argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Peperuda  (Прочетена 3251 пъти)

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Peperuda
« -: 09.02.2007, 10:53:15 »

  От една какавида ми се излюпи пеперуда, обаче крилата й не се развиват вече 3 седмици. За колко време имагото на пеперудата се превръща във възрастен индивид с нормално развити крила?
  Ето тук има малко снимки: http://snimka.bg/album.php?album_id=103423
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Peperuda
« Отговор #1 -: 09.02.2007, 14:15:02 »

 привет!
това, което е на снимката, на мене собствено ми мяса на каквида, нищо, че виждаш криле. не изглежда да има антени и крака. Обикновено при напускането на каквидата, пеперудата разтваря криле в рамките на няколко часа, които се напомпват с кръв и се "разтягат" - ако седеше дълго време безкрила, нямаше да има шанс срещу птиците и другите си врагове.
А иначе имагинирането зависи от условията, при които гледаш пеперудата - температурата играе рашаващо значение. Може би твоята пеперуда вече е в предимагинален стадий...

Де да знам... може и да греша. Колеги други предположения?...
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re: Peperuda
« Отговор #2 -: 09.02.2007, 14:38:25 »

Качени са 5 снимки.Първите 3 са на какавидата,4-та и 5-та са на пеперудата.Отглеждам я от 3 седмици,храня я със сок от ябълки.Явно си видяла само снимките на какавидата!
Активен

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re: Peperuda
« Отговор #3 -: 10.02.2007, 09:02:02 »

НИКОЙ ЛИ ДО СЕГА НЕ Е ОТГЛЕЖДАЛ ПЕПЕРУДИ?!?
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Peperuda
« Отговор #4 -: 10.02.2007, 12:21:52 »

Каква е целта на отглеждането на пеперуди в домашни условия? Не е пчела, че да има полза, а тя и сама може да се отгледа не по-лошо от теб. Не се обиждай, но наистина не виждам смисъла. Те не умират ли много бързо?Ако го правиш за наслада от естетиката, то надали си избрала точното занимание, защото пеперудите не са питомни любимци. Може и да е хубаво нещо, но хмм какви ли разбирам аз от пеперуди. Та колко каза, че живеят?

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re: Peperuda
« Отговор #5 -: 10.02.2007, 14:05:55 »

Те и жените не стават за нищо ама си ги държим в къщи!!!!!! :hihi:
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Peperuda
« Отговор #6 -: 10.02.2007, 18:29:37 »

Каква е целта на отглеждането на пеперуди в домашни условия? Не е пчела, че да има полза, а тя и сама може да се отгледа не по-лошо от теб. Не се обиждай, но наистина не виждам смисъла. Те не умират ли много бързо?Ако го правиш за наслада от естетиката, то надали си избрала точното занимание, защото пеперудите не са питомни любимци. Може и да е хубаво нещо, но хмм какви ли разбирам аз от пеперуди. Та колко каза, че живеят?

~LIA~

Owned by Lou Dantes - за пореден път от постовете ти се убеждавам, че не си биолог. :hihi: А ако си - твърдо препоръчвам да си смениш призванието... 8-) Защо трябва да има практическа полза от отглеждането на каквото и да е? :wink: На Diudi просто му(й) е интересно да види как се развива това животно. Аз имах един приятел, който по същия начин си отглеждаше оси в буркан! :hihi: Любопитство - едно от основните и най-първични човешки чувства и емоции. Какъв по-ясен мотив и причина от тази търсиш.  :?

Diudi - най-добре покажи снимките или още по-добре направо занеси пеперудата на някой от ентомолозите в катедра "Зоология". Потърси гл. ас. Петър Бояджиев или гл. ас. Анелия Стоянова. Кабинета им се намира в Биологически факултет на втория етаж точно срещу мъжката тоалетна. Мисля, че там ще ти дадат най-пълна и точна информация за твоята животинка.  :y:
Активен
Nobody likes a smart ass...

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re: Peperuda
« Отговор #7 -: 10.02.2007, 19:03:22 »

Много благодаря за разбирането scientist guy  :-) Най-после един човек да разбере за какво става въпрос!
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Peperuda
« Отговор #8 -: 10.02.2007, 20:03:49 »

Owned by Lou Dantes - за пореден път от постовете ти се убеждавам, че не си биолог. :hihi: А ако си - твърдо препоръчвам да си смениш призванието...

Прав си - информатик съм.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Peperuda
« Отговор #9 -: 10.02.2007, 20:42:22 »

 Наистина не съм видяла последните две снимки... от катедрата ще ти помогнат, да, обаче на мене ми се струва, че разполагаш с интересен мутант. Не е нормално да не си отвори крилете ча няколко часа, камо ли, няколко дни. Доколкото виждам, и да би ги отворила (което вече е малко вероятно), не биха достигнали нормална дължиня. Прилича ми на мутиралите дрозофили, с които работим. Много е важно и от къде си взел(а) гъсейницата, за нейното определяне.
СЪвсем напосоки - прилича на някоя от зелевите - Pieridae обаче, изобщо не мога да бъда сигурна.

Ако отидеш до факултета, пиши какво е станало, че ми стана интересно.
Успех!
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re: Peperuda
« Отговор #10 -: 10.02.2007, 20:45:32 »

Ами тогава като си информатик,къде си тръгнал(а) да даваш съвети във форума на биологическия???НИКОЙ НЕ ТИ ИСКА МНЕНИЕТО!!!
Активен

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re: Peperuda
« Отговор #11 -: 12.02.2007, 09:56:12 »

ПЕПЕРУДАТА МИ УМРЯ!!! :-( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Peperuda
« Отговор #12 -: 12.02.2007, 10:48:16 »

ПЕПЕРУДАТА МИ УМРЯ!!! :-( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Съжалявам да го чуя! :-( Но не си го слагай на сърцето причината може и да не е от това, че не си я гледал както трябва, а да е савсем различна... Моят съвет за в бъдеще посъбери малко информация за животинките, които искаш да гледаш и тогава започни. Предполагам, че това с пеперудата е било инцидентно, но да го имаш в предвид за в бъдеще.  8-)
« Последна редакция: 12.02.2007, 18:02:19 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...