Одобриха да проведа продължение на избираемата "Програмиране в среда Arduino" - за напреднали през зимният риместър на 2012/2013 уч. година. Отпуснаха 60 бройки, не 30, така че ще сме в големите зали 546/547. Записването ще е при мен на първи етап - 23.11.2012 547 КЗ 13:00 до 16:00 ч. Няма да има входен тест, условия и изисквания, но предимство би трябвало да имат посещавалите първата част. За редовно обучение, бакалавър, 2-4 курс (за 1 курс май беше по-сложно с инд. протокол, попитайте инспекторките). За задочно обучение съм обявил същата избираема 2 дни през декември 2012г (краят на очните занятия) - записване след 13.12.2012 при секретарките на ФМИ. За магистри се оказа, че и с инд. протокол не може, така че не се записвайте, ако сте магистър (няма и да ви запишат - да посещавате можете, но няма да имате оценка).
Вече получих Motor Shield, 4 wheel Mobile Platform (small Robot Chassis), 4 сервота, стъпков двигател, ще поръчам и буустери за напрежение. Ще опитаме да препрограмираме и подобрим и роботчето 3pi Pololu и да му сложим безжичните модули. Така че имаме хардуера, няма да го чакаме.
http://www.ebay.com/itm/320962092205?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649Анотация
Целите на курса са студентите да придобият допълнителни познания за програмирането на 8-битови микроконтролери Atmel AVR в среда Arduino и да се запознаят с принципите на създаването на по-сложни схеми и устройства с тези контролери. Arduino e платформа за електронно прототипиране с отворен код, базирана на гъвкави и лесни за използване хардуер и софтуер. Системата общува със средата, получавайки сигнали от множество сензори и датчици и може да взаимодейства с нея, контролирайки светлини, дисплеи, двигатели и други устройства. Микроконтролерът в платката се програмира с Arduino език за програмиране (базиран на Wiring и подобен на С++) в развойна среда Arduino (базирана на Processing). За нуждите на курса са осигурени платки Duemilanove, Uno R3 и Mega2560, както и множество сензори, дисплеи, бутони, шасита, серво механизми и прототипни платки, с цел практическото усвояване и прилагане на получените знания.
Изисквания – основни познания по програмиране на С++, начални познания по електроника и електротехника (от курса по Физика в средното училище). Не се предвижда да има входен тест. Предимство имат посещавалите първата част на курса („Програмиране в среда Arduino”). Курсът завършва с разработка и защита на индивидуален проект (схема и програма на устройство с Arduino) и текуща оценка. Дисциплината е предназначена за студентите на ФМИ от всички специалности и курсове, но се препоръчва на студентите от специалност Информатика след 1-ви курс (при взети дисциплини Програмиране и ООП, както и Компютърни Архитектури).
Съдържание (по седмици)
1. Обзор на микроконтролерите и развойните платки. Представяне на хардуерната среда Arduino. Запознаване със софтуерната среда Arduino IDE. Преговор на наученото в част 1 на избираемата („Програмиране в среда Arduino”).
2. Работа с дисплеи, бутони и I2C/TWI устройства.
3. Контролен проект – управление на ТМ1638 дисплей с бутони и индикация.
4. Експерименти с таймери, прекъсвания, управление на двигатели, серво и релета. Роботи и други изпълнителни устройства – проектиране на механизмите и алгоритмите.
5. Тест на робот с 4WD и серво – реален експеримент.
6. Управление на робота с безжична връзка – Bluetooth модул HC-06 и модул Wixel 433MHz.
7. Задаване на индивидуален проект за разработване на робот, серво или друг механизъм. Обсъждане на основните трудности и проблеми. Начален sketch на проекта.
8. Работа по проекта. Отстраняване на възникналите проблеми. Изготвяне на хардуерен прототип с прототипна платка.
9. Довършване и тестване на проекта. Писане на техническа документация.
10. Последно упражнение. Оформяне на оценките.