argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: BTK-adsl  (Прочетена 1346 пъти)

sibirskii

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
BTK-adsl
« -: 30.03.2010, 18:49:47 »

Имам един въпрос , ще съм благодарен ако някой може да ми помогне .Възможно ли е да се разпръсне сигнала на бтк-адсл с помоща на друг рутер ( пирели от новите на бтк ) . Прочетох някъде че втория рутер може да се използва като aceess point  , но си нямам идея какви настройки трябва да се правят. Мерси предварително . :wink:
Активен

dimiterpopov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:BTK-adsl
« Отговор #1 -: 26.08.2010, 18:24:19 »

Нищо не пречи просто да пробваш скакъвто и  да е рутър, настройките ги оставяш по подразбиране. Лично  аз съм закачал два рутъра един след един, но първият не беше на БТК, а обикновен рутър , май беше на D- Link.
Активен
skype: d.popov1980

Ripcord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:BTK-adsl
« Отговор #2 -: 29.08.2010, 21:05:26 »

Няма никакъв проблем да го направиш.
Има някои особености:
ADSL модема на БТК накратко ще бъде наричан "модема"
Втория ти рутер ( независимо какъв е) ще бъде наричан "рутера"

По подразбиране модема има мрежа 192.168.1.0/24 ( с други думи адреса на модема е 192.168.1.1, а DHCP демона му раздава адреси от .2 до .254 във вътрешната мрежа)
Трябва да закачиш кабела от вътрешния порт на модема към WAN порта на рутера (който има wireless) и съответно да го настроиш да си взима адрес по DHCP.
За твое улеснение ти препоръчвам да направиш вътрешната мрежа на рутера 192.168.0.0/24 (т.е. да е различна от тази на модема)

След като направиш нещата по този начин няма да имаш проблеми с download-а, но upload няма да имаш
За да имаш ъплоуд ще трябва от страницата на бтк да влезеш в модема и да направиш port forwarding на всички портове udp+tcp към 192.168.1.2. От там нататък според зависи от рутера ти може би ще се наложи да оправиш forwarding настройките на клиентите, но както казах това е според рутера


Това е най- лесния начин да се направи това упражнение. Има много други (може да се ползва само access point, може рутера да се настрои като access point и т.н.)
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:BTK-adsl
« Отговор #3 -: 30.08.2010, 11:25:41 »

Всички нови "рутери" (имай предвид краткото название от горния пост) имат автоматичне конфигуратор към кабелни и xDSL модеми. С други думи ако всичко е наред просто трябва да сложиш кабелите и всичко ще тръгне. Добре е да ресетнеш рутера /обикновенно трябва да се задържи малко червено копче от задната страна/ за да се върнат заводските настройки. За съжаление има шанс да се получи конфликт заради некадърната инжинерна мисъл, а именно настройките по подразбиране на двете у-ва (рутера и модема) да бъдат едини и същи - например и двете у-ва да се сбият за IP-то 192.168.0.1 или 192.168.1.1. При този случай автоматичното конфигуриране е невъзможно.

А да... не забравяй да си сложиш парола на радиото. Добре е да изпозваш WPA алгоритъм, който може да натрови оптимизма на псевдо-хакерчетата :)
Активен

martin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:BTK-adsl
« Отговор #4 -: 30.08.2010, 11:53:09 »

Здравей,

моят съвет е WiFi рутера да работи като обикновено AP. Така трафика ти ще минава през един hop по-малко.
За целта можеш ръчно да въведеш статично IP на WiFi рутера от същата мрежа в която ти е БТК модема за да можеш да го управляваш във всеки един момент. Например ако вътрешния IP адрес на БТК устройството е 192.168.1.1/24 то направи WiFi рутера с адрес 192.168.1.254/24 без да добавяш default gateway и DNS servers. Ако решиш че и той трябва да има връзка към света примерно за ъпдейт на фърмуера винаги можеш да му добавиш gateway и DNS сървъри. За входящ порт на WiFi рутера трябва да използваш някой от LAN портовете без значение кой от всичките, важното е входящия кабел да _не влиза в WAN порта_!
Както са предложили по-горе колегите така и аз ти предлагам да използваш възможно най-силният encryption алгоритъм който поддържа устройството ти. В повечето случаи това е WPA2 TKIP/AES.

Успех!
Активен

Симеон Филипов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
    • Личен сайт
Re:BTK-adsl
« Отговор #5 -: 30.08.2010, 13:26:24 »

Тя темата е от пантивека, но е добре да се обясни. А иначе момчето вече живее с мен и няма проблеми с БТК и рутери :D
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:BTK-adsl
« Отговор #6 -: 30.08.2010, 13:35:17 »

Ам ти що си мълчиш тогава :)
Активен

dimiterpopov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:BTK-adsl
« Отговор #7 -: 10.09.2010, 00:28:18 »

Е по-добре късно от колкото никога :)
Активен
skype: d.popov1980