argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Ужасният Интернет във ФМИ!  (Прочетена 2834 пъти)

Veselin Marinov

  • Гост
Ужасният Интернет във ФМИ!
« -: 18.02.2007, 11:37:29 »

От една седмица интернета във ФМИ е направо ужасен.  :cry: Това някакви ограничителни мерки ли са или еврокома прецакват нет-а? Може ли така да няма Интернет, и то във ФМИ!  :angry: :angry: :angry:
Имам много работни файлове в пощата си, както и, много проекти си пазя там, тъй като много от флопитата в свободния достъп са прецакани. А така не мога да работя пом проектите, тъй като не мога да си  сваля файловете от пощата си и трябва да почвам всичко от начало. Не е честно така! :cry: :cry: :angry:
« Последна редакция: 18.02.2007, 12:12:44 от Veselin Marinov »
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Ужасния Интернет във ФМИ!
« Отговор #1 -: 18.02.2007, 11:43:03 »

Три пъти  :y: :y: :y: за казаното от теб, защото точно в момента се нуждаем от достъп до нет-а , а той е със скоростта на 103 г. баба на крос през Пирин.
Помня, че наскоро чухме заплахи, че ще се наложи сериозно ограничение на достъпа, но това е прекалено. Освен това достъпът дори до основния сайт на факултета беше затруднен, а да не говорим, че само той не е достатъчен по време на упражненията.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Veselin Marinov

  • Гост
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #2 -: 18.02.2007, 12:13:20 »

Ами дано някой ни чуе. :bravo:
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #3 -: 18.02.2007, 13:40:44 »

Проблема е в Евроком, през последните няколко месеца са най-скапания доставчик. В къщи съм към тях и може би на 10-15 минути ми дропва терминалните сесии, които съм отворил, а това е адски досадно. Толкова за интернет свързаността им.

В ПУ ползваме Евроком като L2 преносна среда между Ректорат, Биология и Нова сграда, като засега нямам оплаквания, в смисъл - ОК е, но разбира се в случая не говорим за Интернет.

И последно искам да Ви покажа 2 статистики касаещи свързаността на ПУ по академичната мрежа (VLAN-и на БТК и БулгарТел) за:
последните 24 часа обърнете внимание - 0% загубени пакети
последните 2 години подобряването на латентността през годините
Активен

Васил Тошков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
  • Информатик
    • SEO
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #4 -: 18.02.2007, 14:13:05 »

Не знам, но е факт, че колегите от една седмица не могат да си отворят ABV и че сайтът на факултета точно 50% от случаите го няма. Аз съм на Visio, може и в тях да е проблема.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #5 -: 18.02.2007, 15:26:20 »

avenger, когато става дума за качественна услуга говорим за загуба на пакети и закъснение (латентност) на свързаността все пак - виж горните 2 линка от предишния ми пост. А и не ми говори, че "смяна на кабели" на Интернет доставчик може да бъде извинение :)... мен кво ме интересува.

По-скоро няма кой да се занимава с дела, иначе неустойките при такъв казус биха били огромни!
Активен

xenry

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #6 -: 18.02.2007, 20:36:22 »

тая сутрин не можах да си проведа курса както бях запланувал. намаше нет.
Активен

Veselin Marinov

  • Гост
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #7 -: 19.02.2007, 10:25:23 »

Na kogo da se oplachem togava, za da se opravi net-a? Qsno e, che tova ne moje da prodyljava taka.
Активен

TroubleMaker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #8 -: 19.02.2007, 14:52:27 »

Ами да се направи нещо по въпроса - не може да няма нормален интернет във ФМИ - това е безобразие. Щом Евроком прави мизерии, сменете доставчика.
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #9 -: 20.02.2007, 00:17:30 »

Мислите ли, че ще влошим услугите във ФМИ, щото ни е кеф?
Ама давайте да дигнем пара колкото може.
Това че ще има рестрикции, ще има. Но няма нищо общо с нормалното използване на мрежата във факултета. Дори ще се почувста положителен ефект след въвеждането им, но това е друга тема.
Интернет има и сайта работи на http://fmi.uni-plovdiv.bg/bg%5Fver/
но все пак съгласете се, че е необходимо някакво време докато се задвижат нещата.
Евроком за 2 години са се дънили само 4-5 пъти и то един път за няколко часа.
Дори нямаме гарантиран канал от тях, а администраторите винаги са ни оказвали своевременно помощ. Проблемът е, че в цялата фирма има промени, много от хората ги няма или се занимават с друго. ЕК държи огромен дял от Пловдив и региона. Попитайте някой абонат на ЕК или Гигабит (за не посветените: едно и също са) как му е интернета от коледа насам. Както и да е.
В момента вече ползваме академичната мрежа. Старият адрес на сайта www.fmi-plovdiv.org ще заработи в най-скоро време. Кога точно немога да кажа, но ще решим проблема. Въпрос на време е.
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #10 -: 20.02.2007, 08:08:39 »

Вярвам, че след това обяснение ще проявим търпение. Между другото първият линк не работи(поне в момента).

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #11 -: 20.02.2007, 11:16:15 »

Informaciq ot pyrvoiztochinika.
Dokolkoto mi e izvestno Eurocom Plovdiv i sofia veche sa na 1 sobstvenik - amerikanci
v momenta Support-a v plovdiv e Uvolnen t.e. nqma vsichko se prenasochva kam sofia
qkite mashini deto bqha v Plovdiv i blagodarenie na koito imahme(imahte) interent sa veche v sofia
mislq che e svyrzano s nqkakyv dogovor za nqkakva garanciq no samo ako "mashinkite" sa zaedno :)
Tyi che svikvaite internet-a na eurocom shte stava vse po zle i po zle :)

li4no az bih se zamislil za alternativi kato ITD i BTK :)
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #12 -: 20.02.2007, 16:58:07 »

- www.fmi-plovdiv.org вече работи макар през ЕК все още. Надявам се да няма проблеми повече.
- www.fmi-plovdiv.org от вътрешната мрежа не е спирал, но заради глупавия брояч на заглавната страница, когато ЕК ги няма се отваря повече от 5 мин, тоя брояч ми е трън в отчите от няколко години.
- fmi.uni-plovdiv.bg работи за сега само извън мрежата на ФМИ, но и това ще го оправим

Надявам се няма оплаквания от интернета от вчера след 15 часа. Възможни са кратки прекъсвания (5-10 мин) докато още ровим проблема.

За проблемите в ЕК знам доста повече от необходимото, но не му е тук мястото да коментирам вътрешно фирмените им проблеми.
ФМИ от 5 години винаги е имал поне 2 доставчика, проблемът с failover лично съм го правил няколко пъти, но тъй като доставчиците сменят постоянно идеите си, то трябва само това да правя. По-добре като стане гаф ръчно да прещракаме рутингите. Няма кой да поддържа BGP или OSPF за краен клиент който плаща ...    хм не плаща интернет. М/у другото да ви светна: ЕК са ни дарили доста интернет за 2 години.

JOKe имаш ли престава колко дава БТК на клиент който би плащал около 100 лв. на месец?
Да не говорим за upload-а който на нас ни е необходим, че там е майка плаче. Ако някой е имал взимане даване със support-a им нека ти обясни за какво иде реч.

Айде стига толкова, че се отплеснах.
Това е за сега.
« Последна редакция: 20.02.2007, 17:24:30 от Тодор Чаушев »
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #13 -: 20.02.2007, 18:54:14 »

- www.fmi-plovdiv.org вече работи макар през ЕК все още. Надявам се да няма проблеми повече.
- www.fmi-plovdiv.org от вътрешната мрежа не е спирал, но заради глупавия брояч на заглавната страница, когато ЕК ги няма се отваря повече от 5 мин, тоя брояч ми е трън в отчите от няколко години.
- fmi.uni-plovdiv.bg работи за сега само извън мрежата на ФМИ, но и това ще го оправим

Надявам се няма оплаквания от интернета от вчера след 15 часа. Възможни са кратки прекъсвания (5-10 мин) докато още ровим проблема.

За проблемите в ЕК знам доста повече от необходимото, но не му е тук мястото да коментирам вътрешно фирмените им проблеми.
ФМИ от 5 години винаги е имал поне 2 доставчика, проблемът с failover лично съм го правил няколко пъти, но тъй като доставчиците сменят постоянно идеите си, то трябва само това да правя. По-добре като стане гаф ръчно да прещракаме рутингите. Няма кой да поддържа BGP или OSPF за краен клиент който плаща ...    хм не плаща интернет. М/у другото да ви светна: ЕК са ни дарили доста интернет за 2 години.

JOKe имаш ли престава колко дава БТК на клиент който би плащал около 100 лв. на месец?
Да не говорим за upload-а който на нас ни е необходим, че там е майка плаче. Ако някой е имал взимане даване със support-a им нека ти обясни за какво иде реч.

Айде стига толкова, че се отплеснах.
Това е за сега.
Ами поздравления за админския екип на ФМИ и неговия шеф Тодор Чаушев!
А за тръна (броячът на заглавната страница) - махнете го, щом като трябва :)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #14 -: 21.02.2007, 13:50:07 »

Тодор Чаушев : nqmam predstava za pari :)
az kato kraen potrebitel znam ceh sym kraino nedovolen ot eurocom
znam che ot nqkolko dni polzvahme BTK i beshe mnogo po dobre, v nashata malka private mrejichka s N choveka pri N klonqshto kam bezkrainost.
znam che netvisioto ne pada a eurocoma go nqma
tova e.
pitah zashto eurocom e taka obqasniha mi Priateli/Maika Mi/Poznati koito rabotqt tam kak sedqt neshtata za tova gi napisah i tuk.

ina4e naistina tozi "броячът на заглавната страница" go mahnete nie znaem che sme mnogo i che shte stanem oshte povehce :) az realno tozi broqch nikoga ne sym go poglejdal daje ne go bqh zabelqzval do tuku shto.
« Последна редакция: 21.02.2007, 13:51:41 от JOKe »
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #15 -: 21.02.2007, 15:59:28 »

Абе спора е излишен в момента ЕК е много зле и маи скоро няма да се оправи :(
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Ужасният Интернет във ФМИ!
« Отговор #16 -: 22.02.2007, 15:25:48 »

ЕК реално се пооправиха вече, но наистина си изнесоха поддръжката в София и ще са чести подобни проблеми - с по-бавно отстраняване на повредите.

За ФМИ - Чаушев е прав. Аз съм в течение, знам и параметрите на интернета от ЕК за ФМИ. Мисля, че тогава нямахме избор - наистина плащаме Бизнес Екстра ххх лв + ххх лв за медийната среда за VPN между сградите и за трафика на телефонната централа, а ползваме (поне преди) много голям трафик и то доста добър като параметри. БТК за подобни скорости искат 3-5х повече. Не забравяйте, че ФМИ не е малка ланка в блок с 10 юзърчета - 10 зали с по 12 компа + 40-50 кабинета.

Мисля, че скоро ще се оправят нещата!
« Последна редакция: 22.02.2007, 15:33:22 от Светослав Енков »
Активен