За задачата времето си стига, важното е да се задели време и за теста. За теста 'хватката' е, да се отхвърлят първо 'очевидно неверните' и после да се помисли кое може да е верното, ако не го знаете от раз.
За да стигне времето, първо се правят само нещата, които изрично са казани в условието.
Ако не е казано 'да се контролират входните данни', това се пропуска. Също така, обикновено по-голям брой точки носят по-сложните под-условия, където има обикновено двойна сортировка, по-сложна обработка на низове, по-сложна справка или списък за извеждане. Разбира се, за да се направят те успешно, трябва да са направени и предходните условия (правилна структура от данни, най-вече).
Оценяването е по условия и по части, т.е. за ваше добро, програмата не се 'пуска' и ако гръмне в началото, да имате 2-ка, т.е. неволна грешка в някой цикъл при въвеждането ще донесе загуба на няколко точки (много малка част от оценката), а не отказ от по-нататъшна проверка на написаното. Проверява се на хартия от двама проверители и при разлика над 0.5 в оценката се проверява от трети (арбитър), както и всяка оценка над 5.50 и под 3.00 също се проверява от арбитър, за да се избегнат неволни грешки.
Има и лек бонус от няколко точки в повече за коментари и по-ясен код или по-хитър алгоритъм (това зависи от задачата, ако има начин да се реши по 2-3 начина и е избран по-сложния, се дава понякога малък бонус), но не разчитайте на тези точки особено, те не вдигат много оценката.
Най-добрият съвет е, просто да отработите сортировки и двойни сортировки (с две условия, например "ако са равни, тогава по ..."), работа с низове, въвеждане и извеждане (не контрол на данните, а просто да въвеждате и извеждате правилно), като най-важното е да съставите правилно структурата от данни, защото после от нея зависи всичко (структурата и масива /масивите/ после от нея). Препоръчвам тренировки на хартия, не на компютър. Е, хубаво е после и на компютър да си я тествате. Добра идея е да свикнете да си 'проигравате' програмата наум (или с таблички с данни на отделен лист ръчно), за да си проверите нещата на място.
Не се изисква ООП, може и да не са в отделни функции написани частите от алгоритъма, ако не е указано изрично това, всяко подусловие (но е по-прегледно), може и с коментари да се указва коя точка (подточка) се реализира по-надолу.