argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Стаж в IT сферата в България???  (Прочетена 9657 пъти)

Tina_Tarnar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
    • http://arto.bg/

С риск да предизвикам вашето недоволство, искам да пусна тази тема, тъй като последните резултати, които видях с търсене на ключова дума "стаж" бяха или от 2007 година, или във всички други факултети (с изключение на нашия ), или за чужбина. Не, че идеята да замина в чужбина не ме блазни, но имам други планове за следващите 2 години, и силно се надявам да съществуват пловдивски фирми, които предлагат стаж - склонна съм и на неплатен (стига да е качествен и да си заслужава). Да, искам да попитам две неща: 1) ПУ предлага ли стаж на своите студенти - задочните? Или трябва сами да се оправяме? 2) Дайте идея за пловдивска софтуерна фирма, в която без проблем, лесно и с желание набират студенти за стаж в ИТ сферата. Повтарям пак  - може да е неплатен. Владея 2 чужди езика, имам слабост към уеб програмирането - php, javascript, html, css...В момента уча C sharp. Очаквам нападки от сорта на ако си добра, да се беше хванала и т. н. Но наистина ви питам сериозно и имам нужда от насока!
Активен
http://arto.bg/ - Езиково обучение. Преводи и легализация

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #1 -: 14.01.2012, 15:27:30 »

Не виждам как университета може да ти предостави възможност за стаж освен в няколко съвсем ограничени направления - например в момента има обява, че се търси администратор. Тук проблема по скоро е организационен - някой трябва да поеме инициативата да издири и покани фирмите в съответния бранш за обсъждане - какво фирмите очакват от един стажант и какво може да направи университета. До колкото знам е имало такива опити, но това трябва да се прави постоянно.

ПП: наблюденията ми не са от Пловдив, но изглежда положението навсякъде е едно и също. Просто при първия неуспех или неразбирателство нещата се затлачват. Иначе беше създадена студентска "борса" преди години, но си нямам и на идея дали все още функционира (не помня адреса).
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #2 -: 14.01.2012, 19:18:38 »

То ПУ си има и т.нар. Кариерен център, който уж с това се занимаваше. Ама не съм чул някой скоро да му е ползвал услугите от ФМИ. Поне не губиш нищо да се свържеш с тях - хем ще постнеш после отзиви.

http://uni-plovdiv.bg/pages/index/29/
Активен

Tina_Tarnar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
    • http://arto.bg/
Re:Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #3 -: 14.01.2012, 22:10:46 »

Писах на кариерния център и много силно се надявам да ми отговорят на имейла поне. Факт е, че университети като хранително-вкусовия и техническия дори имат дни на кариерата, където над 30 работодателя ежегодно се срещат и разговарят със студентите, предлагат работа и стаж, а ПУ някак поставя на заден план следуниверситетското развитие на студентите. Искам стаж и реализация, и ако съм сгрешила в преценките си, извинете ме и незабавно ме уведомете за възможности, които ПУ предлага.
Активен
http://arto.bg/ - Езиково обучение. Преводи и легализация

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #4 -: 14.01.2012, 22:21:50 »

По принцип ФМИ има спонсори за промоцията и завършването и на тях се предоставят и имената на добрите завършващи студенти. Но подробности не знам, попитай в Деканата на ФМИ, да речем доц. Христо Крушков.

За Кариерният център - по-добре и по телефон се свържи с тях. Леко съм скептичен, но ето, поне на хартия има такова звено в ПУ. Те са в Нова Сграда - Педагогическият факултет.

http://news.plovdiv24.bg/320296.html - попаднах и на тази новина - нов кариерен център за младежи от 15 до 29 години. Има само адрес.
« Последна редакция: 15.01.2012, 18:06:36 от Светослав Енков »
Активен

hdk

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Re:Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #5 -: 16.01.2012, 11:33:42 »

Изпратих запитване до г-жа Елена Росенова от фирма Вискомп. Публикувам нейния отговор.

Нашата фирма има стажантска програма и с удоволствие
бихме се срещнали с момичето, за да обсъдим възможностите
за бъдеща реализация при нас. Както и с други нейни колеги,
които желаят да започнат практическа работа паралелно
с учението.

Regards,
Elena Rosenova
Human Resources
e.rosenova@viscomp.bg <mailto:e.rosenova@viscomp.bg>

Тази година ще се опитаме да картотекираме фирмите, които предлагат стажантски програми. Да се надяваме, че ще има повече като Вискомп.

доц. Крушков
Активен

kom6u

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #6 -: 23.10.2013, 20:54:01 »

Здравейте!
Понеже от тази година са въвели стаж по специалността за БИТ и ако не си намериш сам, се убива номера със седене в унито, някой може ли да даде актуална информация за фирми, които набират стажанти? Мерси  :bravo:
Активен

ipb

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #7 -: 03.01.2014, 23:58:31 »

Нещо против да up-на темата?
Хубаво взехме бакалавърска степен, но без стаж не искат никъде.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #8 -: 09.01.2014, 10:09:35 »

От опит мога да кажа, че опит в програмирането може да се натрупа и с работа по open source проекти. Човек си харесва сфера, в която иска да се развива, включва се в някой open source проект и действа. Алтернативата е сам да си създаде open source проект, но в такъв случай проектът трябва да е наистина сериозен, тъй като никой няма да обърне внимание на проект, който може да се направи от един човек за половин ден.

Ето хубави примера от моята кошница:

Android RSS Readers - платформа за разработка на новинарски приложения за Android устройства.

Ultilex -компилация от няколко Live Linux дистрибуции.

dist-get - наследник на Ultilex.

Според мен бъдещите програмисти трябва да подхождат с мисълта, че опитът в IT сферата сами си го натрупваме и чак след това имаме някакъв шанс, когато кандидатстваме за работа.
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #9 -: 09.01.2014, 19:55:51 »

Хубаво е човек добре да се подготви и да започне като junior програмист в някоя малка фирма. Поне при мен така се получи.
Добре е също така на първата позиция човек да се задържи поне година, за да се ошлайфа. Иначе на следващата позиция е неподготвен. При мен това беше грешка.
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

ipb

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #10 -: 13.01.2014, 10:46:55 »

We are sorry, but you don't have the necessary skills or experience.

Това беше автоматичният отговор по e-mail, който получих при кандидатстване за работа Junior Developer в една фирма, която няма да споменавам.А изискванията им бяха висше образование в тази сфера и мотивация за учене и развитие. :-X

Други пък виж какво пишат:

JUNIOR JAVA DEVELOPER

At least 1+ years of professional experience in JEE application development and design;
Background in Spring MVC, Spring Security and AJAX;
Database experience – MySQL;
Any experience with iOS would be considered as a great advantage.

Аз май даже и за junior не ставам. :-D
Активен

solar_sea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Станислав
    • Блогът ми :)
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #11 -: 13.01.2014, 14:15:28 »

Мотивацията за учене и развитие не се доказва, като просто напишеш, че си силно мотивиран в CV-то си. Трябва да я покажеш с нещо нагледно направено :)
Активен
Станислав Паскалев

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #12 -: 14.01.2014, 08:03:25 »

Да, хубаво е на място да се покаже какви проектчета си си правил и от какво се интересуваш. Освен това всяка фирма е различна, понякога самите фирми имат завишени изисквания. За сметка на това обаче, някой фирми знаят какво искат. И да не се получи на някое място, не се отказвай.
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

ipb

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #13 -: 14.01.2014, 13:17:33 »

ОК.Аз имам един направен сайт, от минал курсов проект.Има HTML, CSS, PHP, база данни, следователно е динамичен.Има и админска страница, с достъп само от админски акаунт, за триене и променяне по съдържанието.Това би могло да се нарече някакъв проект.

Сега като уча магистратура ще направя още един проект.

А за C#, каква програма може да се нарече проект? Каква програма трябва да направя и да им я покажа, за да си кажат: "Ей тоя има някакви знания по C#.Дай да го вземем него."  :-)

Имам и близо 5 години работа зад мен (бях задочен студент).Работя още от 1 курс в една фирма.Не е от тази сфера, но пак е някакъв вид опит, работа в колектив и т.н.Не е да съм си седял в нас и да съм дремал по кафенца и такива неща или да съм сменил 15 работни места.

И все пак е адски трудно, намирането на работа.Нямам и 1 ден стаж в тази сфера.Дори до интервю не съм стигал.
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re: Стаж в IT сферата в България???
« Отговор #14 -: 14.01.2014, 18:55:59 »

Много е хубаво, това че не си пилял времето като другите.
Мисля, че малки програмки, като калкулатор, семпла програма за рисуване или текстов редактор бива били предостатъчни.
Хубаво е да се покаже работа с база данни също.
Преди 2 години бях на същото ниво и започнах с малки десктоп програмки, които обаче
показват добри познания с C#.
Ако поискаш посети блога ми, свали си някоя и ги разгледай. Не съм го обновявал от първи курс. Мисля, че с първите 3 се явих на първото си интервю.

Успех!
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.