argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?  (Прочетена 4973 пъти)

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #20 -: 29.01.2010, 17:04:23 »

Здрасти,

не разбирам, защо е цялата тая наливка. Java е платформено независимо - добре, но и C# е платформено независимо. Ако ти е кеф да пишеш за Linux пишеш MONO. Държи се достатъчно добре с GTK# и има повечето библиотеки от .NET 2.0

Според мен трябва да се застъпи QT като нещо, което е мултиплатформено и C++ ориентирано. Сега добре ще бъде да се разглеждат по-подробно стандартните библиотеки, които идват със C++, както и разни библиотеки за връзка с източници на данни примерно, но това съвсем не е задължително.

Между другото според мен C++ е най-добрия избор за началните дисциплини до ООП включително и на нивото, на което се води в момента няма никакво значение дали ще се ползва Visual Studio 6 C++, DJGPP или Visual Studio 2010 C++. Според мен трябва да се избере едно, а другите единствено да се покажат и да се посочат разликите.

Кажете само, защо толкова не харесвате MS при положение, че .NET програмисти се търсят не по-малко от Java, че MSOffice-a е по-разпространен от Open Office примерно и че над 50% от машините по фирмите в BG са с Windows. От където и да се гледа е по-печилившо да се разглеждат продукти на MS!

Поздрави
        Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #21 -: 29.01.2010, 17:04:45 »

Аз не съм съгласен, че само жабата е пладформено независима. Да пишеш на С и С++ също е доста независимо - все пак има компилатори за всички ОС и хардуерни пладформи.

Не говори глупости, моля те.
Активен
Too short signature limits.

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #22 -: 29.01.2010, 18:27:29 »

Все пак в крайна сметка всеки сам си учи това, с което иска да работи, няма никакво значение дали ще е Java, C#, PHP и т.н.т. Гледаш какво се търси, намираш го и го учиш, ако имаш основите не е проблем за относително кратко време да почнеш да пишеш на какъв да е език.

До тук нищо което да не се знае, обаче като предложение мога да кажа, че е добре в университета да се обръща повече внимание на това, което се търси сега и ще продължи да е актуално и в близките няколко години. Най-търсените умения(ако говорим за езици) са тези по Java, C# и PHP, но да не отписваме дела на C и C++. Не казвам, че не се учат, но не е дотатъчно, защо иначе някои студенти ще ходят по академии ?!
Аз си го обяснявам с липсата на възможност да се привлекат кадърни хора, които да водят упражнения и лекции по тези... да ги наречем (не много правилно можеби) дисциплини. Вярно е, пускат се избираеми и факултативни дисциплини, но те са КРАЙНО НЕДОСТАТЪЧНИ. А да не говорим, че поради задъжлителния характер на първите и това, че повечето са абсолютно безполезни, се насадих на пачи айца с някаква математика.

 Университета изобщо не може да ни ориентира в това какво ни чака като програмисти - ФАКТ за които мога да споря колкото искате. Имам информация как е другаде и като правя сравнение, мога да кажа, че сме ЗЛЕ !
Някой може да каже, че нещата се менят много бързо, да така е, но не чак толкова бързо, че университета да не е в крачка с новостите. Примерно Java(платформата) ще я има още дълго време, въпреки, че езика Java, има тенденция да замира, но вероятно ще се наследи от нещо много подобно... примерно Scala, същото е предполагам и със .Net и C#, така че е глупаво да се каже, че не е уместно да им се обръща много повече внимание.

 Не обвинявам и не нападам никого, макар че наистина има хора дето са за .... (цензуриран израз)
Това са някои от проблемите, които аз виждам, но не знам как точно да се решат и не ми е работата да знам, да се надяваме, че ако свалят обучението на 3 години за бакалавър, ще има някаква промяна за по-добро и вместо 3 години всеки път да ни почват с това какво е ООП, ще се учат една година основните неща и после това, което е необходимо като реални уменя и знания за работа.
 Необходими са динамични промени ....
....абе аз каво се хабя да обяснявам, като тъй или иначе думите ми са като глас в пустиня  :?
 
Аз не съм съгласен, че само жабата е пладформено независима. Да пишеш на С и С++ също е доста независимо - все пак има компилатори за всички ОС и хардуерни пладформи.
:-D :-D :-D  :D
« Последна редакция: 29.01.2010, 18:30:57 от Владо »
Активен

echeveria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #23 -: 29.01.2010, 18:55:42 »

Аз не съм съгласен, че само жабата е пладформено независима. Да пишеш на С и С++ също е доста независимо - все пак има компилатори за всички ОС и хардуерни пладформи.

Не говори глупости, моля те.
Нямам предвид, че е независина по начина по който е жабата. Обаче няма как да отречеш, че има компилатори за двата езика почти за всичко, от микроконтролери до суперкомпютри. Ако имаш изходния код и ползваш не пладформенозависима библиотека може да си ползваш програмите на доста неща. А и какво значи че жабата е по преносина? Айде вземи някое приложение за десктоп и го сложи без проблемно на някой телефон с жаба. Да сега ще ми кажеш че не е една и съща виртуалната машина. В света на затворения код където за повечето програми се говори само за компилираната им част и никога за изходния код е така но... този свят не е единствения
Примерно ГИМП си работи почти еднакво и на вин и на лин пък си е писан на един език и еднакви библиотеки.
« Последна редакция: 29.01.2010, 19:00:05 от echeveria »
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #24 -: 29.01.2010, 20:05:26 »

Нямам коментар, съжалявам. След цял ден работа и в петък вечер последното, което ще тръгна да обяснявам е какво е това платформено-независим софтуер на някой тепърва прохождащ в програмирането многознайко.
Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #25 -: 01.02.2010, 12:30:23 »

Малко не ми се спори за това ще напиша само важните неща, който някой е казал спрямо мен.
- първо да бих направил курс по питон или JavaFX стига да искам и да напиша материалите без никакъв проблем в НАРС. Попринцип вече не мога, тъй като не работя там :) но иначе не би имало проблем.
- определено един глас за QT като мултиплатформена библиотека за писане на графични приложения ( не споменавам че C++ е мултиплатформено а само библиотеката :) )
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #26 -: 01.03.2010, 16:46:54 »

Ако искате нещо мултиплатформено за GUI ползвайте Lazrus. Ма било 0.9.х, ма в мовента се разработвало ... Нали говорим за обучение, а не за бизнес проект, който трябва да стане от днес за вчера? Пък и народа ще се научи да намира и сам да си оправя бъговете, а не да чака наготово  :-)
Активен