и плащат хората... избора да сме в ХФ/ПУ/БГ е наш, така че мрънкотенето е безмислено.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: TIMONOV в 18.02.2010, 18:05:48
Аз сам за да има езиково обучение както при задочниците така и при редвните. Хубаво е да се въведе езиково обучение по някой западен език и при задочниците , което не е въобщте не застъпено.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: moonbeam в 18.02.2010, 19:05:55
Защо мислиш, че английския език не е важен за един химик? Не само е важен той е необходим.

Колкото до другите предмети като физика например - преподавателите знаят, че не сме физици - дават ни основа, за да ни е по-лесно да усвоим материала по "основните ни дисциплини".

Мисля, че по-нататък в годините тези неща ще ти се изяснят по-добре.



Не твърдя ,че английския не е важен,още повече че в днешно време е почти невъзможно да намериш работа без основно изискване чужд език (дори два) и компютърно обучение.Просто смятам ,че на нивото на което се изучава в Химическия факултет е от по-голяма помощ да се запиша на курс или да се преместя в друга специалност,ако толкова ми харесват чуждите езици.А и 1 семестър е недостатъчен да се усвои на английски терминологията в химията,дори на елементарно ниво.В крайна сметка си останахме с преповтарянето на времената и предпоследната седмица на семестъра се сетихме ,че трябва да учим английските наименованията на химичите елементи и съединения.
А за физиката важи същото правило- не съм физик и ако искам да уча физика би трябвало да е като свободноизбираема дисциплина.
Още нещо не ми се връзва-част от лекциите по програма са след упражненията.Аз ли не съм наясно или трябва да свиквам с факта ,че нещата първо се упражняват и тогава ги учиш на теория ?
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Стефан Николов в 19.02.2010, 10:33:20
А за физиката важи същото правило- не съм физик и ако искам да уча физика би трябвало да е като свободноизбираема дисциплина.
Физиката е фундаментът на всички природни науки. Тук ти даваме основните умения да измерваш, да обработваш данни. Показваме ти какво е грешка и как да я определиш. Преди около две-три седмици (не си пазя архив за такива дреболии) ме повика проф. Василев (който ме познава покрай един мой приятел който учи в ХФ и правеше дипломна работа при него) да му помогна с електрическата схема на една инсталация за галванично покритие и да им сметна колко време и какъв ток трябва да си пуснат за да си никелират каквото там им трябваше с достатъчен слой никел. Не че съм имал нещо против, точно обратното - радвам се да помогна, приятно ми е да пипна и да се позанимавам с нещо реално (а и така ще имам очи след време да си поискам дребна услуга, ако аз пък имам нужда). Но това просто нямаше да е необходимо, ако химиците учеха малко повечко физика.

ПП Биолозите също трябва да учат физика. И химия. А специално физика изобщо не учат. Срам и позор.

ППП Впрочем, няма да е зле и физиците пък да поучват малко химияи  биология или поне да контактуват пвоече с хора от тези области. Някои от "нашите" са се консерирали и са стеснили мирогледа си до санитарния минимум. А един малко по-общ поглед хич няма да ни навреди. Няма да е зле да се позапознаем с другите науки, да видим нещата през тяхната гледна точка, да усетим техните нужди на потребители на нашите знания и умения.

ПППП (много П-та станаха) Аз самия доста се интересувам от химия (и малко по-малко от биология) и смея да твърдя, че като за не-химик знанията ми са значителни. Дори съм успявал да изненадам химици с компетентни включвания в разговорите им (друг е въпроса, че разговорът беше на сравнително елементарно химично ниво, доста близко до границата с физиката). Пак казвам - в никакъв случай не се смятам за специалист, но поне се опитвам да си държа мирогледа широк. Може би и вие ще установите, че като си махнете капаците от оглавника и погледнете по-далеч от собствения си нос можете да станете по-добри учени.

Пn Химията е единствения предмет в училище, по който съм имал само отлични оценки. Веднъж 5.50 и всичко друго 6 и 6-.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Anck_Sun_Amun в 19.02.2010, 16:56:56
А за физиката важи същото правило- не съм физик и ако искам да уча физика би трябвало да е като свободноизбираема дисциплина.
Физиката е фундаментът на всички природни науки. Тук ти даваме основните умения да измерваш, да обработваш данни. Показваме ти какво е грешка и как да я определиш. Преди около две-три седмици (не си пазя архив за такива дреболии) ме повика проф. Василев (който ме познава покрай един мой приятел който учи в ХФ и правеше дипломна работа при него) да му помогна с електрическата схема на една инсталация за галванично покритие и да им сметна колко време и какъв ток трябва да си пуснат за да си никелират каквото там им трябваше с достатъчен слой никел. Не че съм имал нещо против, точно обратното - радвам се да помогна, приятно ми е да пипна и да се позанимавам с нещо реално (а и така ще имам очи след време да си поискам дребна услуга, ако аз пък имам нужда). Но това просто нямаше да е необходимо, ако химиците учеха малко повечко физика.

ПП Биолозите също трябва да учат физика. И химия. А специално физика изобщо не учат. Срам и позор.

ППП Впрочем, няма да е зле и физиците пък да поучват малко химияи  биология или поне да контактуват пвоече с хора от тези области. Някои от "нашите" са се консерирали и са стеснили мирогледа си до санитарния минимум. А един малко по-общ поглед хич няма да ни навреди. Няма да е зле да се позапознаем с другите науки, да видим нещата през тяхната гледна точка, да усетим техните нужди на потребители на нашите знания и умения.

ПППП (много П-та станаха) Аз самия доста се интересувам от химия (и малко по-малко от биология) и смея да твърдя, че като за не-химик знанията ми са значителни. Дори съм успявал да изненадам химици с компетентни включвания в разговорите им (друг е въпроса, че разговорът беше на сравнително елементарно химично ниво, доста близко до границата с физиката). Пак казвам - в никакъв случай не се смятам за специалист, но поне се опитвам да си държа мирогледа широк. Може би и вие ще установите, че като си махнете капаците от оглавника и погледнете по-далеч от собствения си нос можете да станете по-добри учени.

Пn Химията е единствения предмет в училище, по който съм имал само отлични оценки. Веднъж 5.50 и всичко друго 6 и 6-.
Като студентка по Молекулярна биология бих искала да те поправя- биолозите учат и физика, и химия, и математика, и компютри.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Стефан Николов в 20.02.2010, 01:42:47
Цитат на: Anck_Sun_Amun
Като студентка по Молекулярна биология бих искала да те поправя- биолозите учат и физика, и химия, и математика, и компютри.
Знам, преподавал съм на един от най-първите курсове (ехееее, га беф йощи студьент ино времи 2002/03 гудинъ). Но по-правилно е да се каже "учеха". Защото в момента само Биология и Химия учат физика. Вече дори и МБ не учат.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Anck_Sun_Amun в 20.02.2010, 19:18:07
Цитат на: Anck_Sun_Amun
Като студентка по Молекулярна биология бих искала да те поправя- биолозите учат и физика, и химия, и математика, и компютри.
Знам, преподавал съм на един от най-първите курсове (ехееее, га беф йощи студьент ино времи 2002/03 гудинъ). Но по-правилно е да се каже "учеха". Защото в момента само Биология и Химия учат физика. Вече дори и МБ не учат.
Аз съм имала обща физика, физикохимия и тази година биофизика и радиобиология предния семестър. Знам ли може преди да са учили повече... :roll:
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: moonbeam в 24.02.2010, 07:43:36
Не е въпроса кой какво учи,а как го учи  :-) До преди 2 седмици си мислех,че на физиката се гледа като на по-висша наука,но уви моите убеждения станаха на пух и прах...Не мога да си представя ,че преподавателят ми на упражненията или не ме слуша като рецитирам теорията за съответното упражнение или знае почти колкото мен защото не ми прави забележки като почна да си измислям нови физични закони.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: st_pu в 03.03.2013, 18:16:13
Здравейте,
Аз уча химия.Когато ме приеха бях много щастлива,че ще стана част от тази академична общност,но в процеса на обучението ми много се разочаровах.
В химическия факултет приемат студенти с оценка от държавен изпит по БЕЛ,Математика,Англ.език и др.,без значение къде си учил и по каква програма(ЗП или ПП).Нека не забравяме,че в ЗП химия се учи до 10клас и то много ограничено,а в ПП до 12кл вкл. и става едно объркване-едните са по-напред,а другите имат бегли познания.
Знаем,че няма много желаещи да учат природни науки и стават все по-малко всяка година,но не може да си позволиш да загубиш и малкото,които са решили да ги изучават.Когато ръководството решава да приеме тези студенти,то носи отговорност как да оформи програмата си ,така че да компенсира липсата им на знания.Университетът и преподавателите имат голяма отговорност към обществото.Родителите ни плащат данъци,с който се покриват разходите за образованието ни.Когато вие допускате хора,които нямат никаква представа от химия да завършат,това си е измама,както и да го погледнем.
Не може постоянно да ти се натяква,че ти трябва да го знаеш от училище.В продължение на няколко години във всяка дисциплина,която изучаваме само това се повтаря.Те направо те смачкват и карат да се чувстваш толкова малък и незнаещ,вместо да развият и малкото,което имаш като желание и знания.
В училище ни учат да бъдем активни чрез задаване на въпроси,решаване на задачи,коментиране,а в университета е пълно затъпяване,всяват ти постоянно страхове,че не знаеш достатъчно без да се правят опити да се разгърне потенциала ни.Преподавателите сигурно не са запознати и с учебната програма в средните училища,а трябва!!!
Слушаш по 4-5 часа и повече лекции и в повечето случаи се чудиш "какво правя тук и за какво говори преподавателя????"
И тази мода с тези презентации е ужасна.Повечето от преподавателите така се ги наблъскали с информация,че вместо да им са в помощ ,те
повече им пречат и ни натоварват,но е много по-лесно да си пуснеш мултимедията и да са си говориш(или както се е случвало буквално да си я четеш) без значение дали някой те слуша или не,и по-лошото дали някой те разбира!
Упражненията нямат нищо общо почти с лекциите или ние не я намираме.На упражненията нищо не се дискутира,дори и да си го взел на лекции,защото е по-лесно да ни дадете информацията вместо да ни накарате да мислим и дискутираме.
Някои преподаватели пък в прав текст ни казват,че просто са задължени да ни преподават,защото иначе няма да си получат заплата;други млади асистенти не знаят какво ни преподават,защото не са наясно с материята,но и не са се подготвили като консултация с хора,който могат да им помогнат и обяснят,за да може да ни го предат и на нас,а не да ни объркват.
На семинарите,които са задължителни,не трябва да ни дават задачите и веднага да ги решаваме,а предварително,т.е. да се приберем,да помислим над тях,да се опитаме да ги решим и на следващия семинар да се дискутират решенията и въпроси,ако нещо не ясно.
Толкова е объркана системата в ХФ,че вместо да има надграждане на знания каквато е и целта на висшето образование,се получава точно обратното.Не знам преподавателите комуникират ли си изобщо за това какво трябва да студентите да имат като основни знания,така че преминавайки в следващ курс да не се започва от начало и с въпроси от рода на " това не го ли учихте по неорганична химия?" примерно.
Студентите чувстваме,че преподавателите просто убиват номера с лекциите.Както учениците бягат от час,защото им е скучно и преподавателите не правят компромис да смъкнат малко нивото и да направят предмета по някакъв начин по интересен,се наблюдава и в университета.Преподавателите с поведението си не могат да убедят студентите да посещават лекциите им.Това е голям проблем. Не може само ,защото няколко студента посещават редовно лекциите да им пишете отлични оценки,ако нямат знанията.
Когато лекциите не са задължителни,посещението им дава реална представа за това дали ги посещават,защото са им интересни и осъзнават ползата от тях,или точно обратното. Ползата е думата,която липсва в преподаването.Защо трябва да го знам?Къде мога да го приложа? Какви знания трябва да притежавам,за да мога да го използвам? Къде ще ми потрябва? Това са въпроси,на които никои не ни дава отговор. Учим нещо,а не знаем къде може да го приложим.Обучението винаги започва от конкретното към абстрактното.
Да си преподавател не е достатъчно просто да знаеш и да си добър в своята област,а да си достигнал равнище да си ги обясниш и потребността да ги споделиш с другите.Ще си преподавател 20-30год,но ако ти не си се научил на това кой ще те последва?кой ще надгражда над теб? Трябва да се мисли в перспектива.
Когато постъпваме в университета ние сме като малките деца,т.е. от вас зависи дали ние ще продължим с този интерес да изучаваме предмета  или ще го убиете. Трябва да не ни карате да се страхуваме да сгрешим,а точно обратното-да ни помагате да изглаждаме пропуските си без страх.Повече асоциации,когато не може да си обясним нещо.Повече дискусии,за да може да изградим и научим да използваме химичния език правилно. Тестовете са хубаво нещо,но цял семестър мълчим като риби-слушаме и преписваме,а като ни питат нещо не може да отговорим,защото не сме се научили да се изразяваме.Постоянно използваме хим.термини механично,защото липсва логическа връзка.
Всички знаем,че паметта може да бъде краткотрайна и дълготрайна,за да може да може знанията,които искате да предадете на студентите да са трайни,трябва да създадете логически връзки.
В училищата като бяхме на практика за учител,ако знаете какви опити се правят,за да се привлече вниманието към този предмет и с малкото часове да се обяснят процеси и изградят връзки,и имаш 45 мин. Разочарованието да те приемат в университета,за да разшириш познанията си,
а всъщност да загубиш и малкото знания,които си имал и 3 часа да говорили,а всъщност нищо да не ти е направило впечатление,така че да го запомниш.
Накарайте ни да мислим,да стигаме чрез примери до изводи,не ни поднасяйте на готово всичко,защото така няма да го запомним.Посещавайте училищата,за да може да има повече студенти в тези специалности. Когато изнесете лекция в 1 училище и ви представят с титлата ви....децата се вълнуват като имат такива посещения и интересът им би се засилил към химията.
Химията е много интересна,но вие трябва да ни я разкриете,защото вие имате знанията и уменията да го направите.
Не искам никой да обиждам,а да накарам преподавателите,които ще го прочетат да се замислят,че нещо не е наред и с общи усилия могат да го поправят.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 04.03.2013, 10:08:31
 :s: Това е много тъжно послание! Притеснен съм силно, защото и аз явно не съм успял да се справя, макар че се старая и преподавам вече 25 години в нашия факултет. Върху това писмо следва да мислим и дискутираме всички във факултета. Поздравявам автора на посланието най-вече за това, че явно го боли за общите ни неуспехи и търси решение.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: st_pu в 04.03.2013, 20:13:59
Да.За всички преподаватели,които са решили да използват мултимедията като метод на преподаване,вкл. и вие Доц.Кметов,е хубаво предварително да сте запознат как да използвате този метод.В тази насока ви пращам линк,който се надявам да ви помогне.(http://www.novavizia.com/717.html ) Предметът,който преподавате  е много интересен и вие сте мн добър учен,но лекциите са мн тягостни.Мултимедията ви в претрупана с картинки,понятия,цветове,без ред и ....на мен лично ми е мн объркана.Не е е лесно да намериш това,което търсиш.Презентациите трябва да са изчистени и да съдържат само най-важното,т.е. не ние да стоим  и да гледаме все едно сме на кино,но и да си записваме по-важните моменти.
Друго,което е не може 10-15 човека да ги слагаш в зала за 50,защото се увеличава дистанцията м/у преподавателя и студентите,а това води до по-голямо разсейване.
Всички говорим за базата,но това не зависи от ръководството,защото сградата не е на ПУ-ок,но знаете ли какво е 10-15 човека да карат упражнения в тези малки лаборатории....ми аз ще ви кажа,че е АД и за студентите и з апреподавателите!!!!!!Целта на упражненията е да придобием умения и увереност.Сега е времето да се възползваме от преподавателите да ни наблюдават и показват грешките!То вече всички ходят САМО ПО ЗАДЪЛЖЕНИЕ,а нали това е допира ни до науката.В повечето училища не се показват опити,заради това сме записали химия в университета,защото има някакви условия.
Всички се стремят към по-малки групи за по-бързо усвояване,а в университета е точно обратното.
Не знам какво обсъждате на факултативните съвети,но трябва да се вземат мерки,защото това се превръща в едно въртене в кръг и няма да има измъкване като влезнете в спиралата.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 05.03.2013, 07:34:10
Съгласен съм с препоръките за използване на PowerPoint, дори преди време бях подготвил лекция с доста повече съвети изведени от практиката на много хора. PowerPoint е инструмент, който както всичко може да помага или да пречи на основната работа.

Относно дискутирания проблем бих предложил две гледни точки: (1) тази на преподавателите и (2) тази на студентите. Тези две позиции не са никак единни. Аз не мога да претендирам, че моето мнение е представително сред преподавателите, но и вие, че чашето представлява общо студентското мнение. При всички положения обаче ако подхождаме достатъчно честно към проблема следва да отбележим няколко задължителни за корекция неща и при (1) и при (2). Под "честно" разбирам дълбоко и вътрешно търсене на по-добър и полезен учебен процес, знанието и умението на първо място пред вземането на изпита и пр. По този повод мога да синтезирам един кратък списък от корективи, които предлагам за тези две точки. Списъка вероятно може да се разшири още доста:

Корективи на преподавателите
1. Действително се прекалява с PowerPoint. Това е едно изкушение, което убива красотата на химията. В Германия слушах цял семестър лекции по физикохимия, които се водеха само с тебешир (дори не white board). Лекцията имаше една основна нишка, която се дискутираше и извеждаше с формули. В този процес участваха и студентите между другото. Всички детайли се четат от учебника. Изобщо PowerPoint е чудесно средство, но далеч не универсално;
2. Очевидно преподаването за много колеги не е сред важните 5 неща в университета. Преди това са административни дракания за някои, за други себедоказване с проекти и пари, а други са над тези неща и заплатата не може да ги мотивира. Този дух на неглежиране съм забелязал основно в други факултети, не толкова в ХФ, но не бива да се пропуска, че преподаването е вид инвестиция в много близкото ни бъдеще.
3. Активност от преподавателите в предлагане и ангажиране на студенти в научния процес. Докато държим студентите настрана от реалните проблеми, как може да очакваме от тях отговорност, ангажираност, да се вдъхновят и пр.

Корективи за студентите
1. Предледването на знания и опит (а не факология) е основно тяхна грижа. Те трябва да са инициативните.
2. По дадена дисциплина НЕ се учи от лекции! На лекции се дискутира по-скоро като равен с равен, допитва се до опита на преподавателя, а не се чете wikipedia. Има си учебници - оттам се чете и учи. Абсолютно убеден съм че "знание" получено само от лекции и помощни материали ръждясва бързо.
3. Ходете по еразъм навън. Това е най-големия коректив за вас. Вижте къде сте сред другите. Вие не се конкурирате със средните познания по Химия в Родопите, а в Европа и дори US/скандинавието/Япония... дай Боже!

Ако имам основна забележка към системата, несъгласие, то това е, че университетите в България са социална, но не научна или образователна структура. Поне 90% от студентите не са за това място. Аз съм привърженик на елитното образование и наука, после елитното работене и дори ако искате елитното чистене на тоалетни, но да е както трябва и от сърце, иначе само лъжим тези около нас и най-вече себе си, че уж ставаме за нещо, подлъгани по уж модерни тенденции... друга тема.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 05.03.2013, 10:10:04
Хайде бе :angry:! Колега st_pu, вие атакувахте две мои заблуди: едната - никога не съм се считал за добър учен, а за много добър преподавател :-(, втората - преподаватето с мултимедия и картиники е начин за по-лесно и по-ефективно усвояване на материала от страна на студентите. Преосмислям написаното от Вас и съм толкова засегнат, защото явно имате право!! Не считам, че следва да персонализираме дискусията, а да търсим адекватни решения. В това отношение мнението на студентите е изключително важно и отново Ви поздравявам за активността. Ако решите, да дойдете в кабинета ми и да се срещнем, ще съм радостен да обсъдим повдигнатите въпроси. Това ще е от голяма полза за мен!
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: st_pu в 05.03.2013, 12:55:47
Не съм искала да ви засегна по някакъв начин или конкретизирам,просто вие ми отговорихте и направих асоциация с вашите лекции.Според мен това е градивна критика.Да,във вашата мултимедия трябва да има картинки и диаграми-не го оспорвам,но те трябва да са напреден план и да се акцентира на тях,а не да се получава нещо като колаж.Трябва да се намери златната средата да се съчетават и 2те,т.е. нещата ,които има възможност да се пишат,а други да се показват.Лично на мен мултимедията ми идва в повече,защото се използва по всички предмети почти .Може би ние сме от вече миналото поколение,за което беше нормално преподавателите да пишат по черната(сега бялата) дъска ,а след нас идва по-модерното поколение,където интерактивното обучение е заложено още от 1ви клас.
В най-хубава специалност в ХФ въпреки ,че критериите са толкова занижени,всяка година студентите намаляват драстично.Искам да Ви попитам за какво сигнализира това като дългогодишни преподаватели?
Лично мен ме е страх,защото веднъж отправих критика към асистента на 1 преподавател.Не говоря за лично отношение,а по отношение на подготовката му,т.е. да направят някаква консултация и да изгладят неяснотите,защото влиза и не може да ни обясни това,което трябва да ни преподаде. 1во той се обърква,2ро обърква и нас,а оттам следва мъчение и за него и за нас,защото вече нямаме респект към него.С 2 думи изобщо не ни отразявате.
Друг пък ни се присмива в лицето и буквално ни казва колко сме тъпи,но да не се оплакваме,защото той бил мн добър учен и щели да го смъмрят.Ми от  др курсове разбираме,че продължава със същото отношение.
искаме (студенти) да споделяме къде са пропуските и какви решения виждаме ние за поправянето им,но да има  резултати,а не просто да си горим.Защото преглеждах темите от предходните години и там се засягат приемните изпити,вече сме 2013 и този проблем е все още основен.
Интересно ми е да разбера какви са били вашите приемни изпити?Споделете ни малко информация,когато образованието е било на друго ниво.Не само в университета,а и в училищата-как са минавали часовете ви по химия;показвали ли са ви опити и др интересни факти.
Понякога трябва да се върнем в миналото,да отчетем предимствата и да ги вложим в настоящето.Защо тогава химията е била по-привлекателна за изучаване? Дори може да си зададете въпроса,когато сте били ученик какво е породило желанието да изучавате химия и в университета.
Доволни ли сте как функционира ХФ?
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: stefanine в 05.03.2013, 14:22:07
Здравейте,
първо искам да кажа, че аз съм учила химия в ПУ(при това не много отдавнаq за да имам поглед върху ситуацията в момента), а сега имам възможност и да преподавм така че всико, което казвам е от позицията и на двете страни едновременно.
Обикновено не намирам за необходимо да споделям мнението си в публичното пространство, но сега смятам че това ще даде още една гледна точка, и че ще представи по пълноценно

поставения проблем.


1. В университета наистина идват хора с различна подготовка и така трябва да бъде, защото е право на личен избор всеки, който иска да започне да се занимава с нещо ново да има възможност да го направи. Само че това предполага полагане на необходимите усилия за да придобие основни познания в областта. И в тази връзка материалът, който се преподава е съобразен и изисква само елементарна начална подготовка от средното образование. (Който и такава няма, пак е добре дошъл и нищо не му пречи да си навакса, има предостатъчно време ИЗВЪН аудиторната заетост)

2. От мой личен опит мога да твърдя, че никой от преподавателите ми не се е опитвал да ми внуши, че съм малка и незнаеща, а при 99% от случаите са имали право да бъдат недоволни. Но те никога не са отказали допълнителна помощ, ако такава бъде потърсена. Просто когато наистина имаш основни пропуски в знанията намираш начин и си ги запълваш.

3. Вместо студентът 5 часа да се чуди какво прави на лекцията, по добре да слуша внимателно и да се оптва да мисли. Колкото и да е трудно винаги има полза от това, нищо не става като с вълшебна пръчка. Не можа да очакваме да се появим на лекции и да разберем всичко, всяко нещо изисква усилия, старание и търпение.

4. Мултимедийни презентации. Ако беше толкова лесно, да излезеш и да си говориш по слайдовете, всеки щеше да го прави. За мен лекционните курсове във вид на презентации са били незаменимо помагало - основното при подготовка за изпити и напрактика ги използвам и в момента поради няколко неоспорими факта - колкото и голямо количество информация да е побрано, това е само една малка част от съдържанието на няколко учебника, но при това най-важната част, есенцията, структурирана и удобна за справка по всяко време. И макар че също не харесвам много картинките от комикси, цветовете много помагат, така че според мен плюсовете са много повече от минусите. А относно правилата за перфектна презентация, те са чудесни когато имаш десет минути да внушиш една-две идеи на публиката, но лекциите продължават няколко часа и те трябва да синтезират десетки страници учебно съдържание, и
тази информация да бъде ползвана многократно след това. Спестява се доста време от писането и чертането на формули и графики по дъската, което се оползотворява именно за тяхната интерпретация, за дискусия със студентите и разглеждането на напримери.

5. Спадам към числото на младите асистенти, които не успяват да са перфектни, но не си мислете, че зад това което правим не стоят часове подготовка, теоретична, практическа, търсене на помощт от по-опитните, както и търсене на подходящите начин за представянето на материала разбираемо. Старанието трябва да е двустранно, въпреки че отговорността на преподавателя е по-голяма.

6. Упражненията са предвидени за да придобиването на практически навици, материала от лекциите не се преповтаря, но не мога дакажа, че връзката я няма или че не се използват знанията от лекциите. Задачите на семинарите дори след като са взети, не биват поглеждани от студентите, да не говорим за домашна работа. Досега нито един студент не ми е представил решена задача вкъщи, на никого не са били отказани задачи за самостоятелна работа или пък учебния материал да се дава предварително.

7. Въпросът "това не го ли учихте по еди какво си...", се задава след опит за дискусия, в която на студентите са поставени въпроси над които те трябва да помислят и да отговорят. И смисълът на въпроса е от една старана студента да си припомни това което знае, от друга да покаже, че всичко е свързано и знанията получени по една дисциплина имат приложение в друга, както и служи за преценка от страна на преподавателя до колко подробно да обяснява, в зависимост от знанията на присъстващите (без значение дали конкретния материал е изучаван по-рано). Вместо подобен въпрос да се приема като предизвикатолство (каквито са били за мен тези въпроси като слушател), очевидно той буди досада у студентите, да не говорим че в повечето случаи се отговаря с НЕ, само за да бъдат избегнати още въпроси от страна на преподавателя.

8. Приложение. В университета се учат основите на науката химия, защото основите - принципите изаконите са изброими, а приложенията им безкрайни. Най-важните от приложенията са включени в програмата за упражнения.

9. "Преподавателите с поведението си не могат да убедят студентите да посещават лекциите им.Това е голям проблем" Бих казала също, че студентите не могат с поведението си да убедят преподавателите да идват на лекции, че присъствието им е необходимо на някого изобщо и че накрая след всички усилия ще има някакъв резултат.

10. Когато студентът постъпва в университета той вече не е малко дете, той е личност самостоятелно направила своя избор, мотивирана да придобие знания и професия. Преподавателят е длъжен да му оказва съдействие по всякакъв начин, но ако се очаква те първа да се събужда интерес у човек, който не е заинтересован да прави това за което самият е дошъл, задачата е много трудна. Висшето образование не е задължително! - както казва един доцент.

11. Правилното използването на терминологията идва първо с четенето и слушането и после с участието в занятията - по цял семестър на студентите се задават въпроси, отговаряйки на които те се учат да се изразяват. Не съм съгласна, че за липсата на умения за изразяване у студентите са виновни преподавателите.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: mangalangelo в 05.03.2013, 18:27:25
Наистина има добри и лоши студенти, както и преподаватели.
Мисля, че негативното представяне на факултета са дължи на поведението на отделни преподаватели. Пример е един преподавател, който през по-голямата част от лекциите мрънкаше как той е най-добрия учен, че е бил в Щатите, как му крадат публикациите. Говореше само против всичките си колеги и че са му провалили кариерата. На упражненията палеше цигари. На едно от тях го помолих да пусна една проба, каза ми, че апаратът бил скъп и ще го разваля. Тогава предложих да ми покаже веднъж, а той каза, не може да се занимава излишно. Ако ми трябвало толкова проба имало ценоразпис.

Според мен мултимедията има своето място в обучението по химия, защото това е демонстративна наука, за разлика от право, икономика и подобни.
Между другото и тук по Физикохимия не използват мултимедия въобще, както в Германия се спомена. На тези лекции нищо не разбрах. Скъсване от писане и диктуване, без въпроси.

Ако може да добавя два коректива към преподаватели от списъкът на гл. Терзийски:
 I. Използването на е-система за обучение (Moodle, WP). 
Така се предоставя достъп по всяко време до лекции, упражнения и др.
включително връзка с преподавателя. Много е удобно, имате всичко работещо. http://students.uni-plovdiv.net/
Освен това ще се спестят пари за храна в стола от излишно ксерокопиране.
 II. Да не се преподава под формата на непрекъснато диктуване.
Това е много неподходящ метод за преподаване по химия според мен.

Смятам, че ХФ е най-добър в ПУ и е много по-добре от другите факултети и затова следващият ректор трябва да е от факултета. В него има много добри преподаватели и специалисти.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 05.03.2013, 18:57:42
Отправям отново покана за среща разговор и градивна критика. Гледните точки са трудни за излагане в един постинг и винаги има риск за некоретно разбиране. Ако съм Ви преподавал и ме познавате, следва да сте се убедена, че подобен разговор с нищо не Ви заплашва. Ще се радвам да дискутирам с всеки студент който е загрижен за проблемите на ХФ. Нима времето в което живеем не е доказава, че "авторитетите" и "властващите" не са страшни? Студенти и преподаватели имаме обща цел - широкопрофилно, но модерно подготвени специалисти химици бакалаври, способни да се развиват и специализират когато започнат работа или продължат в следваща степен на висше образование. Звучи шаблонно но е вярно - дипломите и титлите все по-малко значат. Дерзайте!
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 05.03.2013, 22:51:46
II. Да не се преподава под формата на непрекъснато диктуване.
Това е много неподходящ метод за преподаване по химия според мен.

Диктуване? Има ли го още това чудо  :hihi:
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: st_pu в 06.03.2013, 02:47:43
 Определено не съм съгласна със stefanine,
1.По тази логика защо в МУ не приемат всичко живо,което иска да учи медицина или пък във ВХВП,щом "право на личен избор всеки, който иска да започне да се занимава с нещо ново",а си има точно определени изпити.С какво нашият факултет е по-лош,че не може да да се конкурира за качествените кандидат-студенти с тях???
Лично аз смятам,че приемните изпитите трябва да са математем и/или химия.Щом иска да учиш химия ще се явиш на тест и ще покриеш норматива,а не да не ми знае формулата на водата или сярната киселина.
2.Ми по тази точка мога да кажа,че е важен подходът на преподавателя.Има преподаватели,при които съм ходила и ходя,защото са ме предразполагали  с отношението си и не чувствам страх.А други на 1та лекция заявят,че принципно имат приемно време еди-кога си в седмицата за консултации,НО те нямали време да се занимават с нас.Умен е човекът,но отношение нулево.
3.Според мен целите на лекциите са ти се разясни съдържанието,т.е. след като съм била на лекция да си отворя учебника и да разбера какво пише в него(да осмисля информацията). Примерно ,ако на лекциите по биохимия не са ти показали логиката,защото всички казваме колко логична е химията,ми и да четеш и да не четеш....сам не става.Това е ролята на преподавателя да подпомогне усвояването на уч.материал
чрез различни механизми !!!!
4.Толкова малко са преподаватели,който не използват мултимедия вече.Ми не мисля,че тези съвети са за 10-мин презентация,защото лекциите на Доц.Боянов са мн приятни.Той използва мултимедия.Без излишна информация,акцентира се на основни понятия,формули и схеми,а там знаем,че не са малко.Разказвани различни инетересни факти.Когато решим може да си запишем,което сметнем за важно.Като се прибереш поглеждаш си лекциите,отваряш си учебника.Но когато ти е обяснено добре на лекции желанието да си отворя учебника е мн по-голямо,защото вече не ти е чуждо.Другото,което е ....той постоянно се движи около нас ,т.е. няма го това чувство,че времето е спряло.
Не бих казала,че е проблем за преподавателите да запълнят 3-часова лекция,ако са наясно с материята  и това,което преподават.Аз смятам целта на мултимедията е да ви помага ,а не да ви замества.Вие трябва да сте носителя на информация,ние идваме да гледаме вас и да чуем какво ще ни кажете.При доц.Кметов единственият проблем е,че презентацията му го поставя на по-заден план,иначе ние споделял инетересни факти от разл.изследвания,конференции и срещи.Това е инетересно за нас,а и действа като малка пауза.
5. Аз коментирам при нас какъв е бил случая и то не веднъж,за да го приемем за оправдание.
6.Ми това говори,че не са създадени логически връзки и проблемът не е само на студентите,но и на това каква информация сте подбрали в лекциите си.Ако сте били разпиляни откъм информация,а не сте я синтезирали и АКТУАЛИЗИРАЛИ.

В момента ни преподава мн добър педагог.За цялото си обучение в ХФ и в училище за първи път срещам толкова отдаден преподавател,които наистина го е грижа за нас и прави всичко възможно да ни създаде лог.връзки.С такова удоволствие ходим,дава ни и домашна със задачи с различна трудност,за да се обхванат всички студенти.която с удоволствие решавам,но пак за актуализация на знанията.На семинарите ги решаваме на дъската като преподавателя акцентира на това къде сме сгрешили.Дава ни се задача за нови знания,която да предхожда лекцията.Все повече колеги стават пожелание и осъзнават ползата.
пращат ни я,мислим върху нея,отваряш учебници,лекции,четеш,обсъждаме я с колегите...т.е. няма нищо по интересно от това да си в ролята на изследовател,а той точно това ни предлага,а и насочвате общуването м/у колеги на едно друго равнище.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Silviii в 08.03.2013, 19:51:00
Забелязвам, че има един такъв период, в който нещо разбунва кошера. Някой пише нещо си и изведнъж всички се втурвате към проблема, сякаш той ей сега се е появил. Проблемите в този университет ги има, и със студентите и със преподавателите. Това НЕ е проблем на унито, а на системата. Да, в България всички искат да имат висшо, което просто да му краси стената. Познавам адски много студенти, които завършват без никакви знания, и едва ли някога ще работят това, за което са дали 4 години от живота си. Не разбирам хора, защо си мислите, че влизаш ти в университета и тръгваш по зеленото килимче към знанията и успеха. Аз сама се борих с глупавата система, за да преглътна няколко лоши преподавателя и редица несправедливости. Загубих две години (макар времето да учи на много неща, никога не е загуба). Ами искам да ви кажа, че колкото повече напредвам в курса, толкова по-добре се чувствам. Срещам преподавателите, които другите курсове са плюели... и не подкрепям. Хората са чудесни, а до този момент не съм имала случай, в който да съм задала въпрос и да не съм получила отговор. Не съм срещала предмет, по който да има нещо, което не разбирам. И това е заслуга както моя, така и на преподавателите. Да трудно, неприятно е, досадно понякога да виждаш как твои колеги, без никакви, ама никакви знания, минават с равни на твоите оценки, но това е! Системата ни не е идеална, не университета, цялото устройство. Аз лично съм адски благодарна, че мога да си позволя да си плащам образованието, да следвам това, в което съм влюбена от малка ученичка и не вярвам, че има нещо, което ще ме спре по пътя на горе!
Положението в ХФ си е като реалния живот - понякога не е честно, понякога не отговаря на очакванията и желанията ти! Реалността е такава, научете се да я приемате. Разберете скъпи преподаватели - угодия за всички никога няма да има, чудесно е че се стремите. Не знам смешно ми е просто, аз се чувствам все по-комфортно, след всеки семестър. Да имам ... редица оплаквания, ако реша да се оплаквам няма да спра да мрънкам... но не виждам това да може да роди нещо полезно нали?
Жаждата за знания ме поведоха към науката, и отново тази жажда ще ме изкара от България предполагам.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: st_pu в 09.03.2013, 13:56:42
Точно,защото не е от днес или вчера.Проблемът е,че не си комуникират.Единият преподапова едно,друг нещо съвсем различно....и в един момент преминавам в следващ курс и започва едно лутане.Казват ни,че би трябвало да сме го учили,но ние сме.А повярвайте ми,че в първи курс съм била мн редовна на лекции.Написано беше,че и студентите не могат да предизвикат желание у преподавателя да им преподава или нещо в този смисъл-ДА,ТАКА Е.Но не може да уча 2 семестъра физика и нищо да не знам.Как да ходя на лекции,когато 5 човека сме поставени в 4 или 5 аудитория,която е за повече хора;преподавателката чете лекциите от лист;нищо не се чува,защото разстонието м/у нас и нея е голямо и отделно прожектира с мултимедия.....и е ДОЦЕНТ.Била съм на няколко нейни лекции и съм заспивала,и после реших просто,че е загуба на време.Все едно учителката ми в училище по физика да чете от учебника.Не говоря за справка!!!!!!Студентите сме много взискателни  в това отношение или поне аз,защото не го смятам за нормално.Сигурно преподава 10-15 години.....все пак не учим кой знае каква физика.Не си научил нищо по физика,ок.Започваш да изучаваш ФИЗИКОХИМИЯ и там е толкова много физика и кое първо да прави преподавателя-да преподава физика или физикохимия.Такива примери колкото искаш.Как да се надгражда като отсъства връзка.
Как да бъда активна като постоянно ти дават бонуси-за протоколи,за участие,дори и за присъствие (матем.анализ),каква е тази система.Това е пълно отстъпление от функците ви.Математичен анализ...като се сетя колко много излишни неща са ни карали да пишем,поне да бяха ни научили решаваме едни прости диференциални уравнения,които да можем да приложим по физикохимия.Не разбирам защо се мъчите да ни пълните главите с мого информация ,а не наблягате на неща,който ще са важни при изучаването на следващите предмети,а в практиката.Защо се затруднявате един друг,а и нас???
Съберете се всички преподаватели и обсъдете какво точно искате като знания един от друг по съответните предмети.Бъдете креативни спрямо нас. Давайте ни повече примери,които да създават условия да мислим,да правим сравнения първоначално от ежедневието,след това по-абстрактни.Писна ми от въпроса”Имате ли някакви въпроси?” и последващия отговор „Или всичко сте разбрали или нищо не вие ясно.(усмивка на преподавателя)”-и в двата случая аз съм си преподал лекциите,има си изпит.И тук примерно не става въпрос ,че лекцията не е преподадена добре,а че нямам база за сравнение,за да преценя дали нещо ми е ясно или точно обратното.Като доцент Боянов обича да казва: „Първите две години ви дърпаме,а останалите две ви бутаме.”
В нито един момент не подлагам на съмнение компетентността преподавателите в ХФ,а това че по някаква причина е станало някакво объркване в системата и има едно буксуване на едно място.Щом е дало отзвук мнението ми сред преподаватели,означава че и  те чувстват същото.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 09.03.2013, 22:09:12
st_pu, предложени ли ти бяха индивидуални задачи и работа, лишена ли си от това да ползваш средата на ПУ и компетентните преподаватели за твое благо, кой би отказал да работи с човек като теб...

Доц. Гергова (а и Димова и другите) са много мили и действително обясняват присърце нещата. Ако дидактиката те влече - развивай се там, но това е несравнимо с химията или природните науки. Как се преподава химия, не е химия!

Виж, ако искаме да решаваме проблема трябва да сме достатъчно честни със себе си, а това включва най-вече интимен поглед в себе си. Иначе разбира се си права за много неща, но съм много далеч от идеята да променям света, системата и пр.

:-) сърдечни...
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: st_pu в 10.03.2013, 12:27:43
"това е несравнимо с химията или природните науки. Как се преподава химия, не е химия!" какво пък трябва да означава това??? ми те са свързани,защото ако си се научил как да преподаваш химия,как ще ги научиш на химия????между това да  си учител в училище или преподавател университета е в целите,които си поставяте да постигнете.В училище целта е да ни запознае с предмета,а в университета да развие усета ни,т.е. попадайки в различни ситуации бързо на базата на знанията,които съм получила да реагирам и да създаде една личност,която постоянно си задава въпроси и търси тяхното решение.Така се създават учени.
Само от един на анализ на заглавието на предмета можеш да предизвикаш дискусия и активност и това ще са 10-15 мин от лекцията.Когато ме попитат какво е това и защо го учите?Първо аз ще съм си го изяснила,за да може да отговоря.
Примерно методи за пречистване на веществата.какво е вещество?метод ? пречистване?
Физикохимия- физика и химия.какво изучава химия,а физиката.Слеователно......прави се обобщение.
По този начин хем се припомня,хем ако някой не знае-го научава.В момента ни преподават на този принцип и забелязвам разлика.
Не знам дали има преподавател,който да не се зарадва от това,че студентите му с активни и разсъждават.Но той е създал условия за това!Напръв поглед тава са простички неща,но много значими.
Примерно:Постоянно използваме понятието  ХИМ.РЕАКЦИЯ.Толкова много съм свикнала да го чувам и използвам,че съм забравила неговата същност и е много приятно,когато пипитат какво означава.Това е актуализацията,да ти припомнят неща,които са останали на по-заден план,но това не означава,че не ги знаеш.
Имам толкова много пропуски,които в момента се опитвам да запълня,но съм амбицирана.Интересно е как едни преподаватели могат да убият желанието ти,а други да го възродят и да си готов да започнеш от нулата.
Искам преподавателите да имат избор,защото осъзнавам факта,че в момента те нямат такъв.Системата е такава,че те зависят от броя на студентите,но фактът,че са се записали oпределен брой студенти......едно малко зрънце надежда,че може да я заобичат.И от "записах химия,защото само там ме приеха" в "радвам се,че изучавам химия." Това не е ли най-голямото постижение?!
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Атанас Терзийски в 10.03.2013, 20:36:27
От това да знаете няколко определяния за вещество, химична реакция, методика, пречистване и т.н. до реалната наука, която е целта на всичко що си бъбрим тук (и не само) има един огромен път за извървяване. Този път се минава с много лични усилия, желание за научаване, работа с реални проблеми а не дидактически басни и пр. Много от студентите просто не стават за това.

Ако наистина търсиш искренно изхода от ситуацията ще го намериш, ако търсиш спора вероятно ще продължиш дискусията без мен или други мои колеги. Мога да ти гарантирам, че ХФ на ПУ в някои области може да ти гарантира невероятна среда за научаване и подготовка за реални неща.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: st_pu в 10.03.2013, 23:56:08
Поздравявам искрено Доц.Кметов,предполагам,че се сеща защо.
Не искам да се заяждам с никой,ето защо спирам да пиша.Каквото съм имала като забележки,съм го написала.Вие си направете заключенията сами за себе си.Аз съм споделила каква е реалността,а това дали ще промените нещо или ще си продължи по стария начин е решение,което вие трябва да вземете.И ще завърша с една мисъл: "Продуктите сами говорят за себе си."
Не искам да оставате с впечатлението,че вината е само ваша. Лично аз  откривам грешките си и се опитвам да ги поправя,но както обичаме да казваме "времето учи",така се случи и при мен "късно,но важното е,че се е случило" ;)
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: kmetov в 13.03.2013, 14:58:25
Драги форумисти -  миналата и тази седмица проведох проучване сред студентите ( общо 133) редовно обучение посещаващи курсовете на които съм лектор този семестър (всички с помощта на мултимедия) :
 Екология и Биология 1 курс, - Аналитична химия с инструментални методи
 Компютърна химия и Химия с Маркетинг 2 курс - Статискика и метрология в химията
 Химия и Физика 3 курс и Биология и Химия 2 курс - Инструментални методи в хмията
 Медицинска химия 2 курс - Инструментални методи в химията.

С изключение на последния курс (където студентитет гласуваха явно), всички останали проведоха гласуване което отчетоха сами без преподавателя да вижда гласуващите.
РЕЗУЛТАТЪТ - от всички 133 само 3-ма студенти (от Компютърна химия или Химия с маркетинг) гласуваха против МУЛТИМЕДИЙНИ ПРЕЗЕНТАЦИИ.

Форумът изигра своята роля, като зададе въпроси и провокира дискусия. Както обаче се вижда от последвалите постинги, електронната (форум) комуникация не е в състояние да навлезе в дълбочина на проблематиката и комплексността на условията в които се реализира обучението в ХФ. Поради тази причина спирам и аз участието си в настоящата форум дискусия и продължавам да настоявам за среща и жив разговор с всички, които имат мнение по темата.
Титла: Re:за обучението в ХФ.
Публикувано от: Lithium в 31.03.2013, 22:42:46
Наскоро попаднах на една статия, която ми припомни за тук разразилата се дискусия. Може би ще ви е интересна: http://www.manager.bg/news/sprete-da-iziskvate-samo-diploma-za-visshe-obrazovanie
Изглежда инфлацията във висшето образование не е чисто българско явление. А и как иначе, когато като стратегия от най-високо ниво се задава минимум 40% завършили висше образование: http://ec.europa.eu/europe2020/europe-2020-in-a-nutshell/targets/index_bg.htm