argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: как да си направим операционна система?  (Прочетена 24912 пъти)

Phyz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #20 -: 08.08.2005, 10:44:45 »

Това ми напомня като бяхме в III курс как се бяхме навили да правим гърмялката, която щеше да измести "Counter Strike" от сърцата и умовете на геймърчетата... И как се блъсках цяло лято със SDK то на Half Life... и с още доста други интересни работи... В крайна сметка нищо не направихме обаче научих толкова много неща, че абсолютно не съжалявам че летях в облаците 6-7 месеца :)
Активен
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.
Whatever is said in Latin sounds profound.

Gruntz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #21 -: 09.08.2005, 11:18:03 »

Хахахах.  Със SDK  на Half-Life и аз съм се блъскал едно лято. И накрая излезна едно малко ниво което редставляваше лабиринт от коридори гъмжащи с промишлени количества командоси. Пък с COLD_FIRE искахме да напрравим модификация  на Counter Strike. Искахме да вкараме като карта нашето училище а скиновете на играчите щяха да са ученици и учители, така битката щеше да е по-кравожадна :evil:  Накрая нищо нестана. Както е казал народа "Голям залък лапни, голяма дума неказвай" SodomGomor, отсега мога да ти кажа каво ще е най-малкото коеот ще постигнем от разработването на ОС -  ще с е образоваме :-D Но ти си прав, да оставин разговорите за Октомври...
Активен
И въпреки всичко България ще пребъде...

COLD_FIRE

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #22 -: 10.08.2005, 13:42:56 »

Ти как искаш да стане това за каунтъра когато не съм геймър, колкото до октомври съгласен само че дано се сетим тогава. И колеги най-важното добре е да се срещнем ;-) КРАЙ. END. RETURN(0);, ТОЧКА.
« Последна редакция: 10.08.2005, 13:44:40 от COLD_FIRE »
Активен
- България над всичко и всички.
- Информацията трябва да е свободна, всеки който не мисли така е мой враг!
- По добре да ме уважават от колкото обичат!

- Свободния софтуер е като секса, най-добре е като е безплатен(Линус Торвалдс).

JOKi

  • Гост
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #23 -: 11.08.2005, 01:32:13 »

имахме и имаме идея няколко човека за линукс дистрибуция да кажем на пазара има супер много дистрибуции сяка с много потребители и все пак какво забелязвам "че няма дистрибуция за мен" т.е. че за да има трябва да си я направя ( бтв създателя на гентоо също е започнал от тази мисъл и заради това е създал гентоо ). Имаме интересни и доста идеи по въпроса какво да и е различното и мисля че можем да го направим чесно казано маи се търси само време и желание желание имам предвид да има някои които е прекалено надъхан дет да ни надъха и нас :) щото явно аз немога да ги надъхвам другите както трябва отделно има следните идеи за тази дистрибуция

може да почне като дипломна рабтоа на Н човека
може да се поддържа от М човека които може да са дори и 1ви курс като има фенове кво лошо има дори да buildват пакети пак е нещо по този начин даже хора от 1ви до 4ти курс ще има с какво да се занимават и определено ще научат много повече от това "как да си напишем двоино свързан списък на C++ " което се учи чак в 2ри курс някои семестър.

колкото до самата дисрибъция пак има Н идеи например :
може да е и686 оптимизирана с прекомпилирани пакети почти за сичко
например дебиан имат 13000 пакета супер което го прави идиален но не е и686 а поне при мен разлика има от и386 до и686 колкото и да ме обеждават по форумите че нямало разлика
2ро : пакетите влизат дооооста бавно в дебиан тестинг да не говорим че не влизат в стеибъл апак и в ънстеибъл влизат бавно та излиза и изплува диструбиция УБУНТУ тя пък не предлага съпорт за пакетите в univers/multivers дето са Buildnati от фенове. уш. но пък тя има нещо което дебиан няма има много по отворена политика във смисал много повече връзки с начинаещите усери и много по отворена от към лицензи демек в нея влизат дори неща като Flash Player/ Java 2 RE / J2SDK / eclipse / netbeans които са под "не свободен лиценз" според дебианци ( така си е де. ).
та ето идеята дистрибуция - и686 , съпорт от студенти и преподаватели , поддръжка от факултета и реклама от факултета , повече пакети от каквото и да е друго , изцяло на български ( ЗАДЪЖИТЕЛНО С ИЗБОР ДЕ ) , а и заставаш зад нещо което е твое
утре някоя компания ще иска да мине на линукс добре ти ще имаш избор какво ще им предложиш това в което ти имаш пръст и знаеш какво е и че е удобно или нещо като СУСЕ което му щукна миналиа месец да стане Open и хоп маи вече няма съпорт от компаниата или нещо като Мандреик дето купува наред линукси и прави сливания ? или нещо като Федора което незнаино защо много хора ползват ? или нещо като дебиан и ще трябва да му обяасняваш защо подяволите трябва да си търси елементарни програмки като acrobat reader/skype/flash player/j2re от нет-а а не от репоситорито ? или дистрибуция като ГЕНТОО която има сичко в портс ама защо подяволите трябва да чака 40мин за да си качи фирефокс или защо един нормален ъпдеит от версия 2004.2 до 2005.1 е невъзможен и отнетма 3 дни :)
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #24 -: 11.08.2005, 09:20:44 »

Абре Joke, нали си говорихме да изчакаме октомври. Айде добре - тва дето ся написа ще ти го редактирам (за грешки) и ще го постнеш пак октомври
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

JOKi

  • Гост
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #25 -: 11.08.2005, 14:03:32 »

ко да чакаме да се надъхват хората ;)ся поне почти никои няма много работа и може да попрочете туи унуи пък октомври кво по напред работа ли учене ли ос ли :)
Активен

Phyz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #26 -: 11.08.2005, 15:01:46 »

Що не пробваш това http://archlinux.org/ Като гледам кфи са ти проблемите май това е дистрибуцията за тебе.
Активен
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.
Whatever is said in Latin sounds profound.

JOKi

  • Гост
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #27 -: 12.08.2005, 12:15:43 »

ARCH-a е зле прекалено Слак Лике а и няма много пакети а и не са деб пакетите а и идеята на АРЧ е "не създаваите тоолове за конфигурация по добре хората да се научат сами как се конфигват manualy " апак моята идея е създаите тоолове за сичко и то дори за тия за които има създадени но не ви харесват :)
Better tools for better people
Активен

COLD_FIRE

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #28 -: 13.08.2005, 11:09:25 »

Убунту е най-добре за момента - в смисал над средна работа - има си система за пакети, базирана е на дебиан ънстейбъл,много приятелски настроена, пък и забранените пакети не са на диска но са в интернет и може да си ги свалиш, ако иска да види някой комп без уиндоус на него да заповяда - чисто УБУНТУ 5.04 с мп3, мпег и т.н. Колкото до идеята за лин дистрибуция ми се струва малко като да продаваш минерална вода - много марки подобен ефект ;-).Не е лошо но като се замислих едно време кое е по лесно в смисъл на тормоз - да си направиш ОС е доста по леко и приятно, защото за дистрибуция ще ти трябва интернет, големи хардове, записвачки, отделно програмиране ... хмм бе като се замисля то пак трябва да е базирано на нещо а аз това се опитвам да избегна, по-лесно е да направиш нещо твое отколкото да научиш чужду, поне за мен винаги е било така - това ме накара да започна изобщо с осдев. А от друга страна, ако има хора не пречи да вървят и двете.Само да имаме някаква подкрепа(поне морална) от горе всичко ще е ок. Така като гледам който си обича ФМИ и лятото се варти около него, какво да чакаме октомври - после да имам материал за четене за другите.
Активен
- България над всичко и всички.
- Информацията трябва да е свободна, всеки който не мисли така е мой враг!
- По добре да ме уважават от колкото обичат!

- Свободния софтуер е като секса, най-добре е като е безплатен(Линус Торвалдс).

JOKe ( Gochev )

  • Гост
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #29 -: 14.08.2005, 22:17:30 »

to dobre se uchi po lesno neshto deto e tvoe ama nqma da otkrivame toplata voda inache kakvo da ti kaja men mn me drazni che polovinata distribucii zahvyrlqt napravenoto do momenta i hop pochvat da pravqt neshto tqhno i taka se gubi ideqta izobshto neshto da e OPen ideqtq nali e da hvanat tova deto e gotovo i da go napravqt po dobro .

primer pacman ? oki dobre e ama apt-get ROX kvo da kaja
ili emerge .. ? apak debianci napraiha apt-build ne che ima losho iavno e bilo po lesno otkolkoto da portnat emerge za deb packeti osobenno i emerge nali e napisan na python...
ili auto-apt ? nqma v drugo distro takova neshto
ili reconfigure-a .. ? :) neveroqtno dobra ideq.
zashto da otkrivame toplata voda nekan apravim neshto koeto vyrshi rabota

p.s. v momenta sam s Ubuntu super e obache ima nqkolko vida paketi kakto znaesh
main
universal
i multivers li kvi se vodiha ?
nachi samo main se poddarja ot Ubuntu Team .. universal se poddarja ot community ush multivers mai ne se poddarja izobshto da ne govorim che ima i blackports kadeto napraktika sa vajnite neshta za men kato flashplayer/sun-j2sdk i etc. a i oshte lipsvat neshta :
eFLTK / Equionox Desktop Enviernment / Eclipse + plugins / Netbeans .. ? neshta koito primerno v eBuilds na ubuntu ima kakto i v ports na FreeBSD verno edin port se addva 200000 pati po lesno ot pravene na paket i poddarjaneto mu:>

ta ot druga stra pa Debian ima 13 000 packet-a i sichki se poddarjat ot team-a ...
p.s. za debian nali ima syshto unofficial responsyta kato apt-get.org kakto i debian-unofficial.org ? ama ot koi se supportvat ot 3ti i 4ti lica.. tochno tova neiskam ubuntu napraktika e pak taka universal i multivers se syportvat ot pesho ot selo brqnovshtica ili dragalevci > ? :)
a i kakvo losho ima v tova da ima mnogo neshta za pisane :P PO DOBRE :)
a i e po dobre da zastanesh zad neshto kato Linux koeto nqma da ogasne skoro ako izobshto ogasne mesto da napravish neshto koeto nadali mnogo hora shte pipnat

primerno beOS ? shto ne uspq ??? Zeta... ? HUbavo izglejda priatno varvi byrzo ama platena ebana a u zatovrena.. :)
ili
SkyOS ? hubavo pak priatno izglejda makar che mi izglejda kato XFCE + GNome i 2te mnogo riazani s ikoni :) a ve dobro e ama Zatvoreno i kolko choveka deto poznavash go polzvat ? :)

ideqta mi e neka napravim neshto naistina koeto e po blizko do Ubuntu otkolkoto do Debian da ima mnogooo packeti primerno neshtata ot debian Universal moje i neshtata ot Ubuntu ? moje da E neshto golqmo a i dokolktoo znam repository-tata na ubuntu se poddarjat ot scriptove koito downloadvat i buildvat nai nov soft avtoamtichno ne che znam kak sa go napravili ama taka prochetoh na saita im ta ideqta mi e po skoro da e neshto super blizko do userite primerno ima YAST2 / SAX za Debian ? kyv e problema da se sloji toi e dosta dobyr za config na kakvo li ne ? a i moje da se sloji kakvo li ne za config na kakvo li ne
primerno redhat imat dosta iaki toolove koito sigurno sa pod free licens no ne sam vijdal v dsitribuciq razlichna ot fedora ( mje bi shtoto sichki sa naduvki i si kazvat ooo kak sha polzvame trud na redhat ) ta neka se napravi neshto Super user friendly s kvo li ne primerno Click N Run na LIndows e dosta dobro a i ne se pishe mnogo trudno :) samo che Lindows e platena ()()::D  taka che .. da bqga v gorata.

ta kvo sha kajete ?
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #30 -: 15.08.2005, 09:35:32 »

Добра идея Нанче (Гочев) - точно user friendly привлича хората в Windows, а пък нали се твърди че Линукс не бил user friendly. Ето вижте сега лого/мото за дистрибуцията - Realy user friendly - естествено измислено по-завъртяно и идеино. Тъй че в това отношение поддържам Гочев - дайте да е мах удобно за хората да си я ползват щото така се печелят user-и и масовост. А не чрез завързани функции дето някви гурута ги ползват и им се кефят(то BTW не пречи да има и такива).
Линукс за обикновенния човек  :evil:
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

Gruntz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #31 -: 15.08.2005, 18:32:09 »

К'во стана с Октомври месец.

P.S.  Rufos (Realy friendly user operation system), it sound like a melody...
« Последна редакция: 15.08.2005, 18:35:16 от Gruntz »
Активен
И въпреки всичко България ще пребъде...

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #32 -: 16.08.2005, 09:09:59 »

Добра идея Gruntz. Rufos освен това значи и рижав. Хи хи - ако направим темата няква рижава такава......
« Последна редакция: 17.08.2005, 09:10:19 от SodomGomor »
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

JOke`

  • Гост
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #33 -: 17.08.2005, 00:47:36 »

RufOS
Активен

JOKe`

  • Гост
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #34 -: 18.08.2005, 19:51:03 »

btw zamislete se dori nikoi ne znae kak se buidlva debian i686 ( debian from scratch) pa ime haresvate. :+)
kvo beshe pak hvanahme rabotata ot kym krakata li kvo beshe .
Активен

Gruntz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #35 -: 19.08.2005, 01:45:29 »

 JOKe` , аз нали разказах приказката за нероденият  Петко по горе ... ама няма какво да правим просто и си чешим езиците ...
Активен
И въпреки всичко България ще пребъде...

wbyte

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #36 -: 19.08.2005, 14:19:57 »

e nedeite da pravite samo operacionni systemi, ina4e vi pozvolqvam da pravite drugi neshta  :-D
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #37 -: 22.08.2005, 21:14:12 »

e nedeite da pravite samo operacionni systemi, ina4e vi pozvolqvam da pravite drugi neshta  :-D

hahaha :+)
shto ve super vulnarable OS ? KOlkoto poveche hora q polzvat tolkova po dobre :+)))))
Активен

COLD_FIRE(guest)

  • Гост
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #38 -: 27.08.2005, 16:21:26 »

има добър проект за начално създаване на дистрибуция LFS(linux from scratch). ако правим дистрибуция то тя трябва да е наистина потребителски насочена, и много далече от файлоловото дърво на линукс защото много обърква. не всеки знае основните команди на линукс(юникс)....за име...това накрая
Активен

Gruntz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #39 -: 01.09.2005, 22:46:06 »

Хм. За "файлоловото дърво" няма да споря.И аз мисля, че имам какво да се усъваршенства там. Но командите ... те дават един вид свобода. Повече команди + повече опции = по голяма свобода.
« Последна редакция: 01.09.2005, 22:51:35 от Gruntz »
Активен
И въпреки всичко България ще пребъде...