argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Бизнес Информационни Технологии  (Прочетена 6307 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Днес прочетох, че ФМИ предлага през новата учебна година една нова специалност, а именно "Бизнес Информационни Технологии"

http://fmi-plovdiv.org/index.jsp?id=849&ln=1

Какво мислите за тази специалност?

По-късно (сега съм на работа) ще дам и моето мнение.
Активен

rnedelchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117
  • "Get a GREP on yourself!"
    • http://rallybulgaria.com
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #1 -: 22.04.2009, 14:08:44 »

Специалността е супер според мен :-)

Възникна друг въпрос от моя страна. Според вас дали ще е възможно да се осъществи прехвърляне примерно от Информатика към Бизнес Информационни Технологии ?!

Поздравления от мен за новата специалност  :bravo:

Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #2 -: 22.04.2009, 16:33:39 »

а ве по добре не се мести :Д
Активен

Владислав

  • Гост
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #3 -: 22.04.2009, 16:36:59 »

rnedelchev, какво не ти харесва в информатиката та искаш да се местиш? Като гледам какви дисциплини се учат в тая нова специалност ще излезеш нещо средно между програмист и секретарка  :hihi: ! Защо не се направи специалност Софтуерно инжинерство например?
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #4 -: 22.04.2009, 17:08:20 »

Всъщност тази специалност (поне на теория) подготвя хора, които после да се реализират в направлението Professional Services.

Казано с думи прости - това са хората, които разбират и от програмиране и от бизнес. Тези хора са изключително важни (и много добре платени) когато стане въпрос да се интегрира сложно софтуерно решение при клиента. Сложното идва не точно от интеграцията (инсталирането), а по-скоро при customize-ването на софтуерното решение, т.е. крайният solution да върши точно това, което иска клиента. За целта човек трябва да познава отлично продукта, да разбира от прорамиране, да разбира изискванията на клиента, да разбира бизнес логиката, която стои зад софтуерното решение, да има добри комуникативни и презентаторски умения... и разбира се още много неща. Конкретните длъжности в сферата на Professional Services могат да варират като име: system manager, software manager, solution engineer, solution architect, technical consultant...

В България понятието Professional Services тепърва има да се развива. От няколко години вече има фирми и в България, които наемат хора с такъв профил (например Bianor Services за международните проекти на финландската Comptel Corporation), заплатите са отлични, натоварването е по-леко, отколкото на редовия програмист... общо взето работа, която си заслужава да се работи.

Аз така виждам нещата с тази специалност, което разбира се не пречи човек да се реализира и като редови програмист. Също отличен избор на фона на българската икономика.
« Последна редакция: 22.04.2009, 17:16:26 от Иван Давидов »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #5 -: 22.04.2009, 21:03:23 »

Прехвърляне не би могло, според мен, освен отново от 1-ви курс, защото са доста различни учебните планове!

Обаче, точен отговор ще дадат в учебен отдел или в деканата!
« Последна редакция: 22.04.2009, 21:11:57 от Светослав Енков »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #6 -: 22.04.2009, 22:41:47 »

Ама ... на сайта има специалности, подробни учебни планове по години и триместри за цялото следване и по една много хубава страничка са всяка дисциплина? ? ? ? ?


Ааааааалелуя!!!
Активен

rnedelchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117
  • "Get a GREP on yourself!"
    • http://rallybulgaria.com
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #7 -: 23.04.2009, 11:11:56 »

Само информативно попитах как става прехвърлянето, тъй като съм студент и в друг университет  8-)
Активен

ldbl

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #8 -: 05.06.2009, 17:01:28 »

А как да разбера колко бройки редовно и задочно има за тази специалност.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #9 -: 06.06.2009, 09:12:07 »

В КСК Справочника обикновено има и бройките!
Активен

NakOneFire

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #10 -: 07.06.2009, 10:34:06 »

Понеже е нова специалността може ли да попитам за "Бизнес информационни технологии" кои програмни езици ще се изучават, защото в "Информатика" по "програмиране" се изучава С++, а в учебния план не е упоменато. Благодаря.
... ако може и отговор на ЛС ще сам много благодарен.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #11 -: 07.06.2009, 17:16:27 »

Понеже е нова специалността може ли да попитам за "Бизнес информационни технологии" кои програмни езици ще се изучават, защото в "Информатика" по "програмиране" се изучава С++, а в учебния план не е упоменато. Благодаря.
... ако може и отговор на ЛС ще сам много благодарен.
пич по програмиране се учи на C++ да ама в 3ти курс учиш и Java в 4ти учиш и C# (.NET ) тъй че тва че в първи се учи C++ не е показателно за нищо. Предполагам и другата програма ще е нещо подобно
Активен

Boyana89

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #12 -: 18.06.2009, 16:14:04 »

Смятам че може да се запише като 2-ра специалност, но от кой курс става? Може ли сега като завърша 1-ви курс Информатика да запиша и БИТ - задочно и какъв успех ми трябва ?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #13 -: 20.06.2009, 21:53:51 »

Смятам че може да се запише като 2-ра специалност, но от кой курс става? Може ли сега като завърша 1-ви курс Информатика да запиша и БИТ - задочно и какъв успех ми трябва ?

Едно време можеше да запишеш още докато учиш информатика още в 2ри или 3ти или4 ти курс да запишеш ввсякаква 2ра специалност в ФМИ без изпити редовно. Примерно аз записах МИ в 3ти курс и бях редовно обучение даже :)

Тъй че директно говори с ненка :)
Активен

emporio

  • Гост
Re:Бизнес Информационни Технологии
« Отговор #14 -: 21.08.2009, 17:24:40 »

имам въпрос относно прехвърляне от задочно в редовно тази специалност как може да стане не желая да уча задочно  :cry: :cry:
Активен