argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Родопи: прекосяване на р. Сушица  (Прочетена 1112 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Вчера с Ники успяхме да реализираме успешно плана с прекосяването на река Сушица. Ето плана ни накратко.

Етап 1. В 7:30 потеглихме от х. Марциханица надолу към реката и пещерите Хралупата и Ямата. Пътеката до там беше маркирана на места от пещерняците и сравнително добра. От Ямата до реката се ориентирахме единствено по BGtopoVJ, без която едва ли щяхме да стигнем до реката - огромни скали и отвеси ни деляха от реката. Пътеката през която ни преведе BGtopoVJ въобще не беле логичната, поне за мен. Последва радост на реката и преминаването й за награда.

Етап 2. От реката нагоре тръгнахме по хребета, в горната част на който вървяхме преди с Киро. Тук отново BGtopoVJ помогна при заобикалянето на някои скалисти препятствия. Скоро се сляхме в моята следа и нещата изглеждаха вече по-ясни. Имаше дори еуфория от успешното преминаване на Сушица. Този етап беше най-стръмния и доста се узорихме (поне аз). След врък Кечикая похапнахме и обмислихме в каква посока да се прибираме към х. Марциганица - през с. Мостово или към с. Югово. Избрахме първия вариант, като по ясен след залез.

Етап 3. От вр. Кечикая към с. Мостово (вече извън резервата Чеврената стена) имаше доста сечища и множество горски пътища. Малко се пообъркахме, но в крайна сметка стигнахме до с. Мостово, като пропуснехме минаването през м. Кръстова гора.

Етап 4. От с. Мостово към х. Марциганица вървяхме по асфалта до достигане на билото и оттам по черен път до хижата. Колата достигнахме в 20:00.

Ето и снимките, които направих: http://photo.argon.acad.bg/ksx/2009/rodopi-29
Снимките от неуспешното преминаване преди месеци са тук: http://photo.argon.acad.bg/ksx/2009/rodopi-13/
Активен

Стойчо

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 255
  • Политология\Маркетинг
Re:Родопи: прекосяване на р. Сушица
« Отговор #1 -: 30.12.2009, 15:03:17 »

Супер е било преходчето,трябваше да дойда...Снимките са прекрасни.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Родопи: прекосяване на р. Сушица
« Отговор #2 -: 30.12.2009, 16:54:35 »

Супер е било преходчето,трябваше да дойда...Снимките са прекрасни.

Имам страхотна мускулна треска... явно съм разредил планинските си преходи. Взимам си урок :)
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re:Родопи: прекосяване на р. Сушица
« Отговор #3 -: 04.01.2010, 00:29:13 »

Наско? Няма ли да съчетаеш туристическите си умения с малко геокешинг? Има скрит кеш малко под връх Червената стена има скрит кеш и на Белинташ. Близичко до местата които сте обикаляли. Аз с една приятелка ходихме да търсим кеша на Червената стена, но не тръгнахме от с. Добростан, като нормалните хора, а избрахме един 5 часов (8 км) маршрут (на отиване) от с. Бачково до кеша. Пътеката от Бачково до х. Марциганица... Доста се узорихме с тоя маршрут, а на връщане го взехме за 2 часа и половина, защото се стъмваше и бързахме да не замръкнем. Даже тичахме на връщане... Въпреки бързането не успяхме да изпреварим тъмното и последната 1/4 от пътя я извървяхме в абсолютна тъмнина. Добре че имах фенерче в мен, че не знам как щяхме да се спасяваме...

Аз от известно време си заснемам геокешинг приключенията на видео - можеш да ги гледаш тук: http://www.youtube.com/user/MrMollov

Клипчетата са подредени от долу на горе по хронологичен ред. Някои са разделени на 2 или 3 части, че YouTube не позволяват по-големи от 10 мин клипове. Мисля, че са интересни и забавни за гледане - ако искаш хвърли едно око. Клиповете от Червената стена и Белинташ не съм ги качил още, защото не съм ги монтирал още, но скоро ще ги кача и тях. И ако това не те запали по геокешинга - не знам кое. :)

Поздрави!
« Последна редакция: 04.01.2010, 00:30:47 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Родопи: прекосяване на р. Сушица
« Отговор #4 -: 04.01.2010, 18:11:28 »

Ами за геокешинг-а идеята е готина, но се пазя от зарибяване, понеже нямам екстра свободно време за светски забави. Засега на планина ходя за разходка и снимки... Специално за района на Сушица обаче не мисля, че нормален човек ще се забие там.

Маршрута, който описваш от Бачково до Марциганица е сериозен, над 1000 метра денивелация. Поздравления! Може някой ден да направим нещо заедно.
Активен