argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Студентска Общност ? Community ? дали би било идеино ? бихте ли участвали ?  (Прочетена 18313 пъти)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

neznam dali ako nqkakvi hora vidqt
OOP na PHP
OOP na Java
OOP na C# nqma da se zamotat oshte povehce
a i dali nqma da pochnat da omazvat ezicite sq koe na koe beshe no da ..
 moje :)
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

wyprosa ne e da e samo na edna lekciq
a da iznesesh cialostni lekcii za ezika PHP
posle ako iskash i za framework i etc..
neznam poprincip smqtam da pochna s osnovi na Java eventualno shte sa nedelite moje syshto taka ako iskate simetrichno s tova da pochnat osnovi na PHP ili sled osnovite na java da ima osnovi na php i etc.
shte se razberem
orientirovachno pyrvata lekciq shte e kym 1vi demekmvri

Здрасти JokeR ;)
1ви декември е перфектната дата! С Жоро Соколов наистина много сме говорили на темата, също и с Митко Благоев. Аз лично съм подготвен да говоря за .NET доста ако има желаещи ... даже според мене трябва да се съберем и да обсъдим някаква рамка, която да следват всичките курсове, за да може да се добива по-цялостна представа за езиците за програмиране като цяло ... примерно един говори за OOП с PHP, следващия път друг за OOП с Java, ООП с C#, Delphi и т.н. Примерно може да се започне с конзолни приложения и по-прости задачи от олимпиади за да свикне аудиторията на синтаксиса на съответния език, след което да се продължи с OOП, и после с Desktop/Web forms и съответно технологиите, които езика предлага (връзки с база и т.н.). Според мене това е правилния начин да се направи нещо такова. Пък ако покрай курса зарибим кадри за отбора по информатика ще е много яко.

БОРА РУЛЗ!!!
           Никола Вълчанов

Тук се появява някакво неразбиране, но не знам дали е от моя или от нечия друга страна. Тия лекции не са ограничени до програмиране и изучаване на програмни езици и респективно ООП и т.н. Аз разбрах, че всеки с идея и мерак за лекция в облостта на ИТ ще може да я изнася съвсем спокойно. Ограничения от този род за излишни. Поставям го на въпрос заради цитирания пост на Никола Вълчанов, от който разбирам, че той разглежда това като някакъв курс по програмиране, което аз не виждам въобще по този начин.

Цитирам първия пост на JOKe:
Цитат
Студентско сдружение да го наречем,  мислите ли че ще има интерес идеята е да Ежеседмично да се изнасят лекции на КАКВИТО и да е теми т.е. не да е избираем предмет а да си има лекции за всичко като саответно почва един човек предава няколко лекции ( или упражнения )  една след друга  докато не изчерпи темата до някаде продължава друг. и така нататък въпроса ми е мислите ли че ще има аудиторна посещаемост ?

Поздрави,
Антоний Чонков
Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

da ne e samo za coding no vse pak povecheto v FMI sa coderi i e normalno da sa v poveche coderskite lekcii
predpolagam
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175

Малко бях в почивка и не съм чел известно време форум-а за това се включвам едва сега.

Значи идеята е добра. Твърдо за.

Дори имам предложение за доразвиване на идеята. Да се направи някаква страница или форум и там да се публикуват темите за който е говорено. Преди време в IRC имаше едно каналче в което се изнасяха лекции на  компютърни теми и всяка лекция се публикуваше във форум на канала така че да има дискусия след това по темата и за в бъдеще а не да се забравя. Та идеята е да се направи нещо като форум и за това нещо така че това което се говори да не остава за протокола.
По същия начин ако някой се интересува от дадена лекция но няма възможност да присъства може да види за какво е ставало въпрос

Може и в този форум да се направи такъв раздел ако администраторите преценят
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

neka zapochnem da vidim kak e a i ne byrzaite
ianche po vaprosa za forum kanal4e i etc :
студенти razdela v saita na fmi
ne se pipa i poddarja ot godini
veroqtno vseki seminar shte se pomestva v http://www.fmi-plovdiv.org/bg%5Fver/studenti/index-2.htm kakto i v aktulano.
i otdelno otnovo v razdel studenti
ima edno лични страници  .. koeto e podigravka da sa tezi
shte mahnem povecheto stranici zashtoto nqma smisyl da gi ima vmesto tqh shte slojim blogove na hora ot fmi ili tehni stranici
vse pak ne e Nujno da RAZEDINQVAME vsichki
ima forum , ima sait , neka da go izpolzvame
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843


Тук се появява някакво неразбиране, но не знам дали е от моя или от нечия друга страна. Тия лекции не са ограничени до програмиране и изучаване на програмни езици и респективно ООП и т.н. Аз разбрах, че всеки с идея и мерак за лекция в облостта на ИТ ще може да я изнася съвсем спокойно. Ограничения от този род за излишни. Поставям го на въпрос заради цитирания пост на Никола Вълчанов, от който разбирам, че той разглежда това като някакъв курс по програмиране, което аз не виждам въобще по този начин.

Поздрави,
Антоний Чонков

edva li niakoi shte ima protiv druga lekcia
prosto Naiden ot drugo ne razbira puk samo toi e navit da stava lektor:)
sega kato se zamislia toi i ot tova ne razbira no az shte mu pomagam...
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

Подкрепям идеята ви. Но ще отбележа, че тя не е нова за ФМИ - има си вече създаден Студентски семинар по математка и информатика (ССМИ) - http://www.fmi-plovdiv.org/bg_ver/studenti/index-2.htm.
ССМИ си е създаден от студенти, провеждал се е от студенти, темите не са били ограничавани, а ръководството само е съдействало, когато са се обръщали към него за зала, мултимедийна техника, популяризиране...
Така че не е нужно да се търси и ново име ("Студентска Общност ? Community ?" и т.н. както се питаше JOKe).
ССМИ няма шеф - всеки студент или група студенти могат да изнасят в ССМИ  лекции в областта на математиката, информатиката и информационните технологии.
А относно рубриката СТУДЕНТИ в сайта на ФМИ - JOKe е прав. Тя трябва да се поддържа от студентите, там да се отразяват дейностите на ССМИ, да се поместват лични страници, блогове и всичко, което студентите считат за полезно за тях. Не е зле да се създаде екип, който да поддържа тази студентска рубрика.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

da az neiskah da predloja alternativno ime izpolzvah tezi imena kato neshto po poznato po blizko do predstavite na syvremennite studenti , po chesto sreshtani dumi moje bi da gi narehcem za tqh.
ne e nujno da se izmislq novo ime moje da go pravim pod ime na SSMI ili veroqtno po chesto shte e SSI :+) misylta mi beshe da se syzdade obshtnost ot hora samoto ime ne e vajno hora koito da poseshtavat neshtata hora koito da sa po znaeshti ot drugi hora ili hora koito realno iskat da nauchat neshto, da gi narechem seriozni hora; )

kolkoto do saita da shte go izmislim i shte vidim kak shte stane opredeleno chasta "studenti" i osbenno lichni stranici v momenta e pylna podigravka i opredeleno shte q modificirame :)
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

Аз имам едно предложение, макар да знам, че JOKe пак ще ми скочи на врата заради него. Ако наистина тези лекции вървят добре и качествено, ще е много добре да се документират с видео записи и да са достъпни за студенти (от Интернет), които нямат възможност да посещават лекциите наживо или просто след време, ако някои студенти проявяват интерес към дадена лекция. :) Това е малко по-второстепенно в случая, защото още нищо не е направено, но идеята си е идея. Давайте мнения и критики. :)
Активен
Too short signature limits.

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

cipher, идеята е много добра, стига само да може да се предостави техника.
Иначе аз съм ЗА да се направи такъв вид документиране.
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175

Аз имам едно предложение, макар да знам, че JOKe пак ще ми скочи на врата заради него. Ако наистина тези лекции вървят добре и качествено, ще е много добре да се документират с видео записи и да са достъпни за студенти (от Интернет), които нямат възможност да посещават лекциите наживо или просто след време, ако някои студенти проявяват интерес към дадена лекция. :) Това е малко по-второстепенно в случая, защото още нищо не е направено, но идеята си е идея. Давайте мнения и критики. :)


Ам това си го мислех и аз докато пишех пост-а за форума по-горе обаче реших че на първо време не е нужно това. След време разбира се може да се развие и до там. Дори лекциите да се предават и online по интернет обаче май много избързваме. Нека първо да видим как ще потръгнат нещата

veroqtno vseki seminar shte se pomestva v http://www.fmi-plovdiv.org/bg%5Fver/studenti/index-2.htm kakto i v aktulano.
i otdelno otnovo v razdel studenti

Това за преди семинара е ясно че ще се публикува. Идеята ми беше след това лекциите да не отиват в историята а да ги има някъде така че човек да може да ги прегледа ако му потрябва.

Ще ти дам пример: след 2 седмици говориш нещо за Java аз вместо да те слушам си бъркам в носа.
след 1 година ми се налага да правя нещо на Java за което ти си горовил.
е вместо да те търся да ми го обясняваш или да правя трафик на гугъл може просто да погледна тази лекция която съм проспал   :-D

Точно за това беше и идеята за форум-а.
Защо мисля че форум е добре ?
Ами защото след като се публикува лекцията може да се дискутира и да се доразвива или критикува съответно.
Както се казва: Истината се ражда в спора
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Ivane ima lekcii i lekcii
ednite lekcii imat slaidove pisani v minalia vek chetyt gi i si pilqt noktite s nqkakva pili4ka vie prepisvate.. - iasno e che modela e neprkateichen
realno moite lekcii shte sa s prezentaciq s izkliuchitelno malko slaidove
realno tyi kato shte prepodavam kak da programirame - SHTE PROGRAMIRAME
realno nqma kak da procehtesh samata lekciq osven na video :) koeto e iasno che e skypo,trudoemko i bezsmisleno za sega.
realno samite proekti ili demota ili etc koito pokazvam - okei te shte se kachvat nqkade
taka che tozi koito si e byrkal v nosa :) pone dano znae v koe demo da pogledne neshtoto :>
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

ХАХАХА Найдене, брат ако реално пишеш лекциите както постовете, ще ни трябва и някой урок по разкодиране.
Държа да отбележа, че ще е много от полза ако някой се наеме, да документира нещата!
 :-D
Активен

VooDooMaN

  • Гост

Найден ще си пише слайдовете на маймуница :). Нека първата лекция е криптография, паралелно с нея да върви и борба с главоболието.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

obeshtavam v lekciite si da nqmam tekst na bylgarski :+)
neka bydem unikalni kakto sme bili vinagi:0
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Тук се появява някакво неразбиране, но не знам дали е от моя или от нечия друга страна. Тия лекции не са ограничени до програмиране и изучаване на програмни езици и респективно ООП и т.н. Аз разбрах, че всеки с идея и мерак за лекция в облостта на ИТ ще може да я изнася съвсем спокойно. Ограничения от този род за излишни. Поставям го на въпрос заради цитирания пост на Никола Вълчанов, от който разбирам, че той разглежда това като някакъв курс по програмиране, което аз не виждам въобще по този начин.

Поздрави,
Антоний Чонков

Ок ... ок ...

просто имам желание да говоря ... току виж съм имал и какво да кажа като цяло :)
pls ... дай някаква идея как мислите да провеждате това което ще правите (така като гледам няма да е стил "Студентски семинар по информатика, както го бяхме направили с Митко Благоев, Дамян Митев и Петър Събев преди 2-3 години") ... но аз съм силно отворен към нови идеи ... кажете как го виждате и ако ме искате ще се нагодя към вашия стил ;)

Viva la resistance
       Ники Вълчанов
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

Ники, моята представа за това е предаване на знания между студенти, а не да се разделяме на даскали, лектори и блееща публика. :P Просто всеки, който има интерес към нещо в областта на IT, да може спокойно да излезе и да го разкаже и/или демонстрира. Без значение дали е на ниво начинаещи или напреднали. Има си хора за всичко. Идеята на мен ми харесва именно заради тази отвореност на нещата и заради това, че всеки е част от цялото и стига да поиска, може да допринесе с нещо. Това е. :)
Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Ideqta mi e obshto vzeto predmet prepodavan ot studenti za studenti bez ogranichenie v broiktie :)
Studentski seminar po Informatika " Dni na programista "
Tema 1 : OOP Programirame , Osnovi elementi v ezika  Java
 
Tema 2 : natatak ..
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Ideqta mi e obshto vzeto predmet prepodavan ot studenti za studenti bez ogranichenie v broiktie :)
Studentski seminar po Informatika " Dni na programista "
Tema 1 : OOP Programirame , Osnovi elementi v ezika  Java
 
Tema 2 : natatak ..

Супер ... значи не съм в грешка :)
Точно същото нещо бяхме направили преди няколко години във факултета, но беше ориентирано към състезателни задачи :)
:) на 1ви ще се видим да пийнем и да говорим f2f по темата ;)

Супер сте :) Само така!!!
          Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website

Можете да ме включите със следните лекции на първо време:

Лекция: Разлики между ПХП4 и ПХП5. Основни и неосновни подобрения.
Лекция: Бази данни. Разлики и прилики на съвременните СУБД. Дизаин на базата данни, нормализиране и оптимизация.
Лекция: Как да пишем добър код на ПХП? Презентация и логика на приложенията. Темплейт системи и frameworks за разработка.
Лекция: ООП на ПХП, демонстриране на направата на средно сложно Web 2.0 приложение.

Поздрави,
Жоро
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!