argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпрос  (Прочетена 2998 пъти)

Shlash

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Въпрос
« -: 11.08.2006, 16:46:27 »

Здравейте,
Аз не съм студент... нито кандидат-студент... аз съм ученик. Тази година ще съм в единадесети клас. Дори не съм в паралелка, свързана с информатиката - художник съм (е, поне някакво подобие на такъв), при това в СОУ, а не специализирано училище. Всъщност, дори и да бях в паралелка "Информатика", едва ли това щеше много да промени живота ми, предвид това, на какво ниво е образованието по въпросния предмет (тоест - слабо. Поне в моето училище).

За това пък проявявам интерес към компютрите още от девет годишен. За съжаление, от тогава до преди година и половина нямах щастието да имам компютър у дома, и както можете да се досетите - не съм научил много. Като бях на тринадесет се хвалих с това, че знам малко HTML пред наборите. ;) За щастие, за последната година и половина научих наистина много  - Вече 13месеца използвам UNIX подобни системи (през последните осем се любувам на FreeBSD), което за мен си е постижение, ако трябва да се сравнявам с други мои връсници. И разбира се, както може би всеки един, докоснал се до света на Свободния софтуер и софтуера с отворен код, аз проявих интерес към програмирането.

Тук вече става лошо. Поради лични причини, така да се каже, от пети до.. ъх.. девети клас бях зарязал ученето почти изцяло (за да бъда малко по-конкретен - попаднах в т.нар. "лоши компании"). Следователно и знанията ми по математика са...  нищожни. В момента разбира се си бия главата с два-три камъка, но това не е от съществено значение. Дори претърпях унижението да си взема учебник по математика за пети клас, за да започвам да наваксвам. Знаете - нещата в тази област са "навързани" - ако не знаеш числата - няма да можеш да събираш и изваждаш. Ако не можеш да събираш - няма да можеш да умножаваш и делиш. И прочие.
И искам да ви попитам... вие, като математици и програмисти, смятате ли, че въобще е възможно за следващите (има-няма) две години да наваксам изпуснатото и да стигна нивото на останалите кандидат студенти, чиито знания по математика са отлични? Зная, че в ПУ на изпита по информатика няма решаване на задачи (до колко това е правилен подход може да се спори, не съм достатъчно компетентен, за да изразя мнение, разбира се) но въпреки това, прегледах програмата и видях доста усилено изучаване на математика. А във ФМИ при СУ вече е "ад" - само примерните им кандидат студентски изпити карат стомаха ми да се свие ;).
В самото програмиране също се изисква математика. Разбира се, зависи какво точно правиш, но все пак са доста тясно свързани. Мисленето на математик, логиката на метематик доста помагат, в това се уверих сам.
Въпреки всичко, аз много искам да се науча да програмирам. Профисионално. Искам с това да си изкарвам хляба. Но ми е трудно да повярвам в себе си, трудно ми е да повярвам, че ще придобия това мислене на математик за толкова малко време.
Какво мислите? Дали е възможно да успея? Какво ще ме посъветвате - от къде да започна?

Ще съм благодарен за всяко компетентно мнение.
Благодаря.

П.С.
Извинявам се, ако съм нарушил някак правилата в тези форуми чрез въпроса си, който де факто няма много общо с ПУ като институция. Пиша тук, защото смятам евентуално да кандидаствам точно в ПУ. Не за друго - просто обичам Пловдив, макар и да съм от друг край на България.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Въпрос
« Отговор #1 -: 12.08.2006, 09:46:16 »

Споко! :)

Не се притеснявай, а смело навлизай в материята! Ако това ще те успокои, аз самият никога не съм се занимавал с ~BSD, т.е. абсолютно начинаещ съм => ти си по-напреднал в тази област, от мен!

Що се отнася до математиката, така като те слушчам (чета) мисля, че за година и половина - максимум две (може би и по-малко) ще навлезеш достатъчно в материята, за да кандидатстваш! А може до тогава да решиш да се пробваш на изпита по информатика - според мен е по-лесен!

За да видиш, че не си сам ще споделя нещо с теб, останалите да не четат: средния курс го завърших последен по успех в нашия клас и изобщо за потока от завършващи(!), учителката ми по математика ме беше обявила за "безамбициозен тип", а и родителите ми тогава не мислеха, че ще се справя на изпита! Но се справих! Влязох на четвърто(!) класиране, пак последен по успех!

Искам да кажа, че мнението на околните не е от особено значение, важна е личната мотивация! Аз исках, пробвах и успях! Такова нещо като лесни задачи или късмет в математиката няма, всико опира до това колко си се нахъсал предварително, за да се подготвиш!

Така че споко! И други са минали по този път! Трънлив е, гаден е, но има светлина в края на тунела и тя не е от идващият насреща влак :)
Активен

javahaterphplover

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: Въпрос
« Отговор #2 -: 12.08.2006, 10:59:10 »

Shlash, от няколко години насам вече можеш да кандидатстваш и с информатика, за да влезнеш тук във FMI, не само с математика  :wink: :wink: :wink:
Активен

chebaev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 216
    • Официалната интернет страница на Ивайло Чебаев
Re: Въпрос
« Отговор #3 -: 12.08.2006, 20:25:25 »

Shlash споко ве човече нещата не са толкова снложни колкото си ги мислиш ти. Значи ако имаш желание според мен по-добре огледай конспекта за испита по информатика и кандидатствай с информатика. Не мен ми изглежда по-лесно. Пък виж математиката според мен не трябва да я знаеш чак толкова перфектно, трябва ти основата и някои по-важни неща от последните 4 години. Друго което мога да те посъветвам е да участваш по-разните му олимпиади и състезания в областа на информатиката и информационните технологии. Там има доста преференции за тези, които завършват XII клас.
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Въпрос
« Отговор #4 -: 13.08.2006, 07:17:35 »

Здр,

Имаш ли някакви други намерения? Худ.академия; Анимация в НАТФИЗ? Гледам също, че пишеш добре...

Писането е важно за информатиката, защото програмирането има общи неща и с писането, не само с математиката.

Изразите в програмите са като изреченията - има много думи, части на изречението, които трябва да се съгласуват с други думи някъде другаде. Трябва да можеш да мислиш за всичките тези думи, времена, лица в цялост, за да напишеш граматически правилни изречения.

Цялостната програма пък е като проза. По-точно като сценарий - явно и неявно описва обстановка, актьори и техните действия и взаимодействия. ;)

...

Ако нямаш други осъзнати големи цели, няма за какво да се колебаеш да опиташ... Час по-скоро започвай да четеш и пишеш програмистки работи, и бързо ще разбереш дали се справяш.

Разгледай Паскал и Си и си харесай един от тях. Каквито и книги/самоучители да ползваш, като за начало ще ти свършат работа.

Разбира се, обаждай се тук от време на време, за да се похвалиш докъде си стигнал и да питаш пак. ;)


Поздрави
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

OpenBSD

  • Гост
Re: Въпрос
« Отговор #5 -: 13.08.2006, 10:52:58 »

Фен,
Ако искаш да учиш във ФМИ имаш време да се подготвиш, а и от времето когато аз кандидатствах критериите станаха по-ниски и вече не се взима балът от дипломата и оценките по математика от дипломата за средно образование, така че зависи единствено от това какво ще покажеш на изпита. Иначе все още не е късно да се стегнеш и да почнеш да учиш математика или някой ЕП, като за второто наблегни на ООП най-вече. Ако това ще те успокои аз като кандидатствах за една година се подготвих за три изпита - Биология, математика и химия и изкарах добри оценки на изпитите. Въпросът е да имаш желание и упоритост.

Иначе няма какво да се извиняваш за постинга. Правила тук няма и не вярвам да има, така че той е отворен за всякаква материя и от останалите форуми. Важното е бла-бла да става тук.

Успех с подготовката!!!
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Въпрос
« Отговор #6 -: 13.08.2006, 14:42:25 »

dali da ne prestanete s teia gluposti za po-lesnia izpit po informatika a?

po-lesen shtoto ste programisti

rezultatite (postnati v niakoia ot drugite temi) sochat che kato cialo ocenkite po informatika sa po-niski ot tezi po matematika

Moia suvet e davai s matematika 2 godini sa poveche ot dostatuchni. E principno ne prechi i s informatika i za informatika sa si poveche ot dostatuchni

P.S. za 10 godini na moi comp samo Win sum imal i dori jelanie niamam za drugo
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Въпрос
« Отговор #7 -: 14.08.2006, 00:06:40 »

dali da ne prestanete s teia gluposti za po-lesnia izpit po informatika a?

po-lesen shtoto ste programisti

rezultatite (postnati v niakoia ot drugite temi) sochat che kato cialo ocenkite po informatika sa po-niski ot tezi po matematika

Moia suvet e davai s matematika 2 godini sa poveche ot dostatuchni. E principno ne prechi i s informatika i za informatika sa si poveche ot dostatuchni

P.S. za 10 godini na moi comp samo Win sum imal i dori jelanie niamam za drugo

По-лесно е това, което ти се отдава повече. Аз лични се готвих уж 2 години по математика и усилено само няколко месеца по информатика. По математика на изпитите беше пълен провал за сметка на изпита по информатика, с който и влезнах. Отделно мисля, че който е надъхан може да си се справи и с математиката, която се учи в университета. Всичко си е въпрос на желание.

Така че човек стягай се сядай си на задника и ще видиш че ще успееш!
Активен

dRiNKiN_pARk

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
  • [dRiNKiN_pARk]™
    • текстове на български
Re: Въпрос
« Отговор #8 -: 14.08.2006, 02:23:58 »


По-лесно е това, което ти се отдава повече. Аз лични се готвих уж 2 години по математика и усилено само няколко месеца по информатика. По математика на изпитите беше пълен провал за сметка на изпита по информатика, с който и влезнах. Отделно мисля, че който е надъхан може да си се справи и с математиката, която се учи в университета. Всичко си е въпрос на желание.

Така че човек стягай се сядай си на задника и ще видиш че ще успееш!

абсолютно подкрепям!
аз ходих цяла година на уроци по математика и накрая влязох с информатика... а на изпитите по математика... без коментар.

факт е, че ми беше по-лесно да влезя с информатика заради тест-а, ама и със задачата докнякъде се справих.. (имах мисленето както тоя пич, ама ми липсваха тогава няколко думички... както и да е).
Активен

Romantichka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re: Въпрос
« Отговор #9 -: 14.08.2006, 15:55:07 »

За Иван Давидов! Като ти чета характеристиките все едно, че става въпрос за моя човек: последен в класа по успех,  класната беше по математика и напълно се беше отчаяла от него, пък на конкурсния изпит изкара по информатика супер и вече е приет. Та въпросът ми е ти как се оправи с математиките по време на следването, с преписване или с учене?
Активен

sirma

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Въпрос
« Отговор #10 -: 15.08.2006, 14:52:05 »

Искам да ти кажа да не се отказваш и да продължаваш напред. Като ученичка бях в художествена паралелка и бях изоставила математиката. По-касно обаче заварших математика и информатика.Тогава нямах достъп до компютър...но след време си купих. Сега съм учителка по информатика и си обичам професията. В свободното си време се занимавам по малко с html, css, php...Та макар и трудно , и с малко време може човек да постигне нещо...и винаги има смисъл да се върви напред.Успех!
Активен

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: Въпрос
« Отговор #11 -: 15.08.2006, 16:31:42 »

Уважаеми Бъдещ Информатико,

Алгоритъмът, който ти решава проблема, е прост:

1. От утре до деня преди изпита решаваш самостоятелно всеки ден по 2 часа (120 минути) задачи.
2. Ако днес прескочиш – утре решаваш 4 часа. И т.н. 

През останалите 22 часа в денонощието можеш да учиш информатика и всичко, каквото ти харесва и каквото трябва в училището, да ходиш на консултации при учителя по математика, ...

Тогава не само ще те приемат във ФМИ, но и ще го завършиш.

Алгоритъмът е вече използван и добре работи.

Поздрави,
VN
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Въпрос
« Отговор #12 -: 23.08.2006, 19:29:42 »

За Иван Давидов! Като ти чета характеристиките все едно, че става въпрос за моя човек: последен в класа по успех, класната беше по математика и напълно се беше отчаяла от него, пък на конкурсния изпит изкара по информатика супер и вече е приет. Та въпросът ми е ти как се оправи с математиките по време на следването, с преписване или с учене?

Моят случай е същият като на Иван. Само с разликата, че когато той е кандидатствал е нямало изпит по информатика и е влезнал трудно а при мен имаше и влязох именно с него. Относно математиките не са чак толкова невъзможни за взимане. С повечко труд всичко става. Е не говорим за 6.00 но и това не е невъзможно. В моят случай приятелката ми е много добра по математика и си помагаме взаимно. Решаваме задачи заедно и тн. И съответно аз и помагам с информатичните предмети. Та подобна комбина винаги може да върши работа. Все пак поне половината от колегите са влезнали именно с математика и все има кой да ти помогне стига да искаш. Също и воденето на редовни записки и редовното ходене на лекции (и упражнения) също помага дори и нищо да не разбираш на тях. От ксерокопие трудно се чете а и друго си е да си чул поне веднъж за нещата които четеш.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Въпрос
« Отговор #13 -: 24.08.2006, 14:05:15 »

За Иван Давидов! Като ти чета характеристиките все едно, че става въпрос за моя човек: последен в класа по успех,  класната беше по математика и напълно се беше отчаяла от него, пък на конкурсния изпит изкара по информатика супер и вече е приет. Та въпросът ми е ти как се оправи с математиките по време на следването, с преписване или с учене?

Математиката никога не ми е била любим предмет, но за мое съжаление до средата на 4-ти курс имахме математически дисциплини. Никога не съм преписвал, но честно си признавам, че всички математики без една-две съм ги взимал от поправки и/или ликвидации.
Активен