Факултети > Биологически факултет

Любопитно

(1/84) > >>

jadore:
През последните няколко години се наблюдава голям пробив в областта биотехнология-медицина. В тази новаторска сфера съществува огромен потенциал за лечение на различни болести. Хора с вродени заболявания, както и оцелели след тежки злополуки, ще бъдат в състояние да се върнат по-бързо към нормален начин на живот, тъй като няма да им се налага да чакат с години за подходящ донорски орган.
 
За какво по-точно става дума?
 
Модерните медицински терапевтични продукти включват генна терапия, терапия с възрастни стволови клетки, както и клетъчно инженерство.
 
Чрез генна терапия се извършва подмяна на гените, причиняващи заболявания, с нормални гени. Тази терапия се използва при лечение на мускулна дистрофия, хемофилия (недостатъчност на кръвоспирането) и кръвни заболявания.
 
При соматичната клетъчна терапия стволови клетки взети от възрастни хора могат да подменят увредени такива във всеки орган. На тази терапия се възлагат големи надежди при лечението на болестите на Алцхаймер и на Паркинсон.
 
Тъканното инженерство пък се използва за отглеждане на човешки тъкани или органи в лабораторни условия от предварително взета малка част от органа на самия пациент.

Законодателството догонва изследователската дейност
 
Липсата на общи правила на европейско ниво води до юридическа несигурност и до "сиви зони" в законодателството. Това от своя страна поставя проблеми пред изследователската дейност, затруднява достъпа на пациентите до лечение или позволява практикуването на неконтролируеми експерименти.
 
След законодателно предложение на Европейската комисия в тази област, парламентарната комисия по околна среда, здравеопазване и безопасност на храните одобри на вчерашното си заседание доклада на Miroslav Mikolasik (ЕНП-ЕД, Словакия), който цели именно запълване на съществуващите празнини в законодателството. Докладът ще бъде гласуван на пленарната сесия на Парламента през март.

Предложеното законодателство има за цел да направи нещо подобно на това, което директивата REACH направи в областта на химикалите, въпреки че биотехнологията е много по-нова и неизследвана област. По-конкретно целите са:

създаване на общи правила за продуктите на иновативните терапии, така че различията в националните законодателства да не бъдат използвани от изследователските лаборатории за провеждане на опасни експерименти в страни, където има известни законодателни "сиви зони".
създаване на Комитет по иновативни терапии, който ще следи научните открития в тази област и ще консултира Европейската агенция за оценка на лекарствените препарати.
осигуряване на високо ниво на сигурност на пациентите и на здравна защита.
Регламентът не предвижда да третира етични въпроси. Държавите-членки ще са в състояние да решават сами дали да въвеждат контрол или ограничения в спорни области, като използване на клетки от човешки ембриони или на хибридни клетки.

jadore:
Почистват петролното петно от Дунав чрез нова биотехнология

Варненската фирма „Мамел ООД" спечели търга, обявен от областната администрация във Видин за почистване на петролното замърсяване по дунавското крайбрежие, информира БНР.

Мазутът ще бъде разграден чрез нова биотехнология, при която се активира действието на бактериите от природата.

Почистването ще започне през следващата седмица и ще зависи от нивото на реката и от метеорологичните условия

news.bg

jadore:
Генетично състарен вирус убива ракови клетки
Южнокорейски учени пишат нови страници в борбата срещу рака

Миналата седмица учени от Университета в Йонсей съобщиха, че модифициран от тях вирус е успял да убие над 90% от раковите клетки, засегнали организма на мишките, участвали в експеримента. От туморните клетки, настанили се удобно в жизнено важни органи на гризачите като мозъка, матката, черния и белия дроб, след 60-дневни процедури, почти не останало следа. Новото лечение използва генетично състарен щам на аденоидния вирус, който се имплантира на засегнатото място заедно с човешки ген, отговорен за производството на релаксин по време на бременност. След инжектирането, вирусът започва бързо да се размножава и да убива наред всички ракови клетки, без да засяга здравите. Клиничните тестове на лечебната процедура ще започнат в началото на следващата година и ще траят не по- малко от 18 месеца.

jadore:
Ето нещо интересно, което прочетох преди малко. Аз лично много бих се зардвала на тази енциклопедия. :-)

Създава се онлайн енциклопедия, в която ще бъдат описани всички биологични видове на Земята

Проект за създаване на онлайн енциклопедия, носеща името „Енциклопедия на живота” (Encyclopedia of Life), в която да бъдат описани всички общо около 1,8 млн. животни, растения и други биологични видове на Земята обединява много водещи научни институции и едни от най-добрите учени в целия свят.

Проектът ще бъде завършен след десет години.

До момента не съществува подобен каталог. Информацията е разпиляна в голям брой източници, предимно книги.

Създателите целят както да осигурят на учените, студентите и обикновените хора лесен достъп до вярна, изчерпателна и актуална информация, така и енциклопедията да бъде световен показател за биологичното разнообразие и съхраняването на живата природа.

Проектът е иницииран от Field Museum of Natural History, Harvard University, Marine Biological Laboratory, Smithsonian Institution и Biodiversity Heritage Library. Впоследствие се присъединяват и много други институции и организации.

Енциклопедията е първоначално финансирана с дарения $10 млн. от фондация John D. and Catherine T. MacArthur и с $2,5 млн. от фондация Alfred P. Sloan.

В идните десет години в енциклопедията ще бъдат създадени страници за всичките около 1,8 млн. биологични вида, съществуващи на планетата. Освен текст в проекта ще има много мултимедия – снимки, видео, звуци, географски карти и др. за всеки биологичен вид. Енциклопедията ще се модерира в стил Уикипедия с напълно свободен достъп за всеки потребител.

Енциклопедията ще предоставя възможност на потребителите да персонализират източника си на информация чрез средството “my eol” в нея.

Biodiversity Heritage Library (BHL) – консорциум, който притежава голяма част от научните издания по света ще сканира и дигитализира милиони страници научна литература. До момента BHL са сканирали в центровете си в Лондон, Бостън и Вашингтон първите 1,2 млн. страници.

Адресът на интернет страницата на енциклопедията е http://www.eol.org, където има и по-подробна информация за проекта.
(09.05.2007)

jadore:
Японски учени откриха нов метод за получаване на стволови клетки
28.05.2007

Група японски учени от Центъра за експериментална биология при Института
за физически и химически науки са разработили нова технология за масово производство на стволови клетки на човешки ембрион.

По своята ефективност новият метод за получаване на стволови клетки, които могат да се развиват в различни човешки тъкани, превъзхожда всички останали почти 100 пъти, съобщава токийска телевизия. Японските изследователи са открили начин как да неутрализират фермент, предизвикващ бързата гибел на стволовите клетки. Доскоро това бе основния проблем за активното изучаване и използването на технологията за лекуването на болести. По време на експеримента е било изучено влиянието на около 40 фермента върху клетката, но само един от тях се е оказал "самоубиец". Подтискайки неговото влияние учените са успели да запазят над 90% от стволовите клетки. /ИТАР-ТАСС
БГНЕС

Учени откриха "жива вода"
Публикуване: 28.05.2007, 08:34

Американските учени създадоха "свръхокислена вода", която ускорява процеса при зарастването на раните. Тази вода, прецедена през специална мембрана, убива вредните микроби, без да поврежда клетките кожа.

Новият продукт е разработила калифорнийската фирма Oculus, която твърди, че нейният продукт, създаден с помощта на филтрация на водата през солна мембрана, убива вирусите, бактериите и гъбичките.

Ключовият елемент на новата вода е микроцин. Това са електрически заредени молекули, способни да проникват през обвивката на клетките на микробите.

При това водата убива само тези клетки, които са напълно поразени от нея, така че човешките клетки не страдат, защото са свързани една с друга и образуват т.нар. цитоплазмена матрица.

Резултатите при един от експериментите показват, че диабетните рани, които се обработват с такава вода, зарастват средно за 43 денонощия, като стандартното лечение е за 55 дни, предаде ВВС.

Учени от израелски университет откриха нов обещаващ начин да се спре растежа и разпространяването на ракови клетки. До резултата те стигнали по време на друго изследване, което имало за цел получаване на праскови с по-голям размер.


Учени откриха нов обещаващ начин за третиране на рака
01.06.2007

Учените от университета в Йерусалим открили, че протеин, подобен на изследвания от тях, има способността да блокира кръвоснабдяването на раковите клетки. Чрез блокиране кръвоснабдяването на туморите протеинът "actibind" повлиява способността на злокачествените клетки да се придвижват в кръвоносната система, обясняват от университета.

Така те инхибират раковите клетки без да повлияват на нормалните и без други странични ефекти, каквито са характерни за традиционните терапии с облъчване и химиотерапия.

БЪЛГАРСКИ УЧЕНИ ОТКРИХА НОВ ГЕН
26.03.2007

Български учени са открили ген с изключително значение за разработването на нови лекарства, това съобщи снощи БНТ.

Всичко започнало преди 7 години, когато учените се захванали да изследват две фамилии от Лом, в които се среща прогресивна невропатия. Проучванията връщат екипа 200 години назад, за да установят родствената връзка. След събирането и обработката на огромен генетичен материал, учените открили мутацията, която предизвиква нервална мускулна атрофия. Откритият ген се намира върху най-голямата човешка хромозома и отговаря за един от най-важните ензими в организма.

Генетиците коментират, че на базата на открития ензим ще могат да се създадат нови лекарства не само за нервно-мускулни заболявания, но и за редица генетични заболявания.

Западни фармацевтични компании вече са заявили интерес към откритието на българските учени.
     

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия