Ето нещо от астрономията, преведено на български (от мен). Оригинала можете да намерите тук
http://www.astronews.com/news/artikel/2007/12/0712-020.shtml на немски.
Планетната система, обикаляща около червеното джудже Gliese 581, попада през пролетта на 2007г. във водещите заглавия. Действително ли е открита втора Земя? След като медийната сензация започва да отшумява, бързо става ясно, че Gliese 581c е всичко друго освен гостоприемен свят. По-добре може да изглежда положението при Gliese 581d, както наскоро показваха две независими проучвания. През месец април 2007г. още една екзопланета попадна във водещите новини. Около отдалечената на 20 светлинни години звезда от тип червено джудже Gliese 581 обикаля планета с около 5 земни маси, която набързо бива обявена за възможен оазис на живота в космоса. Когато умишлено създанената сензация в медиите започва да отшумява, някои от учените проучват още веднъж подробно фактите и установяват, че планета, наричана "втората Земя", е по-скоро горещ ад, отколкото нов дом.
Но в сянката на откритата "свръх Земя" Gliese 581c почти забравена остава открита почти по същото време друга голяма планета около Gliese 581, която има около 8 земни маси. Въпреки това тази планета, наречена Gliese 581d, би могла да предоставя много по-гостоприемни условия от своята съседка. Това показаха проведените наскоро две независими проучвания относно "обитаемата зона" около звездата Gliese 581, побликувани в списанието Astronomy & Astrophysics.
Двете изследвания третират от различни изходни точки въпроса, дали двете "свръх земи" се намират в така наречената "обитаема зона" на Gliese 581. Астрономите използват термина "свръх Земя" за планети, които не са газови гиганти, но са значително по-масивни от нашата планета. Но дали тези планети наистина са светове, подобни на нашия, не е ясно. "Обитаема зона" се нарича област от планетна система, планетите в която са достатъчно отдалечени от звездата си, за да бъде водата на тяхната повърхност в течно състояние.
Франк Селсис от лабораторията по астофизика в Бордо и неговите колеги са изчислили с помощта на компютърни модели характеристиките на атмосферата на планета от системата на Gliese 581 в зависимост от разстоянието й до звездата. По-този начин те искали да установят в коя област не е твърде горещо, че водата да се изпари, или пък не е твърде студено, за да може парниковият ефект, предизвикан от въглеродния диоксид, да задържа температурата на водата над точката на замръзване.
Вернер фон Бло от института за изследвания на климата в Подсдам заедно с екипа си стесни "обитаемата зона", в която е възможно да протича фотосинтеза като на Земята. За тази цел те моделирали различни източници на въглероден диоскид и възможни начини за отстраняването му от атмосферата, и търсели равновесие в системата.
Резултатите на двата изследователски екипа съвпадат и потвърждават обявеното още през месец юни подозрение, че Gliese 581c се намира прекалено близо до своята звезда, за да бъде в "обитаемата зона". За разлика от нея планетата Gliese 581d би могла да попада в тази зона.
Но и Gliese 581d не е втора Земя. Според учените условията на тази планета са вероятно толкова неблагоприятни, че сложни форми на живот не биха могли да се развият. Gliese 581d се върти около звездата си точно както Луната около Земята - времето за една обиколка около звездата е равно на периода за едно завъртане около оста на планетата. Астрономите наричат това явление синхронно въртене. А това означава, че на едната страна на планетата винаги е ден, а на другата - винаги нощ, което води до екстремни температурни разлики между двете полукълба.
Освен това Gliese 581d се намира почти на границата на "обитаемата зона" на Gliese 581. Тъй като най-вероятно орбитата й силно се различава от окръжност, по време на продължаващата си 83,6 дни обиколка планетата дори може да напуска на моменти "обитаемата зона".
Червените джуджета, които са звезди с по-малка маса от нашето Слънце, са интересни за изучаване, тъй като съставят 75% от всички звезди в Млечния път. Освен това те имат продължителен живот и са стабилни. Въпреки това дълго време за тях е смятано, че са относително неподходящи за наличие в техните орбити на гостоприемни планети. Причините за това са синхронното въртене и силната магнитна активност на тези звезди. Но в последно време това схващане се промени. От тази гледна точка откриването на не съвсем негостоприемна планета в орбитата на червено джудже е важна стъпка.
В една трето проучване е изследвана и стабилността на планетната система, намираща се около звездата Gliese 581. Спроред него системата би трябвало да бъде стабилна, подобно на нашата Слънчева система, което говори за сравнително устойчиви климатични условия на планетите. Бъдещи изследвания със сигурност ще проучат по-обстойно двете планети от системата на Gliese 581, за да научим повече за атмосферите на тези далечни светове.
Лелее това е най-дългото нещо, което съм писала в този форум.
Сори!