argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Проблем с WiFi?  (Прочетена 10873 пъти)

Иван Илиев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
  • Лингвистика с ИТ (английски и френски) IV курс
    • Facebook
Проблем с WiFi?
« -: 14.09.2009, 18:30:54 »

Бях в ректората и се опитах да се свържа към безжичната мрежа "eduroam",  обаче ми извади следнобо съобщение когато се свързах "Windows was unable to find a certificate to log you on to the network." ????????? Как да отстраня проблема? Регистрирах се в мрежата Фокус и имам потребителско име и парола за достъп до WiFi мрежата.
« Последна редакция: 09.10.2009, 12:10:37 от Стефан Николов »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #1 -: 14.09.2009, 18:34:51 »

Оторизацията в Eduroam е без сертификат и тази опция трябва да се изключи. Прегледай инструкциите на адрес http://eduroam.uni-plovdiv.bg

Ако не тръгне - пиши!
Активен

Иван Илиев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
  • Лингвистика с ИТ (английски и френски) IV курс
    • Facebook
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #2 -: 14.09.2009, 18:42:22 »

http://web.uni-plovdiv.bg/victorivanov/downloads/Artwork/Eduroam/eduroam_connection_instructionxp.pdf

Това ли трябва да направя ? И също да те питам, веднъж като направя тия настройки и ми тръгне евентуално интернета на Eduroam, после понеже в къщи си ползвам друг WiFi трябва ли да връщам настройките, който съм направил за да ползвам Eduroam?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #3 -: 14.09.2009, 19:24:23 »

Ако операционната ти система е Windows XP - да, това са правилните инструкции. За вкъщи - няма проблеми, то си има различни профили така че когато си вкъщи ползваш интернет оттам, когато си в ПУ или другаде по света в някое уни - Eduroam.
Активен

Anonymous

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
  • Cause success can suck sometime
    • FaceBook
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #4 -: 28.09.2009, 20:30:39 »

искам да попитам какъв е паса за безплатния интернет, днеска се опитах да влезна и искаше парола
Активен
facebook.com/plovdiv

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #5 -: 28.09.2009, 20:54:20 »

паса си намери сам/сама тук: http://eduroam.uni-plovdiv.bg
:-X
Активен

ShikeraBoss

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
  • Медицинска Биология
    • http://www.vbox7.com/play:af0fe4b5
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #6 -: 06.10.2009, 21:30:15 »

Искам да попитам как мога да ползвам WiFi през телефона(нокия 5800).Имам регистрация в фокус но като се конектвам ми дава грешка директно и не ми дава да пиша pass или нещо др.Телефона ми използва Symbian OS.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #7 -: 06.10.2009, 21:34:07 »

За Symbian не сме подготвили ръководство, понеже то би било специфично за различните телефони. Това, което трябва да се настрои към точката за достъп е следното:
Wireless standart: 802.11b/g
SSID: eduroam
Authentication: 802.1x (WPA2/AES)
Username: <focus_username>@uni-plovdiv.bg
Password: <focus_password>
Supported EAP types: TLS, TTLS, PEAP
Tunneled authentication: MSCHAPv2, MSCHAP, CHAP, PAP, GTC
Както виждате потребителското име и парола се въвеждат в настройките, така че то няма да пита за тях.

Успех

п.с: ще се радвам да споделите опит след успешен/неуспешен опит
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #8 -: 07.10.2009, 10:53:05 »

Откакто спира токът в Понеделник, eduroam съвсем го няма. Изобщо не се хваща като сигнал. Пък аз съм точно в центъра на Ректората, не е да кажеш да съм далеч от точката за достъп. Макар че може и това да е станало, аз и досега не бях с най-силния възможен сигнал, но все пак имаше. Сега и това го няма. Ловя някакви RuenNetwork и DipseilLab, които винаги си ги е имало, впрочем.

ПП Освен това днес от половин час и проксито ми не върви. Само университеските сайтове успявам да отворя, а дори и този форум ми се бави порядъчно много. Я, току-що се оправи. Я, докато си довърша поста пак се прецака. И пак тръгна. Всичко това се случва в рамките на около 30 минути.

ППП Така и така съм тръгнал да се оплаквам, от доста време (пролетта) имам следния проблем - когато се връзвам към мрежата на ПУ през проксито, независимо дали през безжичната мрежа (докато я имаше в такава версия, сега с eduroam не ползвам проксито и нямам проблем) или през кабела в кабинета, рано или късно (т.е. не веднага, но гарантирано до час-два по някое време) излиза съобщение за системна грешка за Generic host process, един от svchost.exe процесите се бъгва, след което всяка програма, която не е била стартирана преди съобщението, губи възможности да пуска звук. Уинамп, мозила (при отваряне на контнент със звук). Освен това и уайърлеса ми се прецаква. Съобщението е в духа на "нещо друго ти контролира безжичната карта, не ти ли иде да се гръмнеш, а?" Проблемът става само и единствено в ПУ, когато мина през проксито. Пробвал съм варианти само с безжична връзка, само с жична връзка, с двете връзки едновременно - няма разлика, рано или късно изниква едно и също. Откакто подкарах eduroam спря, но тези дни поради липсата му, пак се сблъсквам с него.
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #9 -: 07.10.2009, 11:04:59 »

Откакто спира токът в Понеделник, eduroam съвсем го няма. Изобщо не се хваща като сигнал. Пък аз съм точно в центъра на Ректората, не е да кажеш да съм далеч от точката за достъп. Макар че може и това да е станало, аз и досега не бях с най-силния възможен сигнал, но все пак имаше. Сега и това го няма. Ловя някакви RuenNetwork и DipseilLab, които винаги си ги е имало, впрочем.
Мда проблема ми е известен. Спирането на тока за е омазало нещата. Ако искаш разходи се и рестартирай антените, списък има на http://eduroam.uni-plovdiv.bg. Моля те пиши инфо.

ПП Освен това днес от половин час и проксито ми не върви. Само университеските сайтове успявам да отворя, а дори и този форум ми се бави порядъчно много. Я, току-що се оправи. Я, докато си довърша поста пак се прецака. И пак тръгна. Всичко това се случва в рамките на около 30 минути.
Преди малко имаше прекъсване на външната линия, за което ще пиша по-късно. Историята е много дълга и тя започва така:
http://forums.acad.bg/viewtopic.php?f=44&t=280

ППП Така и така съм тръгнал да се оплаквам, от доста време (пролетта) имам следния проблем - когато се връзвам към мрежата на ПУ през проксито, независимо дали през безжичната мрежа (докато я имаше в такава версия, сега с eduroam не ползвам проксито и нямам проблем) или през кабела в кабинета, рано или късно (т.е. не веднага, но гарантирано до час-два по някое време) излиза съобщение за системна грешка за Generic host process, един от svchost.exe процесите се бъгва, след което всяка програма, която не е била стартирана преди съобщението, губи възможности да пуска звук. Уинамп, мозила (при отваряне на контнент със звук). Освен това и уайърлеса ми се прецаква. Съобщението е в духа на "нещо друго ти контролира безжичната карта, не ти ли иде да се гръмнеш, а?" Проблемът става само и единствено в ПУ, когато мина през проксито. Пробвал съм варианти само с безжична връзка, само с жична връзка, с двете връзки едновременно - няма разлика, рано или късно изниква едно и също. Откакто подкарах eduroam спря, но тези дни поради липсата му, пак се сблъсквам с него.
Интересно, но нямам никакво обяснение. Windows понякога има собствено виждане за нещата.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #10 -: 07.10.2009, 11:53:28 »

Мда проблема ми е известен. Спирането на тока за е омазало нещата. Ако искаш разходи се и рестартирай антените, списък има на http://eduroam.uni-plovdiv.bg. Моля те пиши инфо.

Как се рестартира антена? Пък и тая под моя прозорец (от която май ми идва сигнала) е нависочко. И под нея редовно има паркирана кола (и в момента е така), та дори и да си намеря стълба, ще имам малко проблеми. Антените по кабинетите не може ли да си ги рестартират обитателите им?
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #11 -: 07.10.2009, 13:12:34 »

Отиди до стаята и я при от тока и отново пусни.
Ако ли не, кажи ми кой номер е и аз ще я рестартирам отдалечено.

Нещата с мрежата се постабилизират, но ще пиша по-късно.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #12 -: 08.10.2009, 19:09:38 »

И аз днес успях да се свържа с новата система (по указанията дадени по-горе за Виста  :wink:) и съм много доволен  :D. Значи вече няма прокси ала-бала и работят всички браузери, много интересно как си бачкат без да ги пипаме допълнително. Със старото прокси - uni-plovdiv.bg каква е съдбата - да го триеме ли?  :wink:
П.П. Още едно въпросче - поотношение на трафика- ограниченията остават ли в сила?
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #13 -: 08.10.2009, 20:41:08 »

Потвърждавам мизериите с отказ да се приеме сертификат, като проблемът е главно под ХР СП3, Вистата е по-добре.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #14 -: 08.10.2009, 21:22:39 »

П.П. Още едно въпросче - поотношение на трафика- ограниченията остават ли в сила?
Не, няма ограничения по трафик от доста време. При eduroam гарантирано няма, освен ако се появявт поради претоварване на точката за достъп, но до сега няма такива изгледи.

Потвърждавам мизериите с отказ да се приеме сертификат, като проблемът е главно под ХР СП3, Вистата е по-добре.
eduroam не се ползва със сертификат, проблема вероятно се дължи на неправилна конфигурация. За повече инфо за настройките тук: http://eduroam.uni-plovdiv.bg
Активен

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #15 -: 08.10.2009, 21:57:37 »

Не съм се изразил точно, имах предвид т. 8 и 9 от инструкциите за ХР. Въвеждам потреб. име и парола, както е указано, опитва се дълго време да удостовери и после се отказва.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #16 -: 08.10.2009, 22:58:24 »

Така като гледам на пръв поглед има разминаване в точка 4 в настройките на ХР - методът на "автентикацията" е даден грешно - WPA2/ WPA и май онова там TKIP ще трябва да си е като при нас ( с вистите  :-D ) AES. Въобще - направи го по картинката- не по дадения текст.
И още нещо това EDUROAM с неговата настройка на мрежовия профил може ли да ми обърка нещата - в смисъл като попадна на друга мрежа? Засега няма дертове, ама знае ли човек?
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #17 -: 09.10.2009, 07:53:14 »

Не съм се изразил точно, имах предвид т. 8 и 9 от инструкциите за ХР. Въвеждам потреб. име и парола, както е указано, опитва се дълго време да удостовери и после се отказва.
Ако са спазени точно указанията във въпросния файл и все още има проблем с оторизацията, това може да се дължи на:
1) неинициализирана парола, решение: Фокус потребителите, регистрирани преди 12.07.2009, трябва да инициализират регистрацията си чрез еднократно включване в системата оттук: Login focus;
2) Грешно кеширане в Windows, решението е да се изтрият eduroam настройките и да се конфигурират наново с указанията от въпросния файл;
3) Проблем с точката за достъп. Макар и малко вероятно, възможно е все пак точката за достъп която ползвате да няма коректна мрежова свързаност до сървъра. Това понякога се случва, ако спре тока и нещата не тръгнат нормално. В тези случаи обаче с колегите взимаме бързи мерки. Това е най-малко вероятното от трите причини.

Така като гледам на пръв поглед има разминаване в точка 4 в настройките на ХР - методът на "автентикацията" е даден грешно - WPA2/ WPA и май онова там TKIP ще трябва да си е като при нас ( с вистите  :-D ) AES. Въобще - направи го по картинката- не по дадения текст.
И още нещо това EDUROAM с неговата настройка на мрежовия профил може ли да ми обърка нещата - в смисъл като попадна на друга мрежа? Засега няма дертове, ама знае ли човек?
Благодаря за информацията. Ще помоля колегата да корегира файла и качи обновена версия. Трябва да е WPA2 и AES. Профила с настройки за eduroam няма как да ти попречи на останалите настройки, освен ако там където се ползва мрежата по случайност не е със SSID отново eduroam, без да е част от eduroam инфраструктурата.
Активен

sidewinder

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #18 -: 09.10.2009, 11:23:53 »

Да! Съжалявам за неудобството. Станало е заради многото актуализации и промени на времето, когато решавахме каква да е криптировката. Сега е коригирано.
Активен
I·M·A·G·I·N·A·T·I·O·N
sidewinder.freehostia.com

Калински

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 520
  • Екология на БТП
Re:Проблем с WiFi ?
« Отговор #19 -: 09.10.2009, 11:58:12 »

При мен WPA2 и AES липсват като опции :-(

Ето какво имам като опции:
Network Authentication - Open/Shared
Data Encryption - WEP/Disabled

Изтеглих и инсталирах WPA2 Support, но нищо не се промени :?

Това суфтуерен проблем ли е или трябва нова wi-fi карта да си купя?
Активен