argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ИТ фирмите в България...къде са, какви са и кой ги управлява?  (Прочетена 2288 пъти)

devbg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте приятели,

  През последните години България се наложи като страна с квалифицирани ИТ специалисти и евтина работна ръка.  На фона на световния глад за този род кадри, в България се появиха множество компании. Към днешна дата свободните позиции в тях са над 5000. (http://www.capital.bg/show.php?storyid=310641), а фирмите откриват нови и нови работни места...

  Именно този ред на мисли накара нас - малка група ентусиасти да се захванем с една инициатива за създаването на портал, в който се  опитваме да дадем решение на точно тези проблеми. Съвсем скоро в действие пуснахме първата си идея от ред много други:


Защо има нужда от такъв портал?
Голяма част от тези фирми обещават космически условия по интервютата и представят себе си като най–добрата компания в бранша.  Прилагат се всевъзможни трикове, за да се привлекат служители и често обещанията давани в началото остават неизпълнени. Текучеството в рамките на много от тях, е в голяма степен и възпиращ фактор на прогреса на ИТ специалистите.

   Какво се случва ако ИТ специалистите започнат да разсъждават, не от гледната точка на „избирани”, а от тази на „избиращи”? Нека обърнем процеса и позволим на кадрите предварително да проучват най-добрите възможности за тяхното развитие и ТЕ сами да изберат компанията, в която искат да работят.

Какво представлява тази инициатива на DEV.BG?
  Това е Wiki-базирана система предоставяща информация за ИТ фирмите в България. Потребителите на сайта сами се грижат тя да бъде актуална и вярна, подобно на начина, по който се подържа Wikipedia. Тази информация има за цел да подпомогне кандидатите при избора им на работодател, от една страна, и да даде шанс на ИТ фирмите да намалят текучеството си ,от друга.
  Ако кандидатът е добре информиран за дадена фирмата, той реално ще може да прецени дали наистина иска да работи в нея или не.
  Надяваме се, че усилията ни не са били напразни и тази, както и предстоящите наши инициативи, ще бъдат не само полезни, но и настина интересни за ИТ обществото на България.

Екипът на DEV.BG
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435

Хубава идея, ама едно нещо ми убягва. Информацията за фирмите от какви източници е. Как ще се определя доколко е достоверна? Примерно влиза шефа на фирмата и редактира текста и лошите неща ги заменя с възхваления и това колко са страхотни?
Активен

Иван Енев

  • Гост

За мен формата на http://bgrabotodatel.com е по-добър.
Активен

devbg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Източниците са най-вече хора които по един или друг начин са били свързани с тези фирми и могаг да споделят информация продиктувана от личния им опит. Разбира се нищо не спира представител на някаква компания да промени информацията така, че да представи нещата по-хубави от реалността. В такъв случай обаче е по-вероятно да се появят 10 потребителя, които не са съгласни с написаното и да изложат това, което те смятат за вярно. Освен всичко - чиста пробра реклама не се толерира от нас и лесно може да бъде премахната.

Като цяло свободата от гледна точка на Wiki системата повдига въпроси. Но същите тези въпроси могат да бъдет отнесени и за верността на информацията на 99% от източниците в интернет. Дали това, което връща google след някакво търсене е вярно или просто субективно мнение на някого, дали това което намираме в Wikipedia е вярно или фантазия на потребителя въвел тази информация.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Моята фирма я няма при вас да се радвам ли ? :) хаха
не иначе добра идея RabotaBOT ми хареса като идея.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Твоята фирма чака да постнеш за нея!!! Моля, ако постваш (не е мой сайта, ама и аз ще чета евентуално де) - пиши на кирилица с по-малко правописни грешки - във Word и със спел+грамар чекинг, ако обичаш!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

тз аз на кирилица не пиша.
Активен

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions

тз аз на кирилица не пиша.
Много хубав навик.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

мда тука ги "цонвъртвам с цонвъртър" както се казва.
Активен

maka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Идеята е чудесна, макар че може би липсва елемента на bgrabotodatel.com... Честно казано под .dev.bg предполагам, че ще преобладават компании занимаващи се със software development, но те така и така са болшинството ;).  Признавам си че само набързо прегледах списъка и това ми се наби в очи, липсват примерно някои консултантски фирми и такива фокусирани върху мрежи и комуникации(може би с изключение на cnsys), но пък има време и хора оттам да постнат по нещо... Примерно ми липсват телелинк, а те са ми фаворит в критерия за най-бързо развитие на новосъздадена фирма... ;)
Активен