КОЛЕГИ, ЕТО ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО
ЕВРОПЕЙСКА СИСТЕМА ЗА ТРАНСФЕР НА КРЕДИТИ /ECTS/
1. Какво е ECTS?
Европейската система за трансфер на кредити /ECTS/ е система за натрупване и трансфер на академични кредити, предназначена да осигури взаимно признаване на определен период на обучение в европейските университети. Целта и е да подпомогне осъществяването на мобелност на преподавателите и студентите.
Със Закона за измемение и допълнение на Закона за висшето образование /чл.44а/, обнародван в ДВ, бр. 48 от 04.06.2004 г., се предвижда от учебната 2004-2005 год. в българските висши училища обучението да се провежда съобразно Европейската система за трансфер на кредити. За осигуряване на академично и професионално признаване на получената специалност от 1 януари 2005 г. към дипломата за завършено висше образование висшите училища трябва да издават Европейско дипломно приложение на български и английски език.
2. Какво е ECTS кредит?
Кредитите са цифрово изражение на аудиторната натовареност /лекции, упражнения, семинарни занятия/ и извънаудиторната заетост / самостоятелна работа, самоподготовка, изпити и други форми на оценяване, стажове, практики и др./ по време на следването им.
Кредити се признават на студенти, които са завършили успешно съответната учебна дисциплина чрез полагане на изпит или друг начин на оценяване.
Системата се основава на 60 кредита за учебна година или 30 кредита на семестър, разпределени по учебни дисциплини съгласно учебния план на специалността и образователно-квалификационата степен.
Условията и редът за прилагане на системата за натрупване и трансфер на кредити са определении, съгласно разпоредбите на Закона за висшето образование, от Наредба 21 за прилагане на система за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища /НПСНТКВВ/, издадена от Министъра на образованието и науката.
3. Методика за изчисляване на кредитите в Юридическия факултет на ПУ „П. Хилендарски” /за редовно обучение/
3.1. На основание чл. 9 от Наредба 21 за прилагане на система за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища /НПСНТКВВ/ и чл. 102 от Правилника за организацията и дейността на ПУ “П. Хилендарски” /ПУДПУ/ се определят съответните кредити за учебните дисциплини, като се базират на пълната студентска заетост.
Пълната студентска заетост се състои от:
- аудиторна заетост - лекции и семинарни занятия /упражнения/
и
- извънаудиторна заетост - самостоятелна подготовка, работа в библиотеки, писане на реферати или курсови работи, участие в конференции и др.
3.2. Правилото, което се спазва е следното – 1 /един/ кредит се присъжда на 25 ч. студентска заетост, като делът на аудиторната заетост е не повече от половината от пълната студентска заетост за 1 /една/ учебна дисциплина /съгл. чл. 9, ал. 2 от НПСНТКВВ/. В резултат на това, в края на следването всеки студент има повече от 300 кредита, съгласно чл. 13 НПСНТКВВ.
3.3. Приложената система и присъдените кредити за отделните учебни дисциплини налага задължението на всеки студент в редовна форма на обучение във всеки семестър на ІІ, ІІІ и ІV курс, освен кредитите от задължителните учебни дисциплини, да има натрупани от изборни учебни дисциплини минимум по 9 кредита на семестър, а в V курс, 1-ви семестър – минимум 6 кредита.
3.4. По този начин се постига изискването на чл. 8 НПСНТКВВ и чл. 102 от ПУДПУ за минимум 30 кредита на семестър и 60 кредита за учебна година, както и се спазва досегашното решение на ФС за вземане от студентите на минимум 20 изборни дисциплини с хорариум от 30 часа, по време на обучението им в ЮФ.
3.5. За учебната практика, съгласно Наредбата за единни държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността “Право” и професионална квалификация “Юрист”, се дават следните кредити :
За ІІ курс – учебна прасктика в общината – 4 кредита
За ІІІ курс – учебна практика в прокуратурата – 4 кредита
За ІV курс – учебна практика в съда – 4 кредита
Тази система е отразена в актуализирания Учебен план на факултета!
Публикуването на Учебния план в интернет страницата на ЮФ е въпрос от компетенциите на ръководството на факултета!