argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Проверка на оценки  (Прочетена 7565 пъти)

Александра Петрова

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Проверка на оценки
« -: 12.09.2009, 13:54:53 »

Драги ми колеги,

Не знам какво трябва да се случи, че всеки студент на Пловдивки Университет "Паисий Хилендрарски" да може да провери ВСИЧКИ оценки от ВСИЧКИ семестри!!!
Не знам какви администратори работят и откъде черпят информация, но преди няколко века хората са комуникирали много по-успешно и по-бързо!!!
Темата е отворена, както знаете. Моля, пишете своето мнение, за да разбера дали само аз мисля така. ;)

Благодаря!

Искрено Ваша,

Александра Петрова

Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проверка на оценки
« Отговор #1 -: 14.09.2009, 17:01:41 »

Трябва да се случи студентът да отиде при инспекторката на неговата специалност и да попита. Толкоз.

Всъщност темата няма как да е отворена и хората да казват дали мислят като вас, след като вие самата не сте написали всъщност за какво става въпрос и вие самата какво всъщност мислите. Е, освен абсолютно неадекватното изказване за комуникациите в исторически план.

Впрочем, темата на всичко отгоре е и в грешен раздел. Беше, всъщност.
Активен
Физически Факултет

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Проверка на оценки
« Отговор #2 -: 14.09.2009, 19:53:40 »

Цитат
Трябва да се случи студентът да отиде при инспекторката на неговата специалност и да попита. Толкоз.

Ама колко било просто, как пък да не се сети колегата да попита инспекторката. :-D  :drunk: :-D
............и тя да му отговори любезно
Разбира се възможно е да не му отговори по телефона, а като пристигне в университета тя да е в отпуск.
За какво ни е тогава система.
Пък и за какво ни е форум тогава.
Или пък някои искат именно това, да превърнат форума в отражение на университета.




-------------------------------------------------------------------------------------------------------
п р о с т о   с е    з а я ж д а м             :evil:  :evil:  :evil:
« Последна редакция: 15.09.2009, 09:54:35 от Стефан Николов »
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проверка на оценки
« Отговор #3 -: 15.09.2009, 10:04:59 »

Чай ся, въпроса не беше как да стане бързо, лесно и без да си излизаш от вкъщи.  Въпроса беше "Как". Аз навремето се разкарвах до Университета за всяко нещо - почти два часа и билетчета само за да разбереш, че оценката за изпита/програмата за семестъра/разписанието на изпитите още не е излязла/о. И дори успях да завърша. Иначе е много лесно да се уреди всичко да става силно автоматизирано, лесно, бързо и по интернет. Само трябва семестриалните такси да се увеличат. Примерно двойно. Поне. Тогава ще си наемем пет нови служители, на които само това ще им е работата и всичко ще е перфектно. Докато работата се върши между другото от хора, които си имат и друга работа (и не получават допълнителни пари за допълнителната работа) - това ще е. Тъжно, неприятно (и за нас също), но...
Активен
Физически Факултет

danito89

  • Гост
Re:Проверка на оценки
« Отговор #4 -: 18.09.2009, 13:04:36 »

Съгласна съм  с някой неща но с други не.По лесно е да си видиш оценките в сайта няма пари за тая работа по лесно е да се обадиж да питаш нямат време или нещо потомно само и само да се разкарваш.Аз съм от Пловдив и една разходка не ми пречи но мн колеги са в такива градчета ,че няма как да дойдат ако го направят им идва много трудно.Има ме сайт но не за пълно улеснение дано някой ден стане за пълно...
Активен

Everlast

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 253
Re:Проверка на оценки
« Отговор #5 -: 18.09.2009, 23:09:29 »

А в страни като Дания (ако не се лъжа...) където висшето образование е почти без пари, да не би да нямат администрация. Защо да плащам повече за нещо, което не е сигурно дали ще получа  :wink:
Активен
Я - солдат, недоношенный ребенок войны...

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проверка на оценки
« Отговор #6 -: 19.09.2009, 18:17:36 »

Безплатен обяд няма. Безплатно образование - също. То може само да бъде финансирано в една или друга степен от държавата или спонсори. При нас общата издръжка на един студент (държавна субсидия плюс семестриални такси) е в пъти по-малка от разните там Дании, Германии и прочее лайняни местенца с "безплатно" висше. Не е въпроса кой какво иска, а какво може. Аз взимам по един нов уред (мизерен при това) на две-три години само за да има смислено обучение на студентите, половината уреди които поддържам (като дори нямам гаечни ключове и свестни отверки) са по-стари от мен, а вие искате перфектна информационна система.  :roll: Вие и в момента реално получавате повече, отколкото плащате (това включва и държавната субсидия).
Активен
Физически Факултет

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Проверка на оценки
« Отговор #7 -: 19.09.2009, 20:47:01 »

Стефане, не е така, системата е готова, просто не се въвеждат данните навреме. Или изобщо не се въвеждат. Мисля че или трябва да се задължат инспекторките да ги въвеждат навреме или да се направи преподавателите да си ги въвеждаме самите ние.

Все пак толкоз много обикновени училища, с хроничен недостиг на средства, въведоха електронни дневници, СМС известяване за оценки и др...
Активен

danito89

  • Гост
Re:Проверка на оценки
« Отговор #8 -: 19.09.2009, 22:28:39 »

Съгласна съм със Светослав когато бях 12 клас моето училище имаше сайт и информация да си провериш оценката по основните предмети те бяха 5 но знаех колко имах и на контролни и накласни а почти нямаше пари бях ме се събрали колегтив.А ако се обясни на някои студенти биха помогнали.Лично аз ако мога ще въвеждам поне за мойта специалност нещата няма никакъв проблем.Просто някои хора не си вършът работа видях и се убедих вече...
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проверка на оценки
« Отговор #9 -: 21.09.2009, 21:51:54 »

Ми добре де, пак опираме до същата история - някой трябва да свърши работата. И все същата история - не е ясно кой отговаря, кой е трябвало да я свърши, на кого ще вменят още една работа (а първоначалното въвеждане си е бая работа)
Активен
Физически Факултет

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев
Re:Проверка на оценки
« Отговор #10 -: 21.09.2009, 22:03:07 »

Ако няма хора от администрацията на ПУ, който да въвежда оценките, тогава да се намерят няколко доброволци от студентите, на които да се повери тази задача! Има колеги, които с удоволствие биха помогнали с нещо на системата и мрежата на ПУ щом няма достатъчно хора и съм сигурен, че биха го направили безплатно! Има доста неща върху, които може да се работи в помощ на студентите (аз лично работя върху едно такова безплатно, макар да е тестово засега), като не е неоходимо да са ангажирани само администратори, важното е самите студенти да проявят интерес да направят нещо полезно. Лошото е, че са малко тези колеги, които биха поели някаква отговорност и биха се решили на нещо, защото повечето са свикнали да получават всичко на готово. Точно затова се опасявам, че и моят проект няма да потръгне много, но дано да греша! :)
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

Стоян Спасов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Проверка на оценки
« Отговор #11 -: 21.09.2009, 22:25:04 »

Абе въвеждането си е доста къртовски труд, малко биха се наели, да не говорим че всичко ще им се стовари на главата ако някоя оценка е объркана.

Аз лично бих се наел да помогна с вкарването на имена, егн и т.н. Но моето мнение е че преподавателите трябва да вкарват оценките след всеки изпит който провеждат, в крайна сметка ако не се оставя работата все за утре и да се натрупва, няма да е чак толкоз много работа да го вършат това. Няколко часа след всеки изпит най много.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Проверка на оценки
« Отговор #12 -: 22.09.2009, 20:41:26 »

Имена, ЕГН, студентски статус - са си въведени в информационната система още при записването ви за студенти. И от МОН постоянно искат справки и отчети и колегите от УИЦ, занимаващи се със системата, постоянно се ядосват, че инспекторките не въвеждат редовно данните (айде, оценките не са толкова важни за тия отчети, ама прекъснали, записали, отписани, брой студенти в курс се изискват). А и накрая при правенето на дипломите тия данни се взимат от системата и се въвеждат на юруш!

Не обвинявам инспекторките, с тях се разбирам прекрасно, имат си прекалено много задачи за вършене. Аз лично съм готов да си въвеждам моите (на изпитаните от мен студенти) оценки. Но остава въпроса с оторизация, права на достъп и др. Все пак инспекторките ползват специална програма и са от мрежата на Университета. Споко, програмист съм и знам че тези неща са преодолими...
Активен

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев
Re:Проверка на оценки
« Отговор #13 -: 22.09.2009, 21:13:25 »

Ами тогава да се направи така, че всеки преподавател да има достъп до програмaта и да си въвежда оценките. По този начин няма да се натоварват инспекторките и със сигурност информацията ще се качва много по-бързо! Отделен в въпросът на колко от преподавателите ще им е приятно да качват и оценки, като се има предвид, че понякога дори една проверка на изпит им отнема доста над допустимото време.
П.П. За системата не знам, но в профила от Фокус регистрацията ми пише, че съм факултет ФМИ, а аз съм във ФИСН!
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Проверка на оценки
« Отговор #14 -: 22.09.2009, 21:37:42 »


Цитат
Ами тогава да се направи така, че всеки преподавател да има достъп до програмaта и да си въвежда оценките. По този начин няма да се натоварват инспекторките и със сигурност информацията ще се качва много по-бързо! Отделен в въпросът на колко от преподавателите ще им е приятно да качват и оценки, като се има предвид, че понякога дори една проверка на изпит им отнема доста над допустимото време.

Така ставало някъде, но при нас едва ли близките 5 години.
Иначе аз съм против оценките, вкарани в системата да имат силата на тези вписани в хартиените изпитни протоколи при инспекторките.Не, че и там не стават грешки, но най-вече те са правени от преподавателите.
В момента качването на оценките има само оповестително действие, и всякакви технически грешки при качването им няма никакво последствие.Още повече, че в момента оценките в дипломата се преписват от документацията във факултетна канцелария, не от системата.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проверка на оценки
« Отговор #15 -: 23.09.2009, 09:57:07 »

Аз щях да пиша оня ден, ама ми изтече часът във форума и не стана, пък после нямах време тепърва пак да пиша. Както и да е, ето с няколко думи:
Не може студенти да внасят оценки, защото става въпрос за оторизации, право на достъп и прочее. Как го виждате да се даде на студент право на достъп до оценките на студентите?
Някои преподаватели не могат да си пуснат компютъра, вие очаквате да влизат в системи с отороизация и да боравят с тях, при това за нещо важно и отговорно каквото са оценките?
Някои преподаватели още нямат служебни компютри, впрочем. Откъде точно да ги вкарват тези оценки? Или да се трупат по 3-4 на опашка при някоя секретарка?
А как да внесем старите оценки в системата? Имаме хиляди студенти с десетки оценки. Наскоро като обработвах резултатите от състезанието ни по физика, макар че си бях направил схема и бяха под 200 души само с по една оценка, пак ми отне няколко часа. Освен всичко на всеки 20тина оценки трябва да се спираш и да си ги проверяваш за по сигурно.
Впрочем, инспекторките си имат доста работа и извън приемните часове. Ако можеше електронната система да замести харитената щеше да е ОК, но още доста време ще трябва да се поддържат и физически архиви (включително и по законови причини). Е, втора система значи двоен труд, грубо казано.
Активен
Физически Факултет

Lady_in_Black

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
  • Just keep on laughing!
Re:Проверка на оценки
« Отговор #16 -: 23.09.2009, 23:36:16 »

Ако няма хора от администрацията на ПУ, който да въвежда оценките, тогава да се намерят няколко доброволци от студентите, на които да се повери тази задача! Има колеги, които с удоволствие биха помогнали с нещо на системата и мрежата на ПУ щом няма достатъчно хора и съм сигурен, че биха го направили безплатно! Има доста неща върху, които може да се работи в помощ на студентите (аз лично работя върху едно такова безплатно, макар да е тестово засега), като не е неоходимо да са ангажирани само администратори, важното е самите студенти да проявят интерес да направят нещо полезно. Лошото е, че са малко тези колеги, които биха поели някаква отговорност и биха се решили на нещо, защото повечето са свикнали да получават всичко на готово. Точно затова се опасявам, че и моят проект няма да потръгне много, но дано да греша! :)
Аз от сега да си кажа, че ако се направи нещо подобно с удоволствие бих се потрудила малко. Разбирам че не е много вероятно и възможно, но ако има нещо, обаждайте се  :hug:
Активен
Стреми се към звездите! Може и да не ги достигнеш, но ще се научиш да летиш!

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проверка на оценки
« Отговор #17 -: 24.09.2009, 16:29:30 »

Как виждате да допуснат студент до оценките на студентите? Не става въпрос дали може да се има доверие на един или друг конкретен човек. Просто няма начин.
Активен
Физически Факултет

Стоян Спасов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Проверка на оценки
« Отговор #18 -: 24.09.2009, 23:23:18 »

А защо не ? Но наистина ще трябва така да се подходи към нещата, че при съзнателно направена грешка или разпространена информация да им се търси отговорност и т.н. още повече както някой спомена това поне за момента е с чисто информативна цел, за удобство на самите студенти и реално няма никаква тежест върху ралните оценки от изпитите.
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Проверка на оценки
« Отговор #19 -: 25.09.2009, 09:11:19 »

Ще стане работата малко като с онези студенти, които разпределят колегите си по общежитията, приемат докувменти за стипендии и т.н.
Все неща, които доказват, че дори и да има елемент на савоуправление просто студентите меко казано не се справят по-добре от останалата администрация.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание