argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Студентска Общност ? Community ? дали би било идеино ? бихте ли участвали ?  (Прочетена 18310 пъти)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

За какво говоря говоря за общност от хора които искат да научат нещо извън учебния матерял.
Причината да напиша този пост е породена от факта че всички студенти знаят че напрактика обучението по информатика не е достатачно , и да всек истудент може да научи каквото иска но понякога има неща който човек неможе да научи сам и за който му трябва тласък .
Лесно ни е да мрънкаме учим само математика ( както аз мрънкам :)) ) не учим достатачно програмиране , има недостатачно квалифицирани преподаватели и така нататък .. ЗАЩО НЕ НАПРАВИМ НИЕ НЕЩО ПО ВАПРОСА ?
какво се накефих четох един блог преди време кадето човека беше писал че е бил в един  университет където е имало Java club т.е. студенти занимаващи се само с java с сходни интереси ДАА ясно ми е че в ПУ неможе да се направи Java Club .
Каква е идеята  ?

Студентско сдружение да го наречем,  мислите ли че ще има интерес идеята е да Ежеседмично да се изнасят лекции на КАКВИТО и да е теми т.е. не да е избираем предмет а да си има лекции за всичко като саответно почва един човек предава няколко лекции ( или упражнения )  една след друга  докато не изчерпи темата до някаде продължава друг. и така нататък въпроса ми е мислите ли че ще има аудиторна посещаемост ? вие бихте ли посещавали ?
Все пак защо не дигнем нивото ? Защо трябва да мрънкаме че някой не преподава а не го нарпавим сами.
Лично ако трябва аз ще започна бих преподавал
Java osnovi - няколко лекции ( включителн оаквко е това ООП за тези от 1ви курс :) )
GUI programirane на Java .
JavaServerPages
Jakarta Struts
JavaServerFaces

предполагам има хора които биха изнесли лекции за .нет или за JavaScript или дори за SQL. ?

е мислите ли че ще има посещаемост ?
ако трябва ще направя плакати да се саберат хората един ден всички в някоя аудитория саответно да се каже каква е идеята и ако трябва аз ще започна изобщо с някакви лекции
ако са доста хора ще е под формата на лекции ако в началото са по малко и ако факултета и доц. д-р Мекеров бъде така добър да ни предостави някоя комп. зала за някоя събота или неделя  за n наброи часа при n клонящо към + безкраиност ще е чудестно.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

На мен идеята ми харесва, но от хората зависи до колко ще е осъществима. Не всеки ще се пристраши да изнася лекции, макар да е запознат с материята. :)

Все пак интересно е. Нека видим. :)
Активен
Too short signature limits.

a_sh_a

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

Аз съм твърдо ЗА! С най-голямо удоволствие бих посещавала такива лекции.
Чудесна идея!
Активен

XaKePaT

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
    • продавам сайт

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

затова аз бих почнал няма какво да се пристрашавам
всички сме студенти всички сме евентуални приатели не е нужно някои да се притеснява от нещо.

и отдено може и някои преподавател да доиде все пак може да научи нещо :)
Активен

Дамян Митев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Добре, че не съм се родил 8 битов!

Разбира се, че идеята е чудесна. Аз я подкрепям. Всеки има какво да научи от другите. Е, разбира се ще има и скептици, сигурно ще има и такива, дето ще плюят по темата.

Наистина, не учим достатъчно програмиране.Но това не е защото преподавателите са некомпетентни, а защото студентите са. Преподавателите трябва да се съобразяват със средното ниво, а то е : "Тука ми изписа File Not Found, кво значи тва?"

Може би наистина си е време да се създаде клуб, "вътрешна специалност",  където да се обсъждат advanced topics.

Основен проблем е, че тези, от които можем да научим нещо по-сериозно, вече предлагат знанията и времето си във фирми, и трудно ще намират свободно време за такова преподаване.

Все пак, да се стегнем! Ако има желание, ще има и начин!
Чакаме и Вашите мнения!
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://xaxa.eu/index.php

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Чудесно :)

най-накрая нова тема достойна за flame :)
Много съм навит за такова нещо ... ще е яко. BTW преди известно време се събирахме с отБОРА по инф. и си разказвахме задачи, което беше яко ... викаше се студентски форум по информатика .... та мисълта ми беше, че може ей така да се събираме един ден от седмицата примерно и да пием бири и да share-ваме код и книжки :)
Сигурен съм, че доц. Мекеров ще приветства идеята и ще ни даде възможност от време на време да ползваме и техниката на факултета (проектори, компютърни зали и т.н.). Това ще е страшно полезно както са студентите, така и за ФМИ като цяло!

Поздрави другарю JokeR за яката идея ... аз от 19 ще съм готов за 1вата сбирка :) И ще чакам датата с нетърпение ;)

Да живей СИВ!!!
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

na 18ti noemvri shte byde proveden Open Fest ako neznae nqkoi
poprincip mislq tam da spomena ideqta i orientirovachen pyrva sbirka na Studentska obshnost moje da q nasrochim za 18+7-8 t.e. za 23ti ili i 24ti pada se sabota/nededelq
Активен

neliM

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
  • Шматка

Разбира се, че идеята е чудесна. Аз я подкрепям. Всеки има какво да научи от другите. Е, разбира се ще има и скептици, сигурно ще има и такива, дето ще плюят по темата.

Наистина, не учим достатъчно програмиране.Но това не е защото преподавателите са некомпетентни, а защото студентите са. Преподавателите трябва да се съобразяват със средното ниво, а то е : "Тука ми изписа File Not Found, кво значи тва?"


Сори за офтопика:
Първо да изкоментирам горното и после ще продължа по темата
Съгласен съм с теб.. но мен лично тва леко ме дразни, това че голяма част от студентите не отбират от тези неща не значи че те трябва да свалят летвата, мен лично никой не ме изчаква по математическите дисциплини и не уча таблицата за умножение.

Все пак това е специалност информатика, и не случайно е САМО информатика.. всички знаем че има и други специалности.

Ето например тази година.. до тук не съм учил нищо кой знае какво, ще кажете добре.. като съм много надъхан.. да се занимавам вкъщи.. да чета, да се развивам сам.. окей.. но защо идвам в крайна сметка в уни-то.. за диплмата?
Ако ще е да отбием номера.. добре.. но мен лично много ме зарибява идеята за такава студентска общност.. да има малко задружие.. да е интересно, вероятно всички имаме интереси в компютърните среди.. но ми се струва че университета някак си не ни обединява, лично аз смятам че ние сме хората който ще успеем да променим това.. ако ли не.. здраве да е ;о)

Не плюя математиката, аз си признавам че не разбирам, мъча се.. тази година дори напуснах работа за да може да се оправя с тия изпити, тва си е лично мой проблем..
Проблема по-скоро, боли ме от друго, нивото на информатика е ниско и не учим нови неща, а по математика гърч? :)
Защо винаги се получава такова разделение математика VS информатика, тъпо е да се говори че студентите са некомпетентни и свалят средното ниво и затова да не се учи информатика на добро ниво, който е некомпетентен ще има проблемите който аз имам с математиката.. просто е ;)

Аз лично имам желание да ме гърчат с информатика.. нека ми е гадно :) Що ни жалят?

Танто за танто.. щото в момента май сме танто за кукуриго
Дано няма убидени, че тая тема е болна на много хора ;)
---

Иначе по темата, тука винаги си намираме кой да седи отстрани и да плюе и да се прави много на умен, но аз съм за идеята, дори и някой не толкова компетентен да излезе и да подготви и изнесе лекция, заслужава уважението само заради самото си желание и подкрепата на добрата идея, за мен лично тия който смятам да идват там за да плюят и да се присмиват на останалите, не са добре дошли.

Аз лично също съм запален  по идеята.. но все пак леко се притеснявам да не се отплеснем много с информатиката (респективно компютрите ) и пак да си оклепаме изпитите по математика.. всички добре ни е познато кво става като се зарибиш по нещо дето е извън плана за обучение :)

Поздрави
Активен
Шматкам се.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

az vinagi sam se zaribqval s neshta izvan plana za obuchenie :)
nema losho :> posle se okazvat polezni
kolkoto do gyrcha po matematika prav si
trqbva da se predava 20% ot materiala po matematika i daskalite da ne predavat nishto kakto stava s velikata informatika v nachalnite kursove taka vsichko shte e spriamo srednoto nivo :+)
syshto taka e napylno zadaljitelno kogato se dade pochivka ot 15min prepodavatelite na uprajneniq da sedqt okolo 45 min v kafeto :)
« Последна редакция: 03.11.2006, 15:39:42 от JOKe »
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843

Аз лично имам желание да ме гърчат с информатика.. нека ми е гадно :) Що ни жалят?

ooo budi spokoen shte te gurchat
i JOKe go gurcheha i toi reveshe po sushtia nachin po koito reve za matematikata

"basi tupia asembler"
"basi tupite LISP i Prolog"
"basi tupite compileri"
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube

Идеята е много добра! Смятам, че ще има доста голяма посещаемост и ще е много интересно и полезно! Твърдо ЗА!!
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

xenry

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Активен

Veselin Marinov

  • Гост

Mi hayde de! Kakvo chakate oshte? I az sym ZA!!!
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

Ами като сте толкова хора "ЗА" подготвяйте някакви лекции и след 18-ти някъде (може би следващия уикенд след 18-ти) ще се съберем и ще проведем първата сбирка. :)
Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

na pyrviq Studentski Seminar az shte iznesa neshto i shte se razberem za ideqta i taka natatak.
« Последна редакция: 05.11.2006, 19:07:38 от JOKe »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Waw
« Отговор #16 -: 08.11.2006, 20:44:07 »

Това звучи интересно. Отдавна не съм чел тук толкова читаво предложение. Действайте бре хора ... Ще е от полза за всички, ама дори тези "всички", които не можете да си представите в момента, вервайте ми  :-)
Успех!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Активен

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website

Щом ще има Джава, трябва да има и ПХП. Можем да се разберем, и да си определим програма напред във времето, дори не е необходимо да е само по 1 лекция на седмица, ако има повече желаещи да изнасят лекции - а съм сигурен че така ще стане с течение на времето защото хората разбират с времето ползите от тази дейност(не толкова за тези слушащи колкото до тези изнасящи) - може да се планират така нещата че да стане нещо наистина сериозно. Ние с Вълчанов доста пъти сме говорили по тая тема ама тъй като и двамата сме супер несериозни - повече аз, по малко той - все се проваляха плановете. Та казвате кога е - този път казвате, а не пишете тука и ще измисля някаква лекция за ПХП, такива има много, мога да говоря с часове по теми свързани с езика а и не само.
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

wyprosa ne e da e samo na edna lekciq
a da iznesesh cialostni lekcii za ezika PHP
posle ako iskash i za framework i etc..
neznam poprincip smqtam da pochna s osnovi na Java eventualno shte sa nedelite moje syshto taka ako iskate simetrichno s tova da pochnat osnovi na PHP ili sled osnovite na java da ima osnovi na php i etc.
shte se razberem
orientirovachno pyrvata lekciq shte e kym 1vi demekmvri
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

wyprosa ne e da e samo na edna lekciq
a da iznesesh cialostni lekcii za ezika PHP
posle ako iskash i za framework i etc..
neznam poprincip smqtam da pochna s osnovi na Java eventualno shte sa nedelite moje syshto taka ako iskate simetrichno s tova da pochnat osnovi na PHP ili sled osnovite na java da ima osnovi na php i etc.
shte se razberem
orientirovachno pyrvata lekciq shte e kym 1vi demekmvri

Здрасти JokeR ;)
1ви декември е перфектната дата! С Жоро Соколов наистина много сме говорили на темата, също и с Митко Благоев. Аз лично съм подготвен да говоря за .NET доста ако има желаещи ... даже според мене трябва да се съберем и да обсъдим някаква рамка, която да следват всичките курсове, за да може да се добива по-цялостна представа за езиците за програмиране като цяло ... примерно един говори за OOП с PHP, следващия път друг за OOП с Java, ООП с C#, Delphi и т.н. Примерно може да се започне с конзолни приложения и по-прости задачи от олимпиади за да свикне аудиторията на синтаксиса на съответния език, след което да се продължи с OOП, и после с Desktop/Web forms и съответно технологиите, които езика предлага (връзки с база и т.н.). Според мене това е правилния начин да се направи нещо такова. Пък ако покрай курса зарибим кадри за отбора по информатика ще е много яко.

БОРА РУЛЗ!!!
           Никола Вълчанов
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth