argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: казус!  (Прочетена 2090 пъти)

petrova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
казус!
« -: 18.06.2008, 13:32:28 »

Здравейте,
обръщам се към Вас-студенти по право,ако можете да ми дадете отговор на един казус(ако може така да се нарече).
Става въпрос за работник(продавач в магазин),който е с 8-часово работно време,но от месец работи по 12 часа.Запалащането (смешното заплащане) е под минималната работна заплата-220лв.,заплащането е въз основа на направения за месеца стокооборот( около 180 лв. месечно).Въпроса ми е след като отработеното време е с 4 часа повече ,към трудовия договор трябва ли да има анекс(или друго,не знам точно какво),в който да са упоменати работните часове?
И ако няма такъв анекс,коя институция следи за спазването на тези неща-Инспекцията по труда ли?И относно заплащането,след като получава възнаграждение по-ниско от минималната заплата,в трудовия договор какво трябва да е отбелязано,в смисъл има ли вариант при 8-часов работен ден възнаграждението да е по-ниско от минималната за страната заплата?
Може да Ви се стори смешно,но не съм запозната и се интересувам,тъй като искам да поставя въпроса пряко пред работодареля. За това искам да съм запозната със законовите норми( е ,не знам дали се казва законови норми).
Благодаря Ви,дано да ми помогнете!
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: казус!
« Отговор #1 -: 18.06.2008, 19:25:10 »

Виж  сега  колежке,  първо  не  може  да  се  работи  по  12  часа  за  180  лв , това  не  е  нормално  и  ако  имаш  много  пари  можеш  да  съдиш  работодателя  си !  Но  по  принцип, при  такива  случаи  в  България  се  напуска      веднага ---     впредвид , че  има  работозатели , които  не  дават  под  минималната  заплата  от  220  лв!В  нормалните  държави  този  работодател , още  в  понеделник   ще  лежи  в   пандиза!  Но  в  България , понеже  нещата  са  на  обратно  ,  най-добре  е  веднага  да  напуска  този  работник  и  да  се  опита  да  си  вземе  от   оборота ,-- толкова  пари -- колкото  би  трябвало  да  получи , съгласно  трудовия  договор(  ако  е  реален,  в  смисъл  да  е   законен  ,  защото  както  ми  го   описваш  --100%  съм  сигурен  че  е   фиктивен  и  няма  никаква   стойност , ако  се  доказва  някакво  правоотношение  с  него   пред   съда)Няма   опасност  от  обвинение  в  кражба , ако  присъстват   2  свидетели  в   момента  на   напускането   на   местоработата , като  парите  които  смяташ  че  са   заработени    са  изчислени  точно!Не  си   попаднала  на   нормален  работодател,  но съвета  ми  е ,-- да  не  взимаш   стока  за  да  компенсираш  пропуснатите  ползи  ,   а  пари  и   то  толкова -- колкото  реално  ти  се  полагат  , съгласно  този  договор , който  ми  се  струва  че  е   фиктивен!(  изпрати  ми  го  по  мейла , за  да  ти  кажа  със  сигурност  дали е  редовен  или  е  фалшив , както  е  в  много  случаи , с  които  съм  се   сблъсквал  на  практика!  И  веднага  напускай--   виж  във  вестника  има  хиляди   свободни  работни  места  в  Пловдив  и   не  само  в  Пловдив!Това  е  накратко  решението  на  този  казус  в  който  липсват  множество   конкретни  сведения , които  са  необходими  за  правилното  решение!ако  дадеш  повече  информация  е  възможно  да  се   промени  изцяло  конструкцията  на  отговора  ,  но  при  така  описания  казус , повече  от   това , няма  кой  да  ти  даде  като    съвет!инж.Марин  Янков  (студент  3  курс право)   ПС --   до  тук  си  спести  20  лв , но   когато  забогатееш  ,  ще  почерпиш  батко  си   Марин  на  някоя  чужда  сватба !   чао!
Активен
Всичко е любов

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: казус!
« Отговор #2 -: 18.06.2008, 21:25:23 »

Нормалната продължителност на работното време е до 8 часа (чл.136, ал.3 КТ). Тя не може да бъде удължавана (освен в изрично предвидените случаи (чл.136, ал.4 КТ). Удължаването е уредено в чл.136а КТ. То се допуска не постоянно, а за срок от 60 работни дни през една календарна година, като продължителността на работното време не може да надвишава 10 часа. Освен това, необходимо е да се компенсира чрез намалено работно време през други работни дни. Принципно, възможно е да се работи и по-продължително време. За целта е необходимо да бъде сключен договор за допълнителен труд. Ако е сключен такъв договор, възможно е работната седмица да бъде до 48 часа (или 40 часа за непълнолетните). При изрично писмено съгласие от работника или служителя, продължителността на работното време може да бъде и повече от 48 (съответно 40) часа на седмица. Но за това са необходими две условия: сключване на договор за допълнителен труд (който е писмен) и даване на изрично съгласие за работа при повече от 48 часа на седмица (също писмено). В противен случай, на общо основание е недопустимо работното време да надвишава 40 часа на седмица/8 часа на ден.
Контролът за спазване на трудовото законодателство се осъществява от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" към Министерството на труда и социалната политика.
Колкото до минималната работна заплата, тя е минимална именно, защото конкретната заплата не може да бъде по-малка от нея при нормално работно време (т.е. 8 часа).
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: казус!
« Отговор #3 -: 18.06.2008, 21:56:31 »

За  инспекцията  по  труда , нищо  не  писах  поради  факта  , че  такива  работодатели   ядат    и  пият  заедно  с  проверяващите     ги  от  " Инспекцията  по  труда"  ,като задавам  въпрос?     ------ Кой  плаща  сметката? Дали  има  корупция      и      дали  ,     златните      ланци  ,    ролексите   ,     мерцедесите    и   т.н.     могат  да  се  купят  със  спестявания  от   банички!?!Преди  няколко  години  видях  един  такъв  "     п роверяващ "      държавен  чиновник  и  си  казах  на  ум -- "Боже , Пази  България"  , но  защо  след  1994  година      Господ , не     ни     се     е      обаждал  , за    да     ни    каже    ,    че  Трудовото  право  , --(над  1200  страници)  което  ще  го  учим  по -- нататък ,  еб  а  ма     ата  на  половин  милион  българи? :-) :rock: :headbang: :headbang: :headbang: :-*
Активен
Всичко е любов

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: казус!
« Отговор #4 -: 19.06.2008, 09:51:21 »

А, бе това за инспекцията дето пиела и ядяла заедно с работодателите, малко нереалистично звучи. Може да има някакви нередни случаи, но така да квалифицираш е доста смело. Фирмата, в която работя обслужва повече от 100 работодателя и работата ни е свързана именно с условията на труд и да ти кажа често си им идват на проверка от Инспекцията и не съм видяла някой да е с такива близки отношения с проверяващите.
А и колега имай предвид, че най-често преди да се състави какъвто и да е акт Инспекцията по труда обикновено съставя констативен протокол, чрез който дава предписания и срокове, в които същите да се изпълнят. Едва тогава, ако това не стане, се стига до някакви по драстични мерки.

До Петрова: Госпожо, колегата Гогов правилно Ви е описал как стоят нещата от гледна точка на закона. Моят съвет е да напуснете възможно по-бързо. Човек трябва да си цени труда и да знае колко струва. Мисля, че може да си намерите по-добре платена работа с нормално работно време.
Активен

petrova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re: казус!
« Отговор #5 -: 19.06.2008, 10:09:32 »

Благодаря ви за отговорите,аз не работя при такива условия,ако бях аз до сега 100 пъти да съм напуснала и да съм си взела това,което ми се дължи(е, може и да не взема дължимото ми,но не бих работила при тези условия!).А отговрорите ви ми дадоха ясна представа за ситуацията.Но това е поредния пример как в България се работи като хамалин и как се подиграват с работниците.
И Бай Марине ще черпя на някоя чужда сватба,обещавам!
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: казус!
« Отговор #6 -: 19.06.2008, 12:14:05 »

Дони , твоята  фирма  работи  с  големи  клиенти  ,  познавам   собственичката  и  сина  й  ,  който  ни  е  колега  и  поради  тази  причина  при Вас  всичко  е  о кей,  но  в горния  пост  имах  предвид  хора  от  София  ,  за  което  , ти  нямаш  наблюдения , а  много  добре  знаеш , че София  не  е  България!това  съм  имал  впредвид,  но  също  така  съм  чувал  оплаквания  от  Пловдивската  инспекция  по  труда  --в  смисъл  че  бавели  проверките  с  месеци!чао , лек  ден!
Активен
Всичко е любов

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: казус!
« Отговор #7 -: 19.06.2008, 13:11:19 »

Собственик на фирмата, в която работя не е жена, а мъж. Имат син, който определено не ни е колега, а е все още ученик. Вероятно не си запознат с работното ми място :).
А по въпроса - не говорех само за пловдивската инспекция по труда, а като цялостоно наблюдение, защото обслужваме и фирми от София, Черноморието, планински комплекси и въобще на територията на цяла България. Какво имаш предвид под "бавене на проверките" въобще не мога да разбера....
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: казус!
« Отговор #8 -: 19.06.2008, 16:43:58 »

Доколкото   си  спомням  ,  преди  няколко  месеца  си  сменила  недвижимите  имоти  и  новата  ти  фирма  се  занимава доколкото  ти  четох  постовете  с  нещо  като  охрана   на  труда!?!не  знам  как  се  казва  ,  но  предположих  че  е  "Одико "- ООД,    както  и  да  е , това  не  е  толкова  важно!От  25- до   29   този  месец   в    палата   10  и  11  ще  бъде  поредната  изложба  Принтком  !чао :-)
Активен
Всичко е любов