По доста от предметите все още няма специализирани учебници (издадени от самите преподаватели и съобразени точно с конспекта и преподаваният материал). Причините са комплексни - най-вече финансови, защото при малкото бройки се получават високи цени, а няма субсидиране, както едно време и се налага преподавателят да вложи лични средства (няма проблеми, но при висока цена после е трудно продаваем). Втората причина е, че всичко се сканира и слага в Интернет, да не говорим за ксерокопия. Отстрани е много лесно да се приказва. Освен това, учебник трудно се издава, без да те обвинят за копиране и плагиатстване, това допълнително усложнява нещата. Затова се ползват общодостъпни материали, слава Богу, вече има почти всичко в Интернет, при това не задължително пиратско копие на някоя книга.
Като цяло, най-добре е да се разчита на записки от лекциите и упражненията. По мое време се кооперирахме и тогава, понеже нямаше ксерокси, скенери и Интернет, си пишехме лекциите под индиго или после си ги преписвахме, когато нямахме възможност да присъстваме. Лично аз имах късмета да се сприятеля с колеги от горните курсове и те ми даваха лекции и учебници, както и съвети и уроци при нужда - това е една от причините да завърша с неочаквано висок успех 5.30-5.40 (с дипломната работа 5.60).
Обикновено, групата си прави общ емайл или някакъв друг начин за споделяне на файлове и документи и там си разменят или публикуват материали, записки, сканират си лекции. Напоследък си правят страници във Фейсбук, може да се включите в страниците на по-горните курсове и да ползвате ресурсите от миналата година. Аз също често се включвам и макар да ме дразни понякога вашето отношение към ученето и ВУЗ-а, помагам с материали и съвети.
Съвет от мен - ходете на първите 1-2 лекции и упражнения и питайте и записвайте какво ви препоръчва конкретният преподавател за материали, учебници и как ще се проведе изпита, как и кога ще има текущ контрол (контролни и домашни работи, курсови проекти), как ще се формира оценката накрая.