argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: WiFi в ПУ?  (Прочетена 7284 пъти)

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
WiFi в ПУ?
« -: 12.02.2007, 11:16:39 »

Та подочувам аз някакви такива слухове оттук-оттам,че в ПУ шяло да им или вече имало ама не навсякъде и т.н. и прочие, и так дале, etc. Та понеже има вероятност в недалечно бъдеще да се снабдя с машина с WiFi оборудване реших да позапитам така администратора (или който там друг може да отговори) какво става с безжичния Интернет в Пловдивския Университет. В Техническия доколкото знам имат от година-две и то май безплатен по някаква програма. То че и при нас ще дойде все някога е порядъчно ясно, въпроса е не дали, а кога.
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #1 -: 12.02.2007, 13:13:20 »

Да, WiFi ще има.
Поставени са вече 10 антени на територията на ректората на ул. Цар Асен 24, които покриват по-важните места, аудитории и градинки. В момента обаче те не функционират, въпреки че усилено се работи по въпроса. Ето предстоящите стъпки:
1. Окабеляване на основния backbone на ректората с оптика
2. Модул за оторизиране на WiFi потребителите от Focus
3. Свързване на Focus WiFi с Eduroam
4. Оживяване на антените и тестване
5. Документация и популяризиране на услугата
Всичко това както виждате зависи от различни време-отнемащи фактори, така или иначе мисля, че трябва да е готово скоро след пролетта, когато е приятно да се работи навън с лаптоп.

Добре е да споменем, че този проект се движи с подкрепата на ДАИТС и фирма VideomaxAVS.
Активен

Nyte

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #2 -: 23.02.2007, 14:11:41 »

А кога WiFi покритието във сградата на ФМИ ще бъде по-добро? В момента само в коридорите и то близо до прозорците и отвън има сигнал, вътре в стаите  :s: Доколкото разбрах имало нови антени, трябвало само да ги сложат
Активен

yri

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
  • FMI admin
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #3 -: 23.02.2007, 14:40:02 »

Във ФМИ в момента има още 2 работещи AP-та (на 5-тия етаж). Другите ще бъдат монтирани съвсем скоро.
Активен
Поздрави от
         The Bash Master Club

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #4 -: 23.02.2007, 16:01:32 »

ФМИ е притежава 8 нови и едно старо AP, което се хващаше слабо по коридорите и м/у другото е на 5 години, нещо за което в други ВУЗ-ове и факултети не бяха и чували.

AP-тата работят на 802.11 a/b/g, така че за бъдат задоволени всички и ще са разположени така, че да осигурят максимална скорост без да се зашумяват. С тях ще бъдат покрити 5-ти етаж (3 точки), 4-ти етаж (2 точки), всички барчетата, външен и вътрешен двор на Нова сграда.
Новите обаче няма да влязат веднага в употреба заради зачестили злоупотреби с мрежата на ФМИ. За сега ще заработят само тези на 5-ти етаж. След като новата система за ползване на мрежовите ресурси бъде изтествана, ще заработят и останалите.

На изказването ...... "въпроса е не дали, а кога" мога да отговоря:
1. Във ФМИ го е имало много преди да се появи в ТУ и то безплатно както казва колегата.
2. Поради проекта по който бяха обещани цитирам "и то май безплатен по някаква програма", ние не си купихме оборудването по-рано и естествено издухахме супата на практика. Затова се забавихме.

Какво да се прави когато ТУ-Пловдив е филиал на софийски ВУЗ, а по софийско пък и не само, пловдивското ФМИ макар да не си признават, не го долюбват много.

Така че нещата си вървят. Жалко, че екипа вместо да пуска новите техники (щото ги имаме от преди коледа), трябва да се занимава с колеги които още страдат от недоизживяно детство, вместо да помагат да се изгради нещо смислено. Но така е в БГ, свикнали сме всичко на готово и ако може да рушим - супер.
Както и да е ще стане скоро, работата напредва въпреки страничните проблеми.
« Последна редакция: 23.02.2007, 16:05:36 от Тодор Чаушев »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #5 -: 23.02.2007, 16:08:59 »

Аз много се радвам за ФМИ. Хубаво е всичко. Ама въпроса ми беше за Ректората. Как да е, разбрахм се.
Активен
Физически Факултет

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #6 -: 24.08.2007, 20:56:43 »

Здравейте!
Днес проверих как стоят нещата и нещо не ми е ясно! :?
От всичките мрежи в ПУ се свързвам саво с едната-  uni-plovdiv , обаче и с нея не мога да си "шаря"- от опитите установявам, че имам достъп само до сайта на ПУ - така ли трябва да бъде? Там, с проксито, няма ли да мога да "изляза" и навън? Sorry, ако въпросчетата са глупави , ама ей на колко разбират кандидат- юристите от Wi Fi ? :hihi:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #7 -: 24.08.2007, 21:23:13 »

Wi Fi на унито е супер перфектен. Вероятно нямаш регистрация във Фокус мрежата. Направи си от тук: http://focus.uni-plovdiv.bg/

Регистрираш се с факултетен номер и ЕГН. Студентите се регистритат с юзър който обикновено е stu******* (на мястото на звездичките фак. номер).

След това си правиш настройките на проксито. За това може да прочетеш по подробно тук: http://net.uni-plovdiv.bg/?page_id=4

След като направиш настройките се логваш с потребителското име и паролата, с които си регистриран.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #8 -: 24.08.2007, 22:04:23 »

Благодаря, Kelli_Mutu™, все пак много не ми става ясно, но ще опитам утре. Случайно  :mmm: няма ли да имаш работа тези дни към унито- за лична помощ  бих почерпил с удоволствие :-)!
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #9 -: 24.08.2007, 22:14:37 »

Цитат
Формата не е попълнена коректно. Моля, отстранете посочените проблеми и опитайте отново.
 
 Този акаунт вече е регистриран. Моля, обърнете се към администратора ако тази регистрация не е извършена от Вас.

Така-аа, и понеже на моите годинки вече не си спомням ни юзърнейм, ни парола, моля някой да ме светне към кой администратор да се обърна-преполагам А. Терзийски, ама откъде "да му се обадя"? От тук дали ще се "самосезира" човечецът( май много ми се насъбра черпенето?!)

Цитат
дата  13.06.2007 19:13   
 тема  Welcome to argon bulletin board   
 пратено-от  argon.acad.bg   

You are now registered with an account at argon bulletin board, A.Petrov!

Your username is "A.Petrov".


А сега де,  хем има username хем нямало такъв акаунт?! На какво да вярвам?

« Последна редакция: 24.08.2007, 22:25:48 от отец Нафарфорий »
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #10 -: 24.08.2007, 23:04:39 »

Такам...
1. Отваряш тук: http://focus.uni-plovdiv.bg/guest/reg/acc-type.do
Следвай стъпките за регистрация:
- маркираш третата опция "студент", понеже си студент и даваш "потвърждение";
- попълваш формата с твоите данни: пишеш си фак. номер, ЕГН, паролата, e-mail и телефон, маркираш "съграсен съм с условията и даваш потвърждение пак;
От тук насетене си регистриран, трябва да получиш и мейл в пощата си за потвърждение. Юзърнеймът ще ти бъде stu****** (звездичките са фак. ти номер). Моят юзър например е stu0525087.

2. То тук насетне ти остава да си направиш настройките на проксито. Терзийски ще е малко трудно да го хванеш да ти помага, защото това не е в задачите му, а и е затрупан с работа. Може тези дни като се мяркам из уни (ще проверявам за дати на една приятелка) да се уговорим да се видим в барчето и там ще ти ги направя за 10 мин. Пиши ми л.с. с телефона ти и ще се разберем.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #11 -: 25.08.2007, 18:00:00 »

Така, дотук всичко вече е наред, но:

1.Какво представлява тази квота от 1024 МВ трафик- т.е. това много ли е малко ли е? Като обем памет ми е ясно- да кажем филм и половина 8-)
обаче при положение, че само си разглеждам какъв трафик генерирам тогава? В статистиката гледам квоти с GB?
2.Има ли вероятност примерно като си въвеждам регистрацийки тук там, някой друг, та дори и адмнистраторът да ми вижда паролите :-(! 3.Така и за да е пълна кашата, каква е разликата в двата вида мрежа, която мога да ползвам, т.е. когато се регистрирам през проксито си отварям навсякъде, но ако съм без регистрацията във Фокус-а тогава мога да се "шматкам" само в сайта на ПУ - и там квоти няма нали?
4. То и още има, ама знам, че е нахално :drunk:
 Благодаря на отговарящия
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #12 -: 25.08.2007, 18:36:44 »

отец Нафарфорий,

... що не вземеш да си смениш ника междувременно, неприятно ми е подобно обръщение към теб...

Отговор 1: Ако прочетеш по-внимателно заповедите от адрес http://net.uni-plovdiv.bg/?page_id=7 както и условията за ползване на мрежата от адрес http://net.uni-plovdiv.bg/?page_id=33 ще ти се изясни ситуацията около "тегленето на филми".

Отговор 2: Не е добра практика да съхраняваш паролите си на общи компютри. Относно Focus паролите - те са криптирани, а не в Plain Text и следователно са неизвестни дори и на администратора.

Отговор 3: Квота се отчита САМО от сайтове извън ПУ. Вътрешния (ПУ) трафик е неограничен. Има някои сайтове извън ПУ, за които също не се отчита трафик квота. По същия начин стои и въпроса с IPv6 трафика - нефилтруван и неограничен е. Чети тук: http://net.uni-plovdiv.bg/?p=104

Отговор 4: Не се притеснявай да питаш, май си един от малкото тук, които ползват този форум по предназначение.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #13 -: 25.08.2007, 19:40:10 »

  Здравейте!

Виждам, че съм останал неразбран:
1. В ЮФ съм се научил първо да чета  после да питам, т.е. това за заповедите ми е ясно- там развлекателни страници и т.н. Съответно нямам и намерение да тегля филми :wink: ... по простата причина, че говорим за Pocket PC с RAM 64 МВ + memory card 128 МВ и на всичкото отгоре са FULL
2.Сега става ясно, че не е общ компютъра
3. Значи ако си направя настройките на IPv6трафика ще е неограничен - а "ще тръгне ли"?

П.С. ksx, като гледам за обръщение може да се ползва и адаш и набор - оправомощен си отвсякъде :wink:!
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #14 -: 25.08.2007, 19:44:27 »

A.Petrov, благодаря за смяната на ника ти.
"Адаш" е ОК, но "Набор" не знам до колко ще отговаря на истината, освен ако не си роден преди 33 години.

За IPv6 не съм сигурен, че OS-а ти поддържа такова нещо, но ако да - ще е чудесен тест и много яко. В ПУ и по WiFi има router advertisement за IPv6, така че би трябвало да тръгне от раз ако се поддържа!
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #15 -: 25.08.2007, 19:56:50 »

Че сме набори, набори сме - то на нашите години си е срамота да се лъже :-D! А за настройките - прав си , нямам го това чудо- явно днес като съм чел инфото за LAN-настройките на Фокус-а и съм останал с убеждението, че съм го видял и в моята джобна въшка. Както и да е, има ли възможност, някакъв начин да си следим и ние user-ите колко трафик сме използвали или трябва да попадаме в описаните категории?
« Последна редакция: 25.08.2007, 22:41:29 от A.Petrov »
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #16 -: 25.08.2007, 22:44:59 »

http://focus.uni-plovdiv.bg/security/login.do
След като се логнеш, ще можеш да видиш моментния си трафик, както и посетените адреси за изминалите 2 месеца. Изобщо поиграй си и сам ще се ориентираш наборе.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #17 -: 26.08.2007, 09:09:19 »

Хай адаш,
моля те отвори адрес: http://xeon.uni-plovdiv.bg и там виж какъв адрес ти показва. То за IPv6 няма нужда от никви настройки. Ако устройството ти го поддържа - веднага ще го хване... ако все пак ти показва нещо от рода на 194.141.17.x значи работи само по IPv4 и е добре да се поровиш как да си обновиш OS-а. Мисля, че поддржката на IPv6 не е екстра!
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #18 -: 26.08.2007, 13:59:11 »

zdrasti, IP-191.141.27.25
sigurno shte e IPv4 obache hich ne mi se riskuva da rovichkam iz software-a, edinstveno mi se iska da imam Cirilic. Da ne vi tormozia poveche!
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi в ПУ?
« Отговор #19 -: 26.08.2007, 16:15:32 »

191.141.27.25 е proxy.uni-plovdiv.bg
за да е обективен теста трябва да повториш процедурата без въведено прокси... пробвай (можеш да пишеш лично съобщение да не тормозим хората с нашите опити)
Активен