argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ???  (Прочетена 809 пъти)

renka96

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
???
« -: 03.11.2013, 21:12:56 »

 Здравейте,
ще съм Ви благодарна, ако ме насочите, защото вече се обърках. Аз съм от хората, които разпитват и се интересуват какво да продължат да учат. Накратко аз съм 11 клас и догодина ме чака голямата битка за извоюване на място в университет, уча в Национална търговска гимназия - счетоводство. Нашите учители казват УНСС, там отивайте най-доброто и т.н, но първо всички знаем колко по-скъп е животът в София. Решила съм да уча финанси и имам няколко въпроса относно това : Има ли някаква разлика в изучаването на финансите в ПУ и УНСС ? Зачитат ли дипломите от ПУ извън България (задавам този въпрос, защото ми бяха казали, че диплома от УНСС била много повече от тези от ПУ? Объркващо е, честно да си призная. Имам още един въпрос : Мога ли да уча две специалности едновремено, за да може накрая да имам по-добра диплома и евентуално да си намеря по-лесно работа. Ако трябва да избирам, ще избера ПУ, въпреки че толкова се говори за УНСС и столицата София, но все пак бих се радвала, ако информирани хора ми отговорят на тези въпроси, защото ми омръзна да слушам изказвания от некомпетентни хора :)

 

Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ???
« Отговор #1 -: 03.11.2013, 22:15:01 »

Здравей,

Ще ти отговоря на въпросите докъдето съм убеден в отговора.

Разбира се, че дипломите от ПУ се признава, напр. моята, издадена през 1997 беше призната в Германия през 2001. В момента нещата са далеч по смазани. Относно ПУ vs. УНСС ако избора ти зависи само от по-ниския стандарт на живот в Пловдив, ела! Всички останали сравнения са по-скоро относителни и зависи от теб, а не толкова кой ВУЗ е по-добър, престижен и т.н. Питаш за възможност за две специалности за по-лесно намиране на работа. Съвета, който те моля да обмислиш е да избереш една специалност, но да се стремиш да си най-добрата, щото посредствени вишисти с много дипломи колкото искаш... а не съм убеден, че можеш адекватно да завършиш две специалности. За две дипломи - няма проблем, всеки ще ти вземе паричките :)

Успех! Нека и други отговорят...
Активен

Митко

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: ???
« Отговор #2 -: 05.11.2013, 22:22:12 »

Здравей!
По принцип трудно може да се отговори категорично, кое е по-добро. Някак си най-естественото нещо е, ако питаш хората от ПУ те да ти кажат, че ПУ е по-доброто, а ако питаш хората от УНСС да ти кажат, че УНСС е по-добро. Лично аз също съм завършил търговската, но за жалост не мога да ти помогна с впечатления, защото се насочих към друга сфера, не към икономиката. Не знам кои учители са казали категорично, че едното е по-добро от другото, но това е некоректно от тяхна страна, да ви натрапват техните лични мнения с толкова категорични твърдения, за субективни въпроси.

Това с което мога да ти помогна е да ти кажа, как стоят нещата със студентството като цяло(естествено това е моето мнение и моите впечатления за годината и малко за които съм бил студент):
Първото нещо което е, много често представата на учениците за студентството и реално как стоят нещата се разминават. Това ти го казвам заради желанието ти да запишеш 2 специалности едновременно. Възможно е,(не знам дали още от първата година, просто не съм се интересувал) но наистина не е много рационално. Така цялото ти време, ще е заето в учене, на всякакви предмети, много от които може да ти се окажат ненужни или не чак толкова необходими. Напълно нормално нещо е да не ти трябва да знаеш всички неща които учиш перфектно, повечето ще ти трябват за да знаеш общо за какво става дума. Ще трябва да прецениш кои дисциплини ще са ти най-полезни и най-интересни, и да четеш и да се информираш допълнително за тях. Не казвам, че другите предмети трябва да се заебат, но определено трябва да си изградиш приоритети. Трябва да наблегнеш на специализацията към дадена област, а не на разсейването в голям обем от области.
Второто нещо което е, когато си студент сам трябва да търсиш всякаква информация, никой не ти предоставя нещата на готово. Ще трябва сама да се интересуваш и информираш(което виждам още от сега правиш) за всичко. Има много неща от които студентите могат да се възползват, а някои от тях дори не знаят за тях. Има стажантски програми, програми за обмен на студенти, достъп до бази от данни с много електронни книги на всякаква тематика и предполагам още много други неща.

Като цяло колкото и банално да звучи - всичко си зависи от теб! Това в кой университет ще учиш, не е от толкова голямо значение. Човек ако има желание и е позитивен и активен, той ще се справи с това с което се захване. Наблягам на активен, много е важно да си активна да питаш за всичко, да се интересуваш, да участваш във всякакви мероприятия, свързани с нещата които те интересуват.

Сигурен съм че и ПУ-то и УНСС имат своите плюсове и минуси. В София наистина по-скъпо излиза. Трудно може да работиш и да учиш едновременно и качествено, особено първата година и ще трябва да разчиташ главно на родителите си. От друга страна ще живееш по-самостоятелно. Тук в ПУ, ако си от Пловдив или наблизо, ще ти излезе доста по-евтино и смяната на обстановката няма да е чак толкова голяма, по-лесно ще свикнеш, от друга страна - няма голяма смяна в обстановката  :D може някак си да не почувстваш много разликата м-у училището и университета.

Също така доколкото съм чувал в УНСС преподавателите притискат студентите, да си взимат техните учебници, като си записват кой си е взел и кой не. В ПУ до сега не ми се е случвало такова нещо.

Това което ще ти препоръчам е да намериш и разгледаш учебните планове на специалностите които желаеш да запишеш, да видиш какви предмети се учат да видиш какво представляват и какво смяташ че ще ти е от полза.

Успех ти пожелавам, дано вземеш решение, което ще те удовлетвори! Естествено още си 11 клас и имаш много време за мислене и размишления докато дойде времето за избор, така че не се притеснявай!
Активен