argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: generativen sintaksis  (Прочетена 7154 пъти)

imvera

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: generativen sintaksis
« Отговор #20 -: 16.04.2008, 02:46:36 »

 :mmm:Малко семиотика:
В едно село имало бръснар,който бръснел всички онези и само онези,които не се бръснели сами.
 Въпрос:Бръснел ли бръснарят себе си?
Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re: generativen sintaksis
« Отговор #21 -: 17.04.2008, 16:15:51 »

А-а, бръснел се е :) нали това му е професията, кой друг ще го направи вместо него... Освен ако не е бил кьосе :evil:
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120
Re: generativen sintaksis
« Отговор #22 -: 28.04.2008, 11:21:38 »

 :-o горкия човек... с такава политика за бръсненето... най-вероятно не се бръсне, защото от чудене дали е редно да се обръсне, не му остава време  :roll:

по темата: много зарибяващ е тоя синтаксис, обаче разисквате въпроси, които ние все още не сме разгледали... И все пак "кой" нали е въпросително местоимение? Първото упражнение още Карастанева ни каза, че те спадат към имената (N). Аз лично не виждам нищо общо между "кой" и "дали", "че", "да"...

И все пак не съм толкова веща по тези въпроси (все още  :roll: )
Да живеят езиковедските дисциплини  :rock:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re: generativen sintaksis
« Отговор #23 -: 29.04.2008, 21:42:05 »

И все пак "кой" нали е въпросително местоимение? Първото упражнение още Карастанева ни каза, че те спадат към имената (N). Аз лично не виждам нищо общо между "кой" и "дали", "че", "да"...
Така е, между "кой" и "дали" няма нищо общо. "Кой" е N (съществително), а "дали", "ли", "че" са С (комплементизатори, или обяснено с термините на традиционния синтаксис, подчинителни съюзи, т.е. думи, които свързват подчиненото изречение с главното). Тъй като обаче много често подчиненото изречение се свързва с главното не с подчинителни съюзи, а с "кой", "кого", "какво", "как", "кога" и т.н., се приема, че те изпълняват ролята на комплементизатори, без да са такива.
Хайде с пример, че иначе не мога да го обясня...
1. Знам, че ще дойде. "Че" е подчинителен съюз/комплементизатор. Отбелязваш го с С. Той е опора на фразата СР (която е в крайна сметка цялото подчинено изречение и ще я учите следващия семестър).
Дотук добре.
2. Знам кой ще дойде. "Кой" не е подчинителен съюз, затова си го отбелязваш с N. Приемаш, че комплементизаторът е изразен с празна позиция/нула, а това "кой" е адюнкт към него и съответно е в състава на СР, без да е опора.
Така че това е единствената логика "кой" и подобните му по някакъв начин да се обсъждат във връзка с комплементизаторите.
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков