argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Малко помощ по физика.  (Прочетена 856 пъти)

solar_sea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Станислав
    • Блогът ми :)
Малко помощ по физика.
« -: 21.01.2008, 18:24:52 »

Пиша сравнително прост engine за движение на неща в 3д пространство, като всеки обект си има 3-те координата, а силите действащи в/у него ги представям като вектори (a,b,c) Колкото по-големи числа, толкова по-голяма сила. All fine by now, обектите се движат, има си инерция.
Гравитацията обаче - по дефиниция F=Gm1m2/r^2. Как обаче да интерпретирам така сметната сила като вектор (векторът от точка a -> b, представен като Xb - Xa също не е окей, защото 'носи' сила в себе си по начинът по който съм избрал да представям силите.)?
Бих се радвал на всякакви идеи :)
Активен
Станислав Паскалев

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re: Малко помощ по физика.
« Отговор #1 -: 21.01.2008, 19:26:22 »

Силите действат и на двете тела. Силата действаща на едното тяло е насочена към другото (т.е. Xb-Xa). Нормираш този вектор, след което може да го умножиш с коефициент, който трябва да представлява големината на тази сила. Него си го смяташ от формулата, която си дал. Така получаваш вектор, който е с нужната посока и големина пропроционална на големините на масите и обратнопропроционална на квадвата на растоянието (r -> разстояние между точките a и b)

PS. Защо пишеш engine? С учебна цел ли?
PS2. Нали знаеш че това е мнооооого опростен модел?
Активен
А.Пенев

solar_sea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Станислав
    • Блогът ми :)
Re: Малко помощ по физика.
« Отговор #2 -: 21.01.2008, 19:32:14 »

PS. Защо пишеш engine? С учебна цел ли?
По-скоро за мое собствено удоволствие. :)
PS2. Нали знаеш че това е мнооооого опростен модел?
"Пиша сравнително прост .. " - окей де, много прост ? ^_^

Иначе това  е окей, но идеята ми беше, че така намереният вектор Xb-Xa не е съставен само от единици, w/ever.

edit:
Цитат на: A.Penev
Когато го нормираш (т.е. разделиш на дължината му, а тя между другото е r) отново намерения вектор не е съставен само от единици, но дължината му е вече 1
Мерси :)
« Последна редакция: 21.01.2008, 19:52:07 от solar_sea »
Активен
Станислав Паскалев

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re: Малко помощ по физика.
« Отговор #3 -: 21.01.2008, 19:43:21 »

Да, не е съставен само от единици. Той съдържа координати, които ти дават посоката на силата. Когато го нормираш (т.е. разделиш на дължината му, а тя между другото е r) отново намерения вектор не е съставен само от единици, но дължината му е вече 1. След произведението му с големината на силата вече имаш каквото ти трябва (надявам се ;) )
Може да се опиташ да приведеш в по-прост вид получената формула.
Активен
А.Пенев