argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: БФБ (Българска Фондова Борса)  (Прочетена 10849 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Дали някой друг освен мен следи какво става на борсата? А участвате ли? От колко време? Справяте ли се?

Аз лично участвам в борсовата търговия от 6 месеца, но не мога да се похваля с добри резултати  :-( Но за тези 6 месеца научих много (полезни) неща в областта на пазарната търговия. Надявам се, че след още 6 месеца ще мога да се похваля повече, но засега се радвам, че не съм на загуба!
Активен

Morituri

  • Гост
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #1 -: 25.10.2006, 17:07:27 »

На мен ми е интересно, следя информациите, но сам дотам. Имам предвид, уча макроикономика и се надявам да започнем и тези неща да ги учим, щото не искам да плащам по два пъти за едно и също нещо - един път такса са в университета, а след това и загубите си на борсата, докато вляза в час.
Ти някакви успехи понатрупа ли?
Темата иначе е доста подходяща, според мен. Не знам защо хората, които трябва да определят нивото на развитието на тези неща - не очаквам бабите да започнат да инвестират, са такива лежерни типове.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #2 -: 26.10.2006, 13:42:02 »

Най-накрая поне един човек, който се интересува!

Нямам представа дали при вас има дисциплина, която да засяга това, което се случва на борсите изобщо, но съм абсолютно ЗА идеята, че правилата на борсовата търговия трябва да се изучават.

Аз лично започнах със симулатори още преди две години. Но и най-добрите симулатори не могат да те научат на кой знае колко полезни неща, защото:

1) При симулаторите парите са виртуални и ми е все едно дали ще ги загубя => поемам много излишни рискове само от любов към спорта.

2) Липсват много реални елементи, които ги има на борсата: покупки/продажби на права, репо сделки, деривативни сделки...

3) Психологията на инвеститора в симулирана среда се различава много от психологическото поведение на реален играч на борсата!

Аз съм типичен пример за гореспоменатите факти!

След като два поредни месеца бях в топ десятката на Булброкърс (www.bulbrokers.bg) за най-успешен "симулант" на борсата речих, че е време да се включа с реални пари. На секундата започнах да мисля, че може и да загубя пари, при което инвестирах на сляпо в почти безрискови АДСИЦ и договорни фондове.

Да, ама не улучих момента! Оказа се, че съм инвестирал в ELARG (фонд за земеделска земя) съвсем малко преди увеличаването на капитала на дружеството, при което аз купих на доста високо ниво от 1.45, а след увеличението цената се срина до 1.20. Естествено, за да не загубя още повече участвах в увеличението на капитала на дружеството, платих още малко за покупката на новите акции и...

...установих, че новите акции "пристигат" при мен след няколко месечно закъснение! Изпаднах в паника и продадох почти всичко и инвестирах в по-нормални акции, сред които основен дял заемаше CCB (Централна Кооперативна Банка). Само че пак не улучих момента и отново инвестирах в дружество, което ей сега си увеличава капитала. Отново последва картинката с надутите цени, загуба от над 30% след сплита и многомесечно чакане само докато пристигнат правата за участие в увеличението на капитала. Само че този път не участвах, а продадох правата и си покрих 30-те процента загуба.

Между всички тези истории разбрах, че освен покупката/продажбата на акции много важно е да се анализира ситуацията преди извършване на каквото и да било действие!

За да не говоря празни приказки ще дам няколко линка със статии за обучение и анализ на борсовите емитенти:

http://karoll.net/bg/karoll/education/

http://karoll.net/bg/karoll/articles/

http://obuchenie.investor.bg/

Освен гореописаните загуби имам и реализирани печалби, които са в следствие на добре премерения момент за влизане в дадена позиция. Особено се гордея с последното ми успешно "предсказание" за покачването на акциите на ALUM (Алкомет АД Шумен), при което влязох в позицията при образувалото се дъно на ниво 8.00. За съжаление поради финансови причини ми се наложи да продам акцииите много скоро, така че печалбата ми е изключително малка. Но ако имах възможността да задържа, то сега (26.10.2006) акциите на това дружество се търгуват на ниво от 9.00 нагоре!

Един голям съвет от един малък човек без икономическо образовение: научете правилата преди да се впуснете в играта!
« Последна редакция: 26.10.2006, 13:44:23 от Иван Давидов »
Активен

Brain

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #3 -: 02.12.2006, 13:35:07 »

Радвам се, че има и такава тема тук. За мен лично БФБ е повече от хоби и ще ми е интересно да обменим опит с колеги от факултета.
Иване, между другото видях, че споменаваш Алкомет. Не мислиш ли, че е малко пресилено да се търгува при BV>3, при положение, че този показател е по-нисък при  някои от сините чипове?
Активен

Brain

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #4 -: 02.12.2006, 13:55:08 »

Съгласен съм, че техническият анализ не е от полза на БФБ. При тези обеми и брой сделки с много малко средства може да се "начертае" всякаква формация.
Активен

Brain

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #5 -: 02.12.2006, 14:11:12 »

Точно така, "частиците" са й малко на нашата борса.  :-D
С технически анализ съм се занимавал много малко, преминах курс на самообучение, когато се пробвах на FOREX. Иначе съм заклет фундаменталист. 8-)
А вълните не Елиът не бяха ли по-скоро психологическо явление, какво общо имат с физичните закони?
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Какво все пак представлява BG40
« Отговор #6 -: 28.12.2006, 11:37:49 »

Ясно е, че в индекса BG40 влизат най-ликвидните компании на пазара, но какво всъщност измерва той? 10% изменение нагоре какво означава: 10% по-голяма ликвидност на пазара, или 10% поскъпване на акциите, включени в индекса?

Ще се радвам, ако някой обясни идеята на този индекс на прост български език!
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
software
« Отговор #7 -: 28.12.2006, 12:54:13 »

Здравейте,

Може ли да пратите линк към software за търгуване на БФБ. Нещо, което работи не с истински пари и, освен него, нещо с което реално могат да се купуват и продават акции. Благодаря предварително!

поздрави:
а.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: software
« Отговор #8 -: 28.12.2006, 13:43:36 »

Здравейте,

Може ли да пратите линк към software за търгуване на БФБ. Нещо, което работи не с истински пари и, освен него, нещо с което реално могат да се купуват и продават акции. Благодаря предварително!

поздрави:
а.

Ще ти препоръчам това, с което започнах аз:

http://bulbrokers.bg/lib/newregl/

Това е онлайн симулатор, който ти дава виртуални 10 000лв. всеки месец, след което започваш да купуваш и продаваш истински български акции на средно претеглената им цена. Някъде по-горе съм описал недостатъците на подобен вид демо-системи.



http://www.trader.bg/bg/game.php

Това е горе-долу същото, само че за валутен пазар. Пробвах го и него, но с валута не съм толкова добър, колкото с акции.



Що се отнася до реален софтуер за търговия с акции, аз лично използвам COBOS:

http://www.bse-sofia.bg/?page=DesCOBOS



Специализирана софтуерна платформа за търговия с акции до сега не съм използвал, но ще ти препоръчам да погледнеш това, ако те тинтересува:

http://karoll.net/bg/?section=brokerage&id=37

Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #9 -: 02.01.2007, 19:46:46 »

Искам само да кажа, че ако някой се двоуми дали да участва на БФБ (Българска Фондова Борса), моментът за влизане е изключително подходящ, тъй като след влизането ни в ЕС много чуждестранни фондове, които преди са имали ограничение да инвестират само в рамките на ЕС, сега ще разширят инвестиционния си хоризонт.

Всъщност инвеститорите знаят това отдавна и цените в момента са надути с идеята "да продадем на чужденците още по скъпо". Въпреки това по мое мнение сините чипове ще продължат да пътуват нагоре, а покрай тях и повечето други акции, включени в двата родни индекса.

Аз самият бях прекъснал търговията през последните три месеца, но сега (или по-точно от 03.01.2007) отново влизам с позиции при ORGH, SFARM и CHIM. Ако имах още свободни средства бих инвестирал още в MONBAT и CCB, но съм финансово ограничен. Също така предвиждам, че туристическите компании ще отбележат двуцифрен ръст през новата година. Ще видим дали ставам за гадател.

Тъй като напоследък КФН (Комисия за Финансов Надзор) има страннио виждания по някои въпроси ще кажа следното:

Този пост не е препоръка за покупка или продажба, а израз на лично мнение за случващото се на БФБ.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #10 -: 03.01.2007, 13:32:34 »

e to mn hybavo ama az si nqmam ni nai malka predstava kvi analizi da si pravq kvo da kypyvam i prodavam na bfb  :headbang:

http://obuchenie.investor.bg/

http://karoll.net/bg/index.php?section=education

Ако знаеш английски ето ти и това:

http://www.investopedia.com/

Сега вече ще имаш представа ако не какво, то поне защо да купуваш или да продаваш! Успех със самообучението!
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #11 -: 05.01.2007, 11:27:04 »

Забравих да спомена за алтернативния вариант за инвестиция на БФБ, а именно чрез договорен фонд на някое финансово дружество.

С две думи ето за какво става въпрос: имам няколко излишни лева (препоръчително е да са над 100, но може и по-малко) и искам да ги инвестирам на БФБ, но не знам как, или не ми се занимава, или пък не искам да поемам самостоятелен риск, като се знам какъв съм :)

За целта отивам в офиса на съответната финансова институция и подписвам договор за покупка на акции от техен инвестиционен фонд. По закон те са длъжни да ми продадат акции от фонда, а също така по закон са длъжни да ги купят обратно от мен когато поискам.

С парите, които съм дал на дружеството те инвестират на БФБ или на някоя друга борса вместо мен, за което си взимат някакъв процент, тъй като оперират със средствата ми вместо мен. По закон тази комисионна не може да е повече от 5% на годишна база. При положение, че печалбата е например 20%, то 5% отиват за дружеството, а останалите 15% се прибавят към цената на акциите на фонда, при което акциите поскъпват с 15% и ако ги продам ще съм на печалба с 15%.

Предимството на този вид инвестиране се състои главно в това, че аз на практика няма нужда нито да разбирам от инвестиционни техники, нито има нужда да се интересувам от това какво се случва на борсата. Всичко това го прави инвестиционното дружество.


Много добър източник на информация за инвестиционните фондове е ето това:

http://funds.start.bg/



Притежавам акции от следните фондове:


ЕЛАНА Високодоходен фонд:

http://elana.net/eurofond/visokodohoden_fond/description.shtm

Печалбата ми за 10 месеца (т.е. от както съм инвестирал) е малко над 25%


АДВАНС Източна Европа:

http://karoll.net/bg/?section=investirane_v_advance&id=34

Печалбата ми за 2 месеца (т.е. от както съм инвестирал) е малко над 5%


И двете дружества имат офиси в Пловдив, София и други градове.


Отделно инвестирам и самостоятелно на БФБ, но по този начин поемам 100% самостоятелна отговорност и риск за инвестицията си.
« Последна редакция: 05.01.2007, 11:34:55 от Иван Давидов »
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Какво все пак представлява BG40
« Отговор #12 -: 11.01.2007, 17:35:14 »

Ясно е, че в индекса BG40 влизат най-ликвидните компании на пазара, но какво всъщност измерва той? 10% изменение нагоре какво означава: 10% по-голяма ликвидност на пазара, или 10% поскъпване на акциите, включени в индекса?

Ще се радвам, ако някой обясни идеята на този индекс на прост български език!

Казано с прости думи: в индекса влизат 40-те най ликвидни дружества и 10% изменение нагоре означава, че акциите на компаниите, които са включени в индекса са поскъпнали с 10%. Всъщност това го пише и на сайта на БФБ, но там е обяснено с много сложни думи.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #13 -: 11.01.2007, 19:08:42 »

...Всъщност инвеститорите знаят това отдавна и цените в момента са надути с идеята "да продадем на чужденците още по скъпо". Въпреки това по мое мнение сините чипове ще продължат да пътуват нагоре, а покрай тях и повечето други акции, включени в двата родни индекса.

Аз самият бях прекъснал търговията през последните три месеца, но сега (или по-точно от 03.01.2007) отново влизам с позиции при ORGH, SFARM и CHIM. Ако имах още свободни средства бих инвестирал още в MONBAT и CCB, но съм финансово ограничен. Също така предвиждам, че туристическите компании ще отбележат двуцифрен ръст през новата година. Ще видим дали ставам за гадател.

Не че искам да се хваля, но засега ставам за гадател!

"Оргахим", "Химимпорт" и "Софарма" реализираха страхотен ръст за първата работна седмица от годината. Печалбата ми е стабилна и е около 20% засега. Тъй като това не е нормална доходност (все пак само за 7 дни спечелих 20%) вече подадох заявки за продажба.

Отделно "Албена", "Златни пясъци" и "Слънчев Бряг" вече достигнаха двуцифрения ръст, който предвидих, но все още липсват ясни показатели дали цените ще се задържат на това ниво.

Който е решил да инвестира когато казах - да му е честито!

Който сега решава - още не е късно да влезе, особено с очакваната корекция надолу по някои от водещите позиции на сините чипове.

И разбира се - никога не е късно да се инвестира в някой взаимен фонд! Напоследък такива фондове с лопати да ги ринеш, вече и банките предлагат такива!
Активен

bobby2006

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #14 -: 06.02.2007, 17:21:12 »

i az se interesuvam ot fondovi borsi i mislq ot mart mesec i az da u4astvam. sega samo sledq fiksingite. i imam 37 akcii na elhim iskra pazardjik. mojem da obmenim opit ako iskash
Активен

lobos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #15 -: 09.02.2007, 21:30:15 »

sega hita e VAMO   :wink:   a v momenta na borsata varvi korekciq ako ste zabelqzali kakto se smenqt bg top 40 ili nai - likvidnite kompanii, a za investiciq nai - dobre sa  index top15  /veche e top 20/  www.alfafunds.com
Активен

lobos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #16 -: 26.02.2007, 14:10:38 »

Някой следи ли БФБ каква корекция има в момента особено днес на HIMKO
« Последна редакция: 26.02.2007, 17:37:08 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #17 -: 20.04.2007, 17:08:22 »

sega hita e VAMO...

Хит е наистина: "Вамо АД спира производството, съкращава служители"!

http://www.investor.bg/?id=49369

Това е много ценен урок - не се доверявайте на слухове и необосновани чужди мнения (нищо лично, lobos)! Понякога подобни изказвания целят да се провокира интерес по дадена позиция, за да може провокаторът да се освободи от акциите си, или за да се повиши изкуствено цената, при което провокаторът отново печели! Разбира се, за да работи схемата е необходимо е да има поне един луд инвеститор, който да инвестира само и единствено на основа на слухове и чужди мнения!  :wink:
Активен

lobos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #18 -: 28.04.2007, 22:01:34 »

http://forum.investor.bg/viewtopic.php?t=3857&r=338  разгледаи добре за какво толкова се говори за ВАМО и февруари имаше добри вазможности за спекулация когато писах за тях но сега излизат нови  IPO има каде да влагате и инвестирате успехи на всички
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: БФБ (Българска Фондова Борса)
« Отговор #19 -: 18.06.2007, 16:49:28 »

Цитатът по-долу е копиран от един друг форум. Вижте само какво влияние има борсата върху най-обикновените всекидневни неща от живота:

Колеги, не знам дали написаното по-долу е за тази тема, но ако предизвика интерес може да преместим дискусията в отделна тема. Та значи миналата седмица се заговорихме с един французин в една кръчма в Москва и от цените на яденето и пиенето (безбожно скъпо) лека полека стигнахме до борсата. И ето какво ми разказа французинът:

В Париж, в близост до Парижката фондова борса имало някакъв ресторант, в който цените в менюто не били постоянни, а се формирали на борсов принцип. Значи колкото повече хора поръчват дадена позиция от менюто, толкова по-висока е цената и обратно. В целия ресторант имало разположени електронни табла на които в реално време се показвали текущите цени на ястията и напитките. Само не разбрах дали цените са във вид на таблица или на бягащ тикер по екрана.

Човекът разправяше, че за по-ниско ликвидните ястия цената скачала моментално след като си ги поръчаш! При по-ликвидните се изменяла относително плавно. С една дума като на истинска борса!

Голям майтап било да обядваш в тоя ресторант, особено като се има предвид, че клиентелата е била основно от брокери и служители на борсата! За съжаление съответния регулатор (някаква потребителска комисия или нещо подобно) много скоро шибнал глоба на ресторанта и принудил мениджмънта да прекрати тая практика, защото във Франция трябвало цените в ресторантите да са постоянни и да са обявени на специално табло на входа, което по очевидни причини нямало как да стане в конкретния случай.

Та се замислих, не може ли у нас да си организираме една такава кръчма, където да си правим сбирките - голям майтап ще пада. Може да се организират съответно интрадей и къси продажби. Например, поръчваш си яденето на една цена и докато ти го донесат, ако цената се е вдигнала, го продаваш, т.е. интрадей продажба, преди сетълмента (т.е. изяждането) да е минал). Или пък идваш и продаваш някакво ядене преди да си го поръчал, с надеждата, че цената му ще падне и после си го купуваш на по-ниска цена - къса продажба.

Не ми се мисли пък какви необятни възможности се откриват за опции и други деривати. Или пък за търговия с вътрешна информация - ако знаеш от сигурно място (от кухнята), че днес пилешките дробчета не са особено пресни и може да докарат на някого стомашни проблеми. Или пък че вчера ресторантът е сключил трудов договор с някой известен готвач!

Оставям тази тема за размисъл на по-добре подготвените в теоретично отношение колеги!
Активен