Здравейте колеги, предлагам тук в тази тема да коментираме новините около съвременните изследвания и открития във физиката.Мисля че няма смисъл да се отваря всеки път тема.Така всичко ще си е събрано на едно място.Та нека да започнем с един много актуален въпрос за дискутиране: "Ускорителя на частици полза или вреда
" Едни коментират темата: "има си и плюсове и минуси" ,други са "за" , а трети пък вместо ускорителя го наричат "заличителя"
,това в кръга на шегата разбира се.Интересното е неочакванато в случая: християнските и мюсюлманските духовници в България проявиха толерантност към научната заигравка с божествените сили. Представители на двете най-големи вероизповедания – православието и мюсюлманството обявиха пред “Всеки ден”, че не се притесняват от научните опити и обясниха, че няма как науката да подкопае религията и вярата.От физична гледна точка
Големият адронен колайдер, в който се провеждат експериментите, е монтиран в гигантски 27 километра дълъг тунел на дълбочина 100 метра под земята в ЦЕРН (Швейцария). Целта му е да ускори снопове от частици почти до скоростта на светлината, а после да ги сблъска, пресъздавайки за кратко условията, съществували след “Големия взрив“, създал Вселената преди 13,7 милиарда години. За да се пресъздадат условията, при които се е получил Големият взрив, преди няколко дни съоръжението бе охладено до минус 271.3 градуса по Целзий, което е само с 1.9 градуса над абсолютната нула. За създаването на Големият колайдер бяха необходими почти 20 години, 6 милиарда швейцарски франка и екип от 5 000 учени. Предмет на изучаване от учените ще са последствията от стълкновенията на протони.
Според българския учен от ЦЕРН Лендър Литов чрез еспериментите в колайдера може да се отворят пространствени проходи към паралени вселени. През тях обаче няма да могат да минават хора, както се случва в известния филм “Старгейт” например. Възможно е между измеренията да преминат само елементарни частици.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Вестник "Ди Велт" помести статия за женевския ускорител на частици от лабораторията в Церн, в която защитава тезата, че науката не може и едва ли някога ще е способна да отговори на всички въпроси.Големият адронен ускорител в Церн, определян като най-големият научен експеримент в историята на човечеството, съдържа в себе си потенциала да разкрие много дълбоко в природата на човека залегнали причинно-следствени връзки за произхода на човека, за климата, както и по немалко философско-религиозни въпроси.
Това е и причината, поради която мнозина определят огромната лаборатория в Женева като философска машина.
Който обаче следи експериментите в Церн
Командната зала с големи очаквания, неминуемо ще бъде разочарован. Учените там няма да могат при никакви обстоятелства да дадат доказателство за съществуването на Бог, например. Въпреки, че Нобеловият лауреат по физика Леон Ледерман още преди години говореше за "божествената частица", той по-скоро искаше да подчертае, колко фундаментално важни за човечеството са тези експерименти. Ако въпросната частица бъде доказана, това тотално ще промени света на физиката. В противен случай обаче физиците ще трябва да се примирят с факта, че тяхната световна формула не е валидна вече.
При това изразът "световна формула" също е доста претенциозен. Но дори частицата да бъде доказана, това нито ще даде отговори на всички отворени въпроси, нито ще може да докаже съществуването на Бог. От друга страна е разбираемо поведението на учените, които съзнават, колко по-безинтересно за широките маси би прозвучало едно студено и професионално обяснение за това, че благодарение на тези експерименти те биха могли да обяснят редица неизвестни до днес неща из областта на науката. Предизвикателството е наистина голямо, още повече че големи умове като Айнщайн вече са усетили вкуса на провала в тази насока. С тази формула обаче при никакви обстоятелства няма да разберем, откъде идваме и накъде отиваме. Всеки отговор на важен въпрос поражда поне дузина нови въпроси. И така до безкрай. Знанието расте, но незнанието расте с още по-голяма скорост.
В света на микрокосмоса това става още по-ясно. Учените откриха атома и се запитаха, от какво се състои той. Отговорът е от протони и неутрони. Добре, от какво обаче са съставени протоните и неутроните? И на това науката вече има отговор благодарение на множество експерименти - те са съставени от кваркове. А кварковете? И така нататък до безкрайност.
Още отсега обаче става ясно, че новият ускорител от Церн за дълги години ще остане най-големият ускорител в света - поради технически и финансови причини. С други думи налице е и една техническа граница на познанието. Може би женевската философска машина ще се превърне в символ за ограничените възможности на човешкото познание.